Najlepsze miasta do życia: czy warto ufać rankingom?

Marek Biryt 7 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jak powstają rankingu najlepszych miast do życia

które miasta są najlepsze do życia wg rankingów

jakie są najlepsze polskie miasta do życia

jakie są najbardziej zanieczyszczone miasta

Co roku publikowane są rankingi najlepszych miast do życia na świecie, w Europie czy w Polsce. To prawda, że rankingi czasem nie do końca oddają stan faktyczny, czego przykładem jest choćby słynny ranking reprezentacji piłkarskich. Jednak w przypadku miast można z nich wyciągnąć naprawdę ciekawe wnioski!

Melbourne
Melbourne


Najlepsze miasta do życia – jak to się mierzy?

Odpowiedź na pytanie, które miasto rzeczywiście jest najlepsze do życia to skomplikowana kwestia i pewnie każdy, kogo byśmy o to zapytali, swoją  odpowiedź uzasadniałby mieszanką argumentów racjonalnych i czysto emocjonalnych.

Jak więc ująć w punktację tak złożony temat, jak atrakcyjność miasta zarówno dla jego mieszkańców, jak i inwestycji? Przy ustalaniu rankingów miejsc, w których „chce się żyć” bierze się pod uwagę wiele czynników. Mają one odzwierciedlać cały urbanistyczny ekosystem lokalizacji uwzględnionych w rankingu.

Pod uwagę w przygotowywaniu rankingów miast najlepszych do życia bierze się pod uwagę:

Klimat, w tym ilość światła słonecznego w ciągu roku – co ważne jest nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale również ze względu aspekt proekologiczny, m.in. czerpanie energii w domach z paneli fotowoltaicznych

Środowisko – między innymi czystość powietrza, roślinność, poziom hałasu

Szeroko pojęta stabilność życia, jaką daje miasto – czyli bezpieczeństwo,  poziom przestępczości, zagrożenie terroryzmem

Kwestie urbanistyczne, takie jak jakość architektury, układ przestrzeni miejskiej czy także ceny i dostępność nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym

Jakość i dostępność edukacji

Poziom opieki zdrowotnej i socjalnej

Dostępność transportu i łatwość przemieszczania się – bierze się pod uwagę zarówno jakość transportu publicznego, rozwój infrastruktury drogowej, jak i łączność z innymi miastami i krajami

Warunki dla rozwoju biznesu – zarówno w wymiarze infrastrukturalnym, jak i polityczno-ekonomicznym

Jakość dostępnej strawy dla ducha i ciała, a więc inicjatywy kulturalne, obecność zabytków, muzeów, galerii, restauracji, kawiarni i innych miejsc, których chcemy wychodzić zwykle trochę bardziej szczęśliwi…i które tworzą w dużej mierze emocjonalny klimat danego miasta.

Austria czy jednak Australia?

Jednym z bardziej znanych rankingów próbujących odpowiedzieć jakie są najlepsze miasta do życia jest The Global Liveability Index, przygotowywany corocznie przez The Economist Intelligence Unit (EIU). To zestawienie można uznać za dość kompleksowe, bo ocena łączna jest wypadkową około 30 różnorodnych kryteriów. W 2019 roku na pierwszym miejscu uplasował się Wiedeń, zdobywając aż 99,1 na 100 możliwych punktów. Tak wysoki wynik i wygrana już drugi raz z rzędu to nie tylko zasługa niepowtarzalnych zabytków architektonicznych, opery oraz sernika. Eksperci podkreślają wzorową organizację kwestii bezpieczeństwa, transportu publicznego i wspieranie różnorodności.

Wiedeń
Wiedeń

Na drugim miejscu znalazło się Melbourne (98,4 pkt), zdobywając najwyższą możliwą liczbę punktów w kategoriach służby zdrowia, edukacji oraz infrastruktury.

Podium uzupełniło drugie australijskie miasto – Sydney, z wynikiem 98,1 pkt. „Sydney awansowało z piątej na trzecią lokatę dzięki wyższej ocenie kultury i środowiska, co odzwierciedla większy nacisk na zwalczanie i łagodzenie skutków zmian klimatu, zgodną ze strategią Sustainable Sydney 2030” – tak wysoką pozycję australijskiego miasta wyjaśnia EIU.

Z polskich miast najwyżej uplasowała się Warszawa, na 66. miejscu, co jest spadkiem o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego notowania. W regionie Europy Wschodniej najwyższe miejsce zajął Budapeszt (34. pozycja), wyprzedzając między innymi Moskwę (68. miejsce) Pragę (69. miejsce).

Budapeszt
Budapeszt

 

Sprawdzone Marki, czyli najlepsze miasta do życia w Polsce

Ciekawe zestawienie dostarczył również nasz Główny Urząd Statystyczny, badając warunki życia w polskich miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców. Najlepszym polskim miastem do życia, przynajmniej według danych GUS-u, jest… Poznań. Jako czynniki uzasadniające zwycięstwo w rankingu są między innymi niższe ceny mieszkań niż w stolicy, Krakowie czy Trójmieście, z drugiej mnogość atrakcji, dobra sieć połączeń oraz stały rozwój stolicy Wielkopolski.

