Domy aktywne – kolejny krok w stronę budownictwa zrównoważonego

mgr inż. Piotr Pawlak 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Czym są domy, które leczą

Czym są domy aktywne

Gdzie powstał pierwszy dom aktywny

Czym jest dodatni bilans energetyczny

Jak się mieszka w domu aktywnym

Rosnące ceny energii i zmiany klimatyczne, a także zapotrzebowanie na komfort i troska o zdrowie motywują architektów do stosowania nowych rozwiązań, a świadomość ekologiczna sprawia, że również ​​coraz więcej osób poszukuje domów o dobrych parametrach izolacyjnych, które zamiast truć, będą działać pozytywnie zarówno na mieszkańców jak i otoczenie.

Obecnie dość często słyszymy o domach pasywnych, które do ogrzewania nie zużywają energii z tradycyjnych źródeł, ale i ta technologia ma już nowego konkurenta. A co, gdyby tak dom energii wcale nie pobierał, a jeszcze sam ją produkował?  Dbając przy okazji o nasze zdrowie i środowisko naturalne?

ogrzewanie domu
Ciepły dom

Domy, które leczą

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest “niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Ilość zanieczyszczeń emitowanych podczas ogrzewania domu jest co najmniej taka, jak ta, którą emitują pojazdy silnikowe. W sezonie grzewczym zjawisko to osiąga apogeum – pojawia się smog, który przedostaje się do górnych dróg oddechowych i płuc czy naczyń krwionośnych, osłabiając ich wydolność i wzmagając alergie. Jednym ze sposobów, by skutecznie ograniczyć niską emisję jest dobra termoizolacja domów. Natomiast jeśli prawidłowo ocieplimy dom aktywny, mamy szansę na coś więcej – nie tylko całkowicie unikniemy niskiej emisji, ale i zadziałamy zbawiennie na otoczenie, a tym samym na siebie samych. 

Przeczytaj więcej na temat zrównoważonego budownictwa.

Czym są domy aktywne?

Istnieje już skuteczne rozwiązanie pozwalające na regulację zarządzania ciepłem w domu, aby zminimalizować jego zużycie nawet zimą. Odpowiedzią na to wyzwanie są właśnie aktywne domy modułowe. Swoim wyglądem nie różnią się od domów zbudowanych w technologii tradycyjnej. Różnica polega na kosztach utrzymania – można je utrzymywać bezkosztowo, a dodatkową energię, którą wytworzą, równie dobrze sprzedać. Budynek aktywny projektuje się tak, aby mógł maksymalnie wykorzystać alternatywne źródła energii, pochodzące ze środowiska i ziemi – energię geotermiczną czy energię słoneczną – i to każdej porze roku. Tak więc aktywny dom gotowy jest w rzeczywistości domem produkującym energię!

dom oszczędny
Dom aktywny

A wszystko zaczęło się na Węgrzech

Pierwszy dom aktywny z wykorzystaniem materiałów ROCKWOOL ma już 11 lat. Planowanie i budowa gotowego domu, zbudowanego w Pilisszentiván (Węgry, niedaleko Budapesztu) w 2009 roku zajęło zaledwie pół roku. Zajął się tym partner handlowy ROCKWOOL, Grand-Ács Tetőcentrum és Készház Ltd. Projekt ten zrealizowano, by udowodnić, że można zbudować wysokiej jakości dom modułowy, który będzie działał bez zużycia paliw kopalnych i emisji zanieczyszczeń. Dom został zbudowany jako budynek referencyjny, jest w pełni wyposażony i utrzymany oraz dostępny dla zwiedzających.

Czysta ekonomia

Przeciętny budynek mieszkalny na Węgrzech zużywa rocznie około 160 kWh / m2. Budynek uważany za energooszczędny (klasa A) zużywa do 75% tej wartości, a wysoce energooszczędny (klasa A+) – mniej niż 55%. Jeśli budynek zużywa 15 kWh / m2 energii rocznie lub mniej, mówi się o nim zwykle jako o domu pasywnym (zużycie energii poniżej 10%). Idąc dalej – dom aktywny to budynek z dodatnim bilansem energetycznym.

Energia słoneczna
Panele słoneczne

Jak to się dzieje?

W przypadku budynków budowanych metodą tradycyjną większość energii tracona jest właśnie z powodu nieodpowiedniej izolacji oraz systemu wentylacji. Dlatego domy modułowe, dzięki najnowszej technologii, wyposaża się w specjalną izolację ścian i dachów. Ważny element stanowi tu izolacja wełną skalną (o większej niż zwykle grubości) oraz centralny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Izolacja z wełny skalnej praktycznie otula bryłę budynku. W węgierskim projekcie na elewacji zainstalowano wełnę skalną o grubości 200 mm, na dachu między krokwiami mineralną wełnę skalną o grubości 200 mm, a jako izolację uzupełniającą zastosowano ten sam materiał o grubości 50 mm.Tak przygotowana izolacja ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Wpływa także znacząco na wyjątkowo korzystne parametry oporu cieplnego ścian budynku, które mówią nam, ile ciepła będzie uciekać. Podczas gdy opór cieplny ścian zewnętrznych domu budowanego tradycyjnie wynosi około U = 0,4 W / m2K, w naszym budynku referencyjnym równa się U = 0,105 W / m2K, a konstrukcji dachu U = 0,105 W / m2K.  Centralna wentylacja z odzyskiem ciepła natomiast stale dostarcza do domu świeże i czyste powietrze, którego temperatura (+5 ° C) jest zimą wyższa, a latem niższa niż temperatura na zewnątrz. Dzięki tej technologii straty energii, a także zapotrzebowanie na nią są zminimalizowane. Resztę zapotrzebowania na energię pokrywają panele fotowoltaiczne. Wytworzoną energię elektryczną można następnie przekształcić w prąd zmienny i wykorzystać lub wprowadzić do systemu elektroenergetycznego za pomocą licznika energii elektrycznej.

Ogrzewanie domu
Rodzinny dom

Jak się mieszka w domu aktywnym?

Dom aktywny to nie tylko większe oszczędności. Obecnie około 90 procent czasu spędzamy przecież w budynkach, co nie tylko chroni nas przed wirusami, ale niestety wpływa również na zwiększenie częstotliwości alergii i chorób związanych z takim stylem życia. Deficyt kontaktu z naturą osłabia naszą efektywność, zdrowie, sprawność intelektualną i odporność. Potrzebujemy jak najwięcej światła i kontaktu wzrokowego z otoczeniem za oknem, ale kiedy je otwieramy – ucieka nam ciepło. Dlatego coraz bardziej potrzebujemy rozwiązań, które zapewnią nam komfort przebywania w domu, a także ograniczą zanieczyszczenia powietrza, którego tak bardzo nam trzeba do zachowania dobrego zdrowia. Dobrze zaizolowany dom aktywny to z pewnością sposób na zdrowie nasze i otoczenia, ale również oszczędności. 

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

OZE (Odnawialne Źródła Energii) w mieście

Wraz z wybuchem pandemii na drugi plan zeszły nawet tak palące kwestie jak kryzys klimatyczny. Niestety nie oznacza to, że problem zniknął. Wciąż odczuwamy skutki ocieplenia takie jak dynamiczne zmiany pogodowe (burze, wichury, upały). Jak więc oczyścić i uzdrowić miasta, gdzie natężenie ruchu, gęstość zabudowy i zaludnienia wciąż rośnie, a ciepło ucieka?