Aranżacja kuchni – na co zwrócić uwagę, żeby cieszyła nasze zmysły jak najdłużej?

mgr Agnieszka Stawiarska 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jaki styl wybrać aranżując kuchnie

Jak ważna jest ergonomia przy montażu kuchni

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. W tym popularnym powiedzeniu jest dużo prawdy – to w kuchni tętni domowe życie, padają najważniejsze słowa, powstają smaki dzieciństwa. Właśnie tu lubimy przysiąść na szybką kawę lub rozsiąść się wygodnie i toczyć długie rozmowy. To miejsce przytulne, ciepłe, atrakcyjne i swojskie. Niezależnie od tego, jaki styl kochamy i wybieramy. Ale na jakiś w końcu zdecydować się trzeba, prawda?

rodzinna kuchnia
Rodzinne śniadanie

Jaki styl wybrać?

Aranżacja kuchni zawsze wywołuje wiele emocji. Największym wyzwaniem jest wybór stylu, w jakim chcemy ją urządzić. Podejmując tę niełatwą decyzję warto mieć na uwadze, że kuchnia to kosztowne przedsięwzięcie i inwestycja na lata. Dlatego lepiej oprzeć się zbyt ekstrawaganckim rozwiązaniom i wybrać solidne, dobre jakościowo, proste meble i sprzęty, które zostaną z nami na dłużej. To wcale nie musi być nudne.

Styl klasyczny to najczęściej wybierane rozwiązanie. Jest nie tyle co bezpieczny, ale także ponadczasowy. Sprytnie zaaranżowana klasyczna kuchnia może wyglądać świetnie i modnie przez długie lata. Fronty mebli są często wykonane z naturalnego drewna, co nadaje wnętrzu wrażenia ciepła i przytulności. Drewniane meble kuchenne można również pomalować na dowolny kolor, spośród których najbardziej ponadczasowym i uniwersalnym jest biel. To znakomita baza, którą można spersonalizować dzięki różnym dodatkom. Klasyczny styl dobrze komponuje się z blatami z naturalnego kamienia lub drewna. Co prawda, naturalne materiały mają nie tylko zalety, ale i wady – są eleganckie i ponadczasowe, ale wymagają starannej pielęgnacji. Aby więc na długo zachowały swoje naturalne piękno, warto pamiętać o ich regularnej pielęgnacji.

Rodzina w kuchni
Kuchnia klasyczna

Korzenie stylu prowansalskiego sięgają południa Francji. W kuchniach tego stylu dominują meble białe, a zwłaszcza bielone (pod farbą widoczny jest rysunek słojów drewna), często postarzane. Czasem biel zastępują takie barwy jak jasna zieleń, mięta, szałwia i niebieskie szarości. Meble są zwykle wykonane z drewna lub jego imitacji, blaty z drewna lub ceramiki, pokryte płytkami. Całości dopełniają kute metalowe uchwyty.

W kuchni w stylu rustykalnym wbrew pozorom nie nadaje się tylko do letniej siedziby na wsi. Meble z frontami z naturalnego drewna, lakierowane lub woskowane (podkreślimy w ten sposób strukturę i kolor materiału, z którego są wykonane), zestawione z solidnymi szarymi blatami i kutymi uchwytami w kształcie muszli mogą znakomicie wpisać się we wnętrza miejskich kamienic, czy nowej zabudowy.

Kuchnia z wysepką
Kuchnia z widokiem

Niezmiennie wielu fanów mają wciąż kuchnie nowoczesne z lakierowanymi frontami mebli i chromowanymi dodatkami. Oszczędne w formie i gładkie powierzchnie łatwo utrzymać w czystości, co ma kluczowe znaczenie w przypadku kuchni otwartych na salon, tak bardzo obecnie popularnych. Choć styl nowoczesny jest otwarty na kolory i coraz częściej sami się do nich przekonujemy, warto pamiętać, że jaskrawe barwy mogą szybko nam się opatrzyć. Warto więc, decydując się na mocniejszy kolor, wybrać jego głębszy i bardziej zgaszony odcień.  

