Sauna w domu – odrobinka luksusu

Mariusz Borowy 6 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak zbudować saunę w domu

Ile może kosztować budowa domowego jacuzzi

Czy na basen w domu mogą pozwolić sobie tylko milionerzy

zaparowana sauna
Sauna w domu

 

Sauna w domu – to jest możliwe!

Prysznic czy wanna, a może to i to? Toaleta razem czy oddzielnie? To właściwie główne pytania, które zadajemy sobie, gdy myślimy o łazience w nowym domu. A gdyby pójść o krok czy dwa dalej?

Zanurzam się w gorącej wodzie, moje ciało delikatnie masują tysiące bąbelków, odchylam głowę i zamykam oczy. Za chwilę przejdę do sauny, a później schłodzę się w basenie… Nie, nie wyjechałem do spa, tylko na chwilę odleciałem myślami, gdy architekt zapytał, co jeszcze ma uwzględnić w projekcie mojego przyszłego domu.

Szybko oprzytomniałem, ale tamta myśl ze mną pozostała. No bo skoro i tak czeka mnie wydatek rzędu kilkuset tysięcy, to może warto sprawdzić, ile bym musiał dołożyć, by zyskać przysłowiową odrobinę luksusu – jacuzzi, sauna w domu lub domowy basen.

Zaczynam od bąbelków – jacuzzi domowe

Najtańsze okazuje się jacuzzi nadmuchiwane. Trochę przypomina ono dziecięce baseniki, ale jest od nich zdecydowanie wyższe. Do samej niecki dołączone są wszelkie potrzebne akcesoria w rodzaju filtrów, pomp i podgrzewacza wody. Przy cenach od około 2 tys. zł trzeba to rozwiązanie uznać za genialne. Nie zapewni ono jednak prawdziwego komfortu. No i trochę się boję, co się stanie, gdy moje koty uznają, że to ich nowy drapak…

Tych wad nie ma klasyczna wanna z hydromasażem. Ceny dwuosobowych zaczynają się od ok. 3 tys. zł. Górnej granicy chyba nie ma. Niektóre modele są specjalnie wyprofilowane, mają zainstalowane kolorowe oświetlenie, miękkie oparcia na głowę i podstawki do napojów. A to wszystko w granicy kilku tysięcy złotych. Z myślą o długich gorących kąpielach warto zainwestować w ocieplenie wewnętrznych ścian łazienki.

Dzięki wełnie skalnej łatwiej będzie utrzymać w łazience wyższą temperaturę, bez niepotrzebnego i kosztownego przegrzewania reszty domu. Ale to jednak wciąż tylko wanna. Nie zaproszę do niej gości, nie urządzę w niej przyjęcia. No więc prawdziwe jacuzzi. To już poważniejsza inwestycja, ceny najtańszych to ok. 30 tys., choć większy wybór zaczyna się o 10 tys. wyżej. Jego instalacje najlepiej przeprowadzić na etapie budowy domu. Może się bowiem okazać, że po jej zakończeniu nie ma jak przenieść dość dużej niecki przez drzwi, korytarz i klatkę schodową.

Tego problemu nie będzie z jacuzzi ogrodowym, stosunkowo popularnym rozwiązaniem, mającym tę zaletę, że nie zajmuje cennej powierzchni domu. Co ważne, z kąpieli w nim można korzystać cały rok. Pławienie się w gorącej wodzie, gdy dookoła leży śnieg musi być szczególnie przyjemne. Znawcy tematu zapewniają, że jeśli od wejścia do domu nie jest dalej niż 10-15 m, to przejście nie wiąże się z najmniejszym dyskomfortem. Ważne by takie jacuzzi było stale podłączone do prądu. Pozwoli to na utrzymywanie temperatury wody na plusie, a to zapobiegnie zamarzaniu jej w rurach i zniszczeniu instalacji.

A może sauna domowa?

Tu pierwszym problemem jest odpowiedź na pytanie: sauna domowa, ale jaka? Do wyboru mamy domowe wersje sauny fińskiej, parowej czy ruskiej bani. Różnią się one od siebie temperaturą i wilgotnością powietrza. Najcieplejsza i najsuchsza jest sauna fińska, gdzie temperatura może przekroczyć 110°C. W saunie parowej jest to 40-60°C przy 100 proc. wilgotności.

Koszty zależą od wyboru materiałów wykończeniowych i rodzaju pieca. A przede wszystkim od wielkości sauny. Decydując się na niewielką kabinę, kupowaną jako gotowy zestaw i instalowaną przez profesjonalną firmę np. w łazience, musimy się liczyć z wydatkiem w granicach 4-5 tys. zł. Kupując osobno drzwi, piec i zlecając wykonanie wnętrza stolarzowi lub wykonując je we własnym zakresie, możemy obniżyć tę kwotę o ok. 2 tys. zł. Wolnostojący pawilon z sauną to wydatek – w zależności od naszej fantazji i rozmachu – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy.

Ciekawym rozwiązaniem za nieduże pieniądze może być prysznic z opcją sauny parowej. To zamknięta od góry kabina z klasycznym natryskiem, dodatkowo wzbogacona o generator pary oraz regulator temperatury. Ceny gotowych rozwiązań zaczynają się od ok. 3 tys. zł. Taniej można kupić poszczególne elementy, które zainstalujemy w już istniejącym natrysku.

