Przytulne mieszkanie i przytulny dom, czyli dobór materiałów

Marek Biryt 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak sprawić by uzyskać efekt przytulnego mieszkania.

Jakie materiały dobierać, by stworzyć odpowiedni klimat miejsca.

Przytulne mieszkanie

Jeśli chodzi o wymarzoną wizję domu, większości z nas najpierw przychodzi na myśl słowo „przytulność”. „Chcemy, aby było przytulnie i ciepło”, mówią najczęściej osoby planujące wnętrza swoich mieszkań. Jak więc wyposażyć je, aby stworzyć przyjemny i przytulny klimat? Sekret tkwi w zastosowanych materiałach, ponieważ naturalne i lekkie formy oraz struktury nadają pomieszczeniom ciepła.

Przytulne wnętrze
Przytulne wnętrze, czyli jakie?

 

Wyobraź sobie, że siedzisz w swoim mieszkaniu na drewnianej kanapie bez tapicerki, w oknach nie ma firan i rolet, podłoga bez ogrzewania, betonowa. Jak się czujesz wyobrażając sobie taki pokój? Zimno? Oczywiście. Nawet w miejscach publicznych, takich jak restauracje, kochamy ciepło i przytulność, a w domach, w których chcemy się zrelaksować i odprężyć, wymaga to szczególnej uwagi.

Sprawdź też trendy budowlane na rok 2021.

Materiał znaczy przytulnie

Istnieje teoria, według której uczucie ciepła w pomieszczeniu nie wynika z użytych kolorów, lecz faktur. W pomieszczeniu można zastosować nawet ograniczoną paletę barw, ale użycie przyjemnych dla oka materiałów sprawi, że poczujemy się bardzo komfortowo.

Okno to miejsce, w którym możemy bawić się tkaninami. Nawet w nowoczesnych pokojach z dużymi oknami zajmującymi większość ściany warto powiesić zasłony. Grube, teatralne, miękkie kotary mogą być również używane jako tymczasowa przegroda. Tego rozwiązania można użyć w sypialni, w której np. zasłona oddziela przestrzeń sypialną od szafy. Tworzy to przytulną atmosferę i jest praktycznym, ekonomicznym rozwiązaniem, nie zmniejszającym przestrzeni i pozostawiającym możliwość szybkiego przearanżowania pokoju. Niesamowite odczucie daje także zasłonięcie drzwi, nie pasujących do wystroju pomieszczenia, grubą kurtyną.

Przytulne mieszkanie
Przytulne mieszkanie

 

Kolejnym elementem wnętrza związanym z tkaninami są oczywiście meble tapicerowane. Sofy, fotele, krzesła i leżaki zapraszają do odpoczynku i relaksu. Tapicerka zagłówków w sypialni staje się standardem, ponieważ prawie wszyscy lubią oprzeć się o ciepłą i miękką ścianę, czytając książkę przed snem. Możemy bawić się kolorami, wzorami i traktować meble jako przyciągające wzrok akcenty.

Renowacja mebli – inspiracje, pomysły, sposoby

Oczywiście chcemy odczuwać ciepło i przytulność pod stopami, dlatego wybieramy różne dywany i chodniczki. Wszyscy uwielbiamy stawać boso na miękkim dywanie w pokoju hotelowym wcześnie rano. Dlaczego nie mieć takiej sypialni hotelowej w domu?

Trendy i moda

Nowe nurty związane z materiałami używanymi do wystroju wnętrz zmienia się co roku. Czasami tkaniny stają się niezwykle popularne, a czasem mówi się nam, że należy je porzucić. Jednak my sami niezmiennie lubimy ciepło w domu, a to tkaniny zapewniają to odczucie.

Dobrze oświetlona przestrzeń i wypełnienie jej tkaninami, jak również żywymi roślinami to sprawdzony przepis na cudownie klimatyczną przestrzeń, o której powiemy: “Mój dom jest przytulny”.

Przytulny dom
Przytulny dom = kawa i kominek

 

Na rynku tkanin jest wiele wzorów, kolorów i faktur. Nawet minimalistyczne, nowoczesne apartamenty w sercu dużego miasta mogą być wypełnione delikatnymi tkaninami, pasującymi do współczesnego stylu wnętrz.

Na koniec pamiętajmy, że możemy jeszcze coś zrobić, aby było przyjemniej i przytulniej w naszych domach. Jeżeli pragniemy poczuć naprawdę duży komfort życia to warto zadbać o to, aby podłoga, dach i ściany zewnętrzne były zaizolowane wełną skalną. Dzięki temu nie tylko wyciszymy pomieszczenia, ale i zwiększymy komfort całego domu i uzyskamy przyjemny, zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Dowiedz się jak zaadaptować piwnicę.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Dobre domy? Domy ekologiczne? A może po prostu ekstremalne?

Mówi się często, że człowiek to najbardziej wszędobylski gatunek na Ziemi. Oto przykłady domów, które łączą dziecinne marzenia z bardzo „dorosłymi” rozwiązaniami architektoniczymi.