Budowa domu – gdzie można, a na czym nie warto oszczędzać?

Damian Czernik 10 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Budowa domu to duża inwestycja, na niektórych elementach jednak nie powinno się oszczędzać.

Pierwszą kwestią, która wpływa na koszty jest rozmiar budynku, który zamierzamy zbudować.

Oszczędności na materiałach budowlanych będą się mścić w przyszłości.

By uniknąć nieprzewidzianych, dodatkowych kosztów warto dokładnie zabezpieczyć kwestie formalne z wykonawcą.

różne rodzaje drewna z bliska

Budowa domu jest przedsięwzięciem, które wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego i finansowego. W jej trakcie musimy podjąć wiele kluczowych decyzji, które ostatecznie wpływają na finalny koszt inwestycji. Dlatego w niniejszym artykule podpowiadamy, jak można obniżyć koszty budowy domu, a przede wszystkim: gdzie nie warto oszczędzać?

Od czego zacząć budowę domu?

Budowa każdego domu zaczyna się od projektu budowlanego, to on jest dla nas głównym źródłem informacji o przyszłych kosztach budowy domu. Zanim do tego dojdzie, możemy kupić projekt gotowego domu bądź zlecić jego wykonanie uprawnionemu architektowi. Najmniejsze koszty inwestycyjne poniesiemy przy wyborze pierwszego rozwiązania.

Oferta projektów gotowych wielu firm liczy kilkanaście tysięcy propozycji, wśród których znajdują się kolekcje domów parterowych, szeregowych, wielorodzinnych czy energooszczędnych. W cenie otrzymujemy projekt architektoniczno-budowlany wraz z branżą sanitarną i elektryczną. Niestety wszelkie modyfikacje w gotowym projekcie są dodatkowo płatne – im poważniejszy jest charakter zmian, tym rośnie cena usługi. Dodatkowo, każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji pod naszą działkę, chodzi o opracowanie mapy zagospodarowania terenu wraz z obrysem budynku, przyłączami zewnętrznymi i powierzchnią utwardzoną.

Jeśli przewidujemy dużo zmian w gotowym projekcie, warto się zastanowić nad zamówieniem indywidualnego projektu u architekta. Jest on droższym rozwiązaniem, jednak od początku powstaje zgodnie naszymi preferencjami, równolegle z planem zagospodarowania terenu.

stół z planami budowy

Ile kosztuje budowa domu?

Na etapie projektowania domu uważnie podejdźmy do kwestii jego rozmiarów. Decyzja o tym, czy budować dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym powinna zależeć od trybu życia domowników i planów na przyszłość. Budowa domu parterowego jest tańsza, niższe są również koszty jego utrzymania – jednak daje nam ograniczone możliwości rozbudowy w przyszłości. Konstrukcja takiego budynku nie pozwoli udźwignąć dodatkowej kondygnacji nadziemnej. Domy parterowe wymagają jednak dużej powierzchni zabudowy, nie wkomponujemy go w małą i skomplikowaną działkę. Jeśli potrzebujemy większej przestrzeni użytkowej, idźmy w stronę domu z poddaszem użytkowym.

Kosz budowy dużego domu

Jeśli marzymy o dużym domu, ale ograniczają nas możliwości finansowe – to pamiętajmy, że każdy dodatkowy pokój rzędu 15 m2 podnosi koszt budowy domu średnio o 20-30 tys. zł. Dlatego zweryfikujmy nasze marzenia i zastanówmy się, czy zamiast dodatkowych pomieszczeń nie lepiej zainwestować w lepszej jakości materiały budowlane, energooszczędny system grzewczy bądź nowoczesny sprzęt gospodarstwa domowego?

Weźmy również pod uwagę konieczność podpiwniczania budynku, prace ziemne należą do najdroższych na placu budowy. Koszty mogą wzrosnąć, gdy na naszej działce występuje wysoki poziom wód gruntowych lub ukształtowanie terenu jest niekorzystne. Rezygnacja z podpiwniczenia pozwoli nam obniżyć koszty wykonania stanu surowego otwartego o 20-30 proc. – dlatego warto zaplanować np. kotłownię na parterze, a nie pod ziemią.

Garaż w bryle budynku jest funkcjonalnym rozwiązaniem, jednak drogim i zajmuje cenną przestrzeń w kondygnacji. Alternatywą dla tradycyjnego garażu jest wiata garażowa, chroni przed opadami atmosferycznymi, a przy tym jest tania i łatwa w budowie. Jeśli szukamy dodatkowych oszczędności, wybierzmy dom o prostej i zwartej bryle.

Rzucamy światło na inne koszty

W kwestii okien, planujmy je rozsądnie – ale wykorzystajmy potencjał strony południowej, skąd pada największa ilość promieni słonecznych. Zamiast wielu pojedynczych okien, wygospodarujmy jedno duże przeszklenie – koszt jego zakupu przy takiej samej powierzchni będzie znacznie niższy. By zaoszczędzić na instalacjach sanitarnych, zlokalizujmy łazienki jedna nad drugą bądź obok siebie – zamiast dwóch, zyskają jeden wspólny pion kanalizacyjny.

