{ "@context": "https://schema.org", "@type": "BlogPosting", "mainEntityOfPage": { "@type": "WebPage", "@id": "https://ocieplamyzycie.pl/budowa/lambda-im-mniejsza-tym-lepsza/" }, "headline": "Lambda – im mniejsza, tym lepsza", "description": "Tematem dzisiejszego spotkania będzie lambda. Jeśli chcecie mieszkać lub pracować w budynku z dobrą termoizolacją, posłuchajcie rozmowy z Piotrem Pawlakiem, szefem działu zarządzania produktowego.", "image": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2022/01/lambda-3.jpg", "width": 1200, "height": 801 }, "author": { "@type": "Person", "name": "Agnieszka Stawiarska" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "Ocieplamy Życie", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://ocieplamyzycie.pl/wp-content/uploads/2018/05/logo-300x25.png", "width": 300, "height": 25 } }, "datePublished": "2022-01-31", "dateModified": "2022-02-07" }

Lambda – im mniejsza, tym lepsza

Autorzy Rockwool 5 minut czytania

Podcast ROCKWOOL, to rozmowy z ekspertami z zakresu budownictwa, na które zaprasza Agnieszka Stawiarska.

Tematem dzisiejszego spotkania będzie lambda. Jeśli chcecie wiedzieć co to jest lambda, a przede wszystkim mieszkać lub pracować w budynku z dobrą termoizolacją, posłuchajcie rozmowy z Piotrem Pawlakiem, szefem działu zarządzania produktowego.

Ciepły dom
Ciepły dom

 

Co to jest lambda?
-Dzień dobry, Piotrze.

– Dzień dobry,

-Kupując izolacje do domu, podobno aż 60% Polaków kieruje się parametrami izolacyjnymi. Czy powinnam wiedzieć co to jest lambda, robiąc takie zakupy?

– Byłoby dobrze gdybyś wiedziała. Natomiast wiedza o tym, czym jest lambda, to jeszcze nie wszystko.

-Właśnie. Co to jest lambda?

– Lambda jest parametrem izolacyjności związanym z danym materiałem, czyli ten parametr mówi nam jak dobrze materiał ogranicza straty ciepła oraz zatrzymuje strumień ciepła. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że w lambdzie jest tak, że im mniejsza tym lepsza. I to jest podstawa.

Jaka lambda?

-Powiedz nam jakie to są wielkości, gdyby ktoś nie miał o tym zielonego pojęcia i ma zrobić zakupy pod tym kątem. Mówisz, że im mniejsza, tym lepsza – czyli jaka?

– Typowa wartość lambdy dla materiałów izolacyjnych to przedział od 0.0.30 do 0.0.40 powiedzmy 5. Jeżeli mamy parametr na poziomie 0.0.35 to mówimy, że jest to sensowny, dobry materiał izolacyjny. Górna granica, powyżej 0.0.42, wtedy mamy do czynienia z nieco gorszym materiałem . Aczkolwiek to nie wszystko i jest to trochę mylące, dlatego, że sam materiał lambda, nie powie ci nic na temat tego jak skutecznie zatrzymujesz ciepło w budynku. Dlaczego? Dlatego, że tutaj drugą kluczową kwestią jest to, ile tego materiału jest, jaka jest grubość warstwy ocieplenia. Jeżeli pochwalisz się, że zdecydowałaś się na materiał o lambdzie 0.0.20, bo i takie są na rynku, a zastosujesz 5 cm – to bardzo mi przykro, ale efekt w stosunku do słabego, w cudzysłowie, materiału o lambdzie 0.0.40, ale położonego w grubości 20 cm będzie gorszy.

Przeczytaj też: Skorupka cieplna – jak mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie?

-A jeśli mówisz o grubości, to czy jeżeli nie położę na ścianie zewnętrznej tylko gdzieś wewnątrz domu, to też ma znaczenie?

– Nie, absolutnie. Nie możesz tego zrobić. Generalną zasadą jest to, że materiały izolacyjne muszą otaczać część ciepłą domu. Tę powierzchnię czy objętość ogrzewaną, bo to jest właśnie to miejsce, w którym musimy zatrzymać ciepło i ograniczyć jego stratę do otoczenia. Jest to równie ważne latem, aby zatrzymać ciepło przed wejściem.

