{ "@context": "https://schema.org", "@type": "BlogPosting", "mainEntityOfPage": { "@type": "WebPage", "@id": "https://ocieplamyzycie.pl/remont/uszczelnianie-okien-co-zrobic-kiedy-wieje-z-okien/" }, "headline": "Jak samodzielnie zbudować dom na zgłoszenie i czy potrzebny jest projekt?", "description": "W ostatnich latach obserwuję prawdziwy wysyp małych domków, budowanych w oparciu o nowe przepisy. Pomyślałem sobie, że zbudowanie domku na zgłoszenie może być dobrym pomysłem. Umówiłem się więc na spotkanie z moim kolegą, którego firma buduje takie domy. Chciałem go podpytać, jak się do tego zabrać", "image": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2021/08/4.jpg", "width": 1500, "height": 1000 }, "author": { "@type": "Person", "name": "Mariusz Borowy" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "Ocieplamy Życie", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2018/05/logo-300x25.png", "width": 300, "height": 25 } }, "datePublished": "2021-08-13", "dateModified": "2021-08-13" }

Ciasny, ale własny, czyli jak samodzielnie zbudować dom na zgłoszenie

Autorzy Rockwool 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak zbudować dom na zgłoszenie

Jakich materiałów budowlanych użyć

Czy potrzebny jest do tego projekt domu

Czy można samemu zbudować taki dom

Jestem z miasta, ale mieszkam na wsi. W ostatnich latach obserwuję tu prawdziwy wysyp małych domków, budowanych w oparciu o nowe przepisy. Pozwalają one na postawienie domu o powierzchni do 35 m2 jedynie na podstawie zgłoszenia do gminy, bez ubiegania się o pozwolenie budowlane. Pomyślałem sobie, że zbudowanie takiego domku może być dobrym pomysłem. W sezonie mógłbym go wynajmować, a zimą służyłby jako pawilon gościnny. Umówiłem się więc na spotkanie z moim kolegą Alanem Sumara, którego firma buduje takie domy. Chciałem go podpytać, jak się zabrać do takiej inwestycji.

Materiały potrzebne do budowy domu na zgłoszenie
Jakich materiałów użyć do budowy domu na zgłoszenie?

Jakich materiałów użyć do budowy domu na zgłoszenie?

Alan, chciałbym postawić u siebie na działce domek podobny do tych, które buduje twoja firma. Powiedz mi, jakich materiałów używacie do realizacji tych projektów?
Domki Rothowood to nasze oczko w głowie. Dlatego staramy się tworzyć je z najwyższej jakości komponentów. Na przykład szkielet domu powstaje z klejonego drewna KVH, przycinanego i obrabianego dla nas przez wyspecjalizowaną firmę, dysponującą naprawdę dużymi centrami obróbki CNC. Wysyłamy im tylko projekt, a otrzymujemy idealnie dopasowane, ponumerowane elementy. W ten sposób jesteśmy w stanie budować bardzo szybko z idealną wręcz precyzją.

No tak, ale to raczej nie jest rozwiązanie dla mnie. Podejrzewam, że nie jest to najtańszy materiał, a zlecenie obróbki, o której opowiadasz, też pewnie nie jest takie proste.
Masz oczywiście rację, ale budując samemu, na własne potrzeby, spokojnie obejdziesz się bez takich materiałów. W gruncie rzeczy wystarczy ci drewno konstrukcyjne C24, a od biedy również dobrze wyselekcjonowane i wysuszone bale, deski i kantówki ze zwykłego tartaku, które sobie sam zaimpregnujesz. Reszta to materiały, które dostaniesz w każdym sklepie czy składzie budowlanym.

Przeczytaj również: Domek letniskowy całoroczny – jak się do tego zabrać?

Projekt domu na zgłoszenie można wykonać samodzielnie
Dom na zgłoszenie możesz zaprojektować sam

Sam zaprojektuj dom bez pozwolenia

Mówiłeś też o projekcie. Tymczasem myślałem, że skoro nie potrzebuję zezwolenia budowlanego, to obejdę się też bez architekta.
Faktycznie, nie potrzebujesz projektu architektonicznego, takiego jak przy budowie klasycznego domu. Ale sam pomyśl: zbudowanie domu na zgłoszenie z pamięci może być trudne. A nawet jeśli by Ci się udało, to liczba popełnionych po drodze błędów, które będziesz musiał naprawiać i ilość zmarnowanego na nie materiału może być naprawdę spora. Dlatego jakiś projekt warto stworzyć przed rozpoczęciem pracy. Ja bym Ci polecił do jego wykonania darmowy program SketchUp, z którym poradzi sobie nawet zupełny amator.

Fundamenty, ocieplenie i dach

No dobrze, powiedzmy, ze mam już projekt domu. Od czego powinienem zacząć?
Jak każdą budowę, od fundamentów. Najlepiej sprawdza się tu płyta fundamentowa izolowana na styrodurze. Świetnym pomysłem jest tzw. ciepła płyta fundamentowa, rozwiązanie, w którym od razu wmontowane jest w nią ogrzewanie podłogowe.

Przeczytaj też: Koszty budowy domu 2022 – ile wydamy na projekt, budowę i wykończenie?

