Ile kosztuje remont łazienki i remont kuchni w 2021 roku?

Marek Biryt 6 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jaki jest koszt remontu łazienki

jaki jest koszt remontu kuchni

na jakie składowe kosztów remontu łazienki i kuchni warto zwrócić uwagę

dlaczego czasem warto wydać nieco więcej pieniędzy na remont łazienki

jak zmieniły się ceny remontów w 2021 roku

Koszt remontu łazienki i kuchni w 2021 roku

W dużej mierze to dzięki nim w domu czujemy się… jak w domu. Dają nam relaks, radość doświadczania nowych smaków, ale potrafią też być sporym wyzwaniem, gdy przyjdzie czas na ich odnowienie. 

łazienka remont

Te dwa „elementy obowiązkowe” każdego domu i mieszkania znalazły się w tym zestawieniu nieprzypadkowo i nie tylko ze względu na emocjonalny związek, jaki często z nimi mamy. Są one podobne również pod względem wydatków, jakie powinniśmy ponieść, gdy w pewnym momencie podejmiemy decyzję: „robię remont!”.

Z jakimi kosztami powinniśmy więc liczyć się w przypadku remontu łazienki lub kuchni? Niestety, trwająca od ubiegłego roku pandemia nie obeszła się łaskawie również z cenami usług i materiałów remontowych. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku robocizny, której ceny zauważalnie wzrosły, co może być związane również z utrudnieniami w przemieszczaniu się czy zmianami, jakie zaszły na rynku pracy w ciągu ostatnich miesięcy. 

Z drugiej strony, jak pokazuje raport Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: czas zmian” ponad 21% Polaków planowało zeszłej jesieni przeprowadzić remont domu lub mieszkania. Jednym z potencjalnych powodów takiej decyzji jest konieczność pracy w domu i związana z nią chęć zapewnienia sobie jak najbardziej komfortowych warunków owej pracy… i czasu po jej zakończeniu.

Na pocieszenie dla osób planujących remont kuchni lub łazienki w 2021 roku warto wskazać potencjalne oszczędności związane z kosztami wyposażenia: coraz liczniejsze promocje oraz oferty typu outlet oferowane przez wiele sklepów z artykułami AGD pozwalają w znacznej mierze zrekompensować wyższe koszty samych prac.

Oto najważniejsze prace, jakie wiążą się z remontem kuchni lub łazienki, oraz ich szacunkowe koszty.

Tania łazienka czy łazienka po królewsku?

Przyjrzyjmy się, czego możemy się spodziewać, chcąc odmienić w kompleksowy sposób kąpielowe pomieszczenie o powierzchni 10 m².

Zacznijmy od podłogi, a dokładnie od skuwania starych płytek – wyniesie nas to w granicach 45 zł/m², a więc przy tej powierzchni należy zakładać do około 450 zł. Średnie koszty tej usługi znacząco podrożały w porównaniu z poprzednimi latami. Prawdopodobnie nieco mniej (około 300 zł) będzie kosztować kolejny etap prac łazienkowych, czyli wylewka posadzki wraz z zaprawą wyrównującą.

Ogromny wybór płytek znajduje odzwierciedlenie również w przedziałach cenowych. Sięgamy po wzór o wymiarach 30 x 30 cm za 50 zł/m², do daje nam 500 złotych. Do tego dochodzi drugie tyle kosztów robocizny oraz zakup kleju, fugi oraz preparatu gruntującego (łącznie około 100-150 zł).

remontowanie łazienki

Teraz ściany, czyli zwykle najdroższy etap remontu łazienki. Skucie starych płytek i położenie nowych na powierzchni około 18 m² to robocizna o koszcie rzędu 2100-2200 zł (700-800 zł za skucie plus układanie ok. 80 zł/m² x 18). Do tego oczywiście dochodzi cena płytek – przy obecnym wyborze powinniśmy dość bezpiecznie zmieścić się w 1000 złotych (zakładając ok. 60 zł/m² x 18) oraz standardowa chemia budowlana, około 100-150 zł.

Najprawdopodobniej nie obejdzie się też bez położenia gładzi i pomalowania górnej części ścian oraz sufitu, co oznacza wydatek około 330 zł + 140 zł oraz około 150 zł na gładź i farbę lateksową.

