{ "@context": "https://schema.org", "@type": "Article", "mainEntityOfPage": { "@type": "WebPage", "@id": "https://ocieplamyzycie.pl/wideo/izolacja-akustyczna-mieszkania/" }, "headline": "Izolacja akustyczna mieszkania – WYWIAD + WIDEO", "description": "Czasem utalentowany sąsiad, szlifujący swoje umiejętności w grze na skrzypcach, może okazać się utrapieniem dla naszych uszów, jeśli izolacja akustyczna w mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić by w domu nie było ani za głośno, ani za cicho?", "image": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2019/06/jason-rosewell-60014-unsplash.jpg", "width": 800, "height": 533 }, "author": { "@type": "Organization", "name": "Ocieplamy Życie" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "ROCKWOOL", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2019/07/logo-rockwool.png", "width": 179, "height": 33 } }, "datePublished": "2018-10-09", "dateModified": "2021-03-21" }

Izolacja akustyczna mieszkania i domu

Autorzy Rockwool 12 minut czytania

SPIS TREŚCI

Wyciszenie mieszkania od sąsiadów

Najważniejsze – izolacja akustyczna ścian

Podłoże do izolacji – izolacja akustyczna podłogi

Dźwięki otoczenia

Dźwięki wnętrza

Kwestia komfortu

Za ciche pomieszczenia

Izolacja akustyczna mieszkania – wideo

Co daje właściwa izolacja akustyczna ścian?

Cichy dom z dobrym dojazdem…

Rozkład

Izolacja

Wyciszanie przez meblowanie

Wyciszenie mieszkania od sąsiadów

Często pytacie, czym jest izolacja akustyczna i jak poradzić sobie z problemami akustycznymi w waszych mieszkaniach. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym problemem.

Czasem utalentowany sąsiad, szlifujący swoje umiejętności w grze na skrzypcach, może okazać się utrapieniem dla naszych uszów, jeśli izolacja akustyczna w mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić by w domu nie było ani za głośno, ani za cicho oraz jak może nam w tym pomóc wełna skalna? Radosław Gajda, prowadzący video blog “Architecture is a good idea”, pyta o kwestie izolacji akustycznej Marcina Zastawnika, który profesjonalnie zajmuje się akustyką i prowadzi na YouTube kanał poświęcony zagadnieniom dźwiękupropersound.

izolacja akustyczna domu

[UWAGA: poniższy wywiad jest częściowym zapisem rozmowy z ekspertem Marcinem Zastawnikiem, jeśli chcecie poznać cały materiał dot. wyciszania mieszkania – zerknijcie na koniec artykułu, znajduje się tam pełne wideo].

Najważniejsze – izolacja akustyczna ścian

Architecture is a Good Idea: No dobrze, moim sąsiadem jest pięcioletnie dziecko, któremu rodzice kupili skrzypce licząc, że będzie nowym Paganinim. No i nie jest. Jak mam sobie z tym poradzić?

Marcin Zastawnik: Niestety jest to dość znany problem, kiedy hałasujący sąsiad przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Najlepiej byłoby zaproponować mu, aby zapewnił dziecku oddzielne pomieszczenie do ćwiczenia nut. Tam, gdzie będzie odpowiednia izolacja akustyczna, najlepiej poza mieszkaniem.

Im dalej, tym lepiej.

Dokładnie tak.

Ale co jeśli nie ma takiej możliwości?

Wtedy kłania się odpowiednia izolacja akustyczna. Musim przyjrzeć się ścianie działowej naszego mieszkania. Najlepiej byłoby wyburzyć ją i postawić nową, lepszą.

To też nie zawsze wchodzi w grę, więc stosujemy wówczas masywne elementy albo przedścianki w konstrukcji lekkiej.

Co to jest przedścianka?

Jeśli mamy ścianę, przed nią musimy postawić na konstrukcji na przykład płyty z gips kartonu, a dołożenie w środku wełny skalnej potrafi nam podnieść izolacyjność. Na dobrą sprawę nie zmieniamy grubości, tylko poszerzamy tę konstrukcję o powiedzmy 5-10 centymetrów od ściany – musimy troszkę zabrać z tego pomieszczenia. Dołożenie wełny potrafi czasami dodatkowo obniżyć hałas o 10 decybeli.

