Remont

Ocieplenie poddasza wełną – jak je przeprowadzić?

Damian Czernik przeczytasz w 10 minut
Z tego tekstu dowiesz się

Ocieplenie poddasza to komfort i oszczędność.

Na początku trzeba zebrać informacje na temat stanu naszego poddasza.

Inaczej podchodzimy do ocieplenia poddasza, które będzie używane, niż takiego, które pozostanie nieużytkowe.

 

Ocieplanie poddasza
Ocieplanie poddasza

 

Dlaczego ocieplanie poddasza jest tak ważne?

Podczas termomodernizacji należy pamiętać o właściwym ociepleniu poddasza, to newralgiczne miejsce każdego domu, które może być odpowiedzialne za duże straty ciepła. Jeśli mieszkamy w starszym domu, warto sprawdzić czy strop jest ocieplony w wystarczającym stopniu i ewentualnie zastanowić się nad jego dociepleniem. Jeśli poddasze chcemy zaadoptować pod przestrzeń użytkową, należy zadbać o właściwe ocieplenie połaci dachowej.

Termomodernizacja najczęściej dotyczy budynków budowanych na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Takie budynki są energochłonne i generują wysokie koszty ogrzewania. Przygotowując się do termomodernizacji takiego budynku, należy zwrócić uwagę m.in. na kondygnację poddasza – zwłaszcza, jeżeli chcemy je zaadaptować na pomieszczenia użytkowe.

Zbieramy dane wyjściowe

Zanim przystąpimy do termomodernizacji, musimy zapoznać się ze stanem faktycznym naszego poddasza. Jeżeli mamy do czynienia ze starym budownictwem, należy dokładnie przyjrzeć się więźbie dachowej. Na tym etapie konieczna będzie opinia konstruktora lub inżyniera budowlanego w kwestii oceny technicznej więźby. Fachowiec musi ocenić stan oraz wytrzymałość stropu i więźby, a także sprawdzić, czy wysokość strychu jest wystarczająca do ułożenia wełny skalnej i posadzki. Może się okazać, że w niektórych miejscach więźba dachowa będzie spękana, zagrzybiona lub przegnita – w takich sytuacjach konieczna będzie wymiana krokwi. Należy uwzględnić także przeróbki w instalacji wodno-kanalizacyjnej (jeśli na strychu biegną odpowietrzenia pionków kanalizacyjnych) oraz wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych (jeżeli planujemy zrobić aneks kuchenny lub łazienkę).

Ocieplenie poddasza nieużytkowego

Poddasze nieużytkowe to przestrzeń pod dachem skośnym, która nie jest wykorzystywana do celów mieszkalnych i nie jest ogrzewana. Jeśli nie jest ona wydzielona od ogrzewanej przestrzeni budynku wystarczającą izolacją z wełny skalnej, wówczas może być odpowiedzialna za straty ciepła rzędu 15-30 proc. Jeśli mieszkamy w starszym domu, warto sprawdzić, czy strop jest ocieplony w wystarczającym stopniu i ewentualnie zastanowić się nad termomodernizacją.

Jeśli przegroda dachowa nie została zaizolowana termicznie, materiał ociepleniowy trzeba ułożyć na stropie oddzielającym poddasze od znajdujących się niżej pomieszczeń ogrzewanych. Jeśli poddasza nie chcemy zaadoptować pod przestrzeń użytkową, do izolacji istniejącego stropu możemy wykorzystać granulat skalny np. GRANROCK SUPER. Jest on wykorzystywany do wypełniania przestrzeni poziomych na poddaszach nieużytkowych i stropodachach wentylowanych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dysz wtryskowych, materiał dociera we wszelkie możliwe szczeliny wypełniając je w całości. Dlatego nadaje się on do trudnodostępnych miejsc, w których maty lub płyty nie mogą być wykorzystywane.

Przekrój stropu drewnianego na poddaszu nieużytkowym – izolacja granulatem skalnym, 1) Dachówka, 2) Kontrłaty, 3) Wiązar prefabrykowany, 4) Granulat Skalny, 5) Folia paroizolacyjna, 6) Łaty, 7) Stelaż na płytach g-k.
Przekrój stropu drewnianego na poddaszu nieużytkowym – izolacja granulatem skalnym, 1) Dachówka, 2) Kontrłaty, 3) Wiązar prefabrykowany, 4) Granulat Skalny, 5) Folia paroizolacyjna, 6) Łaty, 7) Stelaż na płytach g-k.

 

Wełna skalna idealna do ocieplenia poddasza

Jeśli poddasze chcemy zaadoptować pod przestrzeń użytkową, do izolacji starego stropu wykorzystajmy płyty ze skalnej wełny mineralnej układane w dwóch warstwach np. TOPROCK SUPER lub SEPERROCK. Elastyczną wełną łatwo jest wypełnić wszystkie zakamarki poddasza. Skalną wełnę mineralną da się ułożyć ściśle tak, że nie powstaną między innymi szczeliny powodujące później ucieczkę ciepła. Znacznie trudniej będzie to osiągnąć przy wykorzystaniu sztywniejszych materiałów typu styropian, polistyren ekstrudowany czy panki poliuretanowej. Ważna zaletą skalnej wełny mineralnej jest wysoka gęstość – przekłada się to na możliwie niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz wysoką izolację akustyczną.

Aby stworzyć na stropie konstrukcję podłogi strychu, wówczas najpierw powinniśmy przygotować ruszt złożony z drewnianych legarów, między którymi ułożymy skalną wełnę mineralną – od góry przymocowane zostaną deski lub płyty drewnopochodne, tworzące podłogę. Docelowa grubość warstwy termoizolacyjnej na stropie nieużytkowym zależy od parametrów wełny skalnej, zgodnie ze standardem ROCKWOOL – powinna ona wynosić 35 cm. Taka grubość zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na 2021 rok.

