Koszty budowy domu 2022 – ile wydamy na projekt, budowę i wykończenie?

Marek Biryt 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

O ile wzrosły koszty budowy domów w ostatnich latach

Ile wyniesie koszt projektu domu

O kosztach, które napotkamy przy stanie surowym otwartym

O kosztach prac przy stanie surowym zamkniętym

O kosztach przy stanie deweloperskim

Ile wyniesie wykończenie domu

Jak obniżyć koszty budowy domu

Zapadła decyzja: budujemy własny dom. Tylko czy 2022 rok będzie dobrym okresem dla realizacji tego planu? Z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć w porównaniu do lat ubiegłych i gdzie szukać oszczędności, a gdzie ich unikać za wszelką cenę? Prześledźmy to na realnym przykładzie…

Plan budowy
Koszty budowy domu 2022

Drastyczne zmiany, jakie przyniósł rok 2020 i wybuch epidemii COVID-19 odbiły się również na budownictwie. Coraz więcej z nas zdało sobie sprawę, że w aktualnej sytuacji, pracując w dużej mierze zdalnie, nie potrzebują mieszkać pięć minut od centrum, a domek z ogródkiem to bardziej perspektywiczna alternatywa, szczególnie, jeśli mamy w planach (lub już nie tylko w planach) powiększenie rodziny. Czy jednak jest to alternatywa równie atrakcyjna finansowo?

Na początku powinniśmy zdać sobie sprawę, że trudno jest oszacować, jak mogą zmieniać się koszty materiałów i robocizny w kolejnych miesiącach 2022 roku z uwagi na wciąż niepewną sytuację pandemiczną. Możemy jednak posłużyć się fluktuacjami cen sprzed i w trakcie pandemii, by oszacować, ile będzie nas kosztować nasza inwestycja.

Chęci na własny dom rosną, ceny też

W ciągu ostatnich trzech lat koszty budowy domów wzrosły o średnio 20%. Jednym z decydujących tu czynników jest znaczny skok cen materiałów budowlanych, w przypadku np. blach stalowych sięgający nawet 100 proc. Związane jest to w dużej mierze z niedoborami na rynku, spowodowanymi masowym boomem na rynku budownictwa jednorodzinnego. 

Na szczęście jednak, średnia zwyżka cen materiałów nie jest aż tak zaporowa dla chętnych na własny dom, wciąż jednak należy liczyć się ze wzrostem cen materiałów o około 15 proc. Nasze szacunki oprzemy więc na założeniu, że w 2022 roku trendy te zostaną utrzymane na podobnym poziomie, co daje potencjalny wzrost całkowitego kosztu budowy domu o około 7-8% rok do roku.

Przeczytaj też: Dom drewniany czy murowany? Jaki wybrać?

Wyższe ceny budowy domów związane są nie tylko ze wzrostem cen materiałów, ale również zmianami w prawie obowiązującymi od 2021 roku. WT2021, czyli nowe Warunki Techniczne 2021, zaostrzają wymogi względem termoizolacyjności nowo budowanych domów, nakazując, by były przynajmniej energooszczędne. Oczywiście, w dalszej perspektywie zaowocuje to oszczędnościami na energii, jednak w momencie realizacji inwestycji wiąże się to z kolejnym wzrostem kosztów.

Budowa domu
Ile wydamy na projekt, budowę i wykończenie?

Czy w kwestii projektu warto iść na gotowe?

Przejdźmy jednak do konkretów i prześledźmy, o jakich kosztach możemy mówić w przypadku piętrowego domu bez piwnicy o powierzchni 140 m2, będącego metrażem odpowiednim dla większości czteroosobowych, lub nawet większych rodzin.

Na początek – projekt. Tutaj na szczęście sytuacja wydaje się stabilna. Cena zależy przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się na już gotową propozycję, czy chcemy, by została stworzona od nowa, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W przypadku „gotowca” powinniśmy liczyć się w wydatkiem rzędu 3-5 tys. zł, jeśli zaś zależy nam na tym, by nasz dom był jedyny i niepowtarzalny, koszty wzrastają do 10, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od renomy architekta. Plusem gotowych projektów jest również obecność kosztorysu „w pakiecie”, co czyni realizację inwestycji nieco szybszą i prostszą. 

Mamy projekt i uzbrojoną działkę, możemy więc zacząć budowę.

Pierwszy krok na drodze do naszego domu to stan zerowy, czyli przede wszystkim roboty ziemne, fundamenty wraz z izolacją i schody zewnętrzne. Całość tych prac pochłonie od 30 do 40 tysięcy złotych dla przedstawionego powyżej metrażu. 

Stan surowy otwarty, czyli zaczynają się schody

Kolejny etap to stan surowy otwarty, podczas realizacji którego nasz budynek zaczyna już nabierać kształtu: pojawiają się ściany, stropy, murowane schody oraz więźba i pokrycie dachu. Tutaj już wyraźnie widać też możliwe rozbieżności cenowe, na przykład w konstrukcji dachu. My jednak zdecydujemy się na prosty, dwuspadowy dach, co pozwoli nam zamknąć ten etap robót w łącznej kwocie 190-200 tys. zł netto.

Wykończenie domu
Etap wykończenia domu

Polecamy artykuł: Dom na zgłoszenie – co warto wiedzieć?

