Aranżacja poddasza: jak to zrobić?

LovingIt 7 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Poddasze, choć jest dodatkowym pomieszczeniem w domu, często pozostaje niewykorzystane albo służy jako składzik.

Kreatywne wykorzystanie poddasza pozwoli zaaranżować je na wiele sposobów.

Przy planowaniu wykorzystania poddasza, należy pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej.

łazienka poddasze

Aranżujemy poddasze

Mieszkanie na poddaszu to marzenie wielu osób. Wnętrza pod skosami mają w sobie coś niepowtarzalnego, ten szczególny klimat, który jednocześnie urzeka i fascynuje. Pomimo swoich nieocenionych zalet poddasze należy także do jednych z najtrudniejszych miejsc w sztuce aranżowania domowej przestrzeni. Ograniczona kubatura, niski sufit, nieustawne zakamarki… Oto wyzwania, przed którymi stoi projektant lub właściciel domu chcący zaadaptować nieużywane poddasze lub strych na funkcjonalną przestrzeń użytkową. Wymaga to wysiłku, ale starania na pewno się opłacą – ponieważ ta przestrzeń może stać się przytulnym i zachęcającym do relaksu miejscem. By takie stworzyć we własnym domu przyda się znajomość podstawowych zasad urządzania wnętrz na poddaszu.

Jak urządzić poddasze?

W zależności od tego czy mamy do czynienia z niskim poddaszem czy wysokim, można zaplanować w nim praktycznie każde pomieszczenie. Od często wybieranej sypialni, poprzez dodatkowy salon czy pokój dziecięcy, po domowy gabinet – każda z tych opcji świetnie się sprawdzi, pod warunkiem, że dobrze oszacujemy własne potrzeby i ocenimy możliwości dostępnej przestrzeni. W pokoju nocnym, w najbardziej podstawowej wersji wyposażenia, wystarczy jedynie łóżko i szafka nocna; w pokoju dla dzieci należy pamiętać o choćby małych, ale niezbędnych strefach do snu, nauki i zabawy. Z kolei w pokoju biurowym trzeba zadbać o dostęp do naturalnego światła podczas pracy i miejsce na najważniejsze akcesoria, dokumenty, itd.

salon poddasze

Przepis na udane wnętrze pod skosami, czyli… kreatywne rozwiązania

Planując urządzenie wnętrza na poddaszu, niekiedy konieczne okazuje się zastosowanie zupełnie nieszablonowych rozwiązań. Nieregularna przestrzeń z często odkrytymi elementami (belki, kominy) wymusza dostosowanie rozkładu mebli i rozplanowanie wszystkich stref w ten sposób, by aranżacja zachowała funkcjonalność, a przy tym pozostała estetyczna i wygodna. Może okazać się np., że standardowa szafa nie mieści się na wysokość, a ostry kąt nachylenia dachu uniemożliwia wykorzystanie najgłębszej części pomieszczenia. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się meble na wymiar, a także sprytne zabiegi, które pomogą wykorzystać każdy centymetr cennej przestrzeni.

Dla przykładu, w kuchni na poddaszu – w której ilość miejsca do przechowywania odgrywa kluczową rolę – przydadzą się dopasowane do skosów wąskie szafki nad blatami. Podczas urządzania salonu, wnękę pomiędzy filarem, a ścianą można zabudować regałem na książki, a w trudno dostępnych miejscach, zamiast półek czy szaf, zastosować wysuwane szuflady.

Dowiedz się jak zaaranżować kuchnię.