Ale uwaga, musimy też zwrócić uwagę na inne niż izolacja akustyczna kwestie, ponieważ dźwięk nie przechodzi tylko przez ścianę. Może się okazać, że dźwięk przechodzi przez podłogę, bo na etapie wykonywania pomieszczeń zostały popełnione błędy. Na przykład nie ma dylatacji obwodowej dookoła posadzki.

Podłoże do izolacji – izolacja akustyczna podłogi

izolacja akustyczna ścian

Czyli, że nie jest ta posadzka oddzielona od ścian? Tak? Że nie jest niezależna?

Tak, a czasami zdarza się, że w budynku szeregowym, we wszystkich mieszkaniach jest wylana jedna posadzka, na której są posadowione ściany. I wówczas izolacja akustyczna mocno kuleje.

Ktoś grał na skrzypcach, a na drugim mogli dogrywać kontrabas.

Dokładnie. Natomiast są też inne sytuacje, bo może się okazać, że hałas będzie przechodził przez wentylację, dokładniej przez kanały lub szachty wentylacyjne, rurki różnego rodzaju, centralne ogrzewanie, czy nawet gniazdka w ścianie, które są wspólne.

No to co wtedy? Nie możemy obudować tego wełną…

Ale możemy zrobić tak, że najpierw ten kaloryfer zdemontujemy, odstawimy go trochę od ściany, postawimy ścianę działową, która nam podniesie izolację akustyczną. Oczywiście, z wełną poprawiającą akustykę.

Czyli ta wełna zadziała jak bufor, który sprawi, że nie będziemy słyszeli części hałasu z zewnątrz.
Minus 10 decybeli to wydaje się mało.

To jest 2 razy ciszej. Ucho ludzkie odczuwa takie dźwięki. Przyjmuje się, że różnica 10 decybeli dla ucha ludzkiego to jest dwa razy głośniej – dwa razy ciszej. Więc to jest naprawdę sporo. Proszę mi wierzyć.

Ale to może być ciągle niewystarczające. Trzeba wówczas skonsultować się z akustykiem. Izolacja akustyczna to jego specjalność.

Dźwięki otoczenia

izolacja akustyczna mieszkania

Z perkusją regulamin wspólnoty może sobie poradzić, ale często jest w mieszkaniach tak, że po prostu słyszymy rozmowy sąsiadów.

Wtedy już jest bardzo źle. Musimy pamiętać, że mamy wymagania prawne odnośnie akustyki. Od początku 2018 roku są nowe wymagania odnośnie akustyki, regulujące między innymi kwestię izolacyjności akustycznej pomiędzy pomieszczeniami. Jeżeli my słyszymy i rozumiemy co mówi ktoś za ścianą to jest bardzo źle.

Nie mówię tu o krzyczeniu, o imprezach i tak dalej, mówię o normalnej rozmowie, nie powinniśmy być w stanie rozumieć co ktoś mówi. Jeżeli to rozumiemy, to oznacza, że jest po prostu źle wykonana przegroda, są jakieś błędy, jest zapewne źle zaprojektowana i źle wykonana. Jeżeli mamy gwarancję, należy koniecznie takie przypadki zgłaszać wykonawcom, ponieważ to powinno być poprawione. A lepsza izolacja akustyczna na pewno poniesie nam komfort życia w mieszkaniu.

Dźwięki wnętrza

No dobrze, powiedzmy, że mamy szczęście do cichych sąsiadów, ale czujemy dyskomfort. Oglądamy telewizję, odkładamy sobie coś na stół i dźwięk tego odkładania na stół słyszymy wyraźniej niż telewizję.

Albo oglądamy telewizję i ona nam tak dudni, że ledwo jesteśmy w stanie zrozumieć siebie nawzajem, albo właśnie to co tam gra w telewizji.

Bardzo ładnie przeszedłeś z izolacyjności, czyli tego jak dźwięk przechodzi z zewnątrz danego pomieszczenia, do dźwiękochłonności. To są dwie bardzo różne rzeczy, choć można sobie radzić z nimi podobnymi rozwiązaniami.

