Łazienka na poddaszu – nowoczesna czy funkcjonalna?

Mariusz Borowy 7 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak urządzić łazienkę na poddaszu

Co jest najważniejsze w projektowaniu łazienki na poddaszu

Co lepsze łazienka na poddaszu z prysznicem czy wanną

Jak uzyskać efekt nowoczesnej łazienki na poddaszu

Łazienkę na poddaszu nie jest łatwo urządzić. Wymaga starannego projektowania i zastosowania odpowiednich materiałów. Ale efekty warte są tego zachodu.

nowoczesna łazienka na poddaszu
nowoczesna łazienka na poddaszu


Jestem z miasta. Ale mieszkam na wsi. I jestem coraz bardziej przekonany, że tu na Podlasiu chcę spędzić resztę życia. Problem w tym, że mała chatka po dziadkach, mimo że niemal ciągle coś w niej udoskonalam, naprawiam i remontuję, wciąż uparcie nie chce zamienić się w komfortowy apartament. I choć w sumie miło się nam w niej żyje, to wiemy, że w końcu musimy zbudować sobie nowy dom. A wcześniej go zaprojektować.

I tu zaczynają się przysłowiowe schody. Jednym z problemów jest to, że jakbym nie kombinował, wychodzi mi, że co najmniej jedną łazienkę będę musiał ulokować na poddaszu. To nie byłby aż taki kłopot, w końcu wiele osób tak robi. Jednak gdy ostatnio u znajomych korzystałem z łazienki na piętrze, zorientowałem się, że do wanny mógłbym dostać się tylko zgięty w pasie.

Ponieważ sam wolałbym mieć nieco wygodniejsze warunki, porozmawiałem z moim znajomym architektem, odwiedziłem kilku innych kolegów, obejrzałem ich łazienki i sporo poczytałem. W rezultacie stałem się całkiem niezłym ekspertem w tej dziedzinie. Oto, czego się dowiedziałem.

Remont łazienki – jak się do tego zabrać? Wywiad z ekspertem

Łazienka na poddaszu od podstaw

Chcąc zaplanować łazienkę na poddaszu, trzeba zacząć od dokładnego poznania pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. To wcale nie takie proste, bo jeśli chodzi o poddasze, to nie wystarczą same plany budowlane. To właśnie w tym przypadku przydają się przekroje, a najlepiej wizualizacje wnętrz. Bo informacja, że podłoga w danym pomieszczeniu ma np. powierzchnię 10 m2 na nic nam się nie przyda, jeśli nie będziemy wiedzieć, ile z niej będzie dostępne dla człowieka o normalnym wzroście. Nawet jeśli na planie mamy zaznaczoną za pomocą przerywanej linii strefę o wysokości pomieszczenia pow. 1,90 m, to jeszcze niewiele nam to powie. Nie będziemy bowiem mieli wiedzy o nachyleniu dachu, a to ono w znacznym stopniu przesądza o jego ustawności.

łazienka na poddaszu
łazienka na poddaszu


Warto przy tym pamiętać, że urządzanie łazienki na poddaszu zaczyna się znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać. Pierwszą czynnością jest… właściwe ocieplenie dachu. Bez dobrze położonej porządnej wełny skalnej o odpowiedniej grubości i właściwie rozłożonych pozostałych warstw technologicznych nasza łazienka szybko zamieniłaby się w hodowlę grzybów (sprawdź artykuł Wilgoć w domu, grzyb w domu – jak się pozbyć?). To najbardziej wymagające technicznie pomieszczenie w domu. Gorące, wilgotne powietrze w kontakcie z niedocieplonymi, zimnymi połaciami dachu zawsze będzie się przecież skraplać. A wilgoć na połaci dachu czy ścianach to pierwszy krok do poważnych kłopotów. By ich uniknąć, konieczna jest też wydajna wentylacja.

