Jak będą wyglądały budynki przyszłości? Czy nowoczesne technologie na dobre wprowadzą się do naszych domów?
Jak je modnie urządzić? Przedstawiamy trendy na 2019 i 2020 rok w budownictwie i aranżacji wnętrz.
Skandynawski dom – aby bryła prostą była
Trwająca od kilku lat moda na skandynawski minimalizm nadal ma się dobrze i póki co nie zanosi się, żeby coś miało się w tej kwestii zmienić. Proste formy dominują nie tylko w nowocześnie urządzonych wnętrzach, ale widać je także w samej architekturze budynków. Zwarta bryła, duże przeszklenia, przestronne tarasy i płaski dach to już codzienność. I nie ma się co dziwić. Poza obowiązującymi trendami i względami natury czysto estetycznej za zastosowaniem takich projektów przemawiają argumenty bardziej praktyczne i policzalne. Skandynawskie domy są tanie zarówno w budowie, jak i w późniejszym użytkowaniu, a także, co ma coraz większe znaczenie, przyjazne dla naturalnego środowiska.
Energooszczędność na ratunek środowisku
Postępująca degradacja środowiska i proekologiczne normy wyznaczane przez Unię Europejską obligują nas do sięgania po rozwiązania energooszczędne. Musimy więc wdrożyć zmiany, na których skorzysta środowisko, i my, z uwagi na dużo niższe koszty eksploatacji naszych domów.
Światło naturalne? Naturalnie!
Duże przeszklenia cieszą się coraz większym powodzeniem. Wielkogabarytowe okna i drzwi tarasowe nie dość, że podkreślają nowoczesny design budynku, to wystawione zwykle na część południową zapewniają światło naturalne w tzw. strefie dziennej przez większość doby. Tym samym ograniczają zużycie prądu, a w konsekwencji wydatki z tego tytułu. Mają też pozytywny wpływ na samopoczucie domowników, bowiem udowodniono, że przebywanie w nasłonecznionym miejscu dodaje energii i poprawia przemianę materii. Należy jednak pamiętać, że są one izolacyjnie słabsze niż ściana, co oznacza, że będziemy przez nie tracić więcej ciepła, niż przez odpowiednio ocieploną ścianę.
Modny dom to dom inteligentny!
Rozwój Internet of Things stał się faktem. Sztuczna inteligencja jest coraz częstszym gościem w naszych domach. Doceniamy możliwości zamykania czy otwierania okien i drzwi przez aplikację w telefonie z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. To samo tyczy się sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Tradycyjne zamki zastępujemy zabezpieczeniami biometrycznymi, takimi jak czytniki linii papilarnych. Wyposażamy kuchnie i łazienki w inteligentne sprzęty AGD, które nie tylko są wyjątkowo energooszczędne, ale tak jak w przypadku lodówek informują nas o stanie ich zawartości. Według szacunków Gartnera do 2020 roku do sieci zostanie podłączonych ponad 21 mld urządzeń IoT. Z dużym prawdopodobieństwem będą tam i nasze.
Kolory 2019 – modne kolory
W podążaniu za aktualnymi trendami nie możemy pominąć tematu wystroju wnętrz. Przemalowanie kuchni, salonu, sypialni czy łazienki to najprostszy sposób, żeby być na czasie. Jakie zatem kolory zdominują ściany w najbliższej przyszłości, a których należy się wystrzegać? Prym będą wiodły pastele, jak choćby jasnoliliowy, seledynowy czy jasnożółty. Do modnych kolorów będzie można także zaliczyć ciepłe naturalne odcienie sprzyjające relaksowi i zadumie: karmelowy spiced honey, beżowy, pomarańczowy oraz brązowy w wersji kawy z mlekiem. Na drugim biegunie znajdą się natomiast tak popularne w ostatnich latach zimne szarości, co pokazuje, że ascetyczne wnętrza odchodzą powoli do lamusa.
Chcesz wiedzieć więcej o dobrze kolorów w mieszkaniu i domu? Zapoznaj się z tekstem, gdzie opowiadamy o modnych kolorach ścian i o barwach neutralnych.
Modne meble
W świecie mebli dojdzie do „pokojowej” rewolucji. Tak popularne kanciaste formy zostaną wyparte przez obłości. Już niedługo na salonach będą królowały zaokrąglone fotele, krzesła z giętego drewna czy stoliki kawowe w kształcie walca. Modele na cienkich, drewnianych nóżkach, tak charakterystycznych dla stylu skandynawskiego i vintage, ustąpią miejsca tym na chromowanych, mosiężnych lub złotych podstawach. Modne będą także meble bez nóżek. Co do materiałów stosowanych do ich produkcji, nadal będzie miało wzięcie eleganckie ciemne drewno (np. orzech), ale do głosu dojdą też metal, lastryko i kamień.
Wnętrza z charakterem
Po latach dominacji chłodnych wystrojów przyszła pora na odważniejsze aranżacje. W najbliższej przyszłości ton będą nadawać kwiatowe desenie. Kafelki, tkaniny czy tapety z dużymi roślinnymi motywami w wyrazistych kolorach ożywią nasze łazienki, sypialnie czy salony. Na czasie będą też asymetryczne wzory geometryczne oraz łączenie z pozoru niepasujących do siebie materiałów, np. ciężkiego kamiennego blatu z wykonaną z papieru ryżowego lampą. Na podłogach mają przeważać dywany w stonowanych, pastelowych barwach z naturalnej wełny bądź jutowe. W salonach nie powinno zabraknąć wykonanych z najwyższej jakości materiałów (np. mosiądzu, szkła kryształowego czy kamienia) wazonów, tac bądź rzeźb, a także żywych roślin w rozmiarze XXL.
Czas pokaże, co jeszcze przyniosą najbliższe miesiące, jednak już teraz wiadomo, że chcemy budować i mieszkać oszczędnie, korzystać z inteligentnych urządzeń i otaczać się cieplejszymi wnętrzami.
Opinie