I w tym wypadku, jeżeli ktoś chce mieć dobre pomieszczenie odsłuchowe, kino domowe, system stereo wysokiej jakości, dużo lepsze będzie zastosowanie adaptacji akustycznej. Czyli miękkich materiałów, takich jak płyty z wełny czy innych podobnych rozwiązań.

Odpowiednio rozmieszczone w pomieszczeniu spowodują, że dźwięk odbije się jak bila od bandy. Natomiast dźwięk, który padnie na taki materiał porowaty, pochłaniający dźwięk, zostanie stłumiony albo zupełnie pochłonięty. Oczywiście w zależności od tego jaka będzie częstotliwość, jaka będzie grubość, sposób montażu tego materiału i tak dalej.

To powoduje, że ograniczamy rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniu.

Norma pogłosowa wprowadza konieczność stosowania materiałów dźwiękochłonnych w bardzo wielu pomieszczeniach, między innymi w biurach open space. Tam te materiały są stosowane, żeby ograniczać ogólny hałas w pomieszczeniu, ale także po to, żeby ten dźwięk się nie rozchodził tak bardzo.

Kwestia komfortu

wyciszenie mieszkania

Okej, czyli to są tak naprawdę dwa problemy. Jedna rzecz to żeby się odizolować od hałasu z zewnątrz.

Tak jest.

A druga, żeby poprawić parametry naszego lokum we wnętrzu.

Dokładnie tak.

I do tego może nam to pozwolić na odizolowanie się od innych pomieszczeń. Wełna skalną wykorzystamy jako bufor pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. I wtedy jak sobie wszystko wyłożymy panelami będziemy mieli całkowitą ciszę i osiągniemy poziom szczęścia :).

Niestety to nie takie proste. Ludzie tak właśnie myślą i biorąc pod uwagę rosnący standard życia decydują się na zakup okien coraz lepszej izolacyjności. Mamy też coraz cichsze telewizory, lodówki i tak dalej… Wówczas okazuje się, że w pomieszczeniu jest bardzo cicho. Za cicho. Ludzie zaczynają słyszeć dziwne dźwięki. Miałem taką sytuację w Krakowie. Okazało się, że jednemu lokatorowi hałasuje lodówka sąsiada dwa piętra niżej.

Byłem w stanie to zmierzyć, musiałem mieć do tego specjalny sprzęt, natomiast nie było możliwości tego w żaden sposób rozwiązać. Zostały spełnione wymagania prawne, więc tu nie było tu powodów do roszczeń.

Zatem problem polega na tym, że nie czujemy się dobrze jak jest idealna cisza. Na przykład wszyscy wiedzą, że są jakieś maksymalne poziomy głośności. Powyżej pewnego poziomu rośnie ryzyko zawału serca. Natomiast mało kto wie, że nie może być ciszej niż 15-20 decybeli.

Izolacja akustyczna dla snu jest kluczowa. Natomiast jak będziemy w bardzo cichej sypialni, to będziemy mogli spokojnie spać dlatego, że panuje tam choćby mały hałas. Jeżeli nie ma go ogóle, nie ma odbić, czyli mamy po prostu komorę bezechową i komorę ciszy, to się okazuję, że ludzie czują się nieswojo.

Czyli jak? Co się może na przykład wydarzyć?

Mogą utracić orientację, mogą stracić balans, mogą się potknąć, przewrócić. Naprawdę dzieją się bardzo różne dziwne rzeczy. Nie możemy mieć za cicho w mieszkaniu.

Miałem też takie sytuacje w budynkach korporacyjnych, komercyjnych – na przestrzeni open space’u było bardzo cicho i tam właśnie pisanie na klawiaturze, głośne odkładanie długopisu na stół, potrafiło rozproszyć kogoś siedzącego 10-20 metrów dalej.

Dlatego trzeba stosować odpowiednie materiały. Nie tylko adaptację na ścianach i odpowiednią izolacyjność, ale jeszcze dodatkowo w środku stosować dodatkowe ekrany, które będą przestrzeń dzieliły w akustyczny sposób.