Jeśli planujemy ogrzewanie domu pompą ciepła lub kotłem gazowym o mocy nie większej niż 30 kW, możemy zrezygnować z dodatkowej kotłowni i zlokalizować urządzenia w pralni bądź w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym.

zbliżenie na scianę z cegieł w trakcie murowania

Materiały budowlane – na tym nie oszczędzaj

Na materiałach budowlanych z pewnością nie powinniśmy oszczędzać, to dzięki nim mamy pewność, że nasz dom będzie trwały i solidny przez lata. Elementy konstrukcyjne budynku, choć są niewidoczne – mają wielki wpływ na bezpieczeństwo i późniejsze koszty eksploatacyjne. Zwróćmy uwagę, że wyposażenie i wystrój pomieszczeń możemy zmieniać wielokrotnie, natomiast materiały budowlane wybieramy tylko raz. Dom jest narażony na zmienne warunki atmosferyczne, słabsze materiały często nie wytrzymują próby czasu i będą potrzebowały wymiany. Dlatego do budowy domu należy wykorzystać materiały przewidziane w projekcie budowlanym, ich parametry techniczne znajdują się w części opisowej bądź rysunkowej – gdy mamy wątpliwości, skonsultujmy je z architektem lub kierownikiem budowy.

Na rynku dostępna jest paleta materiałów, wykonana z różnych materiałów. Tańsze nie zawsze znaczą gorsze, ale liczy się jakość. Ma to szczególne znaczenie przy wyborze materiałów izolacyjnych, zamienniki o słabszych parametrach przenikania ciepła są tańsze i niestety palne. Zaoszczędzimy, ale pozornie – ściany zewnętrze w sezonie grzewczym będą zimniejsze i mniej wytrzymalsze.

Izolacja portfela, czyli jak uchronić się przed kosztami

Nie powinniśmy rezygnować z izolacji akustycznej w ścianach działowych z płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ będziemy słyszeć rozchodzące się po domu dźwięki z pralki, zmywarki czy telewizora. Materiał izolacyjny powinien być wyciszający i trwały, dzięki temu będziemy spać spokojnie, a w domu będziemy cieszyć się ciszą. Jeśli pominiemy izolację cieplną na stropie, np. między ogrzewaną kondygnacją parteru, a nieogrzewaną piwnicą, będą powstawać niepotrzebne straty ciepła. Zdarzają się przypadki, że na etapie wykonywania prac fundamentowych pomijana jest izolacja pionowa, co w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych prowadzi do zawilgocenia ścian piwnic. Pamiętajmy, że zawilgocone pomieszczenia są okazją do rozwoju pleśni i grzybów, ich usunięcie w wielu przypadkach jest kosztowym przedsięwzięciem.

Parametry materiałów mają znaczenie w konstrukcji dachowej – zastąpienie membrany dachowej folią budowlaną o niskiej paroprzepuszczalności skutkuje tym, że w izolacji termicznej będzie gromadzić się wilgoć. Koszt remontu będzie wtedy bardzo wysoki. Warto wybrać więc materiał izolacyjny, który będzie trwały, nie będzie się kruszył i odkształcał, wytrzyma nienaruszony niedogodne warunki atmosferyczne. Ważne też, by był niepalny – znacznie zwiększy się wtedy bezpieczeństwo pożarowe naszego domu.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Materiały do budowy domu kupujmy u sprawdzonych i autoryzowanych sprzedawców, w hurtowniach budowlanych bądź bezpośrednio u producenta. Warto porównywać ceny i korzystać z czasowych promocji, przy zakupie większej ilości towaru możemy negocjować ceny – nie róbmy tego jednak kosztem ich jakości. W żadnej przegrodzie nie zaniżajmy grubości izolacji, zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu strat ciepła. Dobra izolacja to bardzo duże oszczędności na ogrzewaniu – w skali roku, w zależności od rodzaju paliw, mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że koszty eksploatacji domu, z których aż 70 proc. pochłania ogrzewanie, w ciągu 20 lat mogą być takie same, jak jego budowy. Wiele zaoszczędzimy, jeśli na etapie budowy wybierzemy najlepsze materiały izolacyjne.

stół z planami budowy

Wybór wykonawcy – ważne kwestie

Wykonanie stanu surowego otartego powinniśmy zlecić w całości jednej firmie budowlanej, zatrudnianie na tym etapie wielu wykonawców może prowadzić do błędów i nieporozumień. Oczywiście dobrzy fachowcy kosztują i posiadają rekomendacje, które możemy zweryfikować. Możemy również zdecydować się na ekipę z polecenia, która pracowała w domu naszych znajomych i dobrze wywiązała się ze swoich zadań.

Z dystansem podchodźmy do firm, które oferują usługi budowlane w zaskakująco niskiej cenie. Z jednej strony może to sugerować brak klientów, z drugiej – takie firmy mogą stosować praktyki doliczania dodatkowych kosztów w trakcie prowadzenia zaawansowanych prac. Z przyszłym wykonawcą warto podpisać umowę, gdzie znajdzie się zakres prac wraz z harmonogramem. Na tym etapie uzgodnijmy wszystkie kwestie zaliczek czy finansowania poszczególnych etapów prac. Każdą umowę z wykonawcą skonsultujmy z doświadczoną osobą, pamiętajmy że niektóre zapisy mogą być niekorzystne dla inwestora np. te związane z zapewnieniem zaplecza technologicznego na palcu budowy. Nigdy nie podpisujmy umowy pochopnie – pamiętajmy, że jest to dokument zobowiązujący obie strony.

Przeczytaj również nasz wywiad o oszczędzaniu na materiałach budowlanych.

Budujesz dom? Dowiedz się czym jest „efektywność energetyczna”.

Opinie

  • Ciekawy tekst. Dużo przydatnych wskazówek. Dobrej jakości materiały budowlane to podstrawa. Zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Koszt budowy domu w 2024

Droższe materiały i szalejący z cenami wykonawcy nie zachęcają do podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy. A jednak może się okazać, że rozpoczęcie budowy w 2024 roku to całkiem racjonalny pomysł, zdecydowanie łatwiejszy w realizacji niż kupno mieszkania.