Ocieplenie dachu – rozmowa z ekspertem

Mariusz Borowy 7 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak ocieplić dach?

Czym ocieplić dach?

Jak wełna na ocieplenie dachu?

Dlaczego warto użyć wełny skalnej zamiast pianki natryskowej PUR?

Czemu więźba powinna odstać?

Jakie są ceny materiałów i robocizny przy ocieplaniu dachu?

Ocieplenie dachu to w sumie prosta sprawa. Dobre materiały, właściwa kolejność warstw, zachowany reżim technologiczny, odpowiednia wentylacja i sporo staranności. Tylko tyle… A może aż tyle? Przeczytaj rozmowę z ekspertem.

Jestem z miasta, ale mieszkam na wsi. I tu planuję budowę swojego nowego domu. Problem w tym, że chyba nie będzie mnie stać na najwygodniejszy model budowania, czyli zlecenie wszystkiego jednej firmie i odebranie na końcu kluczy do gotowego domu. Raczej będę zmuszony brać oddzielne ekipy do kolejnych robót, część rzeczy wykonując nawet samemu, z pomocą rodziny czy znajomych. To dość tani i bardzo w Polsce popularny sposób prowadzenia budowy, wymaga jednak od właściciela sporej wiedzy. To do niego będą przecież przychodzić kolejni specjaliści ze swoimi pytaniami i to on będzie musiał podejmować dziesiątki decyzji. On, czyli w tym wypadku ja.

Dlatego od jakiegoś czasu staram się spotykać ze wszystkimi znajomymi, którzy mają cokolwiek wspólnego z budowlanką, i wyciągać od nich jak najwięcej informacji. Ostatnio rozmawiałem z Januszem Matuszczykiem, który od lat prowadzi firmę wykończeniową Bud-Mat w Wałczu.

ocieplenie dachu
ocieplenie dachu

 

Ocieplenie dachu wełną czy ocieplenie dachu pianką?

Janusz, wyobraźmy sobie, że mam już dach, a teraz chciałbym go wykończyć. To nie wydaje się zbyt trudne, pianka ocieplająca, płyta g-k, trochę szpachli, farba i gotowe. Jak myślisz, ile mi to może zająć czasu? Bo chyba zajmę się tym sam…

Zaraz, zaraz. Poczekaj. Na początek pytanie, skąd ten pomysł z pianką? Bo rozumiem, że chodzi ci o piankę natryskową PUR?

Widziałem ulotkę, że to najłatwiejsza i najszybsza metoda ocieplania. Wiesz, nawet jak to nie jest najtańsze, to mogę wydać trochę więcej, jeśli to zrobię sam, zamiast płacić fachowcom.

Nie chodzi o koszty. Piana PUR według mnie w ogóle się nie nadaje do ocieplania poddaszy. Krokwie, deski i inne elementy więźby, na które jest ona natryskiwana, są przecież wykonane z drewna. A ono musi oddychać. Nawet całkiem dobrze wysuszone ma wciąż kilkanaście procent wilgotności i jeśli szczelnie pokryjesz je pianką, to po prostu zacznie ci pod nią butwieć. Tym bardziej, że w naszych warunkach prawie zawsze okazuje się, że część więźby, jeśli nie całą, stawia się z wilgotnego drewna. To plus pianka równa się kłopoty.

Ale to i tak jeszcze nic wobec zagrożenia pożarowego. Całkiem niedawno widziałem dom, gdzie doszło w jakiś sposób do zaprószenia ognia w tym materiale. Musieliśmy ludziom odbudować cały dach. Dokumentnie spaliła się im cała więźba.

Jak wełna na ocieplenie dachu?

No dobrze, to czym ocieplić dach?

Ja od lat trzymam się wełny skalnej ROCKWOOL, jestem nawet ich partnerem i nie żałuję ani ja, ani moi klienci. To solidny, dobrze izolujący materiał, a – co ważne – utrzymujący parametry. Odkąd kilka razy zobaczyłem, jak niektóre inne wełny potrafią po kilku latach opaść, tworząc mostki termiczne, nawet nie szukam zastępników.

Czyli wełna na deski, a potem płyta?

