Wiatrołap – wejście do domu – jak urządzić?

Mariusz Borowy 6 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

czy jest Ci potrzebny wiatrołap

jak zaprojektować i wykorzystać wiatrołap

czy prawo nakłada obowiązek budowy wiatrołapu

Wiatrołap – dobre wejście


Wiatrołap, czyli wejście do domu, to z reguły ciasny pokoik, w którym z trudem mieści się jedna osoba, dwie pary drzwi i podłoga zagracona butami. Tak zwykle wyglądają wiatrołapy w starszych domach. Czy można odejść od tego koszmarku?

Jestem z miasta, ale mieszkam na wsi. Wejście do domu, który mam tu do dyspozycji, prowadzi – jak we wszystkich innych tego rodzaju obiektach w całej Polsce – przez sień. Niewielkie pomieszczenie będące jednocześnie garderobą, spiżarnią i strefą buforową izolującą dom od zimnego świata na zewnątrz. To rozwiązanie zostało przeniesione do nowoczesnego budownictwa pod postacią wiatrołapu, którego wydzielenia wymaga prawo budowlane.

wiatrołap
wiatrołap


Kiedy jednak zacząłem myśleć o zbudowaniu nowego domu, który zapewniłby mi większy komfort, stwierdziłem, że nie chcę witać gości mojej wiejskiej rezydencji w pomieszczeniu wielkości budki telefonicznej. A z drugiej strony wiedziałem, że jakoś muszę rozwiązać kwestie związane chociażby z przechowywaniem aktualnie używanych ubrań wierzchnich i butów. Zwłaszcza, że tych ostatnich mamy – jak na trzyosobową rodzinę – zaskakująco dużo. Po zapełnieniu kosza pogniecionymi kartkami i złamaniu dwóch ołówków poddałem się i zadzwoniłem do Agaty Ruszkowskiej z pracowni KRESKA. To architekt wnętrz pracująca z wieloma klientami z moich okolic i doskonale rozumiejąca potrzeby takich jak ja mieszczuchów rozpoczynających wiejskie życie.

Jak urządzić mały wiatrołap w domu?

Agata, zastanawiam się jak rozwiązać kwestię wejścia do mojego domu. Pomysł z klasycznym małym wiatrołapem nie wydaje mi się zbyt atrakcyjny…

Doskonale cię rozumiem, pomieszczenie o powierzchni 1m2  z dwojgiem, a często trojgiem drzwi nie jest ani praktyczne, ani atrakcyjne.

To jakie rozwiązanie byś mi poradziła?

Jeśli chcesz być w zgodzie prawem budowlanym to zaprojektuj duży, kilkumetrowy wiatrołap. Taki, w którym swobodnie zmieści się kilka osób. Generalnie jednak swoich klientów namawiam zwykle do rezygnacji z wydzielania osobnego wiatrołapu i łączenie jego funkcji z holem czy przedpokojem. Bo dziś istnienie wiatrołapu w dawnym rozumieniu nie ma większego sensu.

Dlaczego?

Wiatrołap, jak sama nazwa wskazuje, ma zatrzymywać przedostające się przez drzwi zimne powietrze z dworu i ogrzewać je, nim trafi ono do dalszej części domu. Miało to sporo sensu w czasach lichych, nieszczelnych drzwi, ale dziś, przy nowoczesnej stolarce budowlanej już nie. Przecież obecnie instaluje się nawet specjalne szczeliny wentylacyjne, gdyż drzwi i okna są wręcz zbyt szczelne. No i współczesne domy są już na tyle skutecznie izolowane i ogrzewane, że podmuch zimnego powietrza przy otwarciu drzwi wejściowych nie stanowi problemu. W końcu przy drzwiach balkonowych nikt nie wymaga wiatrołapu, prawda?

Rozumiem jednak, że czy odgrodzone drzwiami, czy nie, miejsce to pełni tę samą rolę –  jakie miałabyś pomysł na wiatrołap?

Ta przestrzeń – podobnie jak kuchnia i łazienka – podporządkowana jest przede wszystkim funkcjonalności.
Warto by znalazło się tu jakieś wygodne siedzisko i stolik do odkładania zakupów, teczek, a przede wszystkim damskich torebek. Bardzo przydaje się duże lustro pozwalające na ostatnie poprawki przed wyjściem albo wejściem. Za jego powieszenie podziękują ci wszystkie panie. Pomyśl też o osobnej garderobie z wejściem z wiatrołapu albo holu zamiast szafy czy jakiegoś wieszaka. To dużo praktyczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza tu na wsi, gdzie przez kilka miesięcy musimy nosić solidne buty. Naprawdę dobrze, jeśli mogą one potem odetchnąć w otwartym pomieszczeniu zamiast kisić się w szafie. No i dzięki garderobie wiatrołap czy przedpokój po prostu lepiej wyglądają, bo nie są zagracone.