Oprócz sprawnej i wydajnej wentylacji powinniśmy się również wyposażyć w folie paroizolacyjną, która możliwie skutecznie zapobiegnie przenikaniu dużej ilości pary wodnej w głąb przegrody, a jednocześnie umożliwi jej swobodny przepływ w przypadku, gdy pary wodnej w pomieszczeniu będzie mniej. Innymi słowy takiej o zmiennym oporze dyfuzyjnym, która zmienia swoje parametry w zależności od panujących warunków. Przykładem takiej folii jest System ROCKTECT. Dzięki zmiennym parametrom aktywnie reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, co w połączeniu z paroprzepuszczalną izolacją z wełny skalnej eliminuje ryzyko powstawania grzybów i pleśni, zapobiegając jednocześnie gromadzeniu się wilgoci w konstrukcji dachu.

Równie ważne jak termoizolacja jest użycie odpowiednich materiałów, przede wszystkim wysoce odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych klasy H2. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są coraz popularniejsze w tych zastosowaniach płyty gipsowe, laminowane włóknem szklanym. Są one odporne już nie tylko na działanie pary, ale również samej wody. Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj cały nasz wpis poświęcony temu zagadnieniu: Jak ocieplić poddasze?

Gimnastyka przy ściance

Poza nachyleniem dachu o funkcjonalności łazienki na poddaszu przesądza wysokość ścianki kolankowej. Najlepiej gdyby miała ona minimum 110 cm. Przy takiej wysokości bidet i muszla sedesowa mogą już być zainstalowane bezpośrednio przy niej i nie będzie problemów z korzystaniem z nich.

Przy ściance tej wysokości można też umieścić umywalkę i nie będziemy zmuszeni myć zębów na klęczkach. Niestety nie da się nad nią umieścić lustra. Jeśli ścianka jest niższa, a do dyspozycji nie mamy ściany szczytowej,  możemy skorzystać ze stelaży wolnostojących.  Umożliwiają one ustawienie armatury w pewnej odległości od ściany. Ale gdy pomieszczenie przeznaczone na łazienkę jest duże, to może warto pomyśleć o ustawieniu jej na jego środku? Można w ten sposób zaaranżować np. półściankę dzielącą łazienkę na część toaletową i kąpielową.

Przeczytaj też: Sypialnia na poddaszu- inspiracje i porady

Łazienka na poddaszu z prysznicem

Urządzając część kąpielową łazienki, możemy wybierać między kabiną prysznicową a wanną. Ponieważ jednak jesteśmy na poddaszu, wszystko jest nieco bardziej skomplikowane. Do prysznica prawie na pewno będziemy musieli kupić drzwi przycinane na miarę, tak by pasowały do skosu sufitu. Na szczęście dziś to usługa niemal standardowa i nie będziemy mieli z tym najmniejszego problemu. Musimy też dysponować wolną przestrzenią o wysokości co najmniej 2 m i powierzchni minimum metr na półtora. Połowę z tego zajmie kabina, a reszty będziemy potrzebowali, żeby z niej wyjść. To program podstawowy.

prysznic wanna łazienka na poddaszu
Prysznic czy wanna? Łazienka na poddaszu


Jeśli jednak mamy więcej przestrzeni, możemy poszaleć. Naprawdę duża przestrzeń w połączeniu z wielofunkcyjną baterią zawierającą dysze boczne, deszczownicę i inne bajery, może być  źródłem czystej przyjemności. Doskonałym, praktycznym i modnym rozwiązaniem będzie tu rozwiązanie typu walk-in, czyli bez brodzika. Umiejscowienie wanny tylko pozornie jest prostsze. Choć sama jest niska, to przecież musi być tak ustawiona, żebyśmy mogli do niej wygodnie wejść. Najlepiej, gdyby co najmniej z jednej strony było do niej dojście o wysokości ok 2,2m. Pozwoli to na swobodne wytarcie się po kąpieli.

Ile kosztuje remont łazienki i remont kuchni w 2021 roku?

Nowoczesna łazienka na poddaszu

Wyraźnie więc widać, że urządzanie łazienki na poddaszu to nie jest prosta sprawa i wymaga naprawdę starannego, niejako trójwymiarowego planowania. Jednocześnie jednak mamy tu fantastyczne możliwości stylistyczne. Skosy, choć kłopotliwe od strony praktycznej, już same zapewniają niebanalny wygląd pomieszczenia. Warto ich ostrą geometrię przełamać okrągłymi lustrami i np. fantazyjnym żyrandolem, by otrzymać nowoczesną łazienkę na poddaszu.

