Aranżacja łazienki

Autorzy Rockwool 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jak zaaranżować łazienkę

jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w łazience

co wybrać wannę czy prysznic? :)

Aranżacja łazienki – to nie musi być trudne

Co człowiek to inny gust i inne wyobrażenie łazienki. Dobór koloru płytek, form armatury, forniru mebli czy typu podłogi to kwestia indywidualna. Jednak jest kilka żelaznych zasad i sprawdzonych rozwiązań przy jej urządzaniu, które każdy powinien wziąć pod uwagę.

Aranżowanie łazienki. Czysta przyjemność

Łazienka jak chyba żadne inne pomieszczenie wymaga dokładnego rozplanowania wszystkich niezbędnych elementów składowych wyposażenia. I nawet jeśli o usytuowaniu wanny, umywalki, prysznica i pralki w dużej mierze decydują doprowadzone przyłącza wodno-kanalizacyjne, to po pierwsze zawsze można zmienić ich układ, a po drugie pozostaje jeszcze reszta przestrzeni do wykorzystania. Rzecz jasna w uprzywilejowanej sytuacji są ci, którzy dysponują większą powierzchnią, jednak i z małego metrażu można wyczarować własną strefę relaksu. Bo to z nim najbardziej łazienka powinna nam się kojarzyć.

A może masz ochotę na relaks? Sprawdź jak zbudować saunę w domu!

Zaplanuj łazienkę co do centymetra!

Wygodne korzystanie z urządzeń sanitarnych zapewni nam zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy nimi i innymi sprzętami. I tak na swobodne wchodzenie i wychodzenie z wanny, rozbieranie się i wycieranie po kąpieli potrzebujemy placyku o wymiarach minimum 70 x 100 cm. W przypadku kabiny prysznicowej wystarczy pole o szerokości 70 cm i długości 90 cm. Jeszcze mniejszy obszar (80 x 60-85 cm w zależności od rozmiaru i rodzaju miski ustępowej) będzie optymalny do załatwiania „pilnych spraw”. Z kolei przed umywalką powinno się wydzielić strefę 60 x 90 cm. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni przed pralką ładowaną od przodu, tak aby dostęp do niej nie stwarzał nam problemów. Pole o wymiarach 90 x 100 cm w zupełności wystarczy. Jeśli jednak nie mamy dostatecznie dużo miejsca, lepiej wybrać pralkę ładowaną z góry.

Ocieplamy Życie: prosta łazienka
Ocieplamy Życie: prosta łazienka

 

Wieczny dylemat – wanna czy prysznic?

Ograniczona przestrzeń stawia nas także przed koniecznością wyboru między prysznicem a wanną. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem uniemożliwiającym wstawienie obu urządzeń sanitarnych, powinniśmy przeanalizować, które z nich będzie nam bardziej przydatne. Za wanną przemawia możliwość wzięcia w niej „prawdziwej” relaksującej kąpieli w pachnącej aksamitnej pianie. To doskonałe miejsce na lekturę książki lub gazety. W wannie dużo łatwiej wykąpać małe dzieci i zrobić ręczne pranie. Z kolei prysznic uważany jest za rozwiązanie bardziej ergonomiczne i ekonomiczne. Raz, że zajmuje dużo mniej miejsca, to jeszcze podczas korzystania z natrysku zużywamy znacznie mniej wody (choć są i tacy, którzy zakłamują tę statystykę). Co więcej, jeśli zależy nam na czasie, wskoczenie do kabiny wydaje się szybszym sposobem na dokonanie toalety. Zawsze można pójść na kompromis i wyposażyć wannę w parawan nawannowy, który pozwoli nam brać w niej natrysk na stojąco bez rozlewania wody. To najbardziej optymalne wyjście w przypadku małych łazienek.

Przeczytaj jak zaaranżować łazienkę na poddaszu

Porządek musi być!

Aranżując łazienkę, należy pomyśleć także o meblach do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych czy dodatkowych ręczników. Regały, półki, szafki wolno wiszące i podumywalkowe (pełniące też rolę blatu) z pewnością pomogą nam uporządkować jej wnętrze, a przy okazji nadadzą mu charakteru. Meble łazienkowe to z założenia zakup na lata, dlatego nie warto sugerować się sezonowymi trendami, które z dużym prawdopodobieństwem za chwilę przeminą, tylko postawić na uniwersalność. Aby długo nam służyły, powinny być wykonane z materiałów odpornych na zmiany temperatury i wilgotność. Dlatego dobrze jest się upewnić u sprzedawcy, czy spełniają te wymagania, bo wcale nie jest to takie oczywiste w przypadku niektórych kolekcji.

Z dbałością o detale

Nie pozostawiajmy nic przypadkowi. Nawet drobiazgi mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania łazienki. Pamiętajmy więc o tym, aby zamocować uchwyt na papier toaletowy na ścianie z boku sedesu, a nie z tyłu (oczywiście o ile mamy taką możliwość), a wieszaki na ręczniki i szlafroki tak, by po kąpieli były w naszym zasięgu. Przy umywalce przyda się półeczka na mydło i przybory do mycia zębów, no i rzecz jasna lustro, które według przyjętych standardów powinno być zawieszone tak, by górna jego krawędź znalazła się 180 cm nad podłogą (ale najlepiej ten parametr dostosować do swojego wzrostu).

Łazienka to najbardziej intymne miejsce w mieszkaniu. Dlatego naprawdę warto przyłożyć się do jej aranżacji, aby była funkcjonalna i estetyczna, a pobyt w niej był dla nas czystą przyjemnością.


Wiesz już jak zaaranżować łazienkę, a co powiesz na biuro w domu? 🙂

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Adaptacja piwnicy. Wnętrze w męskim stylu, czyli pomysły na wymarzoną jaskinię lwa

Czy piwnica może stać się wymorzoną jaskinią lwa? Na co zwrócić uwagę? Jakich materiałów użyć do jej ocieplenia?