Ogrzewanie w domu
Ogrzewanie w domu

 

– I tam zdecydowanie 5 cm to jest za dużo na zewnętrznych ścianach?

-Generalnie tak, oczywiście. Natomiast tutaj o skuteczności ocieplenia świadczy kombinacja jakości samego materiału, czyli tej lambdy, o której mówiliśmy i jej grubości. Nie można jednoznacznie patrząc tylko na lambdę powiedzieć, że „ok, kupię materiał o pewnej lambdzie i w tym momencie mam dobrze zaizolowany dom”. Oczywiście, jeżeli położę 15 cm materiału o lambdzie 0.0.35, a 15 cm materiału o lambdzie 0.0.40, to w tym drugim przypadku będzie gorzej, ale tylko jeżeli zachowamy tą samą grubość.

Przeczytaj też: Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe. Czy warto?

-Czy tylko te dwa parametry są ważne? Czyli lambda i grubość?

-Jeżeli chodzi o samo ocieplenie, czyli zdolność do zatrzymywania ciepła, to dla samego materiału tak. Natomiast jeszcze jedną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest szczelność warstwy izolacyjnej. Możemy mieć świetną izolację, ale jeżeli zostawimy szczeliny, niedokładnie ją wykonamy, to właśnie przez te szczeliny będzie uciekało ciepło.

Ważne czynniki – materiał i jakość wykonania

-Czyli tutaj ważna jest zastosowana technologia, tak?

– Zdecydowanie. Zachowuje się trochę tak, jak woda w foliowym woreczku. Jeżeli jest jakakolwiek dziurka, to przez tę dziurkę..

-Zaczyna uciekać…

– …ze wzmożoną siłą. Dokładnie tak samo, jak z ciepłem. Jeżeli mamy nieszczelność w warstwie izolacyjnej, to tam koncentruje się strumień ciepła i tam jest wzmożona ucieczka ciepła, zazwyczaj na zewnątrz. Także, po pierwsze lambda, po drugie grubość, a po trzecie szczelność wykonania izolacji. To są elementy, które zapewnią, że będzie to ochrona przed stratą ciepła i że budynek będzie dobrze zaizolowany.

-Czyli dwa pierwsze parametry są związane z planowaniem zakupów?

– Z materiałem…

– … z materiałem. Natomiast trzeci parametr, związany jest już z jakością wykonania?

– Zgadza się. I tu jeszcze należy zwrócić uwagę na szczelność samej izolacji. Na przykład płyty materiału, w którym izolujemy ściany muszą być ściśle do siebie dopasowane. Tak samo trzeba zwrócić uwagę na wszystkie miejsca, które muszą być pewnymi nieciągłościami w izolacji. Wiadomo, że okno to już inny materiał, który inaczej izoluje i to połączenie pomiędzy oknem a warstwą ocieplenia musi być przemyślane. W innym wypadku mogą powstać mostki termiczne i w rezultacie możemy stracić cały efekt wynikający z dobrej izolacji.

-A przy połączeniu ścian z dachem, przy rynnach?

– Tradycyjnie wykonany balkon jest nieszczęściem jeżeli chodzi o termikę, ale są rozwiązania żeby zdecydowanie ograniczyć negatywny wpływ płyty balkonowej. I tu właśnie liczy się po pierwsze zaprojektowanie i przemyślenie, a po drugie samo wykonanie.

-Dziękuję bardzo za rozmowę.


I to wszystko na dziś.

Zapraszam do wysłuchania kolejnych podcastów ROCKWOOL. Dziękuję i do usłyszenia, Agnieszka Stawiarska.

 

Polecamy również:

Dom drewniany czy murowany? Jaki wybrać?

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy rozstrzygnąć jeszcze przed rozpoczęciem projektowania domu, jest wybór technologii, w której zostanie on wzniesiony. W polskich realiach oznacza to decyzję czy stawiać budynek murowany czy drewniany, a dokładniej szkieletowy, nazywany często kanadyjskim lub z bala.