{ "@context": "https://schema.org", "@type": "BlogPosting", "mainEntityOfPage": { "@type": "WebPage", "@id": "https://ocieplamyzycie.pl/podcast/skorupka-cieplna-jak-miec-cieplo-w-domu-i-placic-mniej-za-ogrzewanie/" }, "headline": "Skorupka cieplna – jak mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie?", "description": "Dlaczego budynek powinien mieć najpierw skorupkę cieplną? Chcę mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie, a latem mieć przyjemny chłód. Jak ogrzać dom? Co to jest skorupka cieplna?", "image": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2021/04/shutterstock_514944727.jpg", "width": 1620, "height": 1080 }, "author": { "@type": "Person", "name": "Agnieszka Stawiarska" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "Ocieplamy Życie", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2018/05/logo-300x25.png", "width": 300, "height": 25 } }, "datePublished": "2021-04-30", "dateModified": "2021-04-30" }

Skorupka cieplna – jak mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie?

Autorzy Rockwool 5 minut czytania

Podcast ROCKWOOL, to rozmowy z ekspertami z zakresu budownictwa i nie tylko, na które zaprasza Agnieszka Stawiarska.

Tematem dzisiejszego podcastu będzie skorupka, ale nie ta w jajku, tylko cieplna. Rozmawiam z naszym ekspertem Piotrem Pawlakiem, szefem działu zarządzania produktowego. 

Ogrzewanie
Ciepły dom

 -Dzień dobry, Piotrze.

 -Dzień dobry, cześć.

 – Dzisiaj porozmawiamy, dlaczego budynek powinien mieć najpierw skorupkę cieplną. Bardzo mnie to interesuje, ponieważ chcę mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie, a latem mieć przyjemny chłód. Powiedz mi jak to zrobić.

 – Bardzo słusznie zaczęłaś od skorupki. Dokładnie tak, skorupka, czyli to, co nas odgradza od otoczenia. Zacznijmy od takiego prostego przykładu, jest zima, jest nam chłodno, co robimy? Ubieramy się przede wszystkim, opatulamy szczelnie i to sprawia, że czujemy się komfortowo. Dokładnie tak samo działa nasz dom – musimy go opatulić szczelnie odpowiednią grubością ocieplenia, żeby w środku utrzymać stałą temperaturę. Odczuwanie zimna to nic innego, jak utrata ciepła przez naszą skorupkę. Im więcej ciepła tracimy, tym bardziej odczuwamy zimno i wówczas niestety, tym więcej musimy tego ciepła dostarczyć, czyli zapłacić za ogrzewanie.

 – Mówisz tutaj o izolacji czy to znaczy, że dochodzi ocieplenie poddasza, podłóg, ścian, garażu, który mam przy domu?

 – To zależy. Generalnie musimy otulić się szczelnie, jeżeli mamy na przykład dom bez garażu, to w tym momencie musimy zaizolować wszystkie przegrody, które odgradzają nas od świata zewnętrznego. Jeżeli mamy garaż, to wówczas ocieplamy również to pomieszczenie. Chyba że akceptujemy to, że garaż jest nieogrzewany, wtedy oczywiście nie musimy go ocieplać. Należy natomiast zwrócić uwagę na to, że w tym momencie tą przegrodą, która odgradza ciepłe wnętrze od zewnętrza chłodnego jest ściana pomiędzy domem, a garażem, czyli tutaj trzeba zadbać o to, żeby ta właśnie ściana była również dobrze ocieplona. I uwaga, bardzo ważna rzecz – mianowicie całe ocieplenie musi być szczelne, musi być ciągłe to znaczy, że oprócz samej grubości, która oczywiście zapewnia to ochronę przed utratą ciepła musimy również wyeliminować wszystkie miejsca, gdzie ta izolacja będzie nieciągła. I to czasami jest bardzo trudne, czasami wszystkich takich miejsc oczywiście nie da się wyeliminować. Natomiast musimy dążyć do tego, żeby mieć jak najbardziej jednorodną ciągłą warstwę izolacji.

| Przeczytaj też: Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe. Czy warto?

Ciepło w domu
Ogrzewanie w domu

 – A czy naprawdę muszę wydawać tyle pieniędzy na to ocieplenie? Czy nie wystarczy, że sobie kupię nowy piec do ogrzewania?

 – Często bywa tak, że żeby oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować. Jeżeli faktycznie chcesz oszczędzać przez lata i cieszyć tym swoim domem i niskim rachunkiem  to konieczna jest inwestycja. To jest wydatek, który tak naprawdę zdarzy się raz, jeżeli na etapie projektowania na etapie budynku zadba się o to, żeby ocieplenie było skuteczne, szczelne i trwałe, to ono tak już pozostanie praktycznie do końca eksploatacji domu. Tu się nic nie dzieje, dobrze wykonane ocieplenie jest czasami niezniszczalne. Potem dopiero dokłada się pozostałe elementy, które również mogą zaoszczędzić pieniądze, czyli na przykład wysokosprawne źródło ciepła, na przykład panele fotowoltaiczne, solary do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To są wszystko elementy, które po pierwsze można dodać w każdym momencie, a po drugie można również wymienić na przykład na sprawniejsze, czy po czasie eksploatacji kiedy na przykład coś się z nimi stanie. Z izolacją jest trochę trudniej. Teoretycznie można zawsze budynek docieplić, natomiast musimy zdać sobie sprawę, że jest będzie to kosztowne, trudne organizacyjnie i tak naprawdę ostatnią rzeczą, jaka nam się marzy na etapie budowy domu, jest świadomość tego, że jakiś czas mielibyśmy znowu ustawić rusztowanie, by na przykład docieplać ściany. Dlatego tak bardzo ważne jest to, żeby o tę skorupkę zadbać raz a dobrze na samym początku.

