Izolacja akustyczna mieszkania – WYWIAD + WIDEO

Ocieplamy Życie 12 minut czytania

Wyciszenie mieszkania od sąsiadów

izolacja akustyczna domu

Często pytacie, czym jest izolacja akustyczna i jak poradzić sobie z problemami akustycznymi w waszych mieszkaniach. Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym problemem.

Czasem utalentowany sąsiad, szlifujący swoje umiejętności w grze na skrzypcach, może okazać się utrapieniem dla naszych uszów, jeśli izolacja akustyczna w mieszkaniu pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić by w domu nie było ani za głośno, ani za cicho oraz jak może nam w tym pomóc wełna skalna? Radosław Gajda, prowadzący video blog „Architecture is a good idea”, pyta o kwestie izolacji akustycznej Marcina Zastawnika, który profesjonalnie zajmuje się akustyką i prowadzi na YouTube kanał poświęcony zagadnieniom dźwiękupropersound.

[UWAGA: poniższy wywiad jest częściowym zapisem rozmowy z ekspertem Marcinem Zastawnikiem, jeśli chcecie poznać cały materiał dot. wyciszania mieszkania – zerknijcie na koniec artykułu, znajduje się tam pełne wideo].

Najważniejsze – izolacja akustyczna ścian

Architecture is a Good Idea: No dobrze, moim sąsiadem jest pięcioletnie dziecko, któremu rodzice kupili skrzypce licząc, że będzie nowym Paganinim. No i nie jest. Jak mam sobie z tym poradzić?

Marcin Zastawnik: Niestety jest to dość znany problem, kiedy hałasujący sąsiad przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Najlepiej byłoby zaproponować mu, aby zapewnił dziecku oddzielne pomieszczenie do ćwiczenia nut. Tam, gdzie będzie odpowiednia izolacja akustyczna, najlepiej poza mieszkaniem.

Im dalej, tym lepiej.

Dokładnie tak.

Ale co jeśli nie ma takiej możliwości?

Wtedy kłania się odpowiednia izolacja akustyczna. Musim przyjrzeć się ścianie działowej naszego mieszkania. Najlepiej byłoby wyburzyć ją i postawić nową, lepszą.

To też nie zawsze wchodzi w grę, więc stosujemy wówczas masywne elementy albo przedścianki w konstrukcji lekkiej.

Co to jest przedścianka?

Jeśli mamy ścianę, przed nią musimy postawić na konstrukcji na przykład płyty z gips kartonu, a dołożenie w środku wełny skalnej potrafi nam podnieść izolacyjność. Na dobrą sprawę nie zmieniamy grubości, tylko poszerzamy tę konstrukcję o powiedzmy 5-10 centymetrów od ściany – musimy troszkę zabrać z tego pomieszczenia. Dołożenie wełny potrafi czasami dodatkowo obniżyć hałas o 10 decybeli.

Ale uwaga, musimy też zwrócić uwagę na inne niż izolacja akustyczna kwestie, ponieważ dźwięk nie przechodzi tylko przez ścianę. Może się okazać, że dźwięk przechodzi przez podłogę, bo na etapie wykonywania pomieszczeń zostały popełnione błędy. Na przykład nie ma dylatacji obwodowej dookoła posadzki.

Podłoże do izolacji – izolacja akustyczna podłogi

izolacja akustyczna ścian

Czyli, że nie jest ta posadzka oddzielona od ścian? Tak? Że nie jest niezależna?

Tak, a czasami zdarza się, że w budynku szeregowym, we wszystkich mieszkaniach jest wylana jedna posadzka, na której są posadowione ściany. I wówczas izolacja akustyczna mocno kuleje.

Ktoś grał na skrzypcach, a na drugim mogli dogrywać kontrabas.

Dokładnie. Natomiast są też inne sytuacje, bo może się okazać, że hałas będzie przechodził przez wentylację, dokładniej przez kanały lub szachty wentylacyjne, rurki różnego rodzaju, centralne ogrzewanie, czy nawet gniazdka w ścianie, które są wspólne.

No to co wtedy? Nie możemy obudować tego wełną…

Ale możemy zrobić tak, że najpierw ten kaloryfer zdemontujemy, odstawimy go trochę od ściany, postawimy ścianę działową, która nam podniesie izolację akustyczną. Oczywiście, z wełną poprawiającą akustykę.

Czyli ta wełna zadziała jak bufor, który sprawi, że nie będziemy słyszeli części hałasu z zewnątrz.
Minus 10 decybeli to wydaje się mało.

To jest 2 razy ciszej. Ucho ludzkie odczuwa takie dźwięki. Przyjmuje się, że różnica 10 decybeli dla ucha ludzkiego to jest dwa razy głośniej – dwa razy ciszej. Więc to jest naprawdę sporo. Proszę mi wierzyć.

