Remont mieszkania krok po kroku – jak nie zwariować?

Mariusz Borowy 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jak zaplanować remont mieszkania

ile kosztuje remont mieszkania

czy warto wykonać remont mieszkania samodzielnie

jakie narzędzia do remontu będą koniecznie

Remont mieszkania krok po kroku – jak nie zwariować?

Kucie, wiercenie, kurzenie, zakupy, tynkowanie, malowanie, elektryka, hydraulika, setki  wydatków, problemów, decyzji i pytań. Jednym słowem: remont mieszkania.

remont mieszkania
Remont mieszkania

 

Przeczytałem niedawno, że remonty to trzecie – po rozwodach i zwolnieniach z pracy – najbardziej wyniszczające psychicznie wydarzenie, z jakim ludzie mają do czynienia w czasach pokoju. I rzeczywiście, gdy uświadomiłem sobie ogrom stojącego przede mną wyzwania, poczułem zawrót głowy, a po plecach spłynął mi zimny pot. Natychmiast wprosiłem się na rozmowę do Daniela Madeja z firmy zajmującej się kompleksowymi remontami. Wiedziałem, że jeśli ktoś ma mnie uspokoić, to tylko on.

Planowanie remontu mieszkania

Daniel, mam do zrobienia generalny remont. Od czego zacząć, żeby wszystko przebiegało w miarę gładko i bezboleśnie?

Od dobrego projektu. A jeszcze wcześniej od porządnego omówienia jego założeń w gronie rodzinnym. Tak, żeby architekt dostał od was spójną wizję. Musisz też przed rozpoczęciem remontu mieszkania wybrać wszystkie materiały, jakie chcesz mieć na ścianach itp. Niektóre mogą nie być dostępne od ręki, więc lepiej o to wszystko zadbać wcześniej. W tym również pomoże ci projektant.

Nie dałoby się obejść bez architekta? Nie będę ukrywał, że mój budżet nie jest za duży…

Damy radę. Wielu moich klientów zamiast projektów przynosi zdjęcia z magazynów wnętrzarskich, katalogów czy Internetu i po prostu pokazują, że coś podobnego chcieliby mieć u siebie. Ja też często podpowiadam im różne rozwiązania, zwłaszcza z zakresu mniej oczywistych materiałów, jakie można zastosować we wnętrzach czy oświetleniu. Inwestorom bardzo podoba się np. stosowany przez nas sposób maskowania karniszy z podświetleniem LED lub inne rozwiązania ułatwiające życie, o których nie myśli się na początku remontu mieszkania. Generalnie przed rozpoczęciem prac musisz mieć precyzyjną wizję tego, co chcesz osiągnąć, i pewność, że udało ci się ją przekazać wykonawcom.

No dobrze, powiedzmy, że wiem już dokładnie, czego chcę. Możemy startować?

Poczekaj, nie tak szybko. Musisz jeszcze załatwić kilka spraw. Przede wszystkim należy zapoznać się z instalacją elektryczną i hydrauliczną, ustalić, gdzie jest główny zawór wody i czy działa. Zdarzyło nam się raz podczas wyburzania ścian uszkodzić starą stalową rurę, a zawór główny nie działał właściwie. Jeśli to mieszkanie w bloku, potrzebne będzie zgłoszenie remontu do spółdzielni, tym bardziej, gdy jest potrzeba wymiany grzejników. Będziesz też potrzebować kontenera na gruz i miejsca do jego postawienia. Generalnie czeka cię całkiem sporo załatwiania, nim zacznie się sam remont mieszkania.

| PAMIĘTAJ, jeśli remontujesz mieszkanie w bloku |
potrzebne będzie zgłoszenie remontu do spółdzielni, tym bardziej, gdy jest potrzeba wymiany grzejników. Będziesz też potrzebować kontenera na gruz i miejsca do jego postawienia. Generalnie czeka cię całkiem sporo załatwiania, nim zacznie się sam remont.

Remont mieszkania krok po kroku

Od czego powinien się zacząć remont mieszkania?