Okej, płyta jest wylana. Co dalej?
Teraz czas na prawdziwe budowanie. Przy obiekcie tej wielkości, to dość proste zadanie. Wystarczy ekipa – Ty plus przysłowiowy szwagier i kilka prostych narzędzi: duża ukośnica, wyrzynarka, wkrętarki itp. Zaczynasz od postawienia szkieletu, potem rozkładasz na nim folię paroizolacyjną i przytwierdzasz płytę OSB. Od strony folii układasz dwie warstwy wełny skalnej, jedną pionowo, a drugą na krzyż – poziomo. Jeśli domek ma być całoroczny, to ocieplenie powinno mieć co najmniej 25 cm. Jeżeli nie będzie użytkowany w zimie, wystarczy 16 cm. Ale radzę ci od razu budować z myślą o całorocznej eksploatacji. Z doświadczenia wiem, że prędzej czy później pojawi się taki pomysł, a wtedy będziesz musiał dokładać kolejną warstwę wełny. Odradzam też oszczędzanie na tym etapie. Zdecydowanie lepiej wyjdziesz na zakupie porządnych materiałów w rodzaju wełny Rockwool, której my używamy. Potem folia wiatrochronna i już możesz robić elewację.

Zapamiętaj:

Jeśli domek ma być całoroczny, to ocieplenie powinno mieć co najmniej 25 cm. Jeżeli nie będzie użytkowany w zimie, wystarczy 16 cm.

No dobrze, a co z dachem?
My kryjemy nasze dachy blachą na rąbek. Wykorzystujemy rozwiązania systemowe, w których producent dostarcza wszelkie potrzebne obróbki. To bardzo ułatwia pracę. Problem w tym, że takie pokrycie wymaga bardzo starannie wykonanej więźby. Jeśli nie czujesz się na siłach zrobić tego naprawdę równo, to lepiej zdecyduj się na blachodachówkę lub, chyba najłatwiejszy do położenia, gont bitumiczny.

Polecamy artykuł: Ile tak naprawdę kosztuje projekt, budowa i wykończenie domu w 2021?

Dobra aranżacja przestrzeni jest ważnym etapem domu na zgłoszenie
Dom na zgłoszenie wymaga dobrej aranżacji przestrzeni

Polecamy artykuł: Dom na zgłoszenie – poznaj nowe przepisy i regulacje prawne 2022

Domek na zgłoszenie – projekt to podstawa 

Dobrze, wydaje mi się, że dam sobie radę z taką budową. Powiedz mi jeszcze, jak Twoi klienci organizują tak niewielką przestrzeń? Przyda mi się jakaś inspiracja do stworzenia mojego projektu.
Taki domek, powiedzmy o dość typowej podstawie 5×7 m, ma zwykle na parterze salon z otwartą kuchnią, niewielką łazienkę i schody prowadzące na poddasze, które najczęściej ma formę jednej czy dwóch osobnych antresoli sypialnianych. W takiej przestrzeni może spokojnie i komfortowo funkcjonować przez jakiś czas rodzina 4-5 osobowa albo dwie pary przyjaciół. Na dłużej całkiem wygodnie żyje się w takim domku w gronie trzech osób.

Bardzo ci dziękuję za rady. Mam nadzieję, że moja inwestycja chociaż trochę będzie przypominać twoje domki.
Dasz sobie radę. Zrób projekt, przemyśl go, a potem buduj bez pośpiechu i starannie. Niewielka skala inwestycji sprawia, że te domy są wręcz idealne dla nowicjuszy takich jak Ty.

Rozmowę przeprowadził Mariusz Borowy.

Opinie

  • Witam , chce dostawić do domu o pow., 35 m2 drugi dom o pow. 35 m2 , ale zaraz przy tym pierwszym , czy mogę go bezpośrednio dokleić do szczytu bez jakiejkolwiek szczeliny ? , i po drugie czy mogę obłożyć go styropianem o gr. 15 cm i nie zdyskwalifikuje mnie to ze będzie miał więcej jak 35 m2romek , jeden już mam i mogę mieszkać w nim , jak i gdzie zgłosić bym dostał już nadany nr budynku i zameldowanie , proszę napisz mi na maila , pozdrawiam i życzę zdrowia tel 58 588 15 16

    • Niestety, takie działanie nie jest dozwolone. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by istniejący budynek rozbudować. Zezwolenia budowlanego nie będzie wymagało np. dostawienie ogrodu zimowego czy pomieszczeń gospodarczych, o ile ich łączna powierzchnia nie przekroczy 35 m2. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie. Powiększenie budynku o powierzchnię mieszkalną wymaga już zezwolenia budowlanego, a więc i projektu. To podniesie nieco koszty inwestycji i wydłuży jej czas, ale za to nie ma tu już żadnych ograniczeń co do powierzchni, poza tymi wynikającymi z warunków zabudowy ustalonych dla danego miejsca.
 Co ciekawe – i zapewne nieco frustrujące – gdyby zaczynał Pan od zera, mógłby na zgłoszenie postawić dom o powierzchni do 70 m2. Jeżeli chodzi o obłożenie domu styropianem, to nie zdyskwalifikuje Pana, przepisy mówią o powierzchni użytkowej, więc można dokładać styropianu do woli. Budynek natomiast zgłasza się do powiatowego oddziału nadzoru budowlanego, a następnie występuje do urzędu gminy o nadanie adresu i zameldowanie.

Komentarze wyłączone.

Komentarze wyłączone.

Polecamy również:

Jak kłaść płytki na podłodze?

W tym artykule wyjaśniamy co jest potrzebne w pracy glazurnika amatora, jak rozplanować ułożenie płytek na podłodze i jak je przyklejać. Zdradzamy też czemu potrzebny jest do tego grzebień i jaka jest najważniejsza zasada przy ich układaniu.