Ale to może być ciągle niewystarczające. Trzeba wówczas skonsultować się z akustykiem. Izolacja akustyczna to jego specjalność.

Dźwięki otoczenia

izolacja akustyczna mieszkania

Z perkusją regulamin wspólnoty może sobie poradzić, ale często jest w mieszkaniach tak, że po prostu słyszymy rozmowy sąsiadów.

Wtedy już jest bardzo źle. Musimy pamiętać, że mamy wymagania prawne odnośnie akustyki. Od początku 2018 roku są nowe wymagania odnośnie akustyki, regulujące między innymi kwestię izolacyjności akustycznej pomiędzy pomieszczeniami. Jeżeli my słyszymy i rozumiemy co mówi ktoś za ścianą to jest bardzo źle.

Nie mówię tu o krzyczeniu, o imprezach i tak dalej, mówię o normalnej rozmowie, nie powinniśmy być w stanie rozumieć co ktoś mówi. Jeżeli to rozumiemy, to oznacza, że jest po prostu źle wykonana przegroda, są jakieś błędy, jest zapewne źle zaprojektowana i źle wykonana. Jeżeli mamy gwarancję, należy koniecznie takie przypadki zgłaszać wykonawcom, ponieważ to powinno być poprawione. A lepsza izolacja akustyczna na pewno poniesie nam komfort życia w mieszkaniu.

Dźwięki wnętrza

No dobrze, powiedzmy, że mamy szczęście do cichych sąsiadów, ale czujemy dyskomfort. Oglądamy telewizję, odkładamy sobie coś na stół i dźwięk tego odkładania na stół słyszymy wyraźniej niż telewizję.

Albo oglądamy telewizję i ona nam tak dudni, że ledwo jesteśmy w stanie zrozumieć siebie nawzajem, albo właśnie to co tam gra w telewizji.

Bardzo ładnie przeszedłeś z izolacyjności, czyli tego jak dźwięk przechodzi z zewnątrz danego pomieszczenia, do dźwiękochłonności. To są dwie bardzo różne rzeczy, choć można sobie radzić z nimi podobnymi rozwiązaniami.

I w tym wypadku, jeżeli ktoś chce mieć dobre pomieszczenie odsłuchowe, kino domowe, system stereo wysokiej jakości, dużo lepsze będzie zastosowanie adaptacji akustycznej. Czyli miękkich materiałów, takich jak płyty z wełny czy innych podobnych rozwiązań.

Odpowiednio rozmieszczone w pomieszczeniu spowodują, że dźwięk odbije się jak bila od bandy. Natomiast dźwięk, który padnie na taki materiał porowaty, pochłaniający dźwięk, zostanie stłumiony albo zupełnie pochłonięty. Oczywiście w zależności od tego jaka będzie częstotliwość, jaka będzie grubość, sposób montażu tego materiału i tak dalej.

To powoduje, że ograniczamy rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniu.

Norma pogłosowa wprowadza konieczność stosowania materiałów dźwiękochłonnych w bardzo wielu pomieszczeniach, między innymi w biurach open space. Tam te materiały są stosowane, żeby ograniczać ogólny hałas w pomieszczeniu, ale także po to, żeby ten dźwięk się nie rozchodził tak bardzo.

Kwestia komfortu

wyciszenie mieszkania

Okej, czyli to są tak naprawdę dwa problemy. Jedna rzecz to żeby się odizolować od hałasu z zewnątrz.

Tak jest.

A druga, żeby poprawić parametry naszego lokum we wnętrzu.

Dokładnie tak.

I do tego może nam to pozwolić na odizolowanie się od innych pomieszczeń. Wełna skalną wykorzystamy jako bufor pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. I wtedy jak sobie wszystko wyłożymy panelami będziemy mieli całkowitą ciszę i osiągniemy poziom szczęścia :).

Niestety to nie takie proste. Ludzie tak właśnie myślą i biorąc pod uwagę rosnący standard życia decydują się na zakup okien coraz lepszej izolacyjności. Mamy też coraz cichsze telewizory, lodówki i tak dalej… Wówczas okazuje się, że w pomieszczeniu jest bardzo cicho. Za cicho. Ludzie zaczynają słyszeć dziwne dźwięki. Miałem taką sytuację w Krakowie. Okazało się, że jednemu lokatorowi hałasuje lodówka sąsiada dwa piętra niżej.

Byłem w stanie to zmierzyć, musiałem mieć do tego specjalny sprzęt, natomiast nie było możliwości tego w żaden sposób rozwiązać. Zostały spełnione wymagania prawne, więc tu nie było tu powodów do roszczeń.