Przeczytaj też: Lambda – im mniejsza, tym lepsza

 – Czyli etap przygotowania, albo gruntownego remontu, albo budowy nowego domu. Wtedy musimy przemyśleć sobie kwestie ocieplenia, bo będzie trudno nam to naprawić potem trakcie?

 – Tak, zdecydowanie zaczynamy od docieplenia, a potem rozważamy inne elementy i zwróć tutaj uwagę, że zapytałaś mnie o koszty ogrzewania. Koszty ogrzewania to są te pieniądze, które musimy wydać, żeby nasze źródło ciepła dostarczyło potrzebną ilość ciepła do budynku. Zależy tylko i wyłącznie od skuteczności ocieplenia niezależnie od tego, jakie źródło ciepła zastosujesz, czy to będzie kocioł gazowy, czy to będzie pompa ciepła, czy jeszcze jakieś inne źródło ciepła. Skuteczność ogrzewania będzie zawsze taka sama i zależy wyłącznie od tego…

 – Ile ucieknie przez ocieplenie. 

 – Dokładnie tak. Dlatego można bez żadnego problemu, na przykład, zdecydować się po jakimś czasie na wymianę źródła ciepła na inne czy to bardziej ekologiczne, czy bardziej ekonomiczne, natomiast ocieplenia już zazwyczaj nie ruszymy.

– Ale to nie jest tak, że każdy producent chwali swoje piórka? Producenci okien mówią nam, że jak wymienimy okna, to rachunki nam spadną, producenci pieców, że jak kupimy nowy piec, to nam spadną rachunki, producenci izolacji, że jak za izolujemy dom to już wtedy po prostu będziemy żyli jak pączki w maśle.

 – I każdy z z nich mówi prawdę. Natomiast jest pytanie, ile tak naprawdę możemy zaoszczędzić? To wszystko ma sens i to wszystko będzie prawdą. Oszczędzimy pieniądze wtedy, jeżeli zdecydujemy się na przykład na wymianę kotła i do tego dołożymy panele fotowoltaiczne. Oszczędzi się wówczas pieniądze na energię elektryczną, bo panele fotowoltaiczne produkują prąd elektryczny, natomiast nie mają żadnego związku z ogrzewaniem. Czyli w tym momencie być może oszczędzi się jakieś drobne pieniądze związane z ogrzewaniem, z uwagi na nowy kocioł. Natomiast ten kocioł będzie cały czas musiał dostarczyć dokładnie tyle samo ciepła do budynku jak przed jego wymianą, ponieważ nie ruszyłaś skorupki i dlatego właśnie to trzeba zrobić równocześnie. Projektujemy i wykonujemy dobrą skorupkę – dobre ocieplenie. Dlaczego? Dlatego, żeby zatrzymać w budynku jak najwięcej ciepła. Jeżeli to ciepło nie ucieka z budynku, możemy dobrać takie źródło, które będzie odpowiednie do takiego właśnie zapotrzebowania na ciepło, bo czasami to się bardzo często zdarza – kotły grzewcze są przewymiarowane.

 – Za dużo produkują jak na nasze potrzeby?

 – Na przykład kupujemy stary dom. Pierwsze co robimy, to wymieniamy kocioł. Mamy stary kocioł, który ledwo pracuje, jest niekomfortowy w użytkowaniu, zatem wymieniamy, kupujemy supernowoczesny kocioł gazowy.  Nic nie zmieniliśmy, on cały czas musi dostarczyć tyle samo ciepła do budynku – dużo ciepła, bo nie ruszyliśmy skorupki. I w tym momencie jakby kółko się zamyka. Dlatego należy zawsze przeanalizować budynek i doprowadzić do tego, żeby był efektywny energetycznie, wtedy że nasze rachunki będą…

 – Niskie. Czyli już wiem, że muszę najpierw zadbać o dobrego projektanta, dobre zaprojektowanie mojego domu, tak by najpierw zadbać o skorupkę cieplną, a dopiero na końcu myśleć też o źródle ciepła.

 Zdecydowanie tak. Najpierw zatrzymamy ciepło, a potem dopiero je dostarczymy. W najsensowniejszy sposób.


I to już wszystko na dziś. 

Zapraszam do wysłuchania kolejnych podcastów ROCKWOOL, dziękuję i do usłyszenia Agnieszka Stawiarska.

Polecamy również:

Pomysły na ścianę w salonie. Infografika

Przestrzeń w której żyjemy, potrafi kształtować nasze samopoczucie. Począwszy od rodzaju przedmiotów i ich ułożenia, po szczegóły i elementy, na które możemy pozornie nie zwracać uwagi. Tak jak ściany.