Rozwiązaniem kompleksowym, ale kosztownym jest audyt energetyczny. Jest to badanie, które ma wskazać, skąd biorą się straty ciepła w naszym domu i dlaczego płacimy wysokie rachunki za jego ogrzewanie. Audytor może sprawdzić, czy okna połaciowe są szczelne bądź czy konieczna będzie ich wymiana. Zadecyduje, czy przegroda dachowa wymaga dodatkowego docieplania – jeśli tak, poda grubość i materiał termoizolacyjny. W audycie energetycznym znajduje się także informacja o szacowanych nakładach inwestycyjnych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne oraz oszczędnościach z tytułu niższych kosztów ogrzewania.

Przekrój stropu drewnianego na poddaszu nieużytkowym – izolacja płytami ze skalnej wełny mineralnej 1) Wykończenie podłogi, 2) Legary drewniane, 3) Szczelina wentylacyjna, 4) Skalna wełna mineralna, 5) Folia paroizolacyjna, 6) płyty g-k lub boazeria.
Przekrój stropu drewnianego na poddaszu nieużytkowym – izolacja płytami ze skalnej wełny mineralnej 1) Wykończenie podłogi, 2) Legary drewniane, 3) Szczelina wentylacyjna, 4) Skalna wełna mineralna, 5) Folia paroizolacyjna, 6) płyty g-k lub boazeria.

Ocieplanie poddasza wełną skalną

Docieplenie wykończonego poddasza jest dużym przedsięwzięciem wymagającym rozmontowania okładziny skosów i zabudowy ścianek kolankowych. Jest to konieczne, ponieważ należy się dostać do materiału termoizolacyjnego w konstrukcji dachu. W niedostatecznie zaizolowanych dachach izolacja jest tylko między krokwiami. Jeśli jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, należy wymienić ją na wełnę skalną.

Wełna skalna jest produktem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (lambda), elastycznym i ściśle przylegającym do wszelkich narożników czy załamań. Ta cecha sprawia, że izolacja poddasza doskonale dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej. Stary materiał możemy wymienić na nową izolację, złożoną z dwóch warstw mat i płyt ze skalnej wełny mineralnej. Alternatywnie w postaci wdmuchiwanej – poprzez montaż np. płyt gipsowych, wycięcie odpowiedniego otworu i wdmuchanie wełny w postaci granulatu skalnego.

Sposób ułożenia nowej izolacji powinniśmy uzależnić od tego, czy do wstępnego krycia dachu użyto membrany paroprzepuszczalnej, czy papy lub folii niskoparoprzepuszczalnej – która chroni warstwę izolacji z wełny skalnej przed przedostawaniem się wilgoci do przegrody w zimie, a w lecie pomaga ją osuszyć. W pierwszym przypadku izolację międzykrokwiową wciskamy między krokwie, do momentu ich styku z membraną. Jeśli na dachu mamy ułożoną papę lub folię niskoparoprzepuszczalnej – musimy zostawić wentylowaną szczelinę powietrzną między wełną a papą lub folią gr. 20-40 mm.

By zapewnić swobodny ruch powietrza przez przegrodę, wykonujemy wlot w okapie jak i wylot w kalenicy dachu.
Termoizolacja międzykrokwiowa stanowi pierwsza warstwę, drugą dodatkową powinno się wykonać pod krokwiami. Wykonuje się to przy wykorzystaniu profili nośnych skręcanych do krokwi, pod tak ruszt wkłada się wełnę mineralną w taki sposób – aby płyty tworzyły szczelną przegrodę, bez szpar. Takie wykonanie przyczyni się do wyeliminowania mostków cieplnych, jakie występują między nieocieplonymi krokwiami.

 

 

 

Przekrój przegrody dachowej z membraną dachową – izolacja płytami ze skalnej wełny mineralnej 1) Pokrycie dachowe, 2) Kontrłaty, 3) Łaty, 4) Międzykrokwiowa i podkrokwiowa skalna wełna mineralna, 5) Wykończenie sufitowe.
Przekrój przegrody dachowej z membraną dachową – izolacja płytami ze skalnej wełny mineralnej 1) Pokrycie dachowe, 2) Kontrłaty, 3) Łaty, 4) Międzykrokwiowa i podkrokwiowa skalna wełna mineralna, 5) Wykończenie sufitowe. 

 

W zależności od panujących warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu oraz typu wentylacji może być konieczne zastosowanie folii niskoparoizolacyjnej przed wykończenie sufitu na poddaszu płytami gipsowo-kartonowymi czy na przykład boazerią. Taka folia reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach dzięki zmiennemu operowi dyfuzyjnemu, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej, zapewniając szczelność i eliminując niekontrolowane przepływy powietrza. Folię mocuje się do profili stalowych, wykorzystując taśmę dwustronnie klejącą – folię układamy z zachowaniem zakładów szerokości ok. 10 cm i dodatkowo sklejamy połączenia specjalną taśmą. Na końcu przystępujemy do wykończenia skosów i ścianek kolankowych.

Chcesz zbudować dom tanio i łatwo? Przeczytaj o domach z paczki!

Czy podobał Ci się nasz tekst? Oceń:

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy również:

7 mocy skały – poznaj zalety wełny skalnej [INFOGRAFIKA]

W ROCKWOOL udało nam się zmienić naturalny potencjał w siedem supermocy, które są nieodłącznym elementem naszej wełny skalnej.