Adaptacja piwnicy. Wnętrze w męskim stylu, czyli pomysły na wymarzoną jaskinię lwa

Mariusz Borowy 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak zaadaptować piwnicę

Jak utrzymać ciepło w piwnicy

Jak zaprojektować wnętrze w męskim stylu

W życiu każdego mężczyzny nadchodzi taki moment, gdy największym dobrem staje się chwila spokoju. W jej poszukiwaniu wielu z nas schodzi do podziemia.

Mieszkam na wsi. Ale jestem z miasta i wciąż mam tam przyjaciół. W ostatnich latach zresztą większość z nich też się wyprowadziła z bloków i dziś mieszkają na przedmieściach. Gdy rozmawiamy o naszych domach, rodzinach i ogólnie o życiu, okazuje się, że prawie wszystkim z nas chodzi po głowie ten sam pomysł. „Man cave”, jaskinia mężczyzny, miejsce, gdzie moglibyśmy pobyć sami, ewentualnie właśnie z kumplami. Bo oczywiście wszyscy kochamy nasze żony i te słodkie dzieciątka, ale czasami chcielibyśmy móc na kilka chwil pozbawić je naszego towarzystwa. Oczywiście tylko po to, by za nimi zatęsknić.

adaptacja piwnicy w męskim stylu
adaptacja piwnicy w męskim stylu

Czym jest nasza wymarzona man cave? Chodzi o miejsce, gdzie można by w spokoju zagrać w karty albo na konsoli, podelektować się dobrą whisky, obejrzeć mecz z kilkoma kolegami czy zwyczajnie pogadać, nie bojąc się, że dzieciak podchwyci grubsze słowo, które nam się wyrwie. Bo one zawsze podchwytują…

Kiedy zaczęliśmy rozglądać się za rozwiązaniami naszych problemów, szybko okazało się, ze nie jesteśmy specjalnie oryginalni, a urządzanie takich pomieszczeń jest dziś bardzo modne. Najłatwiej na ten cel przeznaczyć piwnicę. 

Adaptacja piwnicy na pokój i mieszkanie

Adaptację piwnicy na pokój lub nawet całe mieszkanie (zależy to oczywiście od jej metrażu) należy rozpocząć od dokładnej wizji lokalnej. Na początku warto zmierzyć wysokość pomieszczenia. Przepisy mówią, że musi ona wynosić min. 250 cm dla pomieszczeń mieszkalnych i 220 dla użytkowanych czasowo. Jeśli nasza piwnica jest niższa, nie powinniśmy mieć większych problemów z obniżeniem posadzki. Wykonując taką pracę warto zadbać o odpowiednie ocieplenie podłogi. O ile w miejscu służącym za składzik nie miało to znaczenia, to na pewno nie chcemy, żeby nasza jaskinia sprawiała wrażenia wykutej w lodzie. Odpowiednia warstwa wełny skalnej rozwiąże ten problem. 

Czy są jakieś kryteria prawne o których powinniśmy pamiętać? Otóż musimy określić powierzchnię okien, która nie może być mniejsza niż 1/12 powierzchni podłogi. Warto tu zaznaczyć, że choć trudno sobie wyobrazić kontrolę inspekcji budowlanej, która miałaby sprawdzać czy adaptujemy swoją piwnicę zgodnie z prawem, to nieprzestrzeganie wspomnianych norm może nas drogo kosztować. Wpłynie ono bowiem na to, jak pomieszczenie to potraktuje firma ubezpieczeniowa w przypadku wypłaty odszkodowania za dowolne zdarzenie, którym zostanie ono dotknięte (np. zalanie, a to w takich miejscach zdarza się dość często). Będzie też miało wpływ na wycenę naszego domu dokonywaną przez bank czy agencję nieruchomości.

adaptacja piwnicy
Jaskinia lwa

Ciepło i sucho

Gdy już ocenimy wysokość piwnicy i wielkość okien, możemy przyjrzeć się ścianom zewnętrznym naszej przyszłej man cave. Szukamy oczywiście wszelkich śladów grzyba czy po prostu wilgoci. Jeśli je znajdziemy, musimy ustalić, czy są one wynikiem przemarzania ściany czy jej przesiąkania. W pierwszym wypadku na źle ocieplonej, chłodnej ścianie skrapla się wilgoć z pomieszczenia. Wystarczy wtedy odpowiednia warstwa wełny skalnej, którą spokojnie możemy położyć od wewnątrz. 

Gorzej, jeśli wilgoć przenika do piwnicy z zewnątrz. Oznacza to bowiem, że mamy wadliwą hydroizolację ścian, a może też fundamentów. Czeka nas więc ich odkopanie i położenie nowej izolacji. Takie prace warto skonsultować już ze specjalistą. Podpowie on, jakiej technologii użyć do izolacji, może też zalecić zrobienie drenażu odwadniającego. Dopiero po uporaniu się z problemem przenikania wody z zewnątrz możemy przystąpić do ocieplania piwnicy od środka. 

Wnętrze w męskim stylu 

W najlepszej sytuacji są oczywiście właściciele domów z dobrze odizolowanymi i ocieplonymi piwnicami, którzy urządzanie swojej jaskini mogą od razu zacząć od prac wnętrzarskich.

A tych nie musi być dużo i nie muszą być one drogie. O niskich kosztach urządzenia męskiej przestrzeni w największym stopniu decyduje jej styl. Do takich pomieszczeń doskonale pasuje pewna surowość i prostota. Zamiast kosztownych desek czy płytek ceramicznych na podłodze doskonale sprawdzi się wykładzina PVC lub wręcz farba do posadzek betonowych, stosowana w warsztatach i fabrykach. 

Malowanie rozwiąże też problem ścian, które w innych pomieszczeniach wymagały kosztownego tynkowania i kładzenia gładzi. Widoczny rysunek cegieł, czy nawet odciśniętych w elementach betonowych desek szalunkowych tylko poprawi efekt. Tańsze niż w innych częściach domu będą też instalacje. Zarówno rury jak i przewody mogą, a nawet powinny być poprowadzone bezpośrednio na ścianach. Nie trzeba ich maskować, mogą być wręcz elementami dekoracyjnymi. Podobnie można potraktować kwestię umeblowania. W ten minimalistyczny, industrialny styl doskonale wpiszą się np. samochodowe fotele przyspawane do prostych stalowych stelaży, regały magazynowe, półki zrobione z desek i cegieł czy barek zbudowany z kawałka blatu i 200-litrowych blaszanych beczek. Jeszcze tylko kilka plakatów na ścianach, sprzęt grający, telewizor lub rzutnik i nasza jaskinia jest właściwie gotowa. 

Oczywiście możemy zdecydować się na zupełnie inny styl. Jeśli nasz budżet jest naprawdę pokaźny, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamienić to wnętrze w szkatułkę z mahoniu i brązowej skóry. Jedyne, czym powinniśmy się kierować, to nasze samopoczucie i wygoda. Bo man cave jest trochę jak pokój dziecięcy – musi być skrojona pod konkretnego użytkownika.

Cóż, wygląda na to, że jest trochę prawdy w tym, że chłopcy nigdy nie dorastają, tylko drożeją ich zabawki.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Aranżacja łazienki

Pokaż mi swoją łazienkę a powiem Ci kim jesteś. Każdy z nas ma inne potrzeby – estetyczne, funkcjonalne, ale jest kilka zasad i sprawdzonych rozwiązań przy urządzaniu łazienki, o których warto pamiętać.