Remont starego drewnianego domu – jakich błędów uniknąć?

Mariusz Borowy 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jakie błędy można popełnić remontując stary drewniany dom

dlaczego należy myśleć perspektywicznie inwestując w remont

od czego zacząć

jakie są trendy

ile kosztują materiały i robocizna

remont starego domu

Remont starego drewnianego domu na wsi – jakie błędy można popełnić?

Jestem z miasta.

Ale od roku mieszkam na wsi, w chatce z 1927 roku odziedziczonej po dziadkach. Gdy ją przejmowaliśmy, wydawała się świetnym miejscem na krótkie wypady za miasto. Czego można chcieć więcej, niż pełne zieleni podwórko, rozłożysty orzech, pod którym można grillować i jakieś miejsce na przespanie się po imprezie?

Cóż, szybko okazało się, że takim czymś na pewno jest łazienka. 
I tak zaczął się nasz niekończący się remont, którego historia może być bardzo pouczająca, jako że takie chatki stoją we wszystkich wsiach centralnej i wschodniej Polski i coraz więcej osób kupuje je na letniska.

Można powiedzieć, że to projekt standardowy. Każdy z nich ma podobny układ pomieszczeń: wejście przez sień, dalej duża kuchnia z kuchenką opalaną drewnem, pełniąca jednocześnie rolę pieca i przejście do sypialni. Za nią znajdowała się jeszcze tzw. komora – długie, pozbawione okna pomieszczenie służące za garderobę czy graciarnię, w której my – po wstawieniu drzwi balkonowych – urządziliśmy pokój dziecka.
 Przekładając na język współczesny można by powiedzieć: niewielki wolnostojący dom w technologii drewnianej, z otwartą na salon kuchnią i sypialnią z obszerną garderobą.
O łazience lepiej nic nie wspominać, bo „ładnie położony, drewniany bungalow kąpielowy” to chyba byłyby przesadne słowa, by opisać sławojkę stojącą pod lasem…

Rujnujący remont drewnianego domu

I właśnie budując prawdziwą łazienkę, popełniliśmy pierwszy i być może największy błąd. Nie chcąc mnożyć kosztów i komplikować sobie pracy, umieściliśmy ją w sieni naszej chatki. Z obserwacji wynika zresztą, że podobnie postępuje większość osób, które chcą wyposażyć tego rodzaju domy w łazienkę.

Na początku zdawało to egzamin, można było prosto z dworu wejść do toalety bez konieczności zdejmowania butów itp. Świetne rozwiązanie, kiedy na działce przebywa się tylko latem i całe dnie spędza na dworze. Ale teraz za każdym razem, gdy zimą przechodzę po kąpieli przez lodowatą sień, zastanawiam się, jak mogliśmy wtedy o tym nie pomyśleć. W dodatku zrezygnowaliśmy z ocieplenia. W końcu to miał być tylko domek letniskowy. 
Mając już przyzwoite warunki sanitarne, zaczęliśmy zostawać w naszej chatce na dłużej. I wtedy okazało się, że jednak babciny wystrój wnętrz trochę nam przeszkadza. Zapadła więc decyzja o lekkim odświeżeniu wnętrza. – Zmienimy tylko tapety, kupimy parę mebelków i będzie OK – powiedziała moja ukochana. Cóż…

Szybko wyszło na jaw, że spod starych tapet sypią się spróchniałe bale, instalacja elektryczna kruszy się w palcach, a w jednym rogu zgniły legary i podłoga zapadła się o 20 cm. A któregoś razu, kiedy byłem na strychu, udało mi się trafić stopą na jedyną, za to kompletnie spróchniałą deskę w całym stropie. Moja noga przebiła sufit, tworząc w nim ogromną wyrwę, i przez chwilę wyglądała jak awangardowy żyrandol.
 Ostatecznie remont trwał całe lato i pochłonął małą fortunę.

Planuj perspektywicznie

Niestety w trakcie planowania remontu zabrakło nam wyobraźni i nie przewidzieliśmy, do czego sami jesteśmy zdolni. W związku z tym przeprowadziliśmy go ze złymi założeniami. Przede wszystkim nie ociepliliśmy naszej chatki. I o ile kuchnię wraz z sypialnią bez problemu ogrzewamy piecem kaflowym, to już łazienka i urządzony w „komorze” pokój dziecka wymagają grzejników elektrycznych. A te, bez solidnej warstwy wełny skalnej muszą pracować cały czas, co kosztuje niemało.

panorama pola z domem w tle

Brak solidnego ocieplenia powoduje też, że każdy przejazd ciągnika czy kombajnu pod naszymi oknami stawia nas na baczność.