Uwaga: bez względu na to jaką saunę wybierzemy i gdzie ona stanie, należy pamiętać o termoizolacji. Co ciekawe jest to nawet ważniejsze w przypadku tych znajdujących się wewnątrz budynków niż wolnostojących.

Te ostatnie bez ocieplenia będą po prosty wymagały znacznie więcej energii, ale zbytnie przegrzewanie ścian mających kontakt z niezaizolowaną cieplnie sauną domową, może prowadzić do ich uszkodzeń. A nawet pożaru, co miałem okazję ostatnio obserwować u mojego sąsiada ze wsi. Dlatego zbadałem temat i stawiam na solidną wełnę skalną, która wydaje się być stworzona do izolowania saun. Przede wszystkim jest odporna na ogień i wysokie temperatury, a także na wodę i wilgoć. A tych czynników raczej w saunie nie brakuje. No i wełna skalna zapewnia świetną izolację termiczną, a ja nie chcę pracować tylko na własną saunę. Drugim ważnym elementem, którego nie można zaniedbać, jest odpowiednia wentylacja sauny i pomieszczenia, w którym się ona znajduje.

Basen w domu

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by nasz dom wzbogacić o prywatną pływalnię. Na rynku jest wiele gotowych produktów w rodzaju basenów nadmuchiwanych, rozporowych czy stelażowych, czasami zaskakująco dużych, i w całkiem przystępnych cenach. Są one jednak rozwiązaniami typowo sezonowymi. Możliwość całorocznych kąpieli, najlepiej bezpośrednio w domu, to już zupełnie inna kwestia. Po pierwsze, musimy o nich pomyśleć już na etapie projektu. Po prostu, na basen będzie potrzeba sporo miejsca, a zaadaptowanie jakiegoś pomieszczenia na taki cel będzie bardzo trudne, kosztowne i ryzykowne. Miał z tym problemy nawet Akiro Morita, twórca koncernu SONY, który próbował zbudować basen w piwnicy swojego domu i po kilku latach walki z przeciwnościami poddał się i dobudował osobny pawilon.

Jeśli więc nie mamy jego budżetu, lepiej zaplanujmy basen wcześniej. Ile to będzie kosztowało? Nie wiadomo. Zależy to od wielu czynników, takich jak choćby wielkość niecki, materiał, z jakiego jest wykonana, miejsce jej posadowienia, rodzaj instalacji filtrującej i ogrzewającej, itd. Można jednak zakładać, że koszt basenu o szerokości 4 m i długości 10 wraz z instalacjami, podniesie cenę budowy domu o ok. 200 – 300 tys.

Połowę pochłonie sam basen, a drugą powiększony metraż budynku. Zdecydowanie taniej będzie w przypadku osobnego pawilonu wzniesionego w lekkiej technologii. W takim przypadku koszty mogą nie przekroczyć 40-50 tys. zł Jeśli zadbamy przy tym o dobrą izolację termiczną niecki i zainstalujemy ocieploną pokrywę, to taki basen może być użytkowany całorocznie. Należy się wtedy liczyć z kosztami ogrzewania wody na poziomie 1-1,5 tys. zł miesięcznie. W ujęciu całorocznym to naprawdę niewiele. Tu również stawiałbym na wełnę skalną. Głównie ze względu na jej parametry, ale też trwałość. Naprawdę nie chciałbym dostać nagle rachunku na kilka tysięcy za prąd, bo mój basen utracił izolację termiczną. Jak mawiał mój dziadek: biednego nie stać na kiepskie…

Pływanie w miejscu – jacuzzi z przeciwprądem

Interesującym pomysłem dla osoby, której naprawdę zależy na pływaniu, jest inwestycja w jacuzzi z przeciwprądem. Składa się ono zwykle z części z klasycznymi siedziskami do zażywania masażu wodnego i połączonego z nią niewielkiego baseniku. Dzięki specjalnym dyszom wytwarzany jest w nim prąd wodny o regulowanej prędkości, dzięki któremu możemy trenować pływanie w miejscu. Idea przypomina sztuczne bieżnie znane z klubów fitness. Ceny zaczynają się od ok. 70 tys. zł, ale dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że mamy do czynienia z pełnoprawnym jacuzzi, w którym zmieści się naprawdę sporo osób. A co może być lepszego jak trening pływacki rano i przyjęcie nad basenem wieczorem? To przecież warte jest każdych pieniędzy…

Przeczytaj artykuł Beaty Lipov, by dowiedzieć się jak urządzić pokój dla nastolatka.

Opinie

  • Zainstalowanie sauny w domu jest bardzo atrakcyjnym pomysłem. Główną zaletą sauny w domu jest to, że za pomocą nadmiaru ciepła odbieranego z pieca można ogrzewać inne pomieszczenia w mieszkaniu.

  • Zainstalowanie sauny w domu jest bardzo atrakcyjnym pomysłem. Główną zaletą sauny w domu jest to, że za pomocą nadmiaru ciepła odbieranego z pieca można ogrzewać inne pomieszczenia w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Najlepsze pomysły na aranżację antresoli – gotowe rozwiązania i inspiracje

Wbrew pozorom, antresola w domu może spełniać dużo więcej funkcji niż tylko sypialnia. W tym artykule przedstawimy Ci kilka z nich oraz podpowiemy, jak najlepiej wykorzystać jej powierzchnię bez nadmiernego eksploatowania domowego budżetu.