To jednak trochę bardziej skomplikowane. Między deskami a warstwą ocieplenia z wełny skalnej musisz zostawić ok. 3 cm szczeliny wentylacyjnej.

Kolejna szczelina? Jedna już musi być między membraną a pokryciem dachowym.

Tak, to bardzo ważne. Chodzi o to, by przenikająca z wnętrza domu para wodna mogła swobodnie wydostać się na zewnątrz. To właśnie ze względu na jej występowanie tak ważny jest dobór odpowiedniego materiału ociepleniowego. Znakomicie sprawdza się tu wełna skalna, która dzięki swoim właściwościom hydrofobowym jest wyjątkowo odporna na działanie wilgoci.

ocieplanie dachu wełna skalną
ocieplanie dachu wełną skalną

 

No dobrze, zostawiłem szczelinę, położyłem wełnę między krokwie i co dalej?

Teraz druga warstwa, tym razem poprzecznie w stosunku do krokwi. Na nią folia paroizolacyjna i dopiero teraz płyta gipsowo-kartonowa albo deski. Tak wykańczam poddasza od lat i wiem od klientów, że nie mają z nimi żadnych problemów, a w domach  utrzymują małym kosztem 25 °C.

Ocieplenie dachu – cenna rada

Rozumiem, zresztą znam twoje realizacje. Powiedz mi, czy coś jeszcze powinienem wiedzieć?

Jeszcze taka rada: jeśli będziesz mógł, to z wykończeniem dachu poczekaj jeden sezon albo przynajmniej kilka miesięcy. Niech więźba odstoi. W tym czasie doschnie po tym, jak była zanurzana w środkach zabezpieczających, inaczej mimo ich zastosowania może się pojawić grzyb. No i ważne jest, by jej elementy ze sobą popracowały i dopasowały się do siebie.

Jasne, chyba będę sobie mógł pozwolić na taką przerwę. Jeszcze mam takie pytanie: znasz mnie, jak myślisz, czy dam sobie radę sam z taką robotą?

Wiesz, to tak naprawdę nic trudnego. Pamiętaj, żeby użyć dobrych materiałów, przede wszystkim wełny skalnej, i jako amator nie spiesz się, tylko rób wszystko starannie, a powinno ci się udać. Oczywiście pod warunkiem, że sam będziesz odbiorcą swojej roboty i nie będziesz się za bardzo czepiał wykonawcy.

Odbiorcą będzie moja żona.

Znam ją. Zatrudnij fachowców, i to najlepszych, jakich znajdziesz.

Cenny materiałów, robocizny przy ocieplaniu dachu, poddasza

Oto ceny wybranych materiałów, które będą potrzebne w trakcie adaptacji poddasza. Podane wartości dotyczą początku 2021 roku.

Wełna skalna ROCKWOOL Toprock Super: od ok 15-20 zł/m2 za matę o grubości 10 cm, do ok 30 – 44  za 20 cm.

Folia paroizolacyjna  ROCKTECT Intello Climate Plus: 17-20 zł/m2

Taśma do folii paroizolacyjnej ROCKTECT Twinline: 55- 70 zł rolka 25m

Wieszak kotwowy CD 60 do stelaży: 30-55 zł/100 szt.

Wieszak płaski do stelaży 20-26zł/100 szt.

Profil CD 60 4m na stelaż: 8-13 zł

Płyta gipsowo-kartonowa zwykła: 18-22 zł/szt

Płyta OSB: od ok 55 zł/szt za 1cm grubości do ok. 90 zł za 1,8 cm.

Okno połaciowe: od ok 400 zł za najprostszy model do nawet 10 tys zł.

Robocizna:
Prace ociepleniowe: ok 90-100zł/m2
Wykończenie płytą G-K: ok 100-180 zł/m2
Montaż standardowego okna połaciowego: 560-650 zł

Przeczytaj jeszcze nasz tekst, poradnik dotyczący Ocieplenia poddasza

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Dom na zgłoszenie – co warto wiedzieć?

Budowa własnego domu jest marzeniem wielu z nas, jednak zanim wbijemy w ziemię symboliczną łopatę – musimy dopełnić szeregu formalności związanych z projektem.