Problemem są też nieocieplone podłogi. Nawet, gdy zimą mamy w domu 25°C, chodzimy w kapciach, bo od zimnych podłóg marzną nam stopy.

Wiecznie też brakuje nam gniazdek elektrycznych i stworzyliśmy już prawdziwą pajęczynę z przedłużaczy. Boli to tym bardziej, że w momencie, gdy elektrycy kładli nam nową instalację, mogliśmy zażyczyć sobie ich dowolną ilość. Ale nam wydawało się, że dwa na pomieszczenie to i tak za dużo, w końcu chodziło tylko o podładowanie komórek…

Remont drewnianego domu? Oto najważniejsza rada

Dziś, gdy znajomi mają w planach odnowienie podobnych domków i pytają mnie o rady, mówię zwykle: planuj remont z myślą o całorocznym mieszkaniu w tym budynku. Z własnego doświadczenia i obserwacji innych wiem, że nawet, jeśli nigdy do tego nie dojdzie, na pewno po jakimś czasie pojawi się pomysł urządzenia w nim świąt czy sylwestra albo po prostu wyskoczenia na kilka dni zimą. I wtedy okaże się, że urządzenie łazienki czy kuchni w jakiejś nieogrzewanej sieni czy przybudówce nie jest już tak dobrym pomysłem, jak to się wydawało latem.

Dlatego zdecydowanie lepiej od razu robić wszystko z myślą o całorocznej eksploatacji. To oczywiście podnosi nieco koszty, ale przecież nie musimy zrealizować wszystkich zamierzeń w jeden sezon. Póki domek pełni funkcje wakacyjne, nie do końca umeblowana kuchnia czy inne pomieszczenie nie będzie wielkim problemem, ważne jednak, by były one od razu dobrze rozplanowane i znajdowały się w odpowiednim miejscu. Będzie to miało kluczowe znaczenie, gdy zechcemy użytkować dom poza okresem letnim. Bo o ile dołożyć warstwę wełny ROCKWOOL można w każdej chwili – jak robię to teraz ja – to zmienić układ funkcjonalny już odremontowanej chatki tak, by wygodnie się z niej korzystało jesienią czy zimą, będzie bardzo trudno.

Ale moja najważniejsza chyba rada brzmiałaby tak: rób to! Nie bój się i nie wahaj. Nawet, jeśli popełnisz jakiś błąd, to i tak będzie fajnie. Bo własna chatka na wsi to supersprawa. Nawet jeśli nie jest ona tak całkiem super. Jak moja.


Remont starego domu na wsi to duża i droga inwestycja.


Ale dziś jest to też zabawa modą i konwencjami.

stary zniszczony dom
Remont starego domu to wyzwanie i szansa

 

Jestem z miasta, ale mieszkam na wsi. Tu chcę zbudować swój nowy dom. Na razie obserwuję przygody moich sąsiadów z remontami, renowacją starych domów i zaczynaniem budowy od początku. Na przykład mój sąsiad zza paru płotów zmaga się od kilku lat ze sprzedażą starego domu po rodzicach. Ale klientów odstrasza wnętrze, pełne małych pokoików i urządzone meblami z epoki Gierka. Chciałby więc przed sprzedażą zrobić remont, i to samodzielnie, ale nie bardzo wie, jak się za to zabrać ani co teraz podoba się klientom. Poprosił mnie o radę, a ja z kolei zwróciłem się do Artura, mojego kolegi i architekta wnętrz, specjalizującego się w realizacjach dla naprawdę wymagających klientów.

Remont starego domu – od czego zacząć?

Artur, sąsiad ma do remontu dom z lat siedemdziesiątych, przeznaczony na sprzedaż. Chcę mu trochę pomóc i doradzić. Wyobraźmy sobie, że to ja stoję przed takim wyzwaniem. Co mogę zrobić, żeby jego wnętrze przyciągnęło tzw. lepszych klientów? Wiesz, takich jak ci twoi?

Po prostu zamów u mnie projekt.