Kuchnia w stylu skandynawskim. To przede wszystkim minimalizm i funkcjonalność. Proste kształty, naturalne materiały, neutralna kolorystyka. W kuchni skandynawskiej dominują  kolory, takie jak biel i czerń oraz pastelowe lub naturalne dodatki. Białe meble, ciemny lub drewniany blat, podłoga z desek lub płytek w drobne, geometryczne wzory. Do tego proste czarne uchwyty i pojedyncze mocniejsze akcenty – czarna lub kolorowa lodówka. Przytulnie, uniwersalnie i ponadczasowo. Nic dziwnego, że ten styl jest tak popularny od wielu lat.

 Osoby poszukujące nietuzinkowych rozwiązań może natomiast zainteresować kuchnia w stylu industrialnym. Pozornie proste i naturalne materiały takie jak drewno, metal, szkło czy beton dają liczne możliwości, które można wykorzystać w nieoczywisty sposób. Polerowane betonowe posadzki, blaty ze stali nierdzewnej, lampy fabryczne, stolarskie hokery to tylko kropla w morzu możliwości, które z pewnością dostrzeże w stylu loft każda kreatywna osoba.

Eergonomia – ważny element aranżacji kuchni

Planując montaż kuchni nie można zapominać o zasadach ergonomii, które pomogą uczynić to miejsce wygodnym i funkcjonalnym.

Najlepiej wyodrębnić praktyczne obszary, które ułatwią codzienne funkcjonowanie w kuchni. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. zasady trójkąta, polegającej na tym, że najważniejsze elementy kuchennego wyposażenia – lodówka, zlewozmywak i kuchenka – ustawione są tak, aby tworzyły trójkąt i swym ustawieniem ułatwiały nam codzienną kuchenną krzątaninę oraz proces przygotowywania posiłków.

Kuchnia przestrzenna
Jadalnia

Przechowywanie żywności powinno znajdować się w pobliżu lodówki, najlepiej zaraz przy wejściu do kuchni, gdzie szybko rozpakujemy zakupy. Drugi obszar to przechowywanie naczyń i innych przyborów kuchennych. Strefa mokra, obejmująca zlew, kosz na śmieci i zmywarkę powinna znajdować się blisko miejsca przechowywania naczyń. Ułatwi to wyjmowanie naczyń ze zmywarki. Warto zadbać także o sporych rozmiarów, wygodny blat roboczy, na którym przygotujemy posiłki. Z niego powinno być natomiast jak najbliżej do strefy gotowania z płytą grzejną i piekarnikiem.

Kształt kuchni warunkuje przestrzeń, jaką możemy na nią wygospodarować. Są jednak ustawienia mniej i bardziej praktyczne. Meble kuchenne najlepiej ustawić w kształcie litery U lub L, a jeśli mamy możliwość – w dwóch rzędach z wyspą pośrodku.

Za najbardziej niepraktyczną kuchnie uważa się taką, w której wszystkie meble i sprzęty ustawione są w jednym rzędzie. Nie oznacza to jednak, że taki układ nie może nam dobrze służyć. Choć w tym przypadku trudno będzie zastosować regułę trójkąta, odpowiednie ustawienie poszczególnych stref może ułatwić sprawne wykonywanie kuchennych prac. 

Czy mając tak możliwości możemy znaleźć przepis na kuchnię idealną? Niezależnie od tego, w jakim stylu zdecydujemy się wykończyć naszą przestrzeń kuchenną, pamiętajmy, że podstawą udanego projektu są dobrej jakości materiały i funkcjonalność. Dzięki nim zapewnimy sobie dobry efekt i komfort na wiele lat. A reszta? No cóż, każdy powinien doprawić tę potrawę po swojemu.

Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz wiedzieć ile kosztuje remont kuchni.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Porównanie cen i materiałów do ocieplenia elewacji

Ocieplenie elewacji to inwestycja, która oferuje właścicielom nieruchomości szereg wymiernych korzyści. Poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynku i redukcję zapotrzebowania na ciepło, izolacja termiczna stanowi kluczowy element w dążeniu do zrównoważonego budownictwa. Ponadto, poprawia komfort życia mieszkańców, jednocześnie podnosząc wartość samej nieruchomości. W niniejszym artykule zanurzymy się w świecie technik izolacyjnych, analizując różnorodność dostępnych materiałów i metod ocieplenia elewacji. Zostaną również omówione aspekty finansowe takiej inwestycji, zapraszamy!