„Tylko pamiętaj, nie buduj za dużego domu!” – to rada którą słyszy każdy, kto wspomni znajomym, że chce się pobudować. Tylko jak określić, jakiego domu potrzebujemy?
Najważniejszą decyzją, przed jaką stoi inwestor planujący budowę domu, jest określenie jego wielkości. To ona, jak żaden inny czynnik, wpłynie na ostateczny koszt inwestycji i późniejsze wydatki na jej utrzymanie. W ogromnym stopniu wpływać będzie też na komfort naszego życia.
Problem polega na tym, że przy podejmowaniu decyzji o rozmiarach przyszłego domu musimy brać pod uwagę dnie przeciwstawne kwestie. Z jednej strony chcielibyśmy mieszkać możliwie wygodnie, nawet komfortowo, więc chętnie postawilibyśmy duży dom, który to umożliwi. Z drugiej jednak, zdecydowana większość z nas ma ograniczone możliwości finansowe, chcielibyśmy więc pobudować się – jeśli już nie jak najtaniej – to przynajmniej w rozsądnej cenie.
Niestety, przy dzisiejszych cenach materiałów budowlanych, stawkach za robociznę i kosztach kredytowania, wielu z nas zmuszonych jest każdy dodatkowy metr powierzchni starannie przemyśleć zanim zdecydujemy, że będzie nam potrzebny. Jakiej wielkości dom powinniśmy więc zbudować?
Przeczytaj też: Koszty budowy domu 2022 – ile wydamy na projekt, budowę i wykończenie?
Potrzeby, a nie metry
Artykuły w internecie i popularnych magazynach budowlanych mówią, że wielkość domu powinna być od 120 do 150 m². Niby prosta sprawa, ale przecież te 30m2 różnicy to ok 120- 210 tys. zł w kosztach budowy i dodatkowy duży salon albo dwie wygodne sypialnie. Dlatego takie przybliżenie nie jest zbyt pomocne.
Jaka wielkość domu będzie najlepsza?
Jak więc określić, jaką wielkość domu potrzebujemy? – Wielkość domu powinna być przede wszystkim dostosowana do liczby domowników i sposobu, w jaki funkcjonują – mówi Agata Ruszkowska, architekt wnętrz, prowadząca autorska pracownię architektoniczną „Kreska”. – Gdy np. gotowanie i wspólne posiłki są ważną częścią życia rodzinnego, nie warto oszczędzać na powierzchni kuchni – dodaje projektantka. Z kolei jeśli pracujemy z domu, warto pomyśleć o osobnych – nawet niewielkich – gabinetach. Takie pomieszczenia mogą w razie konieczności pełnić też rolę pokojów gościnnych. Jeśli jednak rodzina czy znajomi nocują u nas częściej, warto pomyśleć o dodatkowej sypialni. Tak samo, gdy myślimy o powiększeniu rodziny w najbliższym czasie. – Generalnie jednak odradzam projektowanie domu na zapas. Budowanie się z myślą, że kiedyś sprowadzą się do nas starzy rodzice czy może po nas zamieszka tu nasze dziecko ze swoją rodziną, prowadzi często do tego, że latami mieszkamy w za dużym budynku, ponosząc koszty jego eksploatacji i wkładając wysiłek w utrzymanie go w czystości. Często tylko po to, by przekonać się, że nasze prognozy się nie sprawdziły – podkreśla Agata Ruszkowska. – Dlatego zdecydowanie polecam, by planując inwestycję, koncentrować się na obecnych potrzebach. Dziś coraz lepiej rozumiemy, że domu – wbrew temu co twierdzono kiedyś – nie buduje się na całe życie, ale na jego dany etap – podkreśla architektka.
Gdy już wiemy, ilu pokoi potrzebujemy, warto pomyśleć o pomieszczeniach gospodarczych. Wiele osób rezygnuje z części z nich na rzecz większej powierzchni czysto mieszkalnej, jednak każdą taką decyzję warto starannie rozważyć. Garderoba, spiżarnia, pralnia czy schowek mogą wydawać się zbędnymi fanaberiami, ale w ogromnym stopniu zwiększają komfort mieszkania.
Sztuka kompromisu przy wyborze wielkości domu
Teraz, gdy już wiemy ilu i jakich pomieszczeń potrzebujemy, możemy zacząć dostosowywać ich powierzchnię, tak by składający się z nich dom zmieścił się w naszym budżecie. Warto przy tym pamiętać, że dojdzie tu jeszcze kilka – kilkanaście metrów przedpokoju, korytarzy i ewentualnych schodów, łącznie określanych jako komunikacja.
