Zielone miasta i domy ekologiczne ‒ przykłady i technologie

Marek Biryt 4 minut czytania

Idziemy naprzód. Miasta rosną i rozwijają się. Generują coraz to nowe możliwości, ale i wyzwania. Kumulują takie problemy jak bezrobocie, ubóstwo czy segregacja śmieci, a jednocześnie posiadają potencjał i narzędzia do rozwiązania najbardziej palących kwestii współczesnego świata jak poprawa jakości powietrza. Zieleń w mieście, o którą dbamy dziś coraz lepiej, daje nam oddech, ale nie tylko tereny zielone są płucami miasta. Najwięcej czasu spędzamy w budynkach. Warto więc zdawać sobie sprawę, jak duży potencjał drzemie zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie. Jeśli więc świadomie zadbamy o to, z czego i jak wykonane są nasze domy i budynki oraz jak w nich żyjemy, zrównoważone miasta staną się teraźniejszością.

Zielone domy czyli jakie?

domy niskoenergetyczne

Co sprawia, że budynki mieszkalne możemy uznać za ekologiczne i o czym warto pamiętać, chcąc stworzyć zielony dom, a co za tym idzie zielone miasto? O zieloności miast nie świadczy dziś tylko ilość znajdujących się w nich terenów zielonych. Dziś zielone budownictwo to budownictwo zrównoważone. To przede wszystkim rozwiązania, które poprawiają jakość życia mieszkańców, obniżają koszty utrzymania budynków oraz redukują ich oddziaływanie na środowisko naturalne podczas całego cyklu życia (budowy, użytkowania i rozbiórki). Pamiętajmy jednak, że dom ekologiczny to nie tylko szeroko pojęte oszczędności. To przede wszystkim komfort i wygoda, a także styl życia mieszkańców, którzy dzięki coraz wyższej świadomości ekologicznej i stosowaniu różnorodnych, przyjaznych dla nich i środowiska rozwiązań zyskują poczucie bezpieczeństwa, więcej czasu na relaks i realizację swoich pasji. Również w centrum miasta.

Polecamy także artykuł: Dom ekologiczny – pierwszy krok do ekologicznej transformacji

Ekologiczne materiały

O tym, jak stworzyć zrównoważony i ekologiczny dom warto zacząć myśleć już etapie projektu. Dokładnie określić swoje oczekiwania i starannie wybrać materiały, z których zostanie wzniesiony budynek. Warto zwracać uwagę, czy są one trwałe, wyprodukowane z surowców pozyskanych w sposób naturalny oraz czy nadają się do ponownego wykorzystania, recyklingu. Dobrze byłoby także, by odznaczały się wieloma cechami wpływającymi pozytywnie na komfort użytkowania budynku. Na przykład materiały izolacyjne oprócz dobrych parametrów cieplnych powinny charakteryzować się również  wysoką izolacyjnością akustyczną i  bezpieczeństwem użytkowania (np. niepalność). Wśród nich wyraźnie wyróżniają się np. wełny skalne, które są nie tylko naturalne, ale i trwałe. Mają świetne właściwości izolacyjne (zarówno termiczne, jak i akustyczne). A co bardzo istotne z punktu widzenia ekologii ‒ izolacje z wełny skalnej możemy poddawać recyklingowi i wytwarzać nowe produkty o takich samych parametrach.

Domy niskoenergetyczne coraz bardziej popularne

ekologiczny dom

| Przeczytaj też: Dom energooszczędny – poznaj wymagania i parametry

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki muszą być zbudowane zgodnie ze standardami domów niskoenergetycznych czyli tak zwanych budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Efektywność energetyczną budynków mieszkalnych można zwiększyć na wiele sposobów. Najważniejszym krokiem jest ograniczenie w nich strat ciepła. Oszczędności możemy generować zarówno poprzez odpowiednie ocieplenie ścian, podłóg i stropów, jak i zainstalowanie spełniających normy okien i drzwi oraz systemów odzyskiwania ciepła. Powinniśmy także unikać skomplikowanych kształtów budynków, zbyt dużej ilości okien od strony północnej, a bryłę posadowić na działce tak, by umożliwić jej pozyskiwanie ciepła w sposób bierny. A może by tak zamieszkać w domu kopułowym, który nie dość, że estetyczny to jeszcze niezwykle efektywny energetycznie?

OZE czyli energie odnawialne

domy ekologiczne

Miasta przyszłości to OZE. Umiejętne wykorzystanie energii odnawialnych może zapewnić budynkom nie tylko wysoką efektywność energetyczną, ale i pełną autonomię. Energia słoneczna, systemy fotowoltaiczne, biomasa czy energia geotermalna pomagają dziś ogrzać dom czy przygotować ciepłą wodę użytkową. Systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli z ponownym wykorzystaniem ciepła, przyczyniają się do zminimalizowania nakładów energetycznych związanych z podgrzewaniem powietrza wentylującego w okresie zimowym. Samowystarczalności dopełnią autonomiczne, roślinne systemy oczyszczania wody. Nowym standardem, w coraz częstszych dziś okresach suszy, staje się także magazynowanie i wykorzystanie wody deszczowej, a obecnie miasta zaczynają już dopłacać do zakupu i montażu instalacji służących do tego celu.

Zielone miasto to nie tylko nowe budynki

zieleń w mieście

A co ze starym budownictwem, które przecież nadal istnieje i cieszy się równie wysokim zainteresowaniem? Warto zaznaczyć, że zrównoważone budownictwo nie dotyczy jedynie nowo powstających domów. Budynki z rynku wtórnego również mają potencjał. Dziś na wiele sposobów można wyposażyć je tak, by były bardziej ekologiczne, a co za tym idzie ‒ bardziej przyjazne dla mieszkańców i otoczenia oraz tańsze w eksploatacji. Na przykład dzięki termomodernizacji możemy ograniczyć nie tylko zapotrzebowanie starych budynków na ciepło, ale i zmniejszyć jego straty, a w konsekwencji także smog w miastach. Nowa izolacja to również dobry wstęp do zastosowania bardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł ciepła takich jak np. fotowoltaika, którą można zamontować nawet w przydomowym ogródku. A przede wszystkim, w miastach przyszłości nie burzy się, tylko buduje, a stare budownictwo to doskonała baza. Coraz chętniej i częściej będziemy więc wydobywać jego potencjał, nadawać domom z historią nowe funkcje i tworzyć z nich przyjazne i ogólnodostępne przestrzenie, w których chętnie będziemy spotykać się i spędzać czas. Jak w domu.


Interesuje Cię temat zielonej urbanistyki – przeczytaj nasz artykuł dotyczący miejskich farm i hydroponiki.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie domu do remontu?

Piękny, stylowy, ugryziony zębem czasu… dom. Tylko że w ruinie. Czy warto kupić dom do remontu? I jakie wiążą się z tym wyzwania?