Renowacja mebli – inspiracje, pomysły, sposoby

Marek Biryt 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

czym jest renowacja mebli

jakie są sposoby odnawiania starych mebli

czym jest upcykling

Renowacja mebli – niekoniecznie kwestia pieniędzy


Styl vintage za jednym pociągnięciem pędzla? Designerski fotel, który przeleżał 20 lat na strychu? Odnawianie mebli, dzięki dostępności nowoczesnych materiałów i rozwiązań potrafi nadać im zupełnie nowe życie, a czasem nawet przeznaczenie, o jakim na pewno nie myśleli ich projektanci.

stara drewniana sofa
odnawianie mebli

Na początek zerwijmy z mitem, który na dobre zadomowił się w świadomości wielu osób urządzających, bądź odnawiających swój dom czy mieszkanie – odnawianie starych mebli niekoniecznie musi wynikać z ograniczeń finansowych. Chęć posiadania czegoś unikalnego, odkryta pasja majsterkowania czy po prostu troska o środowisko to równie skuteczne motywatory do spojrzenia przychylnym okiem na zapomniane elementy wyposażenia wnętrza.

Metoda małych kroków… na kolorowych nogach

Ciekawym trendem ostatnich sezonów jest malowanie nóg krzeseł, taboretów czy nawet stołów na inny kolor, niż reszta mebla. Zwykle używa się tutaj odcieni kontrastujących z pierwotną barwą, a uzyskany efekt naprawdę zwraca uwagę, bo mamy mebel, jakiego najprawdopodobniej nie ma nikt inny.

Ważne jednak, by inne elementy mebla były w odpowiednio dobrym stanie lub poddane zostały odświeżeniu lub renowacji. Bo pomalowane nogi w połączeniu z podniszczonym blatem lub tapicerką sprawią tylko wrażenie, że chcieliśmy ukryć defekty mebla, ale zabrakło nam farby na całość.

Glamour z odzysku

Każdy miłośnik (lub miłośniczka) stylu glamour wie, ile kosztują meble tego typu. No cóż – w końcu to glamour! Dlaczego jednak samemu nie dokonać „upgrade’u” starej, prostej szafki, który nada jej francuskiego szyku?

Oczyszczony papierem ściernym mebel wystarczy ozdobić dekoracyjnymi listewkami oraz gipsowym dekorem, a następnie całość pomalować na wybrany kolor, maskując w ten sposób łączenie między elementami. Et voila!

Odnawianie mebli przez postarzanie

W ciągu ostatnich lat rośnie także grono osób wychodzących z założenia, że czasem odnowienie mebla powinno polegać na jego… postarzeniu. Miłośnicy stylów takich, jak vintage, rustykalny, shabby chic czy prowansalskiego cenią sobie niejednolite faktury wzbogacone o przetarcia i inne ślady zęba czasu.

Stosunkowo prostym do zrealizowania sposobem na uzyskanie takiego efektu jest zastosowanie farb kredowych. Dają one powłokę o wyraźnie matowym, szorstkim wykończeniu, a dzięki dobrej przyczepności do powierzchni można stosować je także na nieprzeszlifowanych powierzchniach.

Choć miłośnikom takiej stylistyki jako jedyny słuszny wybór na początku przychodzi na myśl prawdopodobnie odcień bieli, warto zastanowić się nad innymi kolorami. Stonowane błękity czy szarości doskonale „przełamią” biel naszych ścian.

Dziewczyna polerująca krzesło
renowacja mebli

 

Odnawianie starych mebli – kiedyś odpad, obecnie modny mebel

Czy jednak, aby nadać nowy charakter wnętrzu, jedynym rozwiązaniem jest odnawianie mebli? Niekoniecznie! Ciekawym rozwiązaniem może być również upcykling, czyli takie wykorzystywanie starych przedmiotów, które nada im wartość wyższą, niż pierwotną. Pewnie część z Was już pomyślała o stolikach i sofach z palet. Ale na paletach świat upcyklingu się nie kończy!

Stare wojskowe skrzynie, przemalowane na kolor odpowiadający naszemu wnętrzu, mogą pełnić dwojaką funkcję – podręcznego schowka na rzeczy, które normalnie leżałyby „gdzie popadnie” i wygodnego stolika kawowego. Właściwie w upcyklingu, podobnie jak przy renowacji mebli, jedyne co nas ogranicza, to nasza inwencja. W jednej z warszawskich klubokawiarni furorę robiły swego czasu stoliki wykonane ze… znaków drogowych.


Interesują Cię trendy? Przeczytaj nasz artykuł, by mieć modny dom.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Jak oszczędzać prąd? Które sposoby są najbardziej efektywne?

Oszczędzanie prądu umożliwia ograniczanie wydatków związanych z eksploatacją budynku. Wypracowane nawyki nie muszą być uciążliwe, ale mogą dawać wymierne skutki.