A co zrobić, gdy optymalna dla nas ilość pomieszczeń, w żaden sposób nie daje się zmieścić w budynku, na który nas stać? Z tej sytuacji są dwa wyjścia: albo zwiększyć budżet, albo poszukać kompromisów między wygodą a możliwościami. Garderobę może zastąpić szafa wnękowa, pralka wrócić do łazienki, a dwa gabinety zastąpić jeden. No i goście zawsze mogą się przespać w salonie na kanapie.
Można też zmniejszać powierzchnię poszczególnych pomieszczeń. O tym jak daleko da się tu posunąć, przekonali nas projektanci peerelowskich bloków.
Rodzice, którzy w swojej sypialni spędzają tylko noce, nie potrzebują wiele więcej powierzchni niż na postawienie łóżka i szafy. Sporo miejsca można zaoszczędzić na łazienkach, choć ograniczenie się do jednej będzie już mocno wpływać na życie domowników. Podejmując takie decyzje, należy zawsze mieć na uwadze sposób funkcjonowania domowników. Jak bowiem wszystkie kompromisy, te dotyczące wielkości domu też mają swoje granice, których przekraczać nie warto. W końcu dom, nawet najmniejszy, ma być miejscem życia, a nie źródłem udręki.
Przeczytaj też: Dom na zgłoszenie – poznaj nowe przepisy i regulacje prawne 2022
Rozmiary głównych pomieszczeń w domu, od absolutnego minimum do wielkości zapewniającej wygodne funkcjonowanie:
Kuchnia
Od 4 m² – to raczej krótki ciąg kuchenny, połączony z salonem – coś dla osób wolących zasadniczo jadać na mieście, do 30 m², na których wygodnie zmieści się również niewielki aneks jadalny.
Salon
Od 12 m² – w wersji dla dwojga osób, których główną rozrywka jest telewizja, do… górnej granicy nie ma. Komfort uzyskujemy przy ok 35-45 m², gdy daje się pomieścić w pomieszczeniu część jadalną i wypoczynkową z pewną przestrzenią między nimi.
Łazienka
Od 3 m² – przy odpowiednim ustawieniu na tej powierzchni zmieści się muszla sedesowa, umywalka i prysznic. Na 12 m² można już pokusić się o urządzenie pokoju kąpielowego z wanną, prysznicem i toaletką.
Pokój dziecka
Od 6 do 20 m². Paradoksalnie, im mniejsze dziecko, tym więcej przestrzeni potrzebuje. Starszemu nastolatkowi wystarczy łóżko, biurko z fotelem i jakaś szafa, maluch musi mieć gdzie pobrykać i rozłożyć zabawki.
Sypialnia rodziców
Od 7 m² – tyle wystarczy by zmieścić łóżko, szafę i zapewnić do nich dojście. Górnej granicy nie ma, a wygoda zaczyna się od ok 16-18 m² na których zmieści się szerokie łoże z dojściem po obu stronach, solidna szafa, toaletka pani domu i szafka na telewizor.
Gabinet
3-4 m² – biurko, fotel regał na dokumenty, tyle wystarczy by móc zamknąć się i skupić na pracy. Przy 16-20 m² otrzymujemy przestrzeń, gdzie można przyjąć gości i w wygodnej izolacji omawiać sprawy biznesowe.
Czy warto zaplanować pomieszczenia gospodarcze, takie jak: garderoba, pralnia, spiżarnia czy schowek?
Tak, ponieważ zwiększają komfort mieszkania
Czy prawdą jest, że im mniejsze dziecko, tym więcej przestrzeni potrzebuje?
Tak, nastolatkowi wystarczy łóżko, biurko z fotelem i szafa
Jaka powinna być minimalna przestrzeń na sypialnię dla rodziców?
od 7 m²
W jaki sposób określić jakiej wielkości domu potrzebujemy?
Wielkość domu powinna być dostosowana do liczby domowników i sposobu, w jaki funkcjonują
Czy wielkość domu ma wpływ na koszty budowy i eksploatacji?
30 m² rożnicy w wielkości domu to ok 120-210 tys. zł w kosztach budowy i kilkaset złotych rocznie kosztów eksploatacji
Czy warto oszczędzać na powierzchni kuchni?
Nie warto, wspólne gotowanie i posiłki są ważną częścią życia rodzinnego
Opinie