Budowa

Domy modułowe – opinie – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Ocieplamy Życie 5 minut czytania

domek z plastiku

Czy to nie brzmi wspaniale? Wybrać dom z katalogu i mieć go na swojej działce w kilka tygodni? Co to są domy modułowe i jakie są ich wady i zalety?

System modułowy to znacząca zmiana dotychczasowej filozofii budowania. Domów tego typu ekipa budowlana nie stawia z cegieł, betonu, dachówek i innych drobnych materiałów. Duże elementy budynku, czyli moduły stanowiące nawet połowę domu powstają w fabryce, a następnie przywożone są na miejsce docelowe (czyli działkę) i montowane w gotowy budynek. Dom w 80% powstaje w fabryce, a jedynie 20% to prace na miejscu „budowy”. To plus użycie drewna jako konstrukcji pozwala  wielokrotnie skrócić czas inwestycji – z kilku lat do kilku tygodni.

Domy modułowe – opinie na świecie

Domy modułowe, bardzo popularne w USA, Niemczech czy Skandynawii znajdują coraz więcej zwolenników także w Polsce. Jedną z przyczyn rosnącej popularności jest też łatwość nabycia takiego domu, porównywalna z kupnem auta u dealera samochodowego. I w przeciwieństwie do auta, nie musimy od razu kupować docelowej „konfiguracji” nieruchomości. Możemy zacząć od mniejszego metrażu, a z czasem, gdy na przykład powiększy nam się rodzina, szybko zwiększyć jego rozmiary. Gdyby z autami było równie łatwo…

Charakterystyczne cechy domów modułowych to ich pełna funkcjonalność przy bardzo szybkim czasie realizacji i przystępnej cenie. Przeglądając oferty producentów domów modułowych możemy znaleźć całoroczną przestrzeń mieszkalną za około 150 tys. złotych brutto, a więc mniej więcej dwa razy mniej, ile musielibyśmy zapłącić za podobny metraż w tradycyjnej technologii.

Firmy zajmujące się produkcją i montażem domów modułowych mają w swojej ofercie własne projekty modułów, spośród których klient wybiera najodpowiedniejszy dla siebie. Inwestor może z nich zaprojektować układ domu według konfiguracji, która najbardziej mu odpowiada i jest dostosowana do wielkości i kształtu jego działki. Co więcej, zwykle są to realizacje w atrakcyjnym designie, które zwracają uwagę prostą, oszczędną formą spełniającą kryteria nowoczesnej architektury.

Zwolennicy tej technologii podkreślają nie tylko jej finansowe, ale i użytkowe atuty – lepszą jakość, wytrzymałość, ognioodporność, wysoki poziom termoizolacji oraz dźwiękoszczelności.

Domy modułowe – zalety

Jakie są jeszcze zalety domów modułowych?

Czas – budowa własnego domu od podstaw trwa kilka lat, zaś domu modułowego do 3 miesięcy. Nie ma też ograniczenia co do pory roku, dom modułowy można montować w dowolnym czasie.

Ludzie – nie ma problemu z brakiem fachowców lub niesolidnymi ekipami, dom modułowy nie wymaga prac budowlanych a jedynie montażowych. Ekipę zapewnia producent domu.

Jakość – dom modułowy objęty jest gwarancją, wszelkie usterki bezpłatnie usuwa producent modułów. Masz pewność, że zastosowano odpowiednie materiały, nie musisz na każdym kroku sprawdzać jakości użytych elementów i tego, czy są zgodne z twoim zamówieniem.

Technologia – domy modułowe produkowane są według nowych, energooszczędnych technologii, a ściany i stropy izolowane wysokiej jakości wełną skalną, co znacznie podnosi komfort użytkowania i zmniejsza koszty ogrzewania na lata.

Trwałość – przy użyciu odpowiednich materiałów dom wykonany w technologii modułowej może przetrwać nawet 300 lat.

Komfort – niektóre firmy oferują inwestycję gotową do zamieszkania, dom wyposażony jest nawet w sprzęty AGD.

Rozbudowa – gdy potrzeby właściciela domu wzrosną (np. powiększy mu się rodzina) dom modułowy można w łatwy sposób rozbudować dokładając do niego dodatkowy moduł.

Jakie są wady budownictwa modułowego?

Finansowanie – musimy mieć zabraną pełną kwotę na inwestycję i zapłacić za dom i prace montażowe od razu, nie można rozłożyć kosztów na kilka lat, jak w przypadku tradycyjnej budowy.

Dostęp – wymagany jest wygodny dostęp na działkę, na którą będą musiały wjechać samochody ciężarowe, a czasem nawet dźwig.

Fundamenty – większość producentów domów modułowych ich nie wykonuje, trzeba je wykonać wcześniej we własnym zakresie lub skorzystać z usług ekipy wskazanej przez producenta domu. Przygotowując fundament we własnym zakresie najlepiej skonsultować się z dostawcą domu tak, by fundament był odpowiedni do montażu na nim modułów. Warto jednak wiedzieć, że fundamenty domów modułowych nie muszą być masywne, bo są to konstrukcje lekkie i wytrzymałe na obciążenia. Zamiast tradycyjnego wylewanego fundamentu dobrze sprawdzą się bloczki betonowe, stopy fundamentowe, czy podpory systemowe.

Podsumowanie

Jak widać lista zalet jest znacznie dłuższa niż wad. To sprawia, że coraz częściej moduły wykorzystuje się nie tylko do budowy hoteli, szkół czy biur, ale także do spełniania marzeń o własnym całorocznym jednorodzinnym domu.

Czy podobał Ci się nasz tekst? Oceń:

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy również:

Cichy dom – wygraj z hałasem

Zawsze jadąc krajową dwójką, czyli trasą Warszawa – Terespol, zastanawiam się, jak mieszkańcy tych wszystkich domów, które mijam po drodze, radzą sobie z sąsiedztwem tak ruchliwej drogi. Przecież hałas wytwarzany przez pędzące TIR-y, autobusy i setki samochodów musi być strasznie dokuczliwy. 
Co mogą zrobić w tej sytuacji?
 Okazuje się, że całkiem dużo. 
Bo z hałasem pod domem można wygrać.