Audyt energetyczny domu – jak przygotować się do inwestycji?

Damian Czernik 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Termomodernizacja domu to nie tylko większy komfort, ale też niższe rachunki.

Przed inwestycją warto rozważyć przeprowadzenie audytu energetycznego.

Podstawowym sposobem poprawienia termoizolacji jest docieplenie ścian.

Duże efekty daje wymiana okien, choć to większa inwestycja i wymaga przygotowania merytorycznego.

Na koniec warto rozważyć zmiany w instalacji grzewczej.

zbliżenie na stopy w skarpetach

Dzięki audytowi energetycznemu i termomodernizacji poprawiamy komfort mieszkania i obniżamy rachunki za ogrzewanie. Termomodernizacja domu najlepsze efekty przynosi wtedy, gdy obejmuje ocieplenie ścian zewnętrznych i poddasza, a także wymianę okien i instalacji. Dlatego w poniższym wpisie doradzamy, w jaki sposób przeprowadzić kompleksową termomodernizację domu i na co warto zwrócić uwagę przed jej wykonaniem?

Audyt energetyczny – przed wykonaniem docieplenia

Gdy decydujemy się na wykonanie termomodernizacji domu i chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze zostaną dobrze zainwestowane, warto wykonać audyt energetyczny. To osoba, która posiada wiedzę w dziedzinie efektywności energetycznej, fizyki budowli, materiałów izolacyjnych oraz instalacji grzewczych. Na podstawie wizji lokalnej i inwentaryzacji, ekspert sporządza raport z audytu energetycznego, w którym określa, jakie zmiany są potrzebnie, aby poprawić bilans energetyczny budynku.

Audyt energetyczny ma wiele wspólnego z ekspertyzą budowlaną, znajdziemy w nim informacje, czy wszystkie przegrody budynku posiadają odpowiednią ochronę cieplną. Jeśli nie – wskazuje, czy wymaga on częściowej bądź kompleksowej termomodernizacji, podaje typ i parametry materiału izolacyjnego, kolejność wykonania robót oraz analizę opłacalności, jaka przełoży się na późniejsze koszty z tytułu ogrzewania domu.

Jeśli jest to uzasadnione – w audycie energetycznym znajdzie się informacja o konieczności wymiany źródła ciepła. Często dotyczy to posiadaczy starych kotłów na paliwa stałe, generują one duże straty w dystrybucji ciepła, co przekłada się na duże koszty ogrzewania domu. Jeśli rurociągi i grzejniki są uszkodzone, ich wymiana również będzie uwzględniona w audycie energetycznym. Uzupełnieniem każdego audytu energetycznego jest kosztorys inwestorski lub przedmiar robót. Jeśli audyt energetyczny uwzględnia kilka wariantów ocieplenia domu – porównajmy, po jakim czasie zwrócą się koszty inwestycji i jaki rodzaj ocieplenia zacznie przynosić najwięcej korzyści.

zbliżenie na domek owinięty szalikiem

Izolacja ścian – to musisz wiedzieć

Podstawą poprawnie przeprowadzonej termomodernizacji jest ograniczenie strat ciepła i poprawa komfortu. Zakres prac termomodernizacyjnych jest zróżnicowany i może obejmować wymianę stolarki okiennej, ocieplenie przegród zewnętrznych oraz modernizację instalacji grzewczej. Najbardziej wymierne korzyści daje kompleksowa termomodernizacja, wykonana w całości bądź etapami.

Sprawdź jak uzyskać efektywność energetyczną.

W przypadku wielu domów, największy udział w stratach ciepła mają ściany zewnętrze, ich docieplenie może przynieść najlepszy rezultat. Nie chodzi tutaj o ułożenie zupełnie nowej izolacji tam, gdzie jej nie było, ale o poprawę tej istniejącej. Dlatego często pojawiają się pytania: usuwamy istniejącą izolację, czy układamy nową na starej? Usunięcie istniejącej jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, w jakim stanie się ona znajduje bądź czy dobrze trzyma się podłoża. Jeśli wykonawca audytu energetycznego ma pewność, że stary system wystarczająco dobrze trzyma się muru, zaoszczędzimy na koszcie zrywania i wywozu zdemontowanych materiałów. Jeśli zajdzie potrzeba, wykonawca może wzmocnić stary system, pomoże również w wyborze materiałów do izolacji ścian. Powinny mieć one zaznaczoną w aprobacie technicznej informację, że nadają się do wykonania jako dodatkowa warstwa termoizolacyjna – różni się ona tym od standardowej, że posiada odpowiednio długie kołki, by solidnie zakotwiczyć płyty termoizolacyjne w przegrodzie.

