Własny dom, czyli początek lepszej jakości życia

mgr Agnieszka Stawiarska 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak cieszyć się wolnością we własnym domu

Jakie są koszty utrzymania domu

Własny dom

Dla wielu osób zamieszkanie we własnym domu jednorodzinnym z dala od zgiełku oznacza początek wymarzonego życia. Oczywiście miasto posiada swoje zalety: kluby, bary, kino. Tam wszystko wydaje się w zasięgu ręki. Jednak z czasem zmieniają się potrzeby. Spędzamy mniej czasu na nocnej rozrywce i zaczynamy potrzebować większego mieszkania, ponieważ zakładamy rodzinę lub zwyczajnie potrzebujemy komfortu, ciszy i spokoju.

Rodzina w domu
Własny dom

Możliwość cieszenia się wolnością we własnym domu

Jak powiedziała Joanna, specjalistka z działu HR “Chociaż życie w Warszawie było wielką radością, przeprowadzka na wieś była dokładnie tym, czego potrzebowałam. Dziś nie patrzę już w przeszłość i cieszę się ze spokojnego życia.”

„Jest tu cicho i spokojnie. Słychać śpiew ptaków, który towarzyszy nam przy piciu porannej kawy. Kupując ten dom wraz z mężem, mieliśmy wątpliwości, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, jak zmieni się nasza codzienność i komfort życia. Prawdopodobnie największym plusem tej zmiany jest pełna prywatność. Mogę chodzić w wygodnych, domowych ubraniach w pobliżu domu i nie przejmować się tym, co pomyślą sąsiedzi” – uśmiecha się rozmówczyni.

Powyższą opinię podziela Adam, który bardzo długo mieszkał blisko obwodnicy i przeprowadził się na wieś. On również podkreśla korzyści płynące z tej zmiany, takie jak prywatność. Według niego mieszkanie we własnym domu daje także większą elastyczność w dostosowaniu pomieszczeń do własnych potrzeb.

„Wiele osób kocha ciszę i spokój. Mieszkając we własnym domu nie przejmuję się tym, że słuchając głośnej muzyki będę przeszkadzać sąsiadom. Z mieszkania z dala od miasta i ludzi korzystają również dzieci, które często bawią się w domku na drzewie lub biegają swobodnie po dużej przestrzeni wokół domu. Cieszę się również, że mogę dostosować dom do moich potrzeb. Kiedy założyłem własną firmę, potrzebowałem więcej miejsca do pracy w domu. Rozwiązałem to w ten sposób, że wyremontowałem część garażu i piwnicy i zaadaptowałem w biuro.” – mówi Adam.

Dom jednorodzinny
Dom rodzinny

Dobre inwestycje pozwalają zaoszczędzić pieniądze

Utrzymanie własnego domu jednorodzinnego jest prawdopodobnie największą obawą osób rozważających jego budowę lub kupno. Piotr, który pracuje jako nauczyciel w Poznaniu, również się z tym zmierzył.

„Kilka lat temu musieliśmy podjąć decyzję. Wybrać mieszkanie, czy dom. Po obliczeniu kosztów wybraliśmy tę drugą opcję. Mam dużą rodzinę, więc w grę wchodziło mieszkanie z co najmniej pięcioma pokojami. Cena takiego mieszkania w nowo wybudowanym bloku jest bardzo wysoka. Wynajem nie był dobrym wyborem, ponieważ chcieliśmy mieć własne lokum. Wybraliśmy więc budowę domu. Ta inwestycja pochłonęła wiele pieniędzy, ale wybraliśmy najlepsze rozwiązania izolacyjne, więc utrzymanie domu nie kosztuje nas dużo.” – mówi Piotr.

Mariusz, który od wielu lat pracuje w Skandynawii jako wykonawca budowlany, również dostrzega zalety przemyślanej budowy domu. Według niego pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uniknąć marnowania czasu w przyszłości.

Przeczytaj również o trendach budowlanych w 2021 roku.

Para remont
Renowacja domu

„Jednym z najważniejszych zadań podczas budowy domu jest jego odpowiednia izolacja. Ważne, aby wybrać materiały wysokiej jakości. W przeciwnym razie za kilka lat trzeba będzie ułożyć dodatkowe warstwy izolacji, gdyż stare stracą swoje właściwości. Natomiast jeśli ociepli się własny dom odpowiednio dobraną warstwą wełny skalnej to otrzyma gwarancję komfortu i trwałości na 55 lata. Raz zaizolowany dom wełną skalną daje gwarancję bezpieczeństwa pożarowego i ochrony zdrowia na lata. A korzyści, w postaci oszczędności w portfelu i komfortu mieszkania, poczuje przez cały rok! Latem, bez włączania klimatyzacji, będzie w pomieszczeniach przyjemnie chłodno, a zimą ciepło nie ucieknie z domu.– mówi ekspert.

Chociaż życie we własnym domu wymaga nakładu finansowego i wiedzy, to prawdopodobnie niewiele osób, które wybrały to rozwiązanie chciałoby wrócić do mieszkania. Posiadanie domu to nie tylko większa wolność wyboru, ale także szansa na oszczędności, dzięki odpowiedniej izolacji domu. To po prostu dobra inwestycja.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Przytulne mieszkanie i przytulny dom, czyli dobór materiałów

Jeśli chodzi o wymarzoną wizję domu, większości z nas najpierw przychodzi na myśl słowo „przytulność”. Jak więc wyposażyć je, aby stworzyć przyjemny i przytulny klimat?