Jak urządzić biuro w domu? Stwórz przestrzeń, która sprzyja skupieniu.

Beata Lipov 7 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Czy małe biuro w domu to dobry pomysł

Jak urządzić biuro w domu, by wyglądało nowocześnie

Jakie meble wybrać do domowego biura

 

Biuro w domu? Czy to dobry pomysł?

Biuro w domu
Domowe biuro lub gabinet to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Ma sprzyjać skupieniu i zapewnić komfort podczas pracy. Coraz częściej spotykamy się z modelem pracy zdalnej. Do niedawna liczba osób pracujących we własnym domu była stosunkowo niewielka, obecnie ten trend dynamicznie wzrasta. Wizja pracy w domu jest kusząca, ale z własnego doświadczenia wiem, że polegiwanie przy tym na kanapie lub leniwe godziny we własnym łóżku z laptopem na kolanach nie sprzyjają wysiłkowi umysłowemu i skupieniu.

Jak urządzić domowe biuro? Po pierwsze – lokalizacja

Które miejsce na gabinet będzie optymalne? To zależy naturalnie od tego, jakimi warunkami lokalowymi dysponujemy. Ideałem jest oczywiście oddzielne pomieszczenie, które można przeznaczyć na gabinet. Wybierając miejsce, warto uwzględnić także akustykę pomieszczenia. Powinno być ciche i zapewnić optymalne warunki do pracy. Takie rozwiązanie najczęściej spotyka się w domach. Gabinet umiejscowiony jest zwyczajowo na parterze. Już na etapie projektowania warto pomyśleć o tym, by było to pomieszczenie zaciszne.

Wcześniejsze uwzględnienie domowego biura w projekcie i dobór odpowiednich materiałów będą się wiązały z umiarkowanym jednorazowym kosztem, dzięki któremu osiągniemy optymalne warunki do pracy. Takie wcześniejsze planowanie stwarza możliwość wydzielenia miejsca do pracy tak, by nie kolidowało z życiem rodzinnym. Dodatkowo w sytuacji, gdy przewidujemy przyjmowanie w gabinecie gości, lokalizacja na parterze blisko drzwi wejściowych jest kolejnym plusem. Domowe biuro można zaaranżować również w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone do pracy. Może to być wydzielone miejsce w sypialni lub w salonie. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, dlatego warto zastanowić się nad wyborem miejsca docelowego przed podjęciem ostatecznej decyzji. Duże znaczenie ma sposób spędzania wolnego czasu przez pozostałych domowników oraz pora dnia, podczas której planujemy korzystać z biura.

biuro w domu – inspiracje

 

Po drugie – komfort

Domowe biuro lub gabinet mają sprzyjać skupieniu i zapewniać komfortowe warunki do pracy. To miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, warto więc postawić na funkcjonalność, nie zapominając przy tym o wygodzie i estetyce, która powinna być spójna z pozostałą przestrzenią. Pozytywna atmosfera jest niezwykle istotna dla wydajności i kreatywności, a przecież o to w dużej mierze chodzi. To ma być przestrzeń, w której czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Łatwo tu jednak popaść w przesadę, skupiając się na detalach odciągających uwagę od głównego celu, którym jest kreatywna, wydajna praca. Komfort zapewnią nam wygodne meble, stonowane barwy sprzyjające koncentracji, odpowiednie oświetlenie i kilka dekoracyjnych drobiazgów podkreślających indywidualność miejsca.

małe biuro w domu

 

Po trzecie – wyposażenie

Najważniejszymi meblami w gabinecie bądź biurze są biurko i krzesło lub fotel. To przy biurku spędzamy najwięcej czasu, na nim trzymamy najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak komputer i dokumenty.

Biurko powinno być stabilne i mieć w miarę możliwości spory blat. Styl mebla dobieramy oczywiście do wystroju całego gabinetu. Tu można pójść zarówno w kierunku klasyki i wybrać obszerny model wykonany z drewna lub zdecydować się na coś lżejszego w nowoczesnym wydaniu. Klasyczne biurko z dużym blatem, szufladami i szafką boczną to mebel na lata, czasami przekazywany z pokolenia na pokolenie. Naturalne drewno ładnie się starzeje i zawsze można je odświeżyć, gdy nieco przygaśnie jego blask. Taki mebel raczej nie wychodzi z mody i wbrew pozorom sprawdza się nie tylko we wnętrzach utrzymanych w klasycznym, zachowawczym klimacie. Doskonale będzie wyglądał także w nowoczesnej aranżacji.

