Projektowanie wnętrz zaczyna się od funkcjonalności

Marek Biryt 6 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz w domu.

Dlaczego kuchnia to ważny element przestrzeni.

Ocieplanie domu o także element projektowania wnętrz.

Wnętrze domu powinno być przyjemne dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalne. Myśląc o zagospodarowaniu przestrzeni domu warto sobie wyobrazić, jakie funkcje będzie pełniło każde miejsce i do czego ten lub inny mebel będzie służył w przyszłości. Oto kilka wskazówek jak stworzyć lepszą jakość życia w domu.

projektowanie wnętrz
Projektowanie wnętrz to wymaga odpowiedzi na kilka istotnych pytań

Projektowanie wnętrz – odpowiedzi na ważne pytania

Przede wszystkim, zanim zaczniesz projektowanie wnętrz, musisz zdecydować, czy chcesz trzymać się starego układu funkcjonalnego pomieszczeń (w istniejącym, remontowanym domu), czy masz ten wymarzony, który pojawi się w projekcie nowego domu. Czy spełnia on twoje potrzeby? Może tam, gdzie jest kuchnia, powinien być salon, a może te dwa obszary powinny znajdować się w jednym pomieszczeniu. Gdzie jest najlepsze miejsce do odpoczynku? Czy potrzebujesz dodatkowego miejsca pracy? Ile planujesz łazienek? Jedną, dwie, czy więcej? Lepiej jest przemyśleć wszystko na początku, zanim weźmiesz się do pracy, by później cieszyć się każdym miejscem w swoim wymarzonym domu.

Jest to szczególnie istotne, gdy myślisz o przeprojektowaniu starszego domu. Należy więc zawsze ocenić sytuację, czy jest wystarczająca ilość pokoi i czy konieczne jest połączenie pomieszczeń, takich jak kuchnia z salonem.

Już na samym początku wyobraź sobie, jak będzie wyglądała codzienność w domu. Zwróć uwagę na oświetlenie poszczególnych pomieszczeń światłem dziennym. Staraj się zauważyć jak przemieszcza się słońce wokół domu. Pokoje, w których przebywasz w godzinach porannych powinny być skierowane w stronę wschodnią, a w godzinach wieczornych – na zachód.

Przeczytaj też: Fotel- najważniejszy mebel. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Cisza to podstawa

Zadbaj o ciszę. Odpowiednio dobierz materiały zapewniające izolację akustyczną. Wiele domów, szczególnie parterowych, jest tak zaprojektowanych, że salon graniczy przynajmniej jedną ścianą z pokojem dziecka. Może się zdarzyć, że odwiedzi ciebie rodzina, aby do późna celebrować święto i niestety czas snu dziecka pokryje się z czasem imprezy. Dobrze w takiej sytuacji zaizolować wełną skalną przegrodę, aby zapanowała w sypialni dziecka cisza. Wycisz ścianę za pomocą dodatkowej izolacji, zapewniającej komfort akustyczny. W takich przypadkach możesz wykorzystać wełnę skalną. Sprawdź rozwiązania: https://www.rockwool.pl/aplikacje/sciany-dzialowe/.

Dowiedz się jak zaprojektować wymarzoną jaskinię lwa.

wnętrze domu

Kuchnia w domu

Projektowanie przestrzeni mieszkalnej prawie zawsze zaczyna się od kuchni, która stanowi około 15-20% całkowitej powierzchni mieszkalnej. Kuchnia w domu stanowi oś, wokół której zaczynają się i obracają pozostałe rozwiązania wewnętrzne, a materiały i kolory wybrane dla tego obszaru często stanowią punkt wyjścia do aranżacji innych pomieszczeń.

Ważny jest również dobór mebli. Jedną z opcji jest wybranie się do sklepu i przejrzenie jego asortymentu. Pamiętaj jednak, że w przypadku bardziej skomplikowanej przestrzeni kuchennej lub chęci maksymalnego jej wykorzystania, możliwości gotowych mebli będą ograniczone. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię, może być więc zakup mebli pod tzw. wymiar. Ten sposób jest o tyle lepszy, że dopasowane szafki pomieszczą więcej produktów, garnków, patelni i pudełek z przyprawami niż meble modułowe, dzięki czemu wszystko będzie miało swoje miejsce i łatwo utrzymasz porządek.

W domu najważniejsza jest wygoda

Pomyśl o zwykłej rutynie dnia. Gdzie lubisz spędzać czas i jakie czynności wykonujesz w domu najczęściej? Na przykład, jeśli często korzystasz z komputera, ale nie możesz sobie pozwolić na stworzenie osobnego gabinetu, a wiesz, że kuchnia będzie wyposażona w wyspę, może warto zaplanować w niej choć pojedyncze gniazdko? Jeśli będzie to twoje miejsce pracy, wygodnie podłączysz komputer i unikniesz w przyszłości plątaniny kabli.

Jeśli mieszkańcy domu lubią muzykę, zaplanuj miejsca, w którym będzie stała wieża albo gramofon, tak aby przewody były niewidoczne. Słuchać ulubionych piosenek można również w łazience, więc dlaczego nie zamontować tam głośników?

projekt poddasze

Jeżeli budujesz nowy dom to rozważ zainstalowanie ogrzewania podłogowego, które równomiernie rozprowadzi ciepło po całym domu. W łazience, gdzie z reguły są położone płytki, przyjemnie tobie będzie stanąć bosymi stopami po kąpieli na ciepłej podłodze. Gdy remontujesz stary dom to pewnie już zdałeś sobie sprawę, że nie warto montować takiego ogrzewania, bo wiąże się to ze zerwaniem posadzki. W takim przypadku możesz założyć ozdobne, pasujące do wystroju grzejniki.

Na koniec zapamiętaj, że w pierwszej kolejności należy ocieplić cały dom i ocieplić poddasze, ponieważ bez tego żadne nawet najbardziej nowoczesne urządzenia grzewcze nie spełni swojej roli. Dopiero potem zwróć uwagę na różne innowacyjne rozwiązania, jak np. regulowaną wentylację, system zatrzymywania ciepła, albo włączanie ogrzewania domu przez telefon komórkowy, abyś po podróży wrócił do ciepłego mieszkania. Takie metody stają się coraz bardziej popularne. Zawsze dobrze jest inwestować w przyszłość i tym samym poprawiać własną jakość życia.


Dowiedz się jak zaaranżować kuchnię.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Odporność ogniowa i bezpieczeństwo pożarowe budynku 

Bez względu na źródło wystąpienia pożaru do jego szybkiego rozwoju i błyskawicznego rozprzestrzeniania się ognia przyczyniają się materiały budowlane. Dlatego warto pomyśleć o skutecznej ochronie przeciwpożarowej i do budowy domu wybrać materiały o odpowiedniej klasie reakcji na ogień.