Ile kosztuje remont łazienki i remont kuchni?

Marek Biryt 6 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

jaki jest koszt remontu łazienki

jaki jest koszt remontu kuchni

na jakie składowe kosztów remontu łazienki i kuchni warto zwrócić uwagę

dlaczego czasem warto wydać nieco więcej pieniędzy na remont łazienki

Ile kosztuje remont łazienki? Ile kosztuje remont kuchni?

W dużej mierze to dzięki nim w domu czujemy się… jak w domu. Dają nam relaks, radość doświadczania nowych smaków, ale potrafią też być sporym wyzwaniem, gdy przyjdzie czas na ich odnowienie. Z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć w przypadku remontu łazienki lub kuchni?

łazienka remont

Te dwa „elementy obowiązkowe” każdego domu i mieszkania znalazły się w tym zestawieniu nieprzypadkowo i nie tylko ze względu na emocjonalny związek, jaki często z nimi mamy. Są one podobne również pod względem wydatków, jakie powinniśmy ponieść, gdy w pewnym momencie podejmiemy decyzję: „robię remont!”.

Oto najważniejsze prace, jakie wiążą się z remontem kuchni i łazienki, oraz ich szacunkowe koszty.

Tania łazienka czy łazienka po królewsku?

Przyjrzyjmy się, czego możemy się spodziewać, chcąc odmienić w kompleksowy sposób kąpielowe pomieszczenie o powierzchni 10 m².

Zacznijmy od podłogi, a dokładnie od skuwania starych płytek – wyniesie nas to w granicach 22-25 zł/m², a więc przy tej powierzchni należy zakładać do około 250 zł. Prawdopodobnie nieco więcej (około 350 zł) będzie kosztować kolejny etap prac łazienkowych, czyli wylewka posadzki wraz z zaprawą wyrównującą.

Ogromny wybór płytek znajduje odzwierciedlenie również w przedziałach cenowych. Sięgamy po wzór o wymiarach 30 x 30 cm za 50 zł/m². Do tego dochodzi drugie tyle kosztów robocizny oraz zakup kleju, fugi oraz preparatu gruntującego (łącznie około 100-150 zł).

remontowanie łazienki

 

Teraz ściany, czyli zwykle najdroższy etap remontu łazienki. Skucie starych płytek i położenie nowych na powierzchni około 18 m² to robocizna o koszcie rzędu  1200-1300 zł (300-400 zł za skucie plus 50 zł/m² x 18). Do tego oczywiście standardowa chemia budowlana – około 100-150 zł.

Najprawdopodobniej nie obejdzie się też bez położenia gładzi i pomalowania górnej części ścian oraz sufitu, co oznacza wydatek około 300 zł + 125 zł oraz około 150 zł na gładź i farbę lateksową.

Nie zapominajmy też o konieczności wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej. W zależności od wykonawcy powinniśmy być przygotowani na wydanie 200-500 zł za punkt.

Wreszcie zakup i montaż urządzeń sanitarnych. Tutaj mamy relatywnie największe pole do manewru – możemy zarówno szukać oszczędności, jak i zaszaleć. Jeśli wybierzemy opcję pośrednią, powinniśmy liczyć się z następującymi kosztami: umywalka: 250 zł, bateria umywalkowa: 150 zł, bateria wannowa: 300 zł, wanna: 500 zł, sedes: 350 zł.

Montaż to pewne pole do popisu naszych umiejętności negocjacyjnych – dla pojedynczego elementu to wydatek rzędu 100-300 zł, ale przy kompleksowej usłudze powinno być możliwe wynegocjowanie niższej całkowitej ceny.

W kwestii oświetlenia rozwiązań łazienkowych jest bez liku. Powiedzmy, że decydujemy się na klasyczną, ale nie najtańszą lampę sufitową – do łącznych kosztów remontu pomieszczenia powinniśmy doliczyć około 250 zł.

Jeśli wraz z nową łazienką myślimy o nowej pralce, powinniśmy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 1000 zł. Drzwi bez ościeżnic to kolejne 500 zł.

Reasumując, remont naszej przykładowej łazienki powinien zmieścić się w kwocie 7300-8000 zł, w zależności od kosztów robocizny.


Sprawdź jak zaaranżować łazienkę na poddaszu

Remont kuchni – koszt duży czy mały?

W typowych mieszkaniach kuchnia zwykle ma podobną powierzchnię co łazienka. I biorąc pod uwagę zakres koniecznych do odmiany jej wizerunku prac, czeka nas bardzo podobny wydatek jak w przypadku łazienki.

