Praktyczny przewodnik: ocieplanie garażu blaszanego krok po kroku

Ocieplamy Życie 8 minut czytania

Dowiedz się, jak skutecznie i ekonomicznie ocieplić garaż blaszany. Nasz przewodnik zawiera praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w optymalizacji izolacji

Blaszany garaż, najczęściej kupowany jako gotowa konstrukcja, to najprostszy i najtańszy sposób na uzyskanie dodatkowego pomieszczenia gospodarczego. Jest on odporny na warunki pogodowe, trwały i zwykle w miarę estetyczny. Poza przechowywaniem auta może pełnić wiele innych funkcji, chociażby warsztatu, szopy na narzędzia, spiżarni, a nawet siłowni.

Dlaczego warto ocieplić garaż blaszany?

Konstrukcja garażu blaszanego ma tę wadę, że w najmniejszym stopniu nie chroni przed zimnem, a latem, gdy oświetlana jest promieniami słonecznymi, zamienia się w gorący piekarnik.
Rozwiązaniem tych problemów jest ocieplenie garażu blaszanego.
To stosunkowo prosta i lekka praca, którą będzie w stanie wykonać większość obeznanych z pracami remontowymi amatorów majsterkowania.

Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które zadecydują o sposobie jej wykonania. Pierwsza kwestia to to, czy garaż będziemy ocieplać z zewnątrz, czy od wewnątrz. Ten pierwszy sposób jest zdecydowanie trudniejszy, wymaga bowiem stworzenia nie tylko warstwy izolacyjnej, ale też wiatro- i wodoodpornej elewacji i takiego samego poszycia dachu. W praktyce więc powstaje druga, niejako dublująca garaż, konstrukcja. Rozwiązanie takie ma sens tylko wtedy, gdy nie możemy sobie pozwolić na minimalne nawet zmniejszenie powierzchni wewnątrz. O wiele łatwiej jest wykonać prace izolacyjne od wewnątrz, traktując blaszane ściany i dach garażu jako poszycie zewnętrzne i konstrukcję nośną jednocześnie.

Wybór materiałów izolacyjnych do garażu blaszanego

Drugą kwestią, która należy rozważyć, jest wybór technologii, czy też materiału termoizolacyjnego do izolacji garażu blaszanego.

Pomijając rozwiązania niszowe, mamy tu do dyspozycji pianę PUR, styropian i styrodur oraz wełnę skalną lub szklaną. Co istotne, o wyborze konkretnego rozwiązania do ocieplania garażu blaszanego nie decydują często jego wady czy zalety, ale prosty fakt, że dany materiał termoizolacyjny pozostał po budowie domu.
Bez względu na wykorzystywany materiał, warto pamiętać, że przy ocieplaniu garażu blaszanego stosuje się znacznie cieńsze warstwy termoizolacyjne. Zazwyczaj w przedziale 3-5 cm, dla większości technologii.

Ocieplanie garażu blaszanego krok po kroku

Gdy już mamy podjęte decyzje co do materiałów izolacyjnych do garażu możemy rozpocząć samo ocieplanie.
Pierwszym krokiem, wspólnym dla wszystkich technologii jest przygotowanie podłoża.
Należy dokładnie obejrzeć poszycie garażu, oczyścić je, usunąć ślady korozji i zamalować je farbą antykorozyjną, zaszpachlować ewentualne dziury, zmyć wszelkie pozostawione przez producenta smary, czy plamy po olejach itp. Warto też zdjąć przewody elektryczne, jeśli zostały już położone w garażu, tak by potem umieścić je na wierzchu, zapewniając sobie do nich swobodny dostęp. To idealny sposób poprowadzenia instalacji tam, gdzie estetyka odgrywa drugorzędną rolę.
Dalsze kroki zależą od wybranego materiału izolacyjnego.

Ocieplając garaż pianą PUR można skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy dysponującej agregatem do jej nakładania lub wykorzystać produkty sprzedawane w tubach. Samodzielne nakładając pianę można ją rozprowadzić po całej wewnętrznej powierzchni blach garażu, ale lepszym pomysłem będzie wcześniejsze przytwierdzenie do ścian i dachu listew, do których po położeniu ocieplenia będziemy mogli przykręcić płyty OSB lub inny materiał wykończeniowy. Ożebrowanie takie można przykręcić od zewnątrz wkrętami z gumowymi uszczelnieniami lub przykleić do blachy, tworząc samonośny, przymocowany do poszycia drewniany szkielet. Należy pamiętać, że powinien być on wykonany z suchego materiału. Piana PUR ma niską paroprzepuszczalność, w związku z czym pokryte nią drewno nie będzie mogło wyschnąć ani oddychać, co może prowadzić do jego butwienia. Istotną wadą tej technologii ocieplania są też jej wysokie koszty. Piana PUR jest też ze wszystkich wymienianych tu materiałów najbardziej podatna na działanie ognia.

