Klimatolodzy alarmują: temperatury na Ziemi będą rosnąć. Potwierdza to ubiegłoroczne lato w Polsce, które znalazło się w piątce najgorętszych od 1780 roku. Co zrobić, by przetrwać kolejny gorący sezon bez ryzyka zbankrutowania na klimatyzacji? Ocieplić dom. Zaskoczenie? Już wyjaśniamy!
Gdy myślimy o uldze od upałów w miesiącach letnich od razu na myśl przychodzi klimatyzacja. Oczywiście, sprawnie działający klimatyzator potrafi obniżyć temperaturę w domu, jednak nie jest to jedyne i niekoniecznie najlepsze rozwiązanie „gorącego problemu”. Chcąc zapewnić sobie prawdziwy komfort cieplny, warto zwrócić swoją uwagę na… odpowiednie ocieplenie budynku.
W pierwszej chwili brzmi to paradoksalnie – jak można obniżać temperaturę ociepleniem?
Pamiętajmy jednak, że przepływ ciepła następuje od strony cieplejszej do zimniejszej, dlatego analogicznie, jak zimą dobre ocieplenie chroni przed wydostawaniem się ciepła z budynku, tak latem ogranicza jego przedostawanie się do środka.
Tym samym, właściwa izolacja termiczna z wykorzystaniem materiałów takich, jak wełna skalna, przyniesie nie tylko ciepło zimą, ale również przyjemny chłód latem. Co więcej, wewnątrz zapanuje zrównoważona i stała temperatura, lepsza dla zdrowia oraz samopoczucia niż jej skoki, zaistniałe np. po powrocie do nagrzanego domu i włączeniu klimatyzacji. Aby jeszcze wzmocnić ten pozytywny efekt, można oczywiście pomyśleć o montażu żaluzji lub rolet.
A jeśli spojrzymy na to z szerszej perspektywy, korzyści z termoizolacji latem będą dużo większe, niż tylko odpowiedni mikroklimat w naszym domu.
Przeczytaj też: Szczelny budynek – na co zwrócić uwagę?
Chłodna kalkulacja: termoizolacja się opłaca
Rozpatrzmy to od strony ekonomicznej: istnieje duże prawdopodobieństwo, że termoizolacja będzie na tyle skuteczna, że montaż klimatyzacji czy ochładzanie powietrza wentylatorami stanie się w ogóle niepotrzebne. Tym samym, będzie można zaoszczędzić i na kupnie tych urządzeń, i na rachunkach elektrycznych za ich użytkowanie. A te, przy rosnących cenach prądu i temperaturach latem, mogą naprawdę mocno wpływać na domowy budżet.
Kolejna sprawa to długowieczność takiej inwestycji – jak podają eksperci Rockwool, wełna skalna tej marki zachowuje swoje właściwości przez 55 lat. Dla porównania, żywotność klimatyzatorów określa się na od kilku do kilkunastu lat. Niektórzy producenci deklarują, że ich urządzenia, prawidłowo użytkowane, mogą chłodzić powietrze nawet przez 30 lat. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością m.in. dokonywania regularnych przeglądów przynajmniej dwa razy do roku, czyli dodatkowymi kosztami.
Nawet zaś, gdy zdecydujemy się na klimatyzator czy wentylator jako dodatek do termoizolacji, przy odpowiednio zaizolowanym domu będziemy po prostu rzadziej go używać, co wymiernie przełoży się na zużycie energii oraz rachunki za prąd. Zyska więc na tym nasz portfel, zdrowie oraz środowisko naturalne. Dom z odpowiednią termoizolacją to bowiem dom nowoczesny, oszczędzający energię i tym samym przyjazny naturze.
Przeczytaj też: Skorupka cieplna – jak mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie?
Dźwięki ulicy zostają na ulicy
Dobra izolacja termiczna latem potrafi nie tylko chłodzić dom, oszczędzać pieniądze i naszą planetę, ale również dawać spokój. W ciepłe miesiące na drogach pojawia się więcej motocykli czy sportowych kabrioletów, a zwykle ich pojawienie się jest bardzo mocno słyszalne nawet wewnątrz budynku. Odgłos ścigacza o pierwszej w nocy może zaskakująco sprawnie wybudzić całą rodzinę, może więc warto pomyśleć o odizolowaniu się od tego, co na ulicach? Tutaj też doskonale sprawdzą się rozwiązania takie, jak wełna skalna Rockwool. Jej właściwości pozwalają nie tylko na redukcję hałasu z zewnątrz i pochłanianie dźwięku, ale również skutecznie izoluje ona od wibracji.
Jak skuteczna jest wełna skalna? Wyobraźmy sobie, że Twój dom jest położony w pobliżu lotniska. Jeśli do izolacji jego dachu została wykorzystana wełna skalna firmy ROCKWOOL, wówczas poziom hałasu w jego wnętrzu obniży się o około 40 procent.
W rezultacie masz zapewniony podwójnie spokojny „sen nocy letniej” – dzięki odpowiedniemu komfortowi termicznemu oraz stworzeniu cichej, spokojnej przestrzeni we wnętrzu domu.
Przeczytaj też: Ochrona przeciwpożarowa twojego domu
Chroniąc przed upałem, chroni też przed ogniem
Jeśli zaś mówimy o spokoju, należy wspomnieć o innej właściwości dobrej termoizolacji, a mianowicie niepalności. W suche, upalne lato pożary przybierają na sile, dlatego zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego budynku staje się koniecznością. Świetną barierą przed tym żywiołem także może być wełna skalna Rockwool – to materiał niepalny, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia i jest odporna na działanie temperatury pożarowej 1000°C! Jej przydatność jako osłony przeciwogniowej dla wszelkich elementów budynku potwierdza najwyższa klasa reakcji na ogień – A1.
Inwestując w skuteczną termoizolację zabezpieczasz się więc przed całym spektrum wysokich temperatur oraz zapewniasz sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo w gorące miesiące.
Lato nie musi być czasem ucieczki: ucieczki przed upałami, przed koniecznością płacenia wysokich rachunków czy hałasem tętniących życiem ulic. Możesz cieszyć się nim na swoich warunkach i w pełni korzystać z jego uroków. I przez bardzo długo – jakichś 55 gorących sezonów.
Udanego lata!