Dom zamknięty

Stan surowy zamknięty to m.in. montaż stolarki okiennej, drzwi, ścianki działowe, wylewki pod podłogi i izolacje termiczne. Jest to zarazem etap, który w dużej mierze decyduje o komforcie naszego życia w nowowybudowanym domu. Dlatego też warto zadbać o wysoką jakość materiałów ociepleniowych – rozwiązania takie jak wełna skalna zapewnią nam komfort termiczny nie tylko zimą, ale również latem, a przy okazji zagwarantują komfort psychiczny przy opłacaniu rachunków za energię. Koszty prac oraz materiałów wyniosą tutaj między 55 a 60 tys. zł netto, co na ten moment oznacza kwotę całkowitą wynoszącą 245-250 tys. zł netto.

Stan deweloperski a stan naszego konta

Zbliżamy się do szczęśliwego finału: łączne koszty budowy domu 140 m2 dla stanu deweloperskiego, obejmującego już instalacje wewnętrzne (wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną), tynki, gładź, elewacje, ocieplenie dachu, posadzki oraz kotłownię z piecem w 2022 roku mogą wynieść w granicach 355-387 tys. zł netto. Stanowi to znaczący wzrost w stosunku do 2021 roku, w którym za podobny zakres prac zapłacilibyśmy 330-360 tys. zł netto.

Wykończenie domu bez wykończenia rezerw budżetowych

I na koniec… oczywiście wykończenie. Etap z jednej strony najprzyjemniejszy, a z drugiej potrafiący skutecznie zweryfikować zakładany pierwotnie budżet. Niezależnie od koniunktury na rynku budowlanym możemy przyjąć, że 1000-1300 zł/m2 pozwoli nam wykończyć nasz dom w standardzie, który zachowa swój poziom przez długi czas. Przyjmując środek tych widełek, etap wykończenia i wyposażania to wydatek rzędu około 150-170 tys. zł.

Łącznie więc możemy oszacować, że za budowę i wykończenie domu o powierzchni 140 m2 w 2022 roku zapłacimy około 510-562 tys. zł netto plus oczywiście koszt działki, urządzenia ogrodu i ogrodzenia naszej posesji.

Przeczytaj też: Wykończenie domu. Jak do tego podejść?

Ceny rosną, a dom tańszy? Czemu nie!

Teraz dobre wiadomości: możemy obniżyć finalny koszt naszej wymarzonej inwestycji bez kompromisów wpływających na komfort naszego mieszkania. Po prostu, należy sobie zadać pytanie, czy naprawdę potrzebujemy pewnych „udogodnień”?

Zaczynając od dołu: piwnica. Oczywiście, można tam składować wiele mniej potrzebnych rzeczy, ale koniec końców o rzeczach tych zwykle się zapomina, a o większym nawet o 20 proc. koszcie budowy domu zapomnieć jest dużo trudniej. 

Jak w prosty sposób oszczędzić nawet 80 tysięcy złotych? Zrezygnować z garażu w bryle budynku. Wiata garażowa w podobny sposób zabezpieczy nasz samochód przed warunkami atmosferycznymi, a oszczędność finansowa może równać się kosztom zakupu nowego auta. Prosta kalkulacja! 

Dodatkowy pokój o powierzchni 12 m2 to 60 tys. więcej do łącznego kosztu inwestycji. Każdy kolejny balkon – przynajmniej 5 tys. zł. Czy naprawdę więc potrzebujemy ich aż czterech? A może wystarczą dwa?

Wykończenie to oczywiście prawdziwe pole do popisów, zarówno rozrzutności, jak i oszczędności. My proponujemy jednak sensowne konsensusy: zamiast droższego egzotycznego drewna parkietowego możemy postawić na panele, oczywiście odpowiedniej jakości. Drzwi z pełnego drewna na zamówienie można zastąpić gotowymi propozycjami z MDF.

Przed czym jednak stanowczo przestrzegamy, to oszczędności  fundamentach, ścianach i pozostałych elementach konstrukcji budynku.  Tutaj pole manewru jest znacznie mniejsze, ponieważ tańsze rozwiązania to nierzadko dużo niższa trwałość, a tym samym żywotność budynku, a nawet ryzyko katastrofy budowlanej. 

W przypadku materiałów termoizolacyjnych w grę wchodzą również kwestie naszego komfortu, kosztów ogrzewania budynku oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Dlatego zamiast tanich, nieznanych rozwiązań, lepiej postawić na sprawdzone produkty renomowanych producentów, takie jak wełna skalna.

Dzięki temu prostemu przeanalizowaniu naszych realnych potrzeb i przy umiejętnym zaplanowaniu każdego etapu prac budowlanych i wykończeniowych, możemy więc w dużej mierze zniwelować wzrosty cen materiałów i robocizny. Wybierając z kolei materiały i rozwiązania odpowiedniej jakości, zyskujemy spokój, że nasza inwestycja będzie mniej kosztowna już na etapie jej eksploatacji.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecamy również:

Termomodernizacja starych budynków – ważne kwestie

Budynki kilkudziesięcioletnie wymagają szczególnego podejścia do kwestii termomodernizacji – powinna być ona poprzedzona audytem energetycznym w celu zbadania stanu technicznego przegród, wykrycia ubytków izolacji, oceny możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań oraz wyboru tej, która będzie najkorzystniejsza pod względem cieplnym i ekonomicznym.