Inną opcją jest ocieplenie blaszanego garażu za pomocą styropianu czy styroduru. Płyty materiału przyklejamy do metalowych ścian. Tu również dobrym pomysłem jest stworzenie szkieletu, który posłuży do przymocowania warstwy wykończeniowej.  Przy okazji rozwiążemy w ten sposób jedyny problem związany z zastosowaniem styropianu, a mianowicie fakt, że praktycznie każdy klej, którym można połączyć ten materiał z metalem po kilku latach zaczyna puszczać, w rezultacie czego ocieplenie odpada i wymaga ponownego przyklejenia. W sytuacji, gdy styropian zamknięty jest w przestrzeni między blachą garażu, a warstwą wykończeniową, nie ma to znaczenia. Przyklejony czy nie, pozostanie on na swoim miejscu.

Garaż możemy także ocieplić wełną skalną. Warto do tej pracy się przyłożyć, bo dobrze wykonana gwarantuje znakomite efekty.
Ocieplenie z wełny skalnej zapewnia jednocześnie najlepszą izolację akustyczną, co ma duże znaczenie w przypadku konstrukcji blaszanych. Prawidłowo wykonana izolacja z wełny skalnej jest szczelna porównywalnie do piany PUR, a do tego jest materiałem niepalnym.

Ocieplenie garażu od wewnątrz zaczynamy od skonstruowania szkieletu z listwami o rozstawie mniejszym o ok 2 cm od szerokości wełny, tak by można było układać ją „na wcisk”. W odległości ok 2-3 cm od blachy należy między listwami rozpiąć sznurek, który zabezpieczy warstwę termoizolacyjną przed stykaniem się z metalem i pozwoli stworzyć szczelinę wentylacyjną, następnie rozkładamy folię paroprzepuszczalną, i układamy wełnę między listwami. Teraz jeszcze folia paroizolacyjna, taśma zabezpieczająca i możemy mocować warstwę wykończeniową.

Nie jest ona absolutnie konieczna, ale warto w nią zainwestować. Z jednej strony zabezpieczy termoizolację garażu przed uszkodzeniami mechanicznymi, a z drugiej ułatwi urządzanie wnętrza i organizację przestrzeni. W ocieplanych garażach najczęściej na okładziny ścian wykorzystuje się płyty OSB. To doskonały, trwały i łatwy w położeniu materiał, a przy tym bardzo praktyczny. Zbudowaną z takiej płyty ścianę można szybko i w dowolny sposób aranżować. Powieszenie szafki, półki czy wkręcenie kilku wkrętów w roli haczyków nie stanowi żadnego problemu i zajmuje dosłownie chwilę.

Wentylacja w ocieplonym garażu blaszanym

Istotnym elementem termomodernizacji garażu jest wentylacja. Zrezygnować z jej wykonania można tylko jeśli będzie on pełnił wyłącznie funkcje przechowywania, np. narzędzi i maszyn ogrodowych. Jeśli jednak planujemy przebywać w nim dłużej, albo garażować w nim samochód, to wentylacja jest niezbędna. Jej rolę idealnie spełnią dwa otwory wentylacyjne. Jeden umieszczony możliwie jak najwyżej pod dachem, a drugi po przeciwnej stronie garażu kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą. Powinny być one zabezpieczone z obu stron kratkami wentylacyjnymi. Dobrze, gdyby te zewnętrzne miały daszki chroniące przez deszczem.

Prawidłowe wykonanie ocieplenia garażu i wentylacji zapobiegnie gromadzeniu się w nim wilgoci i pozwoli na komfortowe jego użytkowanie. Zamieniając blaszane pudełko, w przydatne, całoroczne pomieszczenie.

Zobacz także: Porównanie cen i materiałów do ocieplenia domu

 

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Światło we wnętrzu – jak rozjaśnić dom

Światło jest jednym z najważniejszych elementów we wnętrzach, które tworzą nastrój. Nie bez powodu mówi się czasem: „Musi być miejsce na świeczki, tworzą nastrój”.