Nowe ocieplenie układamy na uprzednio oczyszczonym podłożu, mocując na klej i kołkując. Po zakończeniu tego etapu przystępujemy do układania warstwy zbrojonej i nowego tynku. Jeśli chcemy wykończyć fasadę pokryciem drewnianym, najlepszym rozwiązaniem będzie ocieplenie ścian metodą lekką suchą. Różni się ona tym, że nie używamy tutaj kleju ani zapraw. Ocieplenie układa się między listwami rusztu drewnianego, następne między pokryciem a ociepleniem z wełny mineralnej pozostawiamy kilkucentymetrową pustkę powietrzną w celu odprowadzania pary wodnej, przenikającej od strony ściany. Takie ocieplenie możemy wykończyć profilowanymi deskami z różnych gatunków drewna, płytami z laminatu HPL czy deskami z płyt bakelitowych.

 

Wymiana okien – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Ważną inwestycją finansową w trakcie termomodernizacji jest wymiana starych okien i montaż nowych. Warto to zrobić choćby ze względów ekonomicznych – nieszczelne okna są odpowiedzialne za 20 proc. strat ciepła w całym bilansie energetycznym. Jeśli podjęliśmy decyzję o wymianie okien, wyślijmy do kilku firm prośbę o przesłanie oferty.

współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego
współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego

Równie istotnym parametrem jest współczynnik promieniowania słonecznego g – określa on, jaki procent promieniowania słonecznego przenika przez szyby do wnętrza domu. W standardowych pakietach okiennych wynosi on 50 proc. W oknach energooszczędnych zaleca się, aby jak największa ilość promieniowana słonecznego wpadała do domu – stąd zalecana wartość w takich oknach wynosi 55 proc.

Do okuć okiennych zaliczamy zawiasy, zamki czy klamki, od tych elementów zależy czy okna będą otwierały się płynnie i bez kłopotów. Nawet najcieplejsze okno okaże się bezużyteczne, jeśli okucia okienne zawiodą. Obecnie w oknach dominują okucia obwodowe, czyli takie, które są rozłożone na całym obwodzie okna. Po zamknięciu dociskają one skrzydło do ramy, zachowując szczelność wzdłuż całego obwodu okna. Okucia obwodowe dzielimy na rozwieralne, które pozwolą otworzyć okno na oścież i uchylne, umożliwiające jedynie na odchylenie skrzydła. Jeśli chcemy połączyć te dwie funkcje – wybierzmy okna rozwieralno-uchylne. Dodatkowym wyposażeniem okna są zaczepy antywłamaniowe, klamka z kluczykiem czy mikrowentylacyjna.

Jakie zmiany w instalacji grzewczej?

Dzięki termomodernizacji obniżamy zapotrzebowanie na ciepło budynku, skutkiem czego istniejące źródło ciepła staje się przewymiarowane. Taki kocioł pracuje na niskim zakresie mocy, a jego sprawność utrzymuje się na niskim poziomie. Jeśli sercem naszej instalacji jest stary kocioł węglowy, to dobra okazja, aby wymienić go na kocioł lepszej klasy – na ekogroszek lub pellet. Te obecne na rynku to urządzenia V klasy, spełniające wymagania emisji spalin. Wybierając kocioł z podajnikiem, zyskujemy przede wszystkim komfort obsługi – urządzenie może pracować na pełnym załadunku nawet przez klika dni.

Przed termomodernizacją warto przyjrzeć się instalacji grzewczej w kotłowni. Jeśli rury są skorodowane bądź miejscami przeciekają, powinniśmy je wymienić i dodatkowo zaizolować – na przykład trwałą i niepalną wełną skalną. Jeśli pompa obiegowa hałasuje lub gwiżdże – to znak, że należy ją wyczyścić. Grzejniki ścienne po termomodernizacji domu powinniśmy wyposażyć w zawory termostatyczne, aby zmniejszały dopływ wody grzewczej do grzejników, gdy w pomieszczeniu będzie wystarczająco ciepło. W starych, żeliwnych grzejnikach montaż zaworów termostatycznych nie zawsze jest możliwy, dlatego warto zastanowić się nad ich wymianą na nowe. Brak zaworów termostatycznych powoduje przegrzewanie bądź oziębianie pomieszczeń, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Dzięki takim zabiegom, zyskujemy komfortowy i ekonomiczny system grzewczy – który jest dopasowany do rzeczywistych potrzeb cieplnych budynku.

Nie trać ciepła w domu – dowiedz się „Jak ocieplać poddasze?”:
https://ocieplamyzycie.pl/remont/ocieplenie-poddasza/
https://www.rockwool.pl/baza-wiedzy/jak-ocieplac-poddasze/?selectedCat=materialy%20informacyjne

Chcesz dowiedzieć się co to jest audyt energetyczny i na czym polega – przeczytaj poradnik. https://www.rockwool.pl/baza-wiedzy/renowacja-i-nowa-budowa/termomodernizacja-starszych-budynkow/

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Dom drewniany czy murowany? Jaki wybrać?

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy rozstrzygnąć jeszcze przed rozpoczęciem projektowania domu, jest wybór technologii, w której zostanie on wzniesiony. W polskich realiach oznacza to decyzję czy stawiać budynek murowany czy drewniany, a dokładniej szkieletowy, nazywany często kanadyjskim lub z bala.