Wiesz, że nie o to pytam…

No dobrze, i tak nie mam terminów. Z remontem domu sprawa jest prosta, możesz zrobić wszystko: rozbudować, nadbudować, wyburzyć albo dostawić ściany, zmienić funkcje pomieszczeń, wielkość okien i tak dalej. A jeszcze nie zaczęliśmy rozmawiać o samym wystroju wnętrz….

Dlatego w przypadku domów – w przeciwieństwie do sytuacji, gdy masz do zrobienia remont mieszkania – projekt wnętrz jest naprawdę potrzebny. Bez niego będziesz potem żałował np., że nie powiększyłeś łazienki i ci fajna kabina prysznicowa nie wchodzi. Możesz go przygotować sam, a ja chętnie ci pomogę.

Super! Od czego zacząć remont starego domu?

Rozrysuj sobie aktualny rozkład pomieszczeń z zachowaniem skali. Powiedzmy, że ta mała kratka w zeszycie od matmy to 25 cm. To skala 1:50. Jak już masz ten rysunek, to obejdź z nim dokładnie cały dom, szukając problemów. Interesują cię wszelkie zacieki, grzyby, zaczernione ściany za szafami, zawilgocenia itp. Jeśli coś takiego znajdziesz, zaznacz to na planie. Niestety, w starych domach to właściwie reguła, więc prawie na pewno będziesz potrzebował fachowca, który zlokalizuje i usunie przyczynę problemu. Zwykle to kwestia słabej hydroizolacji czy ocieplenia albo nawet ich braku. W takim przypadku twój remont wnętrz zacznie na zewnątrz ekipa, która położy odpowiednią membranę albo warstwę wełny skalnej. W tym czasie ty możesz pracować nad projektem swojego remontu.

WAŻNE W starych domach kwestia słabej hydroizolacji czy ocieplenia to częsty problem. W takim przypadku remont starego domu powinien zacząć się na zewnątrz,  należy położyć odpowiednią membranę albo warstwę wełny skalnej. W tym czasie ty możesz pracować nad projektem swojego remontu.

remont wnętrza w starym domu
Wnętrza: remont starego domu

 

Projekt to ważna rzecz!

No właśnie, wróćmy do środka. Mam już rozrysowany stan aktualny, co dalej?

Teraz wyobraź sobie swojego przyszłego klienta i to, jak on w tych wnętrzach funkcjonuje, gdzie jada posiłki, jak spędza wolny czas sam i jak imprezuje itd. Do tego modelu dostosuj rozkład pomieszczeń. Pamiętaj przy tym np., że kiedyś gotowanie to była praca, a dziś często to wręcz rozrywka i zabawa. Kuchnia musi pomieścić kilka osób i masę sprzętu. To, czy ma być otwarta, czy zamknięta, to kwestia niekończących się dyskusji. Dla ciebie najlepiej, żeby była otwarta, ale z możliwością jej odizolowania, np. przesuwanymi drzwiami.

Z kolei łazienka, kiedyś małe pomieszczenie do utrzymywania higieny, dziś ma być miejscem, gdzie zaznajemy przyjemności kąpieli. Czasami naprawdę długich. Lepiej więc, jeśli łazienek będzie kilka, w tym co najmniej jedna spora, która pomieści dużą kabinę i wannę.

Co jeszcze zmieniło się w sposobie naszego funkcjonowania?

Gabinety. Kiedyś facet wracał do domu, jadł zupę i kładł się na wersalce przed telewizorem. Dziś wracamy, jemy i siadamy przed laptopami, często z jakąś pracą do zrobienia. Stąd potrzeba stworzenia pokojów – nawet niewielkich – w których można się zamknąć i popracować.

Mam już rozrysowany nowy rozkład wnętrz. To teraz już możemy je urządzać i meblować?

Tak. Wprawdzie klasyczna szkoła mówi, że powinniśmy jeszcze zająć się instalacjami, ale dziś warto je robić na końcu, tak, żeby móc dopasować ich przebieg do potrzeb mieszkańców, a nie odwrotnie.

Modne aranżacje starego domu

No dobrze, to powiedz mi, co jest dzisiaj modne czy na czasie?