Za ciche pomieszczenia

akustyka mieszkania

Czyli komfort akustyczny jest nie tylko wtedy, jeśli nie mamy za wysokiego poziomu hałasu. Musimy pilnować żeby nie mieć za cicho, bo ucho steruje równowagą?

Tak, dokładnie. Chodzi o to, że nasze ucho, nasz umysł jest przyzwyczajony, że zawsze ma jakieś odbicie, więc on nawet podświadomie wykorzystuje te dźwięki do orientowania się w przestrzeni. Jeżeli mu to zabierzemy to on nagle wariuje, bo coś się niespodziewanego się stało. Nadmierna izolacja akustyczna może nam zaszkodzić.

Ludzie mogą się zatoczyć wchodząc do komory bezechowej czy do mocno wyciszonego pomieszczenia. W jednym z sądów były takie błękitne sale przesłuchań. To są małe pomieszczenia, w których przesłuchiwane są osoby niepełnoletnie, są przesłuchiwane przez psychologa, który dostaje pytanie do ucha przez słuchawkę. Nikt nie może być obecny, ponieważ dziecko bardzo często mówi o przykrych sytuacjach. I tam ważna jest odpowiednia akustyka.

No i sąd do mnie dzwoni, że mają złą akustykę w sali przesłuchań. Mam dostęp do komory bezechowej na AGH w Krakowie, bywam tam i nie mam najmniejszego problemu, nic mi się nie dzieje. A tam wszedłem, i czułem się osaczony…

Właśnie przez to, że ono było przetłumione. Kazałem zepsuć to pomieszczenie, ponieważ możemy przesadzić. Więc naprawdę musimy pamiętać, żeby uzyskiwać balans pomiędzy hałasem, szumem, tym co chcemy słyszeć, co powinniśmy słyszeć.

Proszę zwrócić uwagę, jedziemy nad morze, relaksujemy się – na plaży szum morza, który potrafi być głośniejszy niż ruchliwa ulica. Musi istnieć delikatny balans pomiędzy uzyskiwaniem komfortu a dobrą akustyką. Nie możemy żyć bez dźwięków.

Izolacja akustyczna mieszkania – wideo

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym zapisem rozmowy naszych ekspertów w formie wideo. Miłego odbioru!

Co daje właściwa izolacja akustyczna ścian?

Według obowiązujących przepisów poziom hałasu w mieszkaniach nie powinien przekraczać 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy. Ten wymóg nabiera szczególnego znaczenia w budownictwie wielorodzinnym, a zwłaszcza w tym istniejącym – gdzie normy te mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wiele kamienic, zwłaszcza te pochodzące z różnych okresów (czasem zabytkowych), nie mają żadnej izolacji akustycznej. Dlatego nie ma się co dziwić, hałasy dochodzące z mieszkań naszych sąsiadów po pewnym czasie są nie tylko irytujące, ale zakłócają nasz emocjonalny spokój. Niejednokrotnie przeprowadzano badania gdzie udowodniono, że „przymusowe” uczestnictwo w życiu sąsiadów (a także w tym, co się dzieje na ulicy) – prowadzi do rozdrażnienia, czy braku koncentracji. Stąd dzieli nas niewiele kroków do zaburzenia naszego normalnego funkcjonowania, a nawet do depresji.   

Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób możemy wygłuszyć wnętrza pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych różnego typu. W mieszkaniach takie wygłuszenie ścian może być wykonane chociażby w sypialni lub w pokoju dziecięcym. Jeśli prowadzimy domowe biuro, to izolacja akustyczna będzie skuteczną metodą na zwiększenie komfortu pracy czy na przystosowanie pomieszczenia do pełnienia bardziej specjalistycznych czynności – prowadzenia wideokonferencji, studia nagrań, zajęć zdalnych etc. 