Zatem problem polega na tym, że nie czujemy się dobrze jak jest idealna cisza. Na przykład wszyscy wiedzą, że są jakieś maksymalne poziomy głośności. Powyżej pewnego poziomu rośnie ryzyko zawału serca. Natomiast mało kto wie, że nie może być ciszej niż 15-20 decybeli.

Izolacja akustyczna dla snu jest kluczowa. Natomiast jak będziemy w bardzo cichej sypialni, to będziemy mogli spokojnie spać dlatego, że panuje tam choćby mały hałas. Jeżeli nie ma go ogóle, nie ma odbić, czyli mamy po prostu komorę bezechową i komorę ciszy, to się okazuję, że ludzie czują się nieswojo.

Czyli jak? Co się może na przykład wydarzyć?

Mogą utracić orientację, mogą stracić balans, mogą się potknąć, przewrócić. Naprawdę dzieją się bardzo różne dziwne rzeczy. Nie możemy mieć za cicho w mieszkaniu.

Miałem też takie sytuacje w budynkach korporacyjnych, komercyjnych – na przestrzeni open space’u było bardzo cicho i tam właśnie pisanie na klawiaturze, głośne odkładanie długopisu na stół, potrafiło rozproszyć kogoś siedzącego 10-20 metrów dalej.

Dlatego trzeba stosować odpowiednie materiały. Nie tylko adaptację na ścianach i odpowiednią izolacyjność, ale jeszcze dodatkowo w środku stosować dodatkowe ekrany, które będą przestrzeń dzieliły w akustyczny sposób.

Za ciche pomieszczenia

akustyka mieszkania

Czyli komfort akustyczny jest nie tylko wtedy, jeśli nie mamy za wysokiego poziomu hałasu. Musimy pilnować żeby nie mieć za cicho, bo ucho steruje równowagą?

Tak, dokładnie. Chodzi o to, że nasze ucho, nasz umysł jest przyzwyczajony, że zawsze ma jakieś odbicie, więc on nawet podświadomie wykorzystuje te dźwięki do orientowania się w przestrzeni. Jeżeli mu to zabierzemy to on nagle wariuje, bo coś się niespodziewanego się stało. Nadmierna izolacja akustyczna może nam zaszkodzić.

Ludzie mogą się zatoczyć wchodząc do komory bezechowej czy do mocno wyciszonego pomieszczenia. W jednym z sądów były takie błękitne sale przesłuchań. To są małe pomieszczenia, w których przesłuchiwane są osoby niepełnoletnie, są przesłuchiwane przez psychologa, który dostaje pytanie do ucha przez słuchawkę. Nikt nie może być obecny, ponieważ dziecko bardzo często mówi o przykrych sytuacjach. I tam ważna jest odpowiednia akustyka.

No i sąd do mnie dzwoni, że mają złą akustykę w sali przesłuchań. Mam dostęp do komory bezechowej na AGH w Krakowie, bywam tam i nie mam najmniejszego problemu, nic mi się nie dzieje. A tam wszedłem, i czułem się osaczony…

Właśnie przez to, że ono było przetłumione. Kazałem zepsuć to pomieszczenie, ponieważ możemy przesadzić. Więc naprawdę musimy pamiętać, żeby uzyskiwać balans pomiędzy hałasem, szumem, tym co chcemy słyszeć, co powinniśmy słyszeć.

Proszę zwrócić uwagę, jedziemy nad morze, relaksujemy się – na plaży szum morza, który potrafi być głośniejszy niż ruchliwa ulica. Musi istnieć delikatny balans pomiędzy uzyskiwaniem komfortu a dobrą akustyką. Nie możemy żyć bez dźwięków.

Izolacja akustyczna mieszkania – wideo

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym zapisem rozmowy naszych ekspertów w formie wideo. Miłego odbioru!

Przeczytaj, jeśli chcesz mieć Cichy dom.

Sprawdź jak powinna wyglądać skuteczna izolacja akustyczna domu: https://www.rockwool.pl/baza-wiedzy/izolacja-akustyczna-budynku/

Opinie

  • Myślałem, że przeczytam po prostu o tym jakie są zalety odizolowania czy coś, ale absolutnie nie oczekiwałem, że się dowiem o tym jak ważna jest rola dźwięku w naszym życiu. Bardzo ciekawy artykuł

  • Zdecydowałem się właśnie na izolację akustyczną pokoju i teraz to trochę wiem o tym. Super, świetny portal 🙂

  • Nie wiedziałem że jest możliwość wyciszenia w mieszkaniu. Po przeczytaniu artykułu od razu postanowiłem poszukać materiałów wyciszających. I kupiłem maty. I jestem zadowolony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy również:

7 mocy skały – poznaj zalety wełny skalnej [INFOGRAFIKA]

W ROCKWOOL udało nam się zmienić naturalny potencjał w siedem supermocy, które są nieodłącznym elementem naszej wełny skalnej.