Jak można oszczędzać prąd?
Koszty energii elektrycznej stale rosną. Do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należą: rosnące stawki za węgiel lub inny surowiec grzewczy, oraz stale zwiększające się koszty dotyczące uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Indywidualni odbiorcy nie mają znacznego wpływu na czynniki, które skutkują wzrostem cen energii elektrycznej. Mogą oni jednak podjąć działania, dzięki którym zużycie prądu dojdzie do możliwie minimalnego poziomu, co w efekcie sprawi, że podwyżki będą nieco mniej dotkliwe. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka z pozoru nieistotnych kwestii.
- Planując zakup nowych urządzeń elektronicznych, warto porównać klasy energooszczędności poszczególnych modeli. Dobrze jest bowiem zdawać sobie sprawę, że pomiędzy poszczególnymi klasami występuje znaczna różnica w wysokości rocznego zużycia prądu. Skutkiem tego są kilkudziesięciozłotowe lub nawet wyższe różnice w wyliczonej rocznej kwocie do zapłaty.
- Może wydawać się, że jedna żarówka nie zużywa znacznej ilości energii elektrycznej. To prawda, kwota za pobrany prąd wynosi w takim przypadku kilka groszy. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że żyrandole zazwyczaj są wyposażone w więcej niż jedno źródło światła, a wiele osób ma tendencję do pozostawiania włączonego oświetlenia w przedpokoju, kuchni, salonie i łazience, to miesięczna kwota za takie zużycie może wynosić już kilkanaście złotych, a roczna – ponad kilkadziesiąt. Jakie jest rozwiązanie takiego problemu? Oczywiście gaszenie światła po opuszczeniu danego pomieszczenia.
- Telewizor w trybie czuwania, uśpiony laptop stale podpięty do sieci i ładowarka telefonu na kablu gotowym do wpięcia do urządzenia to znajomy widok? Zmiana tych przyzwyczajeń również będzie skutkować kilkudziesięciozłotowymi lub nawet wyższymi oszczędnościami w skali roku.
Warto pamiętać, że za dystrybucję energii elektrycznej jest odpowiedzialnych kilku krajowych dystrybutorów. Chcąc zaoszczędzić środki finansowe przeznaczane na rachunki za prąd warto przeanalizować ofertę więcej niż jednego dostawcy. Dobrze jest także wziąć pod uwagę oferty dystrybutorów gwarantujących kilkuletnią stałą stawkę za energię. Skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów za energię elektryczną jest także zmiana taryfy. W zależności od sposobu korzystania z prądu bardziej korzystne od stałej kwoty za jednostkę energii może okazać się przejście na taryfę nocną lub weekendową.
Przeczytaj także: Izolacja ścian zewnętrznych
Jak oszczędzać prąd w domu z ogrzewaniem elektrycznym?
W sektorze nowoczesnego budownictwa powoli odchodzi się od klasycznych systemów grzewczych bazujących na paliwach stałych. Jednymi z zamienników typowych metod ogrzewania budynku są: ogrzewanie elektryczne oraz powietrzne pompy ciepła. W przypadku jednego i drugiego systemu wytwarzanie ciepła wiąże się z poborem energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku również można zastosować działania mające na celu minimalizację zużycia prądu.
Sprawdź: Ocieplenie dachu
Zużycie energii elektrycznej w przypadku budynków ze źródłami ciepła wykorzystującymi to medium rośnie wraz z wielkością strat ciepła w obiekcie. Im gorsze parametry termoizolacyjności przegród budynku, tym większe zużycie prądu. Chcąc ograniczyć zużycie energii elektrycznej, trzeba więc zadbać o odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych budynku oraz przegród stykających się z pomieszczeniami, w których panują zimowe warunki temperaturowe. Materiał izolacyjny, który sprawdza się najlepiej do ocieplania przegród budynków o różnej funkcji i wykonywanych w różnych technologiach, to wełna skalna. Wyrób ten nie tylko ogranicza ucieczkę ciepła z wnętrza budynku, ale także zapewni komfortowe warunki, gdy na zewnątrz będą panować upały. To szansa na kolejne oszczędności, tym razem związane ze zużyciem energii elektrycznej na potrzeby klimatyzacji. Wełna skalna to materiał, który umożliwia również zapewnienie przyjaznych warunków akustycznych w pomieszczeniach budynku. Co więcej, wyrób ten, ze względu na niepalność, gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania obiektu.
Warto wiedzieć: Jak uniknąć błędów przy ociepleniu domu?
Nowoczesne, energooszczędne (czyli między innymi dobrze zaizolowane) budynki w ramach dążenia do maksymalnego stopnia ekologiczności, zazwyczaj, oprócz przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła mają także instalację umożliwiającą wyprodukowanie energii elektrycznej we własnym zakresie – panele fotowoltaiczne. W takim przypadku jest to jak najbardziej wskazane. Stopa zwrotu inwestycji przy takich warunkach sprawia, że rozwiązanie to jest bardzo opłacalne pod względem ekonomicznym.