Remont łazienki – jak się do tego zabrać? Wywiad z ekspertem

Nie zapominajmy też o konieczności wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej. W zależności od wykonawcy powinniśmy być przygotowani na wydanie 200-600 zł za punkt.

Wreszcie zakup i montaż urządzeń sanitarnych. Tutaj mamy relatywnie największe pole do manewru – możemy zarówno szukać oszczędności, jak i zaszaleć. Jeśli wybierzemy opcję pośrednią, powinniśmy liczyć się z następującymi kosztami: umywalka z szafką: 500-600 zł, bateria umywalkowa: 150 zł, bateria wannowa: 300-400 zł, wanna: 500-650 zł, sedes: 350-400 zł.

Biały montaż, czyli podłączenie urządzeń i armatury sanitarnej to pewne pole do popisu naszych umiejętności negocjacyjnych – dla pojedynczego elementu to wydatek rzędu 100-300 zł, ale przy kompleksowej usłudze powinno być możliwe wynegocjowanie niższej całkowitej ceny.

W kwestii oświetlenia rozwiązań łazienkowych jest bez liku. Powiedzmy, że decydujemy się na klasyczną, ale nie najtańszą lampę sufitową typu plafon. Do łącznych kosztów remontu pomieszczenia powinniśmy doliczyć około 250 zł, licząc już koszt montażu.

Jeśli wraz z nową łazienką myślimy o nowej pralce, powinniśmy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 800 zł. Drzwi bez ościeżnic to kolejne 300-500 zł.

Reasumując, remont naszej przykładowej łazienki powinien zmieścić się w kwocie 9700-12300 zł, w zależności od kosztów robocizny i wybranych przez nas materiałów czy urządzeń sanitarnych.


Sprawdź jak zaaranżować łazienkę na poddaszu

Remont kuchni – koszt duży czy mały?

W typowych mieszkaniach kuchnia zwykle ma podobną powierzchnię co łazienka. I biorąc pod uwagę zakres koniecznych do odmiany jej wizerunku prac, czeka nas bardzo podobny wydatek jak w przypadku łazienki.

Pierwszą analogią są ściany oraz podłogi, zwykle i w kuchni wykończone kafelkami. Można więc przyjąć, że koszty nadania im nowego wyglądu będą porównywalne do tych związanych z łazienką. Sporo oczywiście zależy też od m.in. stanu zastanego kuchni oraz wyboru płytek, jakiego dokonamy.

Jeśli zamiast kafelków zdecydujemy się na malowanie całej powierzchni ścian (dla kuchni o rozmiarach 10 m² będzie to około 35 m²) z uprzednim położeniem gładzi gipsowej, robocizna wyniesie około 1200 (gładzenie) + 500 zł (malowanie) przy dużo niższych kosztach materiałów. Gładź oraz farba odpowiednie do zastosowań kuchennych powinny zmieścić się w kwocie około 300 zł.

Nie bez znaczenia, zarówno dla naszego portfela, jak i komfortu oraz po prostu bezpieczeństwa, jest wymiana instalacji elektrycznych oraz hydraulicznych – przy standardowym wyposażeniu kuchennym liczmy się z wydatkiem 1300-1800 zł.

kuchnia remont

I tak płynnie (i to dosłownie) przechodzimy do wyposażenia kuchennego: kuchenka indukcyjna z piekarnikiem średniego standardu to około 1800-2700 zł, lodówka: 1000-2000 zł, okap: 300-600 zł, zmywarka: 1200-1600 zł.

Na koniec zostawiliśmy wydatek, który może pochłonąć większą część kuchennego budżetu: meble. Ich ceny bardzo się wahają, szczególnie w przypadku rozwiązań na wymiar. Jeśli jednak zdecydujemy się na gotowy zestaw, powinniśmy zmieścić się w 2000-3000 zł. Do tego doliczmy około 500 zł za montaż.

Pozostają jeszcze zlewozmywak oraz bateria. Tutaj również producenci serwują nam pełną plejadę stylistyk oraz… cen. Przyjmijmy jednak, że decydujemy się na zlew granitowy oraz baterię z wyciąganą wylewką. Za około 1000-1200 zł powinniśmy kupić zestaw, który nie powinien nas rozczarować i to przez kilka następnych lat.

Prosimy jednak pamiętać, że powyższe ceny mają charakter szacunkowy – ich finalna  wysokość zależna jest m.in. od regionu kraju, w którym mieszkamy, aktualnych promocji czy dodatkowych prac i zakupów koniecznych do sfinalizowania remontu.