Na rynku możemy znaleźć wiele profesjonalnych produktów wygłuszających, różniących się ceną oraz sposobem montażu. Jednak materiałem elastycznym o najszerszym zastosowaniu jest skalna wełna mineralna – wykonana jako lekka ściana działowa w budynku nowym lub jako przedściankę – w przypadku ścian istniejących. Taka wełna ma zróżnicowaną grubość, tj. 50, 75 i 100 mm, co ułatwia jej dopasowanie do konstrukcji stalowego rusztu ściany działowej. Warto pamiętać, że pełna izolacja akustyczna danego wnętrza to nie tylko izolacja ścian, ale także stropów. Dlatego do izolacji akustycznej podłóg na podkładzie cementowym lub podłóg pływających również można użyć skalnej wełny mineralnej w kształcie płyt. Posiadają one odpowiednie parametry wytrzymałościowe a przede wszystkim wykazują najżywszą klasę odporności ogniowej – w porównaniu do innych materiałów wygłuszających.


Przeczytaj jeszcze rady naszego redaktora Mariusza Borowego dotyczące tego zadbać o cichy dom.

Jak walczyć z hałasem?

Cichy dom z dobrym dojazdem…

Mieszkam na wsi. 
Ale jestem z miasta. I czasem brakuje mi trochę kawiarni, restauracji, centrów handlowych i całej reszty. Dlatego co dwa, trzy tygodnie wsiadam w samochód i jadę odwiedzić stare kąty i starych kumpli. I zawsze jadąc krajową dwójką, czyli trasą Warszawa – Terespol, zastanawiam się, jak mieszkańcy tych wszystkich domów, które mijam po drodze, radzą sobie z sąsiedztwem tak ruchliwej drogi. Przecież hałas wytwarzany przez te wszystkie pędzące TIR-y, autobusy i setki samochodów musi być strasznie dokuczliwy.

Przypominam sobie też wtedy historię mojego przyjaciela Grześka, który pobudował się w willowej miejscowości pod Warszawą, przy urokliwej, szutrowej ulicy. Kilka lat później on i jego sąsiedzi – ludzie zdecydowanie niebiedni – na własny koszt (i nieszczęście) ją wyasfaltowali. Szybko okazało się, że stała się ona w ten sposób najwygodniejszą drogą dla mieszkańców połowy tej miejscowości.
 Żebyście wtedy słyszeli Grześka! Nawet ja nie wiedziałem, że umie tak przeklinać…
Ale co mógł zrobić w tej sytuacji?
 Okazuje się, że całkiem dużo. 
Bo z hałasem pod domem można wygrać. A mieszkanie w głośnym miejscu wcale nie musi być piekłem.

Rozkład

Walkę tę najlepiej zacząć już na etapie projektowania, a nawet planowania domu. Jeśli mamy taką możliwość, postarajmy się usytuować od hałaśliwej strony takie pomieszczenia, jak łazienki, garderoby, spiżarnie czy kuchnię. Gdy staniemy przed wyborem: salon czy sypialnia?- wybierzmy ten pierwszy. Zdecydowanie łatwiej tolerować głośne dźwięki w ciągu dnia, gdy ich uciążliwość redukują tzw. szumy tła, a my sami jesteśmy aktywni.
 Budynek warto posadowić na działce w ten sposób, by między nim, a źródłem hałasu zmieściła się ściana drzew lub wysoki żywopłot. Gdy już wyrosną, przekonamy się, że to naprawdę działa wyciszająco. 
Jeszcze lepiej sprawdzi się wysoki mur. To drogie rozwiązanie i zwykle nie wygląda ono zbyt ładnie, ale jeśli mamy przez resztę życia cierpieć…

Sprawdź na naszym forum wątek “Co lepiej wygłusza wełna czy styropian?”

Izolacja

Musimy też postarać się o solidną izolację dźwiękową samego domu.I tu dobra wiadomość: świetnymi materiałami dźwiękochłonnymi są te, których używamy do ocieplania budynków. Jednym z najlepszych izolatorów akustycznych jest wełna skalna. Tak dobrze pochłania fale dźwiękowe, że w wielu miastach, np. w Sztokholmie, wyciszane są nią torowiska metra.
 Możemy więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: odizolować się od hałasu i zimna za jednym zamachem. I w obu przypadkach o powodzeniu decydować będzie to samo: jakość materiałów oraz staranność ich położenia. 