Na twoje szczęście wszystko. Jeśli masz jakieś stare graty w stodole, to prawie na pewno da się je wykorzystać. Bo dziś głównym stylem jest… przeplatanie stylów. O ile kiedyś urządzanie wnętrz polegało na komponowaniu pasujących do siebie elementów, to teraz chodzi o przełamywanie konwencji. Najfajniej to wychodzi, gdy masz np. minimalistyczny salon, ale stół, który w nim stoi, to stary, rzeźbiony i lekko zużyty mebel po dziadkach. Rozumiesz, o co mi chodzi?

Jasne, mów dalej…

Coraz modniejsze stają się wnętrza w stylu etno, ale zamiast – jak kiedyś – wykorzystywać motywy afrykańskie czy indyjskie, teraz sięgamy po wzory staropolskie. Tyle że często zamiast kolorowej pstrokacizny, jaką znasz z występów zespołów ludowych, stosuje się stonowane barwy. Daje to fajny efekt nowoczesności zakorzenionej w tradycji. Bardzo popularne są też wszelkiego rodzaju naturalne materiały. Surowe drewno, plecionki, tkaniny i robiący prawdziwą karierę kamień. Chociaż ten ostatni częściej niż w naturalnej postaci występuje jako konglomerat z żywicą. To rozwiązanie tańsze i bardziej praktyczne, a efekt wizualny jest zachowany. Do materiałów naturalnych zaliczamy też beton czy raczej beton architektoniczny. Ostatnio jest bardzo modny. Świetnie komponuje się z drewnem i zielenią roślin. A te ostatnie wróciły do wnętrz z siłą huraganu.

remont starego domu: wnętrza
Remont starego domu: wnętrza


A co z kuchnią? To przecież ona „sprzedaje” dom, prawda?

Oczywiście. Tutaj zaszły ostatnio najciekawsze zmiany. Do niedawna to pomieszczenie było wyraźnie wyodrębnione z domu. Nawet gdy było otwarte na salon, to wyraźnie się od niego odcinało. Tymczasem ostatnio coraz modniejsze jest urządzanie wnętrza kuchennego w podobnym stylu co reszty domu. Trafiają tu więc drewniane podłogi, te same co wszędzie, tapicerowane meble i tak dalej.

Oczywiście pewne rozwiązania narzuca sama funkcja tego pomieszczenia. Tu z nowości, poza najróżniejszymi sprzętami AGD, pojawiła się konieczność pomieszczenia gdzieś pojemników na śmieci. Kiedyś w ogóle o tym nie musiałem myśleć, bo było wiadomo, że kosz trafiał pod zlew. Ale przy konieczności sortowania odpadów na pięć frakcji to już poważne zagadnienie.

Na ścianach nad blatami, gdzie jeszcze niedawno królowały kafelki i bardzo modny ostatnio lacobel, czyli tafle barwionego szkła, dziś coraz częściej stosuje się po prostu farbę. Nawet przy płytach kuchennych i zlewach. Oczywiście musi to być dobra, zmywalna i odporna na szorowanie powłoka.

Wnętrza domu i modne kolory

No właśnie, powiedz mi jeszcze, jakie kolory wnętrz dziś są modne?

Naprawdę wszystkie. Zdarzają mi się realizacje nawet z czarnymi ścianami, różnymi odcieniami czerwieni, niebieskiego itd. Ale oczywiście wciąż dominują różne odcienie bieli. I to jest kolor, którego powinieneś się trzymać, jeśli to projekt na sprzedaż. Klient bez trudu wyobrazi sobie, że przemalowuje jakąś ścianę na ulubiony kolor, ale jeśli ty zastosujesz barwę, która mu się nie podoba, trudno mu będzie sobie wyobrazić, że jej nie ma. Daj biały i już.

No dobrze, mam już wszystko zaprojektowane i mogę zaczynać. Dzięki, Artur, za pomoc.

Hola, hola, poczekaj. Zapomniałeś o instalacjach. Hydrauliczna to pikuś, rozplanuje ci ją wykonawca, ale nad elektryką musisz się wstępnie pochylić sam. Dzisiejszy dom potrzebuje nieprawdopodobnej liczby gniazdek. Często w zaskakujących miejscach. Weźmy taki telewizor. Jeśli ma stać nisko, to pół biedy, ale gdy chcesz go powiesić na ścianie, to warto zaplanować odpowiednio wysoko gniazdka, tak, żeby po ścianie nie majtał się kabel. Pamiętaj, że w to miejsce będziesz też musiał doprowadzić przewód antenowy i internetowy. Dobrze, gdyby one też były zamaskowane. No i te wszystkie lampeczki, tak bardzo lubiane przez nasze panie.
Osobną kwestią jest kuchnia, gdzie możesz potrzebować nawet kilkunastu gniazdek, a każde musi być starannie zaplanowane, bo tu na pewno nie mogą się po podłodze czy blatach plątać kable.