Drugie miejsce… Zakopane! Zaskoczenie? Pewnie nie dla mieszkańców, którzy z jednej strony mogą cieszyć się spokojniejszym życiem niż w większych metropoliach, a z drugiej, przy pewnej dozie przedsiębiorczości, mogą zarabiać na byciu częścią jednej z największych atrakcji turystycznych tej części Europy.

Podium zamyka Warszawa. Jej atuty to oczywiście stosunkowa łatwość ze znalezieniem pracy, bogata oferta uczelni wyższych oraz atrakcji kulturalnych i rozrywkowych.

Co ciekawe, wysokie miejsca w rankingu mają również miasteczka takie jak Józefów, Piaseczno czy Marki. Bo z jednej strony dają bliskość stolicy, z drugiej są zwykle tańszą i cichszą alternatywą dla mieszkania w Warszawie. Jeśli myślimy o domu jednorodzinnym – na pewno warto zwrócić na nie uwagę.

Pokolenie Z? London is calling

Jednak to, czy dane miasto jest faktycznie miejscem wymarzonym do życia zależy w głównej mierze od tego… jakie są te marzenia. Jak wynika z raportu Nestpick.com, miejscem najbardziej pożądanym przez przedstawicieli pokolenia postmillenialsów, określanym też jako pokolenie Z, jest Londyn.

Londyn
Londyn

Zadecydowało to, co charakteryzuje dynamikę osób urodzonych w latach 1997-2012: dostępność do najnowszych technologii i informacji, jakość usług prawnych, korzystny grunt do rozwoju biznesu (w tym związanego z AI) czy aktywności prośrodowiskowe oraz wspieranie równości społecznej.

Na podium rankingu znalazły się Sztokholm oraz Los Angeles, a polskie miasta… w pierwszej setce. Warszawa uplasowała się na 83. pozycji, tuż za nią Kraków. Wyżej znalazły się Praga (67. miejsce) oraz Budapeszt (81. pozycja).

Najbardziej zanieczyszczone miasta

Dla wielu osób jednak najważniejszym kryterium wyboru miejsca na życie jest aspekt zdrowotny, jakie to miejsce zapewnia. I trudno się dziwić, bo choć pewne niedogodności komunikacyjne czy infrastrukturalne można „obejść” dzięki technologiom, zapewnienie rodzinie zdrowych warunków do życia i rozwoju jest już trudniejsze. Według niedawno przeprowadzonych analiz Treated.com, wśród europejskich „najzdrowszych” stolic prym wiedzie Kopenhaga. Wyprzedza ona laureata rankingu EIU, Wiedeń, oraz Berno.

W naszym regionie najwyższymi wartościami prozdrowotnymi wykazało się Wilno, zajmując wysokie, siódme miejsce w skali kontynentu – przede wszystkim za sprawą najlepszej wśród stolic Europy Środkowo-Wschodniej jakości powietrza oraz wysoko ocenianym terenom zielonym. Obok siebie w rankingu uplasowały się Bratysława oraz Praga, zajmując odpowiednio 12 i 13 miejsce. Oba miasta charakteryzują się podobnymi wartościami emisji CO2.

Wilno
Wilno


Warszawa
zajęła w rankingu dopiero 28 miejsce. Niestety, stosunkowo niskie miejsca polskich miast w takich zestawieniach to konsekwencja smogu. Dla przykładu, 29 marca tego roku jego poziomy w mieście stołecznym przekroczyły normy nawet ponad sześciokrotnie! Bo co istotne przyczyną smogu nie sa samochody, ale nieocieplone domy jednorodzinne. Dlatego w innych miastach europejskich smog ten jest dużo mniejszy, a w Polsce, gdzie w wciąż 3,6 miliona domów jest sprzed 1989 roku, jest to główna przyczyna złego stanu powietrza.

Warszawa
Warszawa

 

Najpiękniejsze, najciekawsze czy najczystsze? Które miasta są najlepsze?

Tylko co tak naprawdę wynika z tych zestawień dla osoby szukającej swojego miejsca na świecie? Przecież, znowu odwołując się do piłkarskich analogii, nie rankingi grają główną rolę, ale realne warunki. To prawda, jednak biorąc pod uwagę pewne konkretne kryteria, utworzy nam się obraz tego, na czym nam naprawdę zależy.

Spokój, cisza, czyste powietrze? Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w zestawieniach.
Mnogość kulturalnych atrakcji, inicjatywy społeczne i całodobowa aktywność rozrywkowa? Oczywiście. Możliwości biznesowe, łatwość komunikacji z całym światem? Również.

I co ciekawe, wyniki raportów zwykle pokrywają się z tym, co mówią mieszkańcy uwzględnionych miast, gdy spytamy się ich „Dlaczego tutaj żyje Ci się dobrze?”


Przeczytaj jeszcze na jakie zmiany klimatyczne muszą przygotować się polskie miasta.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

7 mocy skały – poznaj zalety wełny skalnej [INFOGRAFIKA]

W ROCKWOOL udało nam się zmienić naturalny potencjał w siedem supermocy, które są nieodłącznym elementem naszej wełny skalnej.