Zmorą właścicieli istniejących budynków są często stare, nieszczelne okna. W większości przypadków to właśnie one są odpowiedzialne za duże straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe rachunki za ogrzewanie. Nie jest to również przyjemne uczucie, gdy siedząc czujemy jak wieje z okien. Dlatego w poniższym artykule podpowiadam na czym polega uszczelnianie okien, co zrobić oraz przy użyciu jakich materiałów możemy uszczelnić okna, poprawić komfort cieplny i tym samym płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Zapraszam!
Mieszkając w starym domu często możemy odczuć, że zimne powietrze przedostaje się w wielu miejscach do środka. Niestety najczęściej są to okna i drzwi zewnętrzne, a także ściany w konstrukcji szkieletowej albo z bali drewnianych, w których izolacja lub wiatroizolacja została przerwana i straciła swoje właściwości.
Wróćmy jednak do okien, gdyż przyczyn ich nieszczelności może być kilka. Mogą być one wynikiem niewłaściwego montażu, zużytych uszczelek lub nieodpowiedniej regulacji okuć okiennych. Równie dobrze okucia mogły zużyć się w trakcie otwierania i zamykania okien na przestrzeni czasu. Co w takich wypadkach powinniśmy zrobić?
Przeczytaj też: Jak ocieplić mieszkanie. Co zrobić, jeśli ocieplenie bloku nam nie wystarcza?
Wieje z okien? Zanim uszczelnimy – zróbmy regulację okuć okiennych
Pod wpływem zmian temperatur zewnętrznych, tworzywo z którego jest wykonane okno kurczy się i rozszerza. Takie działanie prowadzi do tego, że tracimy szczelność okna. Dlatego, co pewien czas, powinniśmy okucia okien wyregulować, odświeżyć i przesmarować dedykowanymi preparatami ochronnymi. Zapominają o tym właściciele nowych okien, a przecież okucia zużywają się nie tylko przez warunki atmosferyczne, ale także przez otwieranie okien i ryglowanie skrzydeł. Tymczasem brak należytej konserwacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów i uszczelek, ścieranie powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenie trwałości okien i komfortu ich użytkowania.
Regulację okuć okiennych możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie, jeśli jednak mamy chęci i odpowiedni klucz, możemy to zrobić sami – wystarczy, że dokręcimy śrubę regulacyjną kluczem imbusowym. Aby tego dokonać, powinniśmy ustawić okno w pozycji uchylonej i oczywiście zdjąć osłonkę zawiasu. Jeśli chcemy podnieść skrzydło, musimy podczas dokręcania śruby przesunąć je w stronę klamki. Jeżeli jednak nie mamy możliwości takiej regulacji, np. w przypadku starych okien drewnianych, niezbędne będzie wsparcie doświadczonego serwisu, który przy okazji oceni ogólny stan techniczny okien i pomoże, jeśli niezbędna okaże się naprawa lub regeneracja istotnych elementów.
Uszczelniane starych okien – o czym pamiętać?
Jeśli regulacja okuć okiennych nie przyniesie korzyści lub nieszczelności okien są na tyle duże, że wymagają użycia specjalnych materiałów, to musimy wówczas przystąpić do wykonania drobnych prac remontowych. Zwróćmy jednak uwagę, że w pierwszej kolejności musimy zlokalizować nieszczelności, które są odpowiedzialne są wpadanie zimnego powietrza do środka.
Jeśli mamy do czynienia ze szparą między szybą a ramą, do uszczelnienia możemy wybrać silikon. Najlepiej wybrać bezbarwny, który po utwardzeniu nie będzie widoczny. Do takiego zastosowania możemy użyć silikonu neutralnego albo uszczelniacza akrylowego. Ten drugi jest dodatkowo odporny na zmiany temperatury i promieniowanie UV oraz możliwość szlifowania i malowania. Ich wadą jest mała odporność na wilgoć, stąd z powodzeniem mogą być zastosowane wewnątrz domu, oprócz łazienki, a czasem i kuchni.
Polecamy artykuł: Remont starego drewnianego domu – jakich błędów uniknąć?
Nieszczelne okna. Kiedy uszczelniać je pianą montażową?
Silikon nie nadaje się jednak do każdych zastosowań. Przestrzenie pomiędzy ścianą, a ościeżnicą musimy wypełnić poliuretanową pianką montażową, którą nakładamy za pomocą specjalnego pistoletu. Zwróćmy uwagę, że na półkach sklepowych możemy znaleźć różne rodzaje takich pian. Do wypełnienia niewielkich ubytków z pewnością najlepiej sprawdzi się piana montażowa jednoskładnikowa. Podczas utwardzania zwiększa swą objętość, więc nie nakładajmy jej za dużo. Po całkowitym wyschnięciu nożykiem możemy nadać piance odpowiedni kształt, ścinając jej wypukłości. Z kolei wszelkie zabrudzenia ramy okiennej usuwamy specjalnym czyścikiem lub acetonem, zaraz po nałożeniu pianki.
Uszczelnianie okien a wentylacja?
Często mówi się o ważnej roli jaką odgrywa prawidłowa wentylacja w budynkach, gdzie powietrze przedostaje się do budynku i wydostaje kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Prawdą jest, że wentylacja w budynku musi funkcjonować w prawidłowy sposób – jednak jak odnieść się do kwestii nadmiernego uszczelniania okien?
Zapamiętaj:
Pamiętajmy, że stolarka drzwiowa i okienna musi być szczelnie zamontowana.
Niewielka wentylacja w oknach jest jednak zalecana, ale nie na styku szyby i ramy oraz ościeżnicy i muru, ponieważ będzie to prowadzić do niekontrolowanej wentylacji, przemarzania przegrody okiennej, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów. Za wentylację odpowiadać mają wyłącznie nawiewniki okienne i otwory mikrowentylacyjne, które są fabrycznie wykonane w uszczelkach okiennych. Takich otworów nie możemy wykonywać sami na własną rękę. Stolarka drzwiowa też musi być szczelnie zamontowana, ale w drzwiach zazwyczaj nie wykonuje się rozszczelnień i nawiewników. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz co zrobić, by nie wiało z okien w Twoim domu.
Opinie