W takim wypadku kluczem do sukcesu stylistycznego melanżu jest kontrast. Im większy, tym lepiej. Klasyczne solidne drewniane biurko na tle ściany z cegieł, do tego wygodny skórzany fotel w brązie i chromowane dodatki w postaci lampy biurkowej oraz organizatorów na przybory do pisania i dokumenty, wyrazista czarno-biała fotografia lub grafika na ścianie – i mamy gabinet elegancki, ale z nutą nowoczesności. Świetnie sprawdzają się rozwiązania typu: blat plus oddzielnie dobierane nogi. Można w ten sposób podkreślić indywidualny charakter miejsca do pracy, zagrać kolorem poprzez dobranie blatu i nóg w barwach kontrastujących. Powinien to być najmocniejszy wizualnie element wnętrza. Reszta wyposażenia pozostanie tłem.

Fotel biurowy i oświetlenie

Wybierając fotel biurowy, poza wartościami estetycznymi na pierwszym miejscu należy bezwzględnie postawić na wygodę. Dlatego radzę, by fotel był zawsze kupowany na miarę. Lepiej wybrać się osobiście do sklepu, przetestować wygodę mebla i jego funkcjonalność. Dobry fotel biurowy powinien mieć wyściełane siedzisko i wygodne, stabilne oparcie. Preferuję modele na kółkach, gdyż pozwalają na mobilność i według mnie są po prostu wygodniejsze. Decydując się na fotel na kółkach, należy zwrócić uwagę na to, jak będzie na nie reagować nasza podłoga. Lepiej sprawdzić to zawczasu, zanim dojdzie do uszkodzeń, zaopatrując się w specjalną matę pod fotel lub wymieniając kółka na takie, które nie rysują podłóg. Wybierając fotel, zwróćmy uwagę na to, czy ma on możliwość regulacji wysokości. To niezwykle istotne, ponieważ zapewnia wygodę podczas pracy.

Odpowiednie oświetlenie jest kolejnym niezwykle ważnym elementem wyposażenia domowego gabinetu. Najlepszym rozwiązaniem jest światło naturalne, które najmniej męczy wzrok. Dlatego jeśli istnieje taka możliwość, warto zaaranżować przestrzeń do pracy w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Niezbędne też będą lampy sufitowe i biurkowe. Te biurkowe powinny być stabilne i mieć możliwość regulacji kąta nachylenia źródła światła. Należy też pamiętać, że lampę biurkową umieszczamy po przeciwległej stronie do ręki piszącej – u osób praworęcznych stawiamy ją po lewej stronie, u leworęcznych po prawej.

Po czwarte – przechowywanie

Porządek sprzyja koncentracji, a co za tym idzie – wydajnej pracy. Dlatego w gabinecie nie powinno zabraknąć rozwiązań do przechowywania. Wybór jest ogromny, a nam pozostaje podjęcie decyzji i bycie konsekwentnym w dbaniu o porządek. Pojemniki na przybory piśmienne, stojaki i segregatory na papier oraz dokumenty są nie tylko funkcjonalne, ale odpowiednio dobrane będą również spełniać rolę dekoracyjną. Jeśli pozwala na to przestrzeń, tuż obok biurka może stanąć regał. To tam będziemy odkładać segregatory i pojemniki z drobiazgami biurowymi. Jeśli miejsca na regał brak, do przechowywania poza blatem biurka można wykorzystać także szafki na kółkach z szufladami, które po skończonej pracy wystarczy wsunąć pod blat, by nie zabierały dodatkowej przestrzeni. Warto się zaopatrzyć w solidne stojące segregatory. Są wykonane z grubego kartonu, plastiku, metalu lub drewna. Te drewniane można pomalować na kolor przewodni naszego biura. Elementy do przechowywania stanowią jednocześnie mocny akcent dekoracyjny, dlatego warto wykorzystać ten potencjał i poświęcić czas na wybór oraz dopasowanie ich do stylu i atmosfery panujących w gabinecie.

Biuro w domu to przywilej

Praca w domu bywa przywilejem, z którego korzystamy coraz częściej. Osoby pracujące w domu chwalą sobie czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy oraz to, że same decydują o tym, kiedy i w jakich warunkach będą pracować. To też pewnego rodzaju wyzwanie. Podejmując je, trzeba mieć świadomość, że praca w domu wymaga od nas więcej dyscypliny i wewnętrznego porządku. Sprzyjają temu warunki, które sami sobie do pracy stworzymy. Dlatego urządzenie domowego biura lub gabinetu należy zawsze dopasować do własnych indywidualnych potrzeb i priorytetów. Najważniejsze jest to, żeby czerpać przyjemność ze swojej pracy. Czego życzę nam wszystkim.

Masz już biuro, ale występują problemy z hałasem? Sprawdź jak skutecznie wyciszyć dom – poznaj tajemnice izolacji akustycznej.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Jak ocieplić mieszkanie. Co zrobić, jeśli ocieplenie bloku nam nie wystarcza?

Termomodernizacja mieszkania. Zamiast dostawiać kolejny grzejnik elektryczny i próbować uszczelnić okno kocem, warto poddać mieszkanie termomodernizacji.