Od solidnej wizji lokalnej i zaznaczenia, co gdzie ma być robione. Gdzie przebiegają instalacje, a gdzie mają się znaleźć. Jaka jest kondycja ścian, czy tynki się nie kruszą, nie są odparzone, czy sufit nie spadnie nam na głowę? Sporo powie nam samo miejsce, gdzie będziemy pracować. Jeśli to remont starego domu czy remont mieszkania w kamienicy, to prawie na pewno trzeba będzie zacząć od skucia wszystkich tynków i położenia nowych po przeróbkach instalacji. W takich miejscach często zastajemy jeszcze zaprawę kładzioną na trzciny, których kiedyś używało się zamiast siatki tynkarskiej. Coś takiego na suficie to już potencjalne zagrożenie życia, gdyby większy kawałek oderwał się i spadł komuś na głowę. W nowszych lokalizacjach zwykle nie ma aż takich problemów, ale porządne rozpoznanie i tak jest niezbędne.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W domach jednorodzinnych zawsze oceniamy też jakość ocieplenia oraz izolację przeciwwodną. Jeśli widzimy grzyb na ścianie lub inwestor mówi nam, że nigdy mu śnieg nie zalegał na dachu, to wiemy, że problemem izolacji i termoizolacji musimy zająć się w pierwszej kolejności. Przecież nie ma sensu remontować wnętrza, a potem wszystko rozwalać, żeby położyć dodatkową warstwę wełny skalnej. Same prace remontowe rozpoczynamy od demontażu wbudowanych mebli i armatur, a następnie wyburzenia odpowiednich ścian, jeśli projekt tego wymaga. Potem wycinamy bruzdy pod instalacje, układamy je i tynkujemy.

mieszkanie remont
Remont mieszkania krok po kroku

 

No właśnie, powiedz mi, najpierw elektryka czy hydraulika?

Zwykle robi się to w tym samym czasie, lecz hydraulika ma pierwszeństwo. Kanalizacja musi mieć zachowany spadek, więc rury muszą być położone przed przewodami – są też stare przepisy mówiące o tym, że np. gniazdko elektryczne musi być minimum 60 cm od zaworu. W takich wypadkach też lepiej mieć już położoną hydraulikę, nim zacznie się je instalować. Przy okazji powiem coś o instalacjach. Otóż planując remont, warto poświęcić sporo uwagi rozprowadzeniu elektryki w domu. To oszczędzi nam potem męczenia się przez całe życie z przedłużaczami i tym podobnymi prowizorkami. Zaplanujmy oświetlenie nad stołem jadalnym, pomyślmy o tym, które elementy oświetlenia mają mieć niezależne włączniki, gdzie i ile ulokować gniazdek, policzmy, ilu sprzętów używamy na blacie kuchennym i gdzie będziemy stawiać choinkę. Z kolei wymieniając grzejniki, najlepiej wymienić możliwie całą starą instalację. To zapewni nam spokój na kilkadziesiąt lat.

No dobrze, a jak już mamy instalacje, to co dalej?

Klasyczna wykończeniówka. Kładziemy tynki, gładzie, kafelki, malujemy, instalujemy kabinę prysznicową czy wannę, umywalki i wpuszczamy stolarza z meblami kuchennymi.

A wy kończycie.

No nie do końca. Po stolarzu przychodzi pora na ostatnie poprawki. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby w trakcie montażu kuchni nie doszło do jakichś uszkodzeń ścian czy narożników. Naprawiamy więc powstałe szkody, kładziemy ostatnią warstwę farby, akrylujemy szczeliny, sprzątamy po sobie i wtedy osiągamy efekt końcowy.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Powiedz mi jeszcze, ile kosztuje remont domu w takiej formule?

To oczywiście zależy od masy czynników, a głównie od użytych materiałów i zakresu robót. Ale można założyć, że generalny remont mieszkania, przy użyciu porządnych materiałów ze średniej półki cenowej, to koszt 1200-1500 zł za metr kwadratowy. Połowa z tego to robocizna, połowa to materiały.

| REMONT MIESZKANIA KOSZT |
można założyć, że generalny remont mieszkania, przy użyciu porządnych materiałów ze średniej półki cenowej, to koszt 1200-1500 zł za metr kwadratowy.

Daniel, powiem ci szczerze, to dla mnie za dużo w tym momencie. Znasz mnie, wiesz, że sporo robię w domu sam, mam do tego narzędzia. Sądzisz, że dałbym sobie radę ze zrobieniem remontu na własną rękę?


