Remont dachu płaskiego – ważne kwestie

Damian Czernik 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

czym jest hydroizolacja i dlaczego jest ważna

dlaczego należy zwracać uwagę na obróbki blacharskie

jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana izolacja dachu płaskiego

Kilkadziesiąt lat temu w budownictwie mieszkalnym dominowały dachy płaskie, w których pomijano znaczenie izolacji termicznej i hydroizolacji. Przez zawilgocony i nieocieplony dach ucieka kilkakrotnie więcej ciepła, niż przewidują dzisiejsze normy i warunki techniczne. Takie dachy szybko poddają się działaniu niekorzystnych warunków zewnętrznych i wymagają termomodernizacji. Dlatego w tym wpisie skupiamy się na ważnych kwestiach związanych z remontem dachu płaskiego.

dach płaski
remont dachu płaskiego

Hydroizolacja dachu – naprawa

Najczęstszą przyczyną cieknącego dachu jest nieszczelna hydroizolacja, która w perspektywie lat narażona jest na działanie wielu niekorzystnych czynników. Hydroizolacja, czyli inaczej izolacja wodochronna to zabezpieczenie elementów budynku przed wilgocią. Na jej trwałość wpływa nasłonecznienie, wiatr, niskie temperatury i przede wszystkim wcześniej wspomniana wilgoć. W przypadku wystąpienia niewielkiej, pojedynczej nieszczelności – hydroizolacja dachu przestaje pełnić swoją funkcję. W starszym budownictwie dachy były pokrywane papą starszego typu, która sztywniała na mrozie i roztapiała się na słońcu, dlatego szybko ulegała degradacji.

Jeśli ubytki w hydroizolacji są powierzchowne, można je uzupełnić pokryciem smołowym lub lepikiem asfaltowym. Rodzaj lepiszcza lub papy trzeba dobrać to tego, co już jest na dachu. Przykładowo: papy asfaltowej termozgrzewalnej nie należy układać na pokryciu smołowym. W takiej sytuacji należy poprosić o pomoc doświadczonego dekarza lub doradcę technicznego z firmy produkującej papę. Specjalista rozstrzygnie, z jakim rodzajem pokrycia mają do czynienia inwestorzy.

Jeśli wystąpiło pojedyncze rozszczelnienie, wystarczy je pokryć płynną warstwą naprawczą. Jeśli odkrywki ujawniły dużą liczbę przecieków, lepiej położyć kolejną warstwę papy – gdyż samo lepikowanie nie wystarczy. Najczęściej układa się ją w dwóch warstwach. Pierwszą, papę podkładową – mocuje się mechanicznie do podłoża, zgrzewa lub klei, drugą – termozgrzewalną, zgrzewa się.

Obróbki blacharskie

Gdy pojawia się przeciek, winowajcą nie zawsze będzie hydroizolacja dachu. Zanim przejdziemy do remontu dachu, powinniśmy sprawdzić stan obróbek blacharskich. Gdy dach był budowany 20-30 lat temu, do ich wykonania mogła być wykorzystana blacha ocynkowana – niekoniecznie najlepszej zresztą jakości. Po upływie wielu lat blacha jest zazwyczaj skorodowana.

Prawdą jest, że na dachu płaskim ciężko jest zlokalizować potencjalne miejsce rozszczelnienia – źródło przecieku niekoniecznie może się znajdować bezpośrednio nad zaciekiem. Może się ono pojawiać na styku obróbek blacharskich z attykami, wywiewkami kanalizacyjnymi czy kominkami wentylacyjnymi. Miejsce nieszczelności możemy zlokalizować poprzez podlewanie podejrzanego miejsca wodą z węża gumowego.

Naprawa izolacji dachu płaskiego

Termomodernizacja dachu płaskiego może przebiegać na dwa sposoby – poprzez dołożenie dodatkowego ocieplenia lub po wcześniejszym usunięciu istniejącej warstwy izolacyjnej. Jeżeli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, konieczne jest staranne usunięcie wszystkich warstw dachu, a następnie uzupełnienie i naprawa uszkodzonego podłoża.

Na odpowiednio przygotowanym gruncie należy wykonać paroizolację, np. poprzez dwukrotne naniesienie dowolnej masy bitumicznej lub samoprzylepnej folii ROCKFOL SK 18234 II. Kolejnym krokiem jest układanie zasadniczego ocieplenia z wełny skalnej, która zapewnia doskonałą izolację termiczną i zachowuje stabilność wymiarową przez długie lata. Ważnym atutem skalnej wełny skalnej jest fakt, że poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku – dzięki temu, że jest niepalna i nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia.

remont dachu płaskiego
remont dachu płaskiego

Rys. 1. Przekrój dachu płaskiego na stropie betonowym: 1. Strop masywny. 2. Paroizolacja samoprzylepna ROCKFOL SK 18234 II. 3. Ocieplenie MONROCK MAX E grub. 20 cm. 4. Ocieplenie HARDROCK MAX grub. 5 cm. 5. Warstwa spadku ROCKFALL (SP). 6. Papa podkładowa mocowana mechanicznie. 7. Papa nawierzchniowa. 8. ROCKFALL (KD). 9. ROCKFALL (KSP).

Nową warstwę ocieplenia można zamocować łącznikami, przykleić lub obciążyć balastem. Ze względu na stabilność wymiarów produktów dachowych ROCKWOOL nie jest konieczne stosowanie oddzielnego mocowania termoizolacji. Należy jednak uwzględnić fakt, iż mocowanie hydroizolacji powinno przebiegać w taki sposób, aby na każdą wierzchnią płytę z wełny o wymiarach (dł. x szer.) 2000 mm x 1200 mm przypadały minimum 2 łączniki. Informacje o doborze typu łączników mechanicznych do zamocowania warstw stropodachu, w zależności m.in. od rodzaju podłoża dachowego i hydroizolacji, grubości izolacji termicznej, wymaganej wytrzymałości mechanicznej, należy uzyskać od ich producentów.

Przy projektowaniu mocowania pokrycia dachowego należy również pamiętać o zmiennej ilości łączników w zależności od strefy dachu, kształtu budynku oraz jego lokalizacji.

Połać dachowa – odnowienie spadku

Jeśli remont dachu płaskiego wiąże się z koniecznością odnowienia spadku połaci dachowej, do tego celu warto wykorzystać system płyt ze skalnej wełny skalnej, np. ROCKFALL. Daje on możliwość łatwego kształtowania spadków odprowadzających wodę deszczową z dachów płaskich, zarówno w obiektach nowo budowanych, jak i termomodernizowanych. System ROCKFALL daje mniejsze obciążenie stropu i poprawia izolacyjność cieplną przegrody pozbawionej mostków termicznych.

Zdjęcia we wpisie: www.rockwool.pl


Zobacz też:
Jak wykonać ocieplenie poddasza wełną?
Remont starego domu – od czego zacząć?

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Adaptacja piwnicy. Wnętrze w męskim stylu, czyli pomysły na wymarzoną jaskinię lwa

Czy piwnica może stać się wymorzoną jaskinią lwa? Na co zwrócić uwagę? Jakich materiałów użyć do jej ocieplenia?