Tym samym, remont kuchni wyniesie nas około 11-15,5 tys. złotych, z czego jednak przynajmniej 4000-4500 zł to koszt nowego sprzętu AGD.

Czasem warto pójść krok dalej…

W zestawieniu tym połączyliśmy łazienkę i kuchnię nie tylko ze względu na porównywalne poziomy kosztów prac, ale również ich komplikacji wynikających często ze specyfiki starszego budownictwa.

W przypadku kuchni jako pierwsze nasuwa się zwykle na myśl rozjaśnienie zmory budynków ery PRL-u, czyli „ciemnej kuchni”. W tym celu najczęściej wyburzane są ścianki działowe, a kuchnia staje się aneksem, będącym częścią salonu. Koszty takich modernizacji należy jednak szacować bardzo indywidualnie, w zależności m.in. od powierzchni ścian do wyburzenia oraz koniecznych prac dodatkowych, np. demontażu starych ościeżnic czy zmian w poprowadzeniu instalacji elektrycznej.

Bardzo częstą zmianą w łazience jest rezygnacja z wanny na rzecz prysznica, co nierzadko pociąga za sobą konieczność przearanżowania całego wnętrza. Inne „wyzwanie” w przypadku starszych budynków to… chęć odizolowania się od odgłosów łazienkowych naszych sąsiadów z górnych i dolnych kondygnacji. Tutaj z pomocą przyjść mogą konstrukcje gipsowo-kartonowe wsparte wodoodpornym, hydrofobizowanym i paroprzepuszczalnym materiałem izolacyjnym, takim jak wełna skalna.

Modyfikacje takie, choć potrafią znacząco powiększyć zakładany pierwotnie budżet remontowy, mają wspólną cechę, którą trudno wycenić – wpłyną nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na komfort i funkcjonalność naszej łazienki oraz kuchni.

Stworzymy miejsce, w którym naprawdę będziemy chcieli przebywać, a o to tak naprawdę chodzi w remoncie.

Podsumowanie – FAQ

Ile kosztuje remont łazienki?
Remont naszej przykładowej łazienki powinien zmieścić się w kwocie 9700-12300 zł, w zależności od kosztów robocizny i wybranych przez nas materiałów czy urządzeń sanitarnych.
Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience?
Zacznijmy od podłogi, a dokładnie od skuwania starych płytek – wyniesie nas to w granicach 45 zł/m², a więc przy tej powierzchni należy zakładać do około 450 zł. Średnie koszty tej usługi znacząco podrożały w porównaniu z poprzednimi latami. Prawdopodobnie nieco mniej (około 300 zł) będzie kosztować kolejny etap prac łazienkowych, czyli wylewka posadzki wraz z zaprawą wyrównującą. Ogromny wybór płytek znajduje odzwierciedlenie również w przedziałach cenowych. Sięgamy po wzór o wymiarach 30 x 30 cm za 50 zł/m², do daje nam 500 złotych. Do tego dochodzi drugie tyle kosztów robocizny oraz zakup kleju, fugi oraz preparatu gruntującego (łącznie około 100-150 zł).
ile kosztuje gładzenie ścian?
ściany, czyli zwykle najdroższy etap remontu łazienki. Skucie starych płytek i położenie nowych na powierzchni około 18 m² to robocizna o koszcie rzędu 2100-2200 zł (700-800 zł za skucie plus układanie ok. 80 zł/m² x 18). Do tego oczywiście dochodzi cena płytek – przy obecnym wyborze powinniśmy dość bezpiecznie zmieścić się w 1000 złotych (zakładając ok. 60 zł/m² x 18) oraz standardowa chemia budowlana, około 100-150 zł. Najprawdopodobniej nie obejdzie się też bez położenia gładzi i pomalowania górnej części ścian oraz sufitu, co oznacza wydatek około 330 zł + 140 zł oraz około 150 zł na gładź i farbę lateksową.
Ile kosztuje remont kuchni?
Remont kuchni wyniesie nas około 11-15,5 tys. złotych, z czego jednak przynajmniej 4000-4500 zł to koszt nowego sprzętu AGD.

Chcesz uniknąć wilgoci w mieszkaniu – przeczytaj poradnik Wilgoć w domu, grzyb w domu – jak się pozbyć?

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Czy opłaca się remontować stary dom? Analiza kosztów