Aranżacja sypialni na poddaszu
Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, bez której nie możemy normalnie funkcjonować. O jego jakości nie decyduje tylko czas, który na niego przeznaczamy. Duże znaczenie ma także wystrój miejsca, w którym zasypiamy. Najczęściej jest to sypialnia.
Mogłoby się wydawać, że sypialnia to pomieszczenie, które nie potrzebuje aż takich zabiegów aranżacyjnych, żeby tu i teraz o nich pisać. Przecież przebywamy w niej przeważnie w nocy i to w dodatku z zamkniętymi oczami. Teoretycznie więc nie powinno nam zależeć, żeby wyglądała. Nic jednak bardziej mylnego. To, w jakim otoczeniu zasypiamy i się budzimy, a także regenerujemy siły w środku dnia, ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia i produktywności. Dlatego nie żałujmy starań i pomysłów na urządzenie tej jakże ważnej przestrzeni w naszym życiu.
Jeśli mamy możliwość, pomysł do rozważenia to aranżacja sypialni na poddaszu. To często pomieszczenie niewykorzystane, a często idealne do takiego przeznaczenia. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej termoizolacji.
Aranżacja małej sypialni – łoże mniejsze być nie może
Łóżko to naczelny mebel w sypialni. To od niego w największej mierze zależy efektywność naszego wypoczynku. Dlatego tak istotne jest, żeby miało odpowiednie wymiary, stelaż i wygodny materac. Przyjęło się, że długość łóżka powinna być o 20-30 cm większa od wzrostu użytkownika, a optymalna szerokość do spania dla jednej osoby to 90 cm (łóżko pojedyncze), a dla dwóch osób 160 cm (łózko podwójne). Jednak to warunki lokalowe (rozmiary i ustawność pokoju) najczęściej decydują o jego ostatecznych parametrach. W końcu musimy też wziąć pod uwagę jeszcze inne meble na wyposażeniu sypialni i wydzielić miejsce do swobodnego poruszania się po niej.
Większy wpływ mamy za to na wybór stelaża i materaca. W przypadku tego pierwszego elementu składowego łóżka najbardziej polecane są konstrukcje wykonane z drewnianych profilowanych, elastycznych listewek połączonych ze sobą tak, by można je było regulować. Jeśli chodzi o materac, to możemy wybierać pomiędzy miękkim, twardym i półtwardym. Aby sprawdzić, który będzie dla nas najbardziej komfortowy, najlepiej zrobić pierwszą przymiarkę do niego już w sklepie.
Nie popełnij gafy przy wyborze szafy!
Sypialnia to poza przedpokojem najbardziej oczywiste miejsce w mieszkaniu do wstawienia szafy na ubrania. O jej rodzaju w dużej mierze także decyduje przestrzeń, jaką dysponujemy. Niewątpliwie wyzwaniem jest aranżacja małej sypialni a zwłaszcza aranżacja małej sypialni w bloku. W takim wypadku dobór mebli i ich odpowiednie wykorzystanie jest kluczowe.
Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem wydaje się być szafa wnękowa zapewniająca największą pojemność (od podłogi po sam sufit), z przesuwnymi drzwiami i lustrem na przynajmniej jednym skrzydle. Dodatkową zaletą tej opcji jest możliwość dostosowania głębokości szafy do wymiarów wnęki. W standardowej ofercie ma 60 cm, ale w przypadku ograniczonej przestrzeni możemy zamówić 45-tkę z systemami wieszania prostopadłego do drzwi. Pamiętajmy też o zachowaniu strefy przed szafą – 60-70 cm powinno w zupełności wystarczyć, by mieć swobodny dostęp do jej zawartości.
Za szafą wolnostojącą przemawia z kolei głównie jej… mobilność. Można ją dowolnie przestawiać i co pewien czas na nowo aranżować sypialnię. Jeśli lubicie częste zmiany, warto pomyśleć o modelu na kółkach.
Garderoba… To mi się podoba!
Problem wyboru szafy znika, jeśli sypialnia połączona jest z garderobą. Jednak i w tym przypadku należy dobrze wszystko przemyśleć. Najwygodniejsza do urządzenia i użytkowania jest garderoba w kształcie kwadratu. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż naprzeciwległych ścian i zostawić między nimi przestrzeń na swobodne poruszanie się. Jeśli jednak nie dysponujemy tak ustawnym pomieszczeniem, należy pamiętać o podstawowych wymiarach: 60 cm (głębokość miejsca na ubrania) + 80 cm (szerokość korytarza) = 140 cm (minimalna szerokość garderoby). To jak ją wyposażymy, zależy od naszych potrzeb i preferencji, natomiast jeśli chodzi o drzwi, to zdecydowanie zaleca się wstawienie przesuwnych. Ten zabieg pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca (koniecznego do uchylenia skrzydłowych) w samej sypialni.
Ściany w sypialni – wykończenie ma znaczenie!
Trudno się wyciszyć w krzykliwym wnętrzu. Z tego względu w sypialni powinny dominować kolory ciepłe, stonowane, tzn. szarości, beże, biel czy brązy. Bardziej wyraziste barwy mogą zostać wprowadzone jedynie w dodatkach. Narzuty, poduszki, zasłony czy nawet fronty mebli doskonale nadają się do podkreślenia indywidualnego charakteru pomieszczenia. W przełamywaniu sztampy świetnie sprawdzą się także fototapety i sztukateria.
Dowiedz się jakie są modne kolory ścian!
Jeśli chodzi o wykończenie podłogi, to najlepszym rozwiązaniem jest wyłożenie jej drewnianymi deskami lub panelami w wersji bardziej ekonomicznej. Nie dość, że dopełniają ciepły wizerunek wnętrza, to zdecydowanie przyjemniej jest stanąć na nich bosą stopą zaraz po przebudzeniu niż na zimnej zimnych płytkach (choć być może niektórzy potrzebują takiego wstrząsu termicznego do dalszego funkcjonowania).
Elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji sypialni, jest ściana za łóżkiem. Do jej zagospodarowania idealnie nadaje się zagłówek. Pamiętajmy jednak, aby dopasować jego charakter do stylistyki całego wnętrza. Do nowoczesnego pasuje zagłówek pikowany. Do urządzonego w minimalistycznym stylu – drewniany. Natomiast do sypialni z romantyczna nutą – obity białą tkaniną z subtelnym wzorem.
Sypialnia powinna być przede wszystkim przytulna. Dlatego warto zadbać o wszystkie detale, które o tym decydują. Co prawda każdy ma inne jej wyobrażenie, jednak pewne zasady obowiązują. Kolorowych snów!
Szukasz pomysłów na aranżację pokoju dla dziecka? Sprawdź nasz artykuł: Pokój dla nastolatka.
Dowiedz się również jak urządzić mały wiatrołap.