Przytulne mieszkanie i przytulny dom, czyli dobór materiałów

Marek Biryt 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak sprawić by uzyskać efekt przytulnego mieszkania.

Jakie materiały dobierać, by stworzyć odpowiedni klimat miejsca.

Przytulne mieszkanie

Jeśli chodzi o wymarzoną wizję domu, większości z nas najpierw przychodzi na myśl słowo „przytulność”. „Chcemy, aby było przytulnie i ciepło”, mówią najczęściej osoby planujące wnętrza swoich mieszkań. Jak więc wyposażyć je, aby stworzyć przyjemny i przytulny klimat? Sekret tkwi w zastosowanych materiałach, ponieważ naturalne i lekkie formy oraz struktury nadają pomieszczeniom ciepła.

Przytulne wnętrze
Przytulne wnętrze, czyli jakie?

 

Wyobraź sobie, że siedzisz w swoim mieszkaniu na drewnianej kanapie bez tapicerki, w oknach nie ma firan i rolet, podłoga bez ogrzewania, betonowa. Jak się czujesz wyobrażając sobie taki pokój? Zimno? Oczywiście. Nawet w miejscach publicznych, takich jak restauracje, kochamy ciepło i przytulność, a w domach, w których chcemy się zrelaksować i odprężyć, wymaga to szczególnej uwagi.

Sprawdź też trendy budowlane na rok 2021.

Materiał znaczy przytulnie

Istnieje teoria, według której uczucie ciepła w pomieszczeniu nie wynika z użytych kolorów, lecz faktur. W pomieszczeniu można zastosować nawet ograniczoną paletę barw, ale użycie przyjemnych dla oka materiałów sprawi, że poczujemy się bardzo komfortowo.

Okno to miejsce, w którym możemy bawić się tkaninami. Nawet w nowoczesnych pokojach z dużymi oknami zajmującymi większość ściany warto powiesić zasłony. Grube, teatralne, miękkie kotary mogą być również używane jako tymczasowa przegroda. Tego rozwiązania można użyć w sypialni, w której np. zasłona oddziela przestrzeń sypialną od szafy. Tworzy to przytulną atmosferę i jest praktycznym, ekonomicznym rozwiązaniem, nie zmniejszającym przestrzeni i pozostawiającym możliwość szybkiego przearanżowania pokoju. Niesamowite odczucie daje także zasłonięcie drzwi, nie pasujących do wystroju pomieszczenia, grubą kurtyną.

Przytulne mieszkanie
Przytulne mieszkanie

 

Kolejnym elementem wnętrza związanym z tkaninami są oczywiście meble tapicerowane. Sofy, fotele, krzesła i leżaki zapraszają do odpoczynku i relaksu. Tapicerka zagłówków w sypialni staje się standardem, ponieważ prawie wszyscy lubią oprzeć się o ciepłą i miękką ścianę, czytając książkę przed snem. Możemy bawić się kolorami, wzorami i traktować meble jako przyciągające wzrok akcenty.

Renowacja mebli – inspiracje, pomysły, sposoby

Oczywiście chcemy odczuwać ciepło i przytulność pod stopami, dlatego wybieramy różne dywany i chodniczki. Wszyscy uwielbiamy stawać boso na miękkim dywanie w pokoju hotelowym wcześnie rano. Dlaczego nie mieć takiej sypialni hotelowej w domu?

Trendy i moda

Nowe nurty związane z materiałami używanymi do wystroju wnętrz zmienia się co roku. Czasami tkaniny stają się niezwykle popularne, a czasem mówi się nam, że należy je porzucić. Jednak my sami niezmiennie lubimy ciepło w domu, a to tkaniny zapewniają to odczucie.

Dobrze oświetlona przestrzeń i wypełnienie jej tkaninami, jak również żywymi roślinami to sprawdzony przepis na cudownie klimatyczną przestrzeń, o której powiemy: “Mój dom jest przytulny”.

Przytulny dom
Przytulny dom = kawa i kominek

 

Na rynku tkanin jest wiele wzorów, kolorów i faktur. Nawet minimalistyczne, nowoczesne apartamenty w sercu dużego miasta mogą być wypełnione delikatnymi tkaninami, pasującymi do współczesnego stylu wnętrz.

Na koniec pamiętajmy, że możemy jeszcze coś zrobić, aby było przyjemniej i przytulniej w naszych domach. Jeżeli pragniemy poczuć naprawdę duży komfort życia to warto zadbać o to, aby podłoga, dach i ściany zewnętrzne były zaizolowane wełną skalną. Dzięki temu nie tylko wyciszymy pomieszczenia, ale i zwiększymy komfort całego domu i uzyskamy przyjemny, zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Dowiedz się jak zaadaptować piwnicę.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecamy również:

Nietypowe projekty domów: stożki, kopuły, cylindry. Jak się w nich mieszka?

Choć domy o nietypowych kształtach są na całym świecie budowane od wielu lat, wciąż nieczęsto można je spotkać na osiedlach domów jednorodzinnych. Jednak wśród przyszłych inwestorów widać coraz większe zainteresowanie bryłami na planie koła. I nic dziwnego, bo takie konstrukcje mają niezwykle wiele zalet.