Wełna skalna – jakie ma właściwości?

Marek Biryt 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jak powstaje wełna skalna

jakie są właściwości wełny skalnej

gdzie wykorzystywana jest wełna skalna

Wełna skalna – jak powstaje?

wełna skalna
Proces produkcji wełny skalnej

Wełna skalna – materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego stosowany powszechnie w budownictwie. Podstawowymi surowcami w procesie produkcji skalnej wełny mineralnej są przede wszystkim bazalt i gabro.

Proces wytwarzania wełny polega na umieszczeniu surowców w żeliwnym piecu i stopienia do postaci lawy przy użyciu koksu jako paliwa. Topienie skał odbywa się w wysokiej temperaturze, wynoszącej ok. 1 400 – 1 500°C.

W takiej temperaturze skały mineralne (bazalt i gabro) przyjmują postać płynnej lawy. Powstała w wyniku stopienia płynna masa skalna wypływa z pieca i grawitacyjnie opada na dyski kręcące się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Dyski rozbijają surówkę, przekształcając ją we włókna, które są schładzane powietrzem i zbierane w komorze osadczej w postaci kobierca wełny. Podczas tworzenia się włókien dodawane jest lepiszcze i środki hydrofobowe. Z komory osadczej kobierzec wełniany kierowany jest na linię technologiczną, gdzie jest formowany przez ściskanie oraz zaburzanie włókien w wielu kierunkach.

Następnie wełna skalna przechodzi przez komorę polimeryzacyjną, w której jest podgrzewana do temperatury wynoszącej około 200°C – po to, aby w końcowym procesie nastąpiła pełna polimeryzacja dodanych żywic i stabilizacja materiału przed jego końcową obróbką. Kobierzec wełniany jest chłodzony. Na końcu linii następuje cięcie wełny.

Właściwości wełny skalnej

Skalna wełna jest niepalna, i wykazuje właściwości ogniochronne. Jest jednym z materiałów izolacyjnych odpornych na działanie ognia i temperatur pożarowych, przekraczających nawet 1 000°C.  Stanowi osłonę przeciwogniową dla wszelkich elementów budynku.

Skalna wełna, dzięki swej włóknistej strukturze ma gęstość nominalną od 20 do 220 kg/m3.

Wełna skalna jest wykorzystywana w:

  • izolacji budowlanej: jako izolacja termiczna, akustyczna oraz ogniochronna;
  • w budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej, komercyjnym oraz przemysłowym;
  • izolacji technicznej: jako izolacja wysokotemperaturowa – musi łączyć redukcję strat energii do otoczenia z wymogami funkcjonalności, np. z zapewnieniem bezpiecznej ze względów BHP temperatury na zewnętrznym płaszczu izolacji i urządzeń;
  • w systemach biernych zabezpieczeń ogniochronnych, gdzie należy zwiększyć odporność ogniową konstrukcji budowlanych (np. strop w konstrukcjach stalowych) oraz instalacji (np. kanałach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i oddymiających);
  • na statkach i urządzeniach off-shore;
  • w sufitach podwieszanych;
  • jako materiał wypełniający przestrzeń między płytami osłonowymi lub w ustrojach wykonanych na przegrodach masywnych;
  • przy wykonywaniu podłóg pływających.

Dowiedz się jak ocieplić poddasze wełną skalną.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy również:

Audyt energetyczny domu – jak przygotować się do inwestycji?

Dzięki termomodernizacji poprawiamy komfort mieszkania i obniżamy rachunki za ogrzewanie. Termomodernizacja najlepsze efekty przynosi wtedy, gdy obejmuje ocieplenie ścian zewnętrznych i poddasza, a także wymianę okien i instalacji.