Jeśli robisz to dla siebie i wiesz, jaki efekt chcesz osiągnąć, to nie powinno być problemów. Pamiętaj tylko o tym, by najpierw zaplanować cały remont mieszkania krok po kroku, a dopiero potem zaczynać pracę. Same prace remontowe zajmą ci dużo więcej czasu, ale zdecydowanie jest to wykonalne. Absolutnie polecam, żebyś do hydrauliki i elektryki wziął fachowców. Rozplanuj instalacje, narysuj na ścianach, co gdzie ma być, wytnij bruzdy i wnęki na gniazda, ale niech fachowcy rozprowadzą przewody i rury. Tu naprawdę nie ma miejsca na działania amatorów, ponieważ ewentualne błędy mogą być niebezpieczne. Myślę, że nie warto oszczędzać pieniędzy, ryzykując życie.

| WAŻNE |
Do hydrauliki i elektryki zatrudnij fachowców. Tu naprawdę nie ma miejsca na działania amatorów, ponieważ ewentualne błędy mogą być niebezpieczne.

Nie, takich oszczędności nie będę robił. Jak myślisz, ile taki remont mieszkania może mi zająć czasu?

My remont mieszkania do około 100 m² robimy w półtora do dwóch i pół miesiąca, pracując w kilku całymi dniami. Ty będziesz sam, na pewno pracujesz wolniej niż zawodowcy, no i wątpię, żebyś mógł spędzać na budowie tyle czasu co my. Teraz sobie policz, czy ci się opłaca.

Hmm… Wygląda na to, że w czasie, kiedy miałbym robić ten remont, zdołam na niego zarobić, i to w znacznie lżejszy sposób…


Prawdopodobnie masz rację. To właśnie dlatego dobre ekipy – takie jak moja – mają terminy zarezerwowane na rok do przodu i więcej. Wielu moich klientów potrafiłoby zrobić remont, ale to po prostu okazuje się droższe, niż wygląda na pierwszy rzut oka.

Dziękuję ci za rozmowę i rady. Muszę to sobie porządnie przemyśleć.

Myśl, myśl, ale szybko, ponieważ na przyszły rok mamy już tylko jeden wolny termin.

| CENNA RADA |
Przygotowując się do remontu rozważ wymianę wykonanie dodatkowej izolacji termicznej, jeśli chcesz ograniczyć rachunki za ogrzewanie, a także izolację akustyczną, jeśli komfort akustyczny w mieszkaniu nie jest najlepszy. Przeczytaj w tym celu nasz wywiad ze specjalistą na temat izolacji akustycznej mieszkania.


Przeczytaj też badanie omniASP, zrealizowane przez Centrum Badan i Analiz Rynku ASM dla firmy ROCKWOOL nt. planów remontowych Polaków.


Mariusz Borowy rozmawiał z Danielem Madeją (Grupa Efekt Sp. z o.o.).


Na koniec coś o narzędziach potrzebnych do remontu mieszkania

Oto lista najpotrzebniejszych narzędzi, bez których przeprowadzenie remontu będzie trudne lub wręcz niemożliwe.

 

Narzędzia ręczne

  • Poziomica
  • Miarka zwijana
  • Młotek
  • Kombinerki
  • Szczypce
  • Zestaw wkrętaków z grzechotką
  • Zestaw kluczy
  • Pistolet do wyciskania mas
  • Pędzle/wałki/szpachelki
  • Paca do mas szpachlowych
  • Paca ząbkowana
  • Przecinarka do glazury
  • Wiadra
  • Drabina
  • Nóż z wymiennymi ostrzami
  • Ołówki

Elektronarzędzia

  • Wykrywacz przewodów
  • Laser krzyżowy
  • Wkrętarka z kompletem bitów
  • Wiertarka, najlepiej z systemem STS
  • Młot udarowy/młotowiertarka
  • Wyrzynarka
  • Przecinarka do glazury
  • Narzędzie wielofunkcyjne z kompletem końcówek do cięcia i szlifowania
  • Szlifierka
  • Mieszadło
  • Bruzdownica
  • Odkurzacz warsztatowy

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Aranżacja poddasza: jak to zrobić?

Mieszkanie na poddaszu to marzenie wielu osób. Wnętrza pod skosami mają w sobie coś niepowtarzalnego, ten szczególny klimat, który urzeka i fascynuje zarazem.