Czym charakteryzuje się izolacja piwnicy od wewnątrz?

Autorzy Rockwool 6 minut czytania

Dlaczego warto wykorzystać wełnę skalną? 

Realizacja ocieplenia stropu piwnicy od spodu przynosi wymierne korzyści związane z komfortem i bezpieczeństwem użytkowania budynku. Materiał, który umożliwia wydajne zabezpieczenie pomieszczeń zlokalizowanych nad piwnicą przed stratami ciepła, to wełna skalna. Wyrób ten, oprócz tego, że chroni przed ucieczką ciepła, to do minimum ogranicza także przenoszenie się dźwięków oraz dzięki ognioodporności zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowania budynku. Wysoka pochłanialność fal akustycznych przez płyty pozwala na utrzymanie optymalnych parametrów akustycznych w pomieszczeniach piwnicznych gdzie znajdują się urządzenia techniczne np. kotły. Płytowa forma izolacji znacznie usprawnia proces jej mocowania. Warto także pamiętać, że wełna skalna może być klejona do spodu stropu piwnicy. Dzięki temu konstrukcja nośnej płyty pozostaje nienaruszona, a prace mogą przebiegać w szybkim tempie. Wierzch płyt z wełny może zostać wykończony zarówno z użyciem zaprawy tynkarskiej, jak i nanoszonej natryskowo powłoki malarskiej. 

Sprawdź: Płyta lamelowa 

 

Na czym polega izolacja przeciwwilgociowa piwnicy od wewnątrz? 

Piwnica jako część budynku częściowo lub całkowicie zagłębiona w gruncie oprócz zaizolowania termicznego wymaga zastosowania efektywnej izolacji przeciwwilgociowej. Rodzaj zabezpieczenia pionowego, które powinno zostać zastosowane w danym przypadku, zależy od warunków gruntowo-wodnych panujących w miejscu, w którym ma zostać posadowiony budynek. W przypadku gdy wokół fundamentów obiektu panują proste warunki gruntowo-wodne – grunt jest przepuszczalny, a zwierciadło wód gruntowych przebiega poniżej poziomu posadowienia – izolacja pionowa fundamentów może mieć postać zabezpieczenia przeciwwilgociowego lekkiego. W sytuacji, gdy zwierciadło wód może ulegać okresowemu podnoszeniu się i doprowadzić do zalegania wody w gruncie, izolacja powinna mieć formę przeciwwilgociową średnią. Jeśli natomiast lustro wód gruntowych ma stale wysoki poziom, a podłoże wokół budynku nie jest przepuszczalne, zabezpieczenie powinno mieć postać izolacji przeciwwodnej ciężkiej. W każdym przypadku bezwzględnie jest wymagane wykonanie izolacji poziomej fundamentów, zarówno na styku ław ze ścianami fundamentowymi, jak i w miejscu połączenia ścian fundamentowych ze ścianami nadziemia. 

Izolacja przeciwwilgociowa piwnicy od wewnątrz z reguły dotyczy przypadków, gdy ze względu na popełnione błędy doszło już do zawilgocenia pionowych zewnętrznych przegród budynku. W takiej sytuacji najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie iniekcji ścian. Polega ona na wtłoczeniu pod ciśnieniem do struktury ścian masy uszczelniającej. Procedura wymaga wykonania w przegrodzie siatki otworów. Proces iniekcji musi być poprzedzony osuszeniem ścian. 

 

Przeczytaj także: Wysokiej jakości materiał izolacyjny 

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Adaptacja poddasza – jak się do tego zabrać?

Modelarnia, kino, siłownia, dyskoteka czy klub z bilardem. To wszystko i dużo więcej, można mieć w domu, jeśli zrezygnujemy z kilku ścian na poddaszu.