Pierwszą analogią są ściany oraz podłogi, zwykle i w kuchni wykończone kafelkami. Można więc przyjąć, że koszty nadania im nowego wyglądu będą porównywalne do tych związanych z łazienką. Sporo oczywiście zależy też od m.in. stanu zastanego kuchni oraz wyboru płytek, jakiego dokonamy.

Jeśli zamiast kafelków zdecydujemy się na malowanie całej powierzchni ścian z uprzednim położeniem gładzi gipsowej, robocizna wyniesie około 1300 (gładzenie) + 500 zł (malowanie) przy dużo niższych kosztach materiałów. Gładź oraz farba odpowiednia do zastosowań kuchennych powinny zmieścić się w kwocie około 300 zł.

Nie bez znaczenia, zarówno dla naszego portfela, jak i komfortu oraz po prostu bezpieczeństwa, jest wymiana instalacji elektrycznych oraz hydraulicznych – przy standardowym wyposażeniu kuchennym liczmy się z wydatkiem 800-1000 zł.

kuchnia remont

I tak płynnie (i to dosłownie) przechodzimy do wyposażenia kuchennego: kuchenka indukcyjna z piekarnikiem średniego standardu to około 1800 zł, lodówka: 1000 zł, okap: 300 zł, zmywarka: 1200 zł.

Na koniec zostawiliśmy wydatek, który może pochłonąć większą część kuchennego budżetu: meble. Ich ceny bardzo się wahają, szczególnie w przypadku rozwiązań na wymiar. Jeśli jednak zdecydujemy się na gotowy zestaw, powinniśmy zmieścić się w 2500-3000 zł. Do tego doliczmy około 500 zł za montaż.

Projektowanie wnętrz zaczyna się od funkcjonalności

Pozostają jeszcze zlewozmywak oraz bateria. Tutaj również producenci serwują nam pełną plejadę stylistyk oraz… cen. Przyjmijmy jednak, że za około 1000 zł kupimy zestaw, który nie powinien nas rozczarować i to przez kilka następnych lat.

Prosimy jednak pamiętać, że powyższe ceny mają charakter szacunkowy – ich finalna  wysokość zależna jest m.in. od regionu kraju, w którym mieszkamy, aktualnych promocji czy dodatkowych prac i zakupów koniecznych do sfinalizowania remontu.

Tym samym, remont kuchni wyniesie nas około 14-15 tys. złotych, z czego jednak ponad 4000 zł to koszt nowego sprzętu AGD.

Czasem warto pójść krok dalej…

W zestawieniu tym połączyliśmy łazienkę i kuchnię nie tylko ze względu na porównywalne poziomy kosztów prac, ale również ich komplikacji wynikających często ze specyfiki starszego budownictwa.

W przypadku kuchni jako pierwsze nasuwa się zwykle na myśl rozjaśnienie zmory budynków ery PRL-u, czyli „ciemnej kuchni”. W tym celu najczęściej wyburzane są ścianki działowe, a kuchnia staje się aneksem, będącym częścią salonu. Koszty takich modernizacji należy jednak szacować bardzo indywidualnie, w zależności m.in. od powierzchni ścian do wyburzenia oraz koniecznych prac dodatkowych, np. demontażu starych ościeżnic czy zmian w poprowadzeniu instalacji elektrycznej.

Bardzo częstą zmianą w łazience jest rezygnacja z wanny na rzecz prysznica, co nierzadko pociąga za sobą konieczność przearanżowania całego wnętrza. Inne „wyzwanie” w przypadku starszych budynków to… chęć odizolowania się od odgłosów łazienkowych naszych sąsiadów z górnych i dolnych kondygnacji. Tutaj z pomocą przyjść mogą konstrukcje gipsowo-kartonowe wsparte wodoodpornym, hydrofobizowanym i paroprzepuszczalnym materiałem izolacyjnym, takim jak wełna skalna.

Modyfikacje takie, choć potrafią znacząco powiększyć zakładany pierwotnie budżet remontowy, mają wspólną cechę, którą trudno wycenić – wpłyną nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na komfort i funkcjonalność naszej łazienki oraz kuchni.

Stworzymy miejsce, w którym naprawdę będziemy chcieli przebywać, a o to tak naprawdę chodzi w remoncie.


Chcesz uniknąć wilgoci w mieszkaniu – przeczytaj poradnik Wilgoć w domu, grzyb w domu – jak się pozbyć?

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy również:

Światło we wnętrzu – jak rozjaśnić dom

Światło jest jednym z najważniejszych elementów we wnętrzach, które tworzą nastrój. Nie bez powodu mówi się czasem: „Musi być miejsce na świeczki, tworzą nastrój”.