Musimy pamiętać o tym, że fale dźwiękowe są w stanie przedostać się nawet przez wąskie szczeliny w warstwie izolacyjnej. Jej szczelność jest więc kluczowa dla powodzenia wyciszania budynku, a każdy powstały w niej mostek termiczny, będzie nie tylko zwiększał rachunki za ogrzewanie, ale też obniżał komfort akustyczny mieszkańców.

Szczególną uwagę należy też poświęcić wyborowi odpowiednich okien. Poza ich właściwościami termoizolacyjnymi, powinniśmy zwrócić uwagę na ich współczynnik Rw. Określa on stopień izolacyjności akustycznej danej przegrody i jest wyrażany w decybelach (dB). Im wyższy, tym lepiej. Opłaca się zapłacić za jak najwyższą jego wartość, bowiem Rw wyższy o każde dodatkowe 10 dB oznacza zmniejszenie słyszalnych po drugiej stronie okna dźwięków o 50 proc. Oczywiście zakup droższych okien będzie miał sens tylko, jeśli zadbamy o ich prawidłowy montaż. 
Ochronne działanie okien wzmocnią okiennice lub rolety dźwiękochłonne. Ich wpływ będzie o tyle istotny, że to właśnie wieczorem i nocą, gdy możemy ich użyć, głośne dźwięki są najbardziej dokuczliwe.

Wyciszanie przez meblowanie

Jeśli ocieplenie budynku okaże się niewystarczającą barierą dla dźwięków z zewnątrz lub mamy do czynienia ze starym budynkiem, którego nie możemy zaizolować, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne akustyczne panele naścienne. Kiedyś dostępne były wyłącznie w szaroburych, biurowych kolorach, ale obecnie znajdziemy najróżniejsze ich wzory, niektóre wykończone z prawdziwym smakiem. Mogą więc okazać się przy okazji interesującym elementem wystroju wnętrza.
 Warto przy tym pamiętać, że sam jego wystrój też może mieć znaczenie. Zastosowanie miękkich, puszystych materiałów obiciowych, dywanów, zasłon czy draperii znacząco redukuje rozchodzenie się dźwięków w pomieszczeniu i podnosi komfort bytowania w nim. 
Wygląda więc na to, że w walce z hałasem najlepiej sprawdzi się dobrze zaizolowany dom, urządzony w przytulnym stylu. Cóż, nie wydaje się to wygórowaną ceną za odrobinę akustycznego komfortu.

Polecamy: Sprawdź jak powinna wyglądać skuteczna izolacja akustyczna domu.

 

Opinie

  • Myślałem, że przeczytam po prostu o tym jakie są zalety odizolowania czy coś, ale absolutnie nie oczekiwałem, że się dowiem o tym jak ważna jest rola dźwięku w naszym życiu. Bardzo ciekawy artykuł

  • Woooow! Dziękuję za info, ale nie do końca zrozumiałam jaki musi być powiedzmy idealny poziom izolacji w domu

  • Zdecydowałem się właśnie na izolację akustyczną pokoju i teraz to trochę wiem o tym. Super, świetny portal 🙂

  • Nie wiedziałem że jest możliwość wyciszenia w mieszkaniu. Po przeczytaniu artykułu od razu postanowiłem poszukać materiałów wyciszających. I kupiłem maty. I jestem zadowolony

  • Trzeba wyciszyć zwłaszcza jak kto nadwrażliwy /choroba mizofonia/,,,,,,ale we właściwy sposób. To jest wyciszenie do norm
    zdrowia fizycznego i psychicznego, a nie budować od razu schronu przeciwatomowego. W przyrodzie i naszym życiu powinna być równowaga, a nie przechodzenie z jednej skrajności /papierowe ściany/ w drugą że nie możemy usłyszeć nawet naszych myśli, nie jest to dobrym rozwiązaniem.

Komentarze wyłączone.

Komentarze wyłączone.

Polecamy również:

Człowiek i odwieczna tajemnica harmonii

Komfort może mieć wiele wymiarów i postaci. Jednak tą najważniejszą, niezależnie od metrażu, jest dom.