Dużym atutem łazienki na poddaszu będą jej okna. Wpuszczą do środka dużo światła słonecznego, którego zwykle brakuje w tych pomieszczeniach. Przy odrobinie szczęścia nie będziemy musieli ich zasłaniać. A możliwość siedzenia w wannie i patrzenia w gwiazdy to coś naprawdę przyjemnego. Warto jednak pamiętać, że otworzenie okna umieszczonego nad wanną prawie na pewno będzie wymagało wejścia do niej. Jest to więc rozwiązanie romantyczne, ale mające istotną wadę. Tak jak w przypadku całej łazienki na poddaszu, będzie tu potrzebna decyzja, czy ważniejsza jest ergonomia czy wrażenia wizualne. W tym przypadku możemy się zgodzić na odrobinę niewygody, ale generalnie to ona powinna być najważniejsza. W końcu to my będziemy tu jedynymi gośćmi.

FAQ

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Chcąc zaplanować łazienkę na poddaszu, trzeba zacząć od dokładnego poznania pomieszczenia, w którym ma się ona znaleźć. Nie wystarczą same plany budowlane. Przydadzą się przekroje, a najlepiej wizualizacje wnętrz. Bo informacja, że podłoga w danym pomieszczeniu ma np. powierzchnię 10 m2 na nic nam się nie przyda, jeśli nie będziemy wiedzieć, ile z niej będzie dostępne dla człowieka o normalnym wzroście. Nawet jeśli na planie mamy zaznaczoną za pomocą przerywanej linii strefę o wysokości pomieszczenia pow. 1,90 m, to jeszcze niewiele nam to powie. Nie będziemy bowiem mieli wiedzy o nachyleniu dachu, a to ono w znacznym stopniu przesądza o jego ustawności.
Co jest najważniejsze w projektowaniu łazienki na poddaszu?
Urządzanie łazienki na poddaszu zaczyna się znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać. Pierwszą czynnością jest... właściwe ocieplenie dachu. Bez dobrze położonej porządnej wełny skalnej o odpowiedniej grubości i właściwie rozłożonych pozostałych warstw technologicznych nasza łazienka szybko zamieniłaby się w hodowlę grzybów. To najbardziej wymagające technicznie pomieszczenie w domu. Gorące, wilgotne powietrze w kontakcie z niedocieplonymi, zimnymi połaciami dachu zawsze będzie się przecież skraplać. A wilgoć na połaci dachu czy ścianach to pierwszy krok do poważnych kłopotów. By ich uniknąć, konieczna jest też wydajna wentylacja.
Co lepsze łazienka na poddaszu z prysznicem czy wanną?
Urządzając część kąpielową łazienki, możemy wybierać między kabiną prysznicową a wanną. Do prysznica prawie na pewno będziemy musieli kupić drzwi przycinane na miarę, tak by pasowały do skosu sufitu. Musimy też dysponować wolną przestrzenią o wysokości co najmniej 2 m i powierzchni minimum metr na półtora. Połowę z tego zajmie kabina, a reszty będziemy potrzebowali, żeby z niej wyjść.
Jak uzyskać efekt nowoczesnej łazienki na poddaszu?
Skosy, choć kłopotliwe od strony praktycznej, już same zapewniają niebanalny wygląd pomieszczenia. Warto ich ostrą geometrię przełamać okrągłymi lustrami i np. fantazyjnym żyrandolem, by otrzymać nowoczesną łazienkę na poddaszu.

Projektowanie wnętrz zaczyna się od funkcjonalności

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Remont dachu płaskiego – ważne kwestie

Przez zawilgocony i nieocieplony dach ucieka kilkakrotnie więcej ciepła, niż przewidują dzisiejsze normy i warunki techniczne. Takie dachy szybko poddają się działaniu niekorzystnych warunków zewnętrznych i wymagają termomodernizacji. Poznajcie ważne kwestie związane z remontem dachu płaskiego.