Lekkość i prostota w aranżacji wnętrza, czyli nowoczesne poddasze

Podstawową zasadą urządzania wnętrz na poddaszu jest lekkość i umiar. Ich cecha charakterystyczna, czyli skośne stropy, co prawda dodają uroku, ale jednocześnie wizualnie „zabierają” sporo przestrzeni. Dlatego, niezależnie od metrażu, wybrane meble i dodatki powinny mieć zgrabną formę, która nie przytłoczy aranżacji. Zamiast masywnych wybierajmy elementy wyposażenia o prostej konstrukcji. Z tego względu przykładem stylu, który doskonale odnajduje się na poddaszu, jest styl skandynawski lub nowoczesny.

ocieplenie poddasza

Komfort na poddaszu zimą i latem

Aranżując poddasze należy pamiętać także o tym, że jest to ta część domu, która generuje z reguły największe straty ciepła! Dzieje się tak dlatego, że przez dach ciepło po prostu „ucieka”, narażając nas nie tylko na dyskomfort, ale i spore wydatki. Dokuczliwy jest także nieznośny upał latem i bardzo suche powietrze zimą. Przez niewłaściwe ocieplenie dachu czy stropodachów przestrzeń pod skosami może stracić cały swój urok, ale na szczęście istnieje rozwiązanie. Już na etapie budowy domu warto zaplanować sposób ocieplenia poddasza (np. wełną skalną). Jakie plusy dla mieszkańców? Latem będzie przyjemniej, odpowiednia ilość ciepła zostanie w domu, a koszty ogrzewania nie będą zawyżone.

Źródła światła na poddaszu użytkowym

Na strychu lub poddaszu można napotkać także problem z dostępem do naturalnego światła. Okien jest zazwyczaj mało lub są one niewielkie, przez co niektóre części pomieszczenia mogą być ciemne i nieprzyjazne. Jeśli nie mamy możliwości zwiększenia liczby okien – ze względów technicznych, finansowych lub innych – trzeba poszukać zastępczych rozwiązań. W stworzeniu praktycznej, przytulnej i zarazem stylowej aranżacji pomogą źródła sztucznego światła, czyli lampy wiszące i podłogowe, kinkiety oraz lampki stołowe czy reflektorki.

Każde z nich będzie miało inne przeznaczenie, a dobór oświetlenia na poddaszu zależy od funkcji, jaką ma pełnić.
W sypialni warto zadbać nie tylko o główne źródło, ale także o lampki nocne tuż przy łóżku. W domowym gabinecie czy pokoju dziennym przyda się punktowe oświetlenie do pracy i czytania. W łazience na poddaszu można zastosować nowoczesne diody LED, które rozmieszczone w równych odstępach rozjaśnią strefę kąpielową, obszar nad umywalką i wszystkie zakamarki.

sypialnia na poddaszu

Sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni na poddaszu

Jeśli nasza przestrzeń na poddaszu jest dość ograniczona, warto sięgnąć po sprawdzone triki, które wizualnie dodadzą kilku centymetrów. Niebagatelną rolę w tym zakresie odgrywa wyżej wspomniane oświetlenie. Poza nim warto w aranżacji wnętrza uwzględnić lustra, które odbijając przestrzeń, optycznie ją powiększają. W pokojach małych, ciemnych i ciasnych sprawdzi się jasna paleta barw. Jeśli planujemy urządzenie na poddaszu strefy dziennej domu – zamiast zamykać jej poszczególne części ścianami – lepiej wypróbować lekkie przepierzenie lub mebel w tej roli, który będzie rozgraniczał np. salon i jadalnię.

Aranżacja przestrzeni na poddaszu rządzi się swoimi prawami – ale dzięki powyższym wskazówkom i sprawdzonym trikom urządzenie przytulnych i stylowych wnętrz pod skosami będzie o wiele łatwiejsze!

Suche, ciepłe i pozbawione wilgoci poddasze? Przeczytaj artykuł Damiana Czernika o tym jak ocieplić poddasze.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Jakie są dopuszczalne rysy na stropie? | ROCKWOOL

Zarysowania stropu nie są czymś nadzwyczajnym. Spękania mogą dotyczyć zarówno spodniej, jak i wierzchniej powierzchni tego elementu konstrukcyjnego. Ważne jest natomiast, aby podczas prac wykonawczych oraz eksploatacji stropu nie dopuścić do obniżenia jego parametrów użytkowych ze względu na zbyt duże pęknięcia.