Jak zaprojektować pokój dla gracza?
Na pewno nie bez jego udziału! Zanim jednak zabierzemy się za dobór mebli czy kolorów, warto odpowiednio zadbać o najbardziej podstawowe kwestie.
Każdy, kto dał się porwać grze na wiele godzin, wie, że należą do nich przede wszystkim oświetlenie, odpowiednia wentylacja oraz ergonomia samego pomieszczenia. Zalane słońcem i przegrzane pomieszczenie to najwięksi wrogowie każdego gracza.
Pokój dla gracza musi mieć dobre oświetlenie
Duże okna w pokoju przeznaczonym do grania nie wnoszą nic dobrego. Silne południowe światło w takim pomieszczeniu to również przeszkoda. Potwierdzi to każdy, kto w ciągu dnia próbował grać na komputerze lub konsoli, a refleksy i odbijające się światło na monitorze z najbardziej nawet emocjonującej rozrywki potrafiły zrobić frustrujące i męczące wzrok zajęcie. Dlatego najlepiej na pokój służący do grania wybrać pomieszczenie z niewielkimi oknami od wschodu, a jeśli to niemożliwe, koniecznie wyposażyć okna w ciemne, nieprzepuszczające światła rolety lub zasłony. Sztuczne oświetlenie w pokoju gracza powinno być rozproszone, tak by go nie oślepiało.
Jeśli mamy szczęście mieć oddzielny pokój dla gracza, warto pamiętać, że światło naturalne nie powinno oświetlać bezpośrednio ekranu. Takie ustawienie sprawi, że będziemy niepotrzebnie wytężać wzrok. Monitor powinien być ustawiony pod światło, tak by nie padało ono na wyświetlacz.
Chłodno, sucho i cicho
Podczas upałów komputer może się przegrzewać. Grozi to awariami i szybszym zużywaniem się podzespołów. Tym bardziej że sprzęt komputerowy podczas wielogodzinnej pracy oddaje do otoczenia sporo ciepła, podnosząc dodatkowo temperaturę w pokoju.
Aby stworzyć najlepsze warunki do grania, należy zadbać o to, by pomieszczenie było jak najchłodniejsze, dobrze wentylowane (a najlepiej klimatyzowane) oraz izolowane. Zastosowanie wełny skalnej już na etapie budowy domu spowoduje, że nie tylko łatwiej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę w pokoju gracza, ale również zapobiegnie się zbyt wysokiej wilgotności, która nie służy komputerom.
Odpowiednia izolacja pozwoli też wyciszyć pokój, tak by odgłosy z gry oraz okrzyki radości lub wściekłości nie przeszkadzały innym mieszkańcom domu.
Ważnym czynnikiem w tej kwestii jest też okablowanie. Należy pamiętać, że zwinięte kable mogą tworzyć cewki, a te generują dużą ilość ciepła. Dlatego kable powinny mieć odpowiednią długość, tak by nie trzeba było ich zwijać. Jest to istotne zwłaszcza w lecie, gdzie nawet pare stopni więcej wywoła dyskomfort, a wentylowanie lub klimatyzowanie pomieszczenia jest kosztowne i uciążliwe.
Jakie biurko dla gracza?
Planując rozkład pomieszczenia, najlepiej od razu ustalić, gdzie stanie najważniejszy mebel w pokoju – biurko dla gracza, czyli przestrzeń na monitor i komputer lub szafka na telewizor i konsolę. W tych miejscach powinno znaleźć się również odpowiednio dużo gniazdek elektrycznych. Unikniemy wówczas ciągnących się przez cały pokój kabli. Generalnie, im więcej źródeł prądu, tym lepiej. Posłużą nie tylko do podłączenia sprzętu, ale także chociażby dystrybutora z wodą czy małej lodówki. Zapalony gracz potrafi bowiem na całe godziny zapomnieć o piciu czy jedzeniu. A gdy ma je pod ręką, może się posilić czy napić.
Biurko do grania powinno mieć też odpowiednią wysokość. Powinno zapewniać oparcie dla łokci i ramion, jednocześnie nie zmuszając gracza do schylania się. Duża powierzchnia pomoże też usiąść wygodnie i nie gromadzić drobiazgów jak peryferia, pudełka i okładki na małej przestrzeni.
Fotel dla gracza, czyli zdrowy kręgosłup gamera
Gdy pokój jest już odpowiednio zaprojektowany, pora zaopatrzyć się w najważniejsze meble. Duże nowoczesne biurko oraz ergonomiczny fotel to podstawa. Biurko powinno być wyposażone w szuflady i półki na płyty z grami i drobniejsze akcesoria, np. słuchawki czy myszkę. Z kolei fotel dla gracza to kwestia nie tylko wygody, ale i zdrowia. To w nim spędza się wiele godzin – musi więc być odpowiednio wyprofilowany, z regulacją wysokości i odchylenia oparcia. Dobrze, jeśli ma również zagłówek oraz regulowane podłokietniki – wówczas każdy gracz może dopasować mebel do własnych preferencji. Bardzo istotny jest też materiał, którym pokryty jest fotel: powinien być oddychający, dobrej jakości, tak by nie powodował podrażnień skóry oraz pocenia się. O tym, jak ważna jest to kwestia dla graczy, może świadczyć fakt, że na rynku dostępne są fotele ze specjalnymi wentylowanymi siedziskami. Dodatkowym udogodnieniem są też wbudowane w fotel głośniki, a nawet możliwość podłączenia go do smartfona.
Fotel do grania powinien uwzględniać to, że będziemy w nim siedzieć przez dłuższy czas w relatywnym bezruchu. Istnieje szeroka gama foteli o ergonomicznym kształcie, przeznaczonych specjalnie dla graczy.
Gdy wszystkie podstawowe kwestie są już odpowiednio zaaranżowane, można przystąpić do wystroju pomieszczenia. Gadżety związane z ulubionymi grami, takie jak plakaty czy figurki, dodatkowo podniosą komfort grania i przebywania w domowej strefie gier.
Przeczytaj też jak urządzić pokój dla nastolatka.