Wiatrołap: aranżacje i inspiracje

O właśnie, powiedz mi, co teraz jest na topie, jeśli chodzi o stylistykę takich wnętrz?

To co zmieniło się – choć już jakiś czas temu – w podejściu do estetyki tych przestrzeni to fakt, że w ogóle zaczęto o niej myśleć. Dziś wiatrołap czy przedpokój urządza się z tą samą starannością co resztę domu. To przecież pierwsze miejsce, które widzą goście po wejściu do środka. Często też znajduje się ono w osi optycznej z otwartym salonem, pozostaje więc widoczne przez cały czas. Wszystko to sprawia, że moi klienci zwykle przykładają dużą wagę do jego wyglądu. Generalnie powinien on odzwierciedlać styl całego domu i być niejako wizualnym wprowadzeniem do reszty wnętrza.

wiatrołap wnętrze
wiatrołap aranżacje

Ciepła suszarnia

Wiatrołap – jak sama nazwa wskazuje – ma łapać wiatr, czyli zatrzymywać dopływ zimnego powietrza do wnętrza domu. Jeśli pełni tylko tę funkcję nie musi być ani ogrzewany, ani specjalnie wentylowany. A jeśli nie znajduje się w głównej bryle budynku, może być też zupełnie nieocieplony. Jednak w zdecydowanej większości polskich domów pomieszczenie to pełni również rolę podręcznej garderoby i suszarni, gdzie zostawiane są często mokre, czy wręcz przemoczone ubrania wierzchnie i buty. Z tego powodu wiatrołap znajdujący się wewnątrz budynku warto wyposażyć w ogrzewanie, które przyspieszy suszenie, i wentylację usuwającą wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. W przypadku zabudowanych ganków warto ich ściany ocieplić dobrą wełną skalną. Jej warstwa nie musi być tak gruba jak w przypadku samego domu. Nie chodzi tu bowiem o zapewnienie komfortu cieplnego w czasie mrozów, ale raczej o utrzymanie dodatniej temperatury. Jednocześnie jednak ważne jest, by w warstwie ocieplenia nie było nieszczelności umożliwiających powstawanie mostków termicznych.  W miejscu ich powstawania będzie się bowiem skraplać para wodna pochodząca z suszących się ubrań, a to może szybko doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów.

Chcesz dowiedzieć się jak pozbyć się grzyba i wilgoci z domu?
Przeczytaj artykuł: Wilgoć w domu, grzyb w domu – jak się pozbyć?

Wiele możliwości

Wbrew dość powszechnej opinii polskie prawo budowlane nie zobowiązuje inwestora wprost do posiadania w domu wiatrołapu. Paragraf 63 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi jednak:

„wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu (…).” Jeśli więc nie chcemy obchodzić prawa, ani inwestować w kłopotliwą kurtynę powietrzną, powinniśmy mieć wiatrołap. Nie musi on jednak zajmować cennej przestrzeni wewnątrz domu. Może to być np. zabudowany – lub tylko częściowo zabudowany – ganek. 

Łatwe formalności

Na wiatrołap możemy się zdecydować już po ukończeniu domu. Postawienie konstrukcji w jednej z lekkich technologii lub nawet wymurowanie ganku nie powinno być przesadnym kłopotem. A jeśli jej powierzchnia nie przekroczy 35 m², nie musimy nawet występować o zgodę na taką inwestycję, a jedynie dokonać odpowiedniego jej zgłoszenia.


Wiesz już jak urządzić wiatrołap, to może teraz kolej na remont łazienki? 🙂

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Termomodernizacja starych budynków – ważne kwestie

Budynki kilkudziesięcioletnie wymagają szczególnego podejścia do kwestii termomodernizacji – powinna być ona poprzedzona audytem energetycznym w celu zbadania stanu technicznego przegród, wykrycia ubytków izolacji, oceny możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań oraz wyboru tej, która będzie najkorzystniejsza pod względem cieplnym i ekonomicznym.