Właśnie teraz, gdy już masz rozplanowane wnętrza, możesz zaplanować do nich instalację. Moja mała rada: zaplanuj gniazdka przy kanapie czy fotelu. Prawie na pewno wyląduje tam ktoś z laptopem, w którym wyczerpie się akumulator. I potem będzie zabawa z przedłużaczami… Jeśli miejsce przesiadywania jest na środku salonu, daj gniazdko – a lepiej zespół kilku – podłogowe.

Przeczytaj też: Modne kolory ścian w mieszkaniu

stary dom
Stary dom do remontu

 

Dzięki, masz rację, ludzie lubią takie szczegóły, prawda?

Cóż, na myśleniu o wygodzie i ergonomii klientów zbudowałem swoją karierę. Wiesz, dziś urządzanie wnętrz traktujemy jak modę. Często coś zmieniamy. Ale dobrze zaplanowane rozwiązania sprawdzają się niezależnie od stylu. I tego się trzymaj.

Ceny materiałów potrzebnych do remontu wiejskiej, drewnianej chaty (i robocizny)

Na koniec trochę informacji na temat kosztów.

Materiały

Oto ceny wybranych materiałów, które będą potrzebne w czasie remontu wiejskiej chaty. Warto pamiętać, że te dotyczące drewna w dużym stopniu zależą od dostępności tego surowca w danej części kraju.

  • Wełna skalna ROCKWOOL w płytach Frontrock Plus od 16-25 zł/m2 za 5 cm grubości do 65-120 zł/m2 za 25 cm
  • Folia paroizolacyjna  ROCKTECT Intello Climate Plus: 17-20 zł/m2
  • Taśma do folii paroizolacyjnej ROCKTECT Twinline: 55- 70 zł rolka 25m
  • Folia wiatroizolacyjna: od 100 zł za rolkę
  • Tarcica budowlana (deski, łaty itp.): 750-1100 zł/m3
  • Deska elewacyjna świerkowa 1,9/14.6/400cm: 52 -60 zł/m2
  • Farba do drewnianych elewacji: od 130 zł/10l do 380-450 zł/10l za słynącą z trwałości farbę ze Skandynawii
  • Płyta G-K zwykła: 18-22 zł/szt
  • Płyta G-K wodoodporna, tzw zielona: 25-28 zł/szt
  • Płyta G-K ognioodporna tzw czerwona: 23-28 zł/szt
  • Zaprawa szpachlowa: 25-45 zł/5l

 

Robocizna

1 dzień pracy ekipy budowlanej (mała firma zajmująca się tego rodzaju remontami): 500-700 zł
Całkowity koszt instalacji elektrycznej w tego rodzaju budynku: robocizna i marketowe materiały: 1000-2000 zł

Sprawdź też: Wiatrołap – aranżacje.


Skuszony perspektywą własnego domu? Mówimy jak zbudować całoroczny domek letniskowy.

Zapoznaj się, jeśli myślisz o remoncie zabytku.

Przeczytaj też dlaczego wymiana pieca w starym domu to ważna sprawa: https://www.rockwool.pl/baza-wiedzy/czyste-powietrze/Ocieplenie-domu-i-wymiana-pieca-dwa-kroki-do-czystego-powietrza/

Opinie

  • Sam remontowałem domek na działce 3 lata temu i wiem ile to roboty, ale człowiek się uczy na błędach. Dobrze wypunktowane na co trzeba uważać, ale z chęcią przeczytałbym jeszcze bardziej szczegółowy opis.

