Modne kolory ścian w mieszkaniu, czyli szybka metamorfoza wnętrz
Nadchodzi ukochany przez nas sezon wiosenno-letni zwany “remontowym”. Uwielbiamy w wakacje wdrażać planowane przez cały rok zmiany w naszych domach i mieszkaniach. Częstą przyczyną metamorfoz jest znudzenie dotychczasowym kolorem ścian czy pragnienie wprowadzenia koloru do wnętrz. Zanim jednak pochopnie zwiodą nas piękne nazwy “mgły o poranku” czy “meksykańskiej czerwieni”, przejrzyjmy modne kolory ścian w nadchodzącym sezonie.
Ponadczasowa biel a modne kolory ścian w mieszkaniu
Ktoś mógłby powiedzieć, że biel to nuda i “projektant nie wysilił się, jak projektował”. Jednak w rzeczywistości biel na ścianach w domach i mieszkaniach to doskonała baza wielu stylów. Jest podstawą stylu skandynawskiego, minimalistycznego, klasycznego czy modernistycznego. Biel otwiera przestrzeń, stanowi doskonałe tło dla mebli z litego drewna, kolorowych dodatków i grafik czy obrazów na ścianach. Białe ściany są ponadczasowe, mają szczyptę intelektualizmu w sobie i właściwie nigdy się nie nudzą. Oczywiście odcieni bieli są tysiące. Mówimy np. biel złamana ecru czy biel złamana kością słoniową. Biel jest ciepła lub zimna. Z tym kolorem jest jak ze światłem. W zależności od tego, jaką nadamy mu temperaturę, tak zagra na ścianach. Biel to kolor klasyczny i kocha klasyczne dekoracje ścienne. Wszelkie sztukaterie ścienne czy boazeria angielska sprawdzą się tu doskonale. Białe ściany to także dobry wybór w przypadku przygotowywania mieszkania dla potencjalnych najemców. Jest neutralna z punktu widzenia odbiorcy, więc zdecydowanie łatwiej i szybciej wynajmiemy białe mieszkanie niż z kolorowymi ścianami.
Szarości w połączeniu z formą
Szarość to kolejny odcień, który króluje na ścianach polskich wnętrz i chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Tu znowu mamy do czynienia z pełną gamą szarości. Jasne i średnie szarości w stylu skandynawskim staną się pięknym tłem dla białych mebli i czarnych dodatków. W stylu loftowym szarości na ścianach można dodać strukturę betonu. We wnętrzach vintage lekko szare ściany odcinamy ok. 10-15 cm od białego sufitu, by uzyskać ciekawy efekt “podniesionego sufitu”. Ostatnimi czasy bardzo popularnym odcieniem szarości na ścianach stał się ciemny antracyt. Doskonale komponuje się z ciemnymi kuchniami i męskimi, industrialnymi wnętrzami.
Naturalne odcienie zieleni i jej kreatywne połączenia
Modne kolory ścian w mieszkaniu to też te w odcieniach zieleni. Nie chodzi jednak o kolor groszkowy, który słusznie odszedł wraz z latami 90. Trend dotyczący zieleni na ścianach to zdecydowany powrót do natury, który od kilku sezonów wybija się na pierwszy plan w wielu aranżacjach. Dlatego dziś królują głębokie odcienie szlachetnej zieleni butelkowej, koloru morskiego, szałwii czy szarej zieleni. Jednym słowem – zieleń sprawdzi się we wnętrzach z duszą. Mieszkania w stylu vintage bardzo często wykorzystują ten kolor w postaci niskich lub wysokich lamperii. Możemy więc trochę pobawić się odcinając kolor od bieli na konkretnym poziomie.
Zielone ściany aż proszą się o towarzystwo roślin, naturalnych, bambusowych mebli czy pięknych owalnych lub okrągłych luster. Zieleń podkreśla artystyczną duszę właściciela danej przestrzeni. Na tle butelkowej zieleni cudownie prezentuje się róż! Tak, chodzi o róż pudrowy lub brudny odcień różu. Może to być wazon stojący na komodzie, ale także sofa tapicerowana różowym welurem. Z kolei szara zieleń ostatnimi czasy robi istną furorę. To piękny odcień dla tych, którzy nie mogą już patrzeć na szarości i pragną nieoczywistego tonu ożywienia we wnętrzu.
Granat, czyli inspiracja odcieniem Pantone Classic Blue
Na temat granatu rozpisywały się na początku 2020 roku wszelkie magazyny i portale wnętrzarskie. Classic Blue został okrzyknięty kolorem bieżącego roku przez Instytut Pantone. Ten odcień naturalnie sprzyja wyciszeniu i refleksji. Idealnie nadaje się na ściany sypialni. Wprowadza harmonię, szczyptę tajemnicy i spokoju. Przy tym jest elegancki, klasyczny i dostojny. Jeśli mamy w planie zdecydowaną metamorfozę wnętrza, zastosujmy ten właśnie kolor w połączeniu z meblami i dodatkami w stylu vintage lub boho. Nawet pokój dziecięcy w granacie będzie wyglądał zjawiskowo!
Jakie kolory będą modne na elewacjach?
No cóż. Modne kolory ścian elewacyjnych zmieniają się mniej więcej co dekadę. Od jakiegoś jednak czasu najpopularniejszym odcieniem jest szary w różnych tonacjach. W połączeniu z antracytową stolarką okienną wygląda bardzo elegancko i ponadczasowo. Popularnym kolorem jest też jasny beż lub po prostu biały. Odchodzimy już od intensywnych kolorów żółtych, zielonych, różowych czy fioletowych – na szczęście! Wszelkie intensywne odcienie zostawmy wnętrzom, a elewację, która jest elementem większej przestrzeni i występuje w sąsiedztwie innych budynków, pozostawmy neutralną.
Przygotowanie ścian do malowania
Czasem myśląc o remoncie, który kończy się malowaniem ścian warto uwzględnić zastosowanie materiałów, które znacząco ułatwią nam późniejszą pracę lub jej po prostu nie zniweczą. Żeby efekt malowanych ścian był trwały dobrze zadbać o ich ocieplenie wełną skalną. Czemu? Skalna wełna jest materiałem, który nie ulega termokurczliwości, czyli nie rozszerza się pod wpływem wysokich temperatur oraz nie kurczy pod wpływem niskich temperatur. Dzięki temu możemy dobierać dowolne kolory tynków bez obawy o to że powstaną rozszczelnienia w izolacji spowodowane zmianą kształtu. Należy pamiętać, aby na ścianie zachować pion i poziom podczas wykonywania izolacji oraz dokładnie wykonać warstwę zbrojącą na ociepleniu. W obecnych czasach klienci decydują się na coraz drobniejsze tynki (1-1,5mm). Położenie takich tynków wymaga sporej dokładności, gdyż wszelkie nierówności powstałe na warstwie zbrojącej mogą być w późniejszym etapie widoczne – w momencie zmiany kąta padania światła słonecznego czy chociażby przy zastosowaniu podświetleń elewacji włączanych na noc. Zastosowanie jasnych kolorów tynków pozwala optycznie zminimalizować efekt niewielkich nierówności ścian w stosunku do kolorów ciemnych.
Dowiedz się czym są barwy neutralne.
Opinie