  • Raz remontowalam stary dom..
    Teraz chce kupic działke i wyremontować chatke.Nie chciala bym byc uzależniona od energii ,,Ogolnie dostarczanej”.do wodociągu nie mam dostępu,poniewaz domek znajduje sie prawie ,,NA KOŃCU ŚWIATA:..
    Może Ktos podpowie Rozwiązania!!
    I oczywiście koszty

    • Pani Agnes
      W Pani przypadku najbardziej zasadnym jest wykonanie studni np. głębinowej . Odwierty studni lub pogłębianie studni to koszta bardzo zróżnicowane. Często zalezą np. od lokalizacji budynku. Ciężko jest jednoznacznie określić konkretną cenę wiercenia studni gdyż zależy ona w dużym stopniu od warunków gruntowo-wodnych.
      Zazwyczaj ceny kształtują się w okolicach ok 300zł. Do tej ceny należy oczywiście doliczyć koszta związane z zakupem pompy głębinowej której koszta mogą wynieść nawet do 1500zł. Dodatkowo cena za zbiornik hydroforowy to ok 300-1000zł w zależności od jego pojemności.

      Pisze Pani że chatka jest zlokalizowana w miejscu gdzie nie ma wodociągu. Jeżeli na działce jest również brak kanalizacji to warto pomyśleć o wykonaniu szamba. Należy jednak pamiętać, że wówczas studnię należy umieścić w odpowiedniej odległości od szamba, granicy działki czy przydrożnego rowu.

    • Pani Jagodo, odpowiedź na każde z tych pytań może być tematem osobnego artykułu. Postaram się jednak pokrótce odpowiedzieć na każde z nich.

      Kominy. 
W ich przypadku istnieje właściwie tylko jedna możliwość: wezwanie kominiarza. 
Dokona on przeglądu, przeczyści i zbada szczelność komina, oraz ewentualnie wyda dodatkowe rekomendacje, do których bezwzględnie należy się zastosować. 
W grę może wchodzić konieczność dokonania napraw murarskich, wprowadzenia do przewodu kominowego szczelnego wkładu, a w skrajnych przypadkach niestety rozbiórka i postawienie nowego komina.
Podobny przegląd, tym razem w wykonaniu zduna należy przeprowadzić w przypadku posiadania pieca kaflowego lub tradycyjnej kuchni. Różnica jest taka, że tym razem fachowiec raczej sam wprowadzi w życie swoje rekomendacje. 
Generalnie w obu tych przypadkach należy korzystać z usług fachowców posiadających odpowiednie uprawnienia, i stosować się do ich zaleceń.

      Drewno. 
Stare wiejskie domy to najczęściej konstrukcje z bali. By ocenić ich stan wystarczy je obejrzeć i powbijać śrubokręt w poszukiwaniu ewentualnych ognisk próchnicy. Gdy takie znajdziemy możemy albo wymienić cały element, gdy jest zniszczony w znacznym stopniu, lub usunąć jego zniszczone fragmenty za pomocą siekiery, dłuta czy frezarki. Powstałe w ten sposób ubytki można uzupełnić drewnianymi wstawkami, lub – zwłaszcza jeśli nie są duże a dom będzie ocieplany albo pokrywany elewacją – po prostu zostawić. 
Jeśli chodzi o impregnację drewna to na rynku jest wiele preparatów, które można tu zastosować. Przed wyborem konkretnego warto zapoznać się nie tylko z jego etykietą, ale też z kartą produktu, która dostępna jest zwykle na stronie producenta, a czasami również w formie drukowanej u dobrych sprzedawców. 
Należy jednak pamiętać, że w przypadku starego domu wszelkie zabiegi impregnacyjne mają ograniczoną skuteczność ze względu na brak dostępu do wszystkich płaszczyzn i zakamarków pokrywanych elementów. Oczywiście nie dotyczy to przypadków, gdy dom rozkładany jest np. do transportu

      Ocieplenie. 
Zdecydowanie nie należy stosować styropianu czy pianki PUR, które są paroszczelne i mogą prowadzić do kumulowania wilgoci w drewnie. Najlepszym materiałem jest tu wełna skalna, czy to w formie rozwijanej czy w płytach. Generalne zasady są tu takie same jak w przypadku budownictwa szkieletowego, warto jednak pamiętać, że drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne, więc dodatkowa warstwa ocieplenia może być znacznie cieńsza niż w tzw kanadyjczyku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Dobre domy? Domy ekologiczne? A może po prostu ekstremalne?

Mówi się często, że człowiek to najbardziej wszędobylski gatunek na Ziemi. Oto przykłady domów, które łączą dziecinne marzenia z bardzo „dorosłymi” rozwiązaniami architektoniczymi.