Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie domu do remontu?

Ocieplamy Życie 9 minut czytania

Piękny, stylowy, ugryziony zębem czasu… dom. Tylko że w ruinie. Czy warto kupić dom do remontu? I jakie wiążą się z tym wyzwania?

Często słyszy się, że lepiej od nowa zbudować dom, niż kupić dom do remontu, zwłaszcza jeśli jest w opłakanym stanie. Być może coś w tym jest, ale zaletami starych domów zwykle są lokalizacja i cena, a dla niektórych także ich charakter i styl. Przed podjęciem decyzji o kupnie starego domu warto przede wszystkim oszacować koszty jego modernizacji. Powinno się wliczyć w nie nie tylko malowanie czy wygładzanie ścian, położenie paneli, ale także koszty wymiany instalacji elektrycznej, stolarki okiennej, ocieplenie stropu czy ocieplenie podłogi, a nawet wywóz gruzu.

Chcesz kupić dom? Sprawdź:

  • ściany i fundamenty,
  • dach i więźbę dachową,
  • instalacje

Dom do remontu. Sprawdź ściany i fundamenty 

W przypadku starych domów do remontu w pierwszej kolejności należy sprawdzić fundamenty i konstrukcję nośną budynków. Jest to przecież podstawa domu i będzie musiała służyć latami. W tym kroku przede wszystkim należy skontrolować, czy ściany nie są popękane (warto jednak pamiętać, że część pęknięć to normalny objaw związany z „pracą” i osiadaniem budynków), a także czy nie są zawilgocone i pokryte pleśnią. Ważny też jest materiał, z którego wykonano ściany. Jeśli już na tym etapie stwierdzimy, że konstrukcja nośna nie nadaje się do dalszego użytkowania, lepiej nie podejmować się remontu, bo wkład pracy i koszty mogą być naprawdę wysokie. A efekty niekoniecznie będą zadowalające.

Zniszczony dach oznacza dom do kapitalnego remontu 

Stary dom do remontu często może nas niemile zaskoczyć stanem dachu. Przeciekający, uszkodzony dach wygeneruje kolejne wydatki. To koszty zarówno pokrycia dachowego (papy, blachodachówki, dachówki ceramicznej etc.), jak i montażu nowego dachu. W przypadku starych domów może się okazać, że remontu będzie wymagać także więźba dachowa, a to wiąże się z dodatkową ilością prac. Usunięcie i wykonanie nowej więźby dachowej jest kosztowne i czasochłonne. Remontując istniejący, czy też budując nowy należy zadbać o odpowiednie ocieplenie dachu, które w przyszłości ograniczy straty ciepła. Wybierając najwyższej klasy produkty do izolacji, jakimi są płyty lub granulat z wełny skalnej, zapewnimy sobie komfort termiczny latem i zimą.

Stary dom. Do remontu też instalacja 

Najczęściej w starych domach, które od lat nie były remontowane, zastaniemy przestarzałą instalację, wymagającą całkowitej wymiany. Lepiej wymienić ją już na etapie remontu, gdy dom jest „rozbebeszony”, niż później kuć świeżo pomalowane ściany.

Tony gruzu i konserwator zabytków 

A jeśli kucie, to i gruz… Mało kto, przystępując do remontu domu, zdaje sobie sprawę, że lwią częścią wydatków jest właśnie wywóz gruzu i śmieci. Jeśli czeka nas skuwanie ścian, to będziemy mieć do czynienia z ogromem pozostałości budowlanych. Koszt wywozu jednego kontenera gruzu to kilkaset złotych (a w przypadku starych domów na jednym kontenerze czy dwóch się nie skończy).

Przed decyzją o kupnie starego domu warto zorientować się, czy ten nie widnieje w rejestrze zabytków. Jeśli tak jest, to musimy się liczyć z tym, że nie wszystko będziemy mogli zrobić tak, jak sobie wymarzyliśmy, a prace będą musiały być wykonywane po konsultacji z konserwatorem zabytków.

 

Stary dom czy budowa domu od zera? 

No dobrze, wymieniliśmy piętrzące się trudności, których raczej unikniemy na etapie budowania domu od zera. Nie znaczy to jednak, że decyzja o remoncie domu nie będzie się opłacać.

Z pewnością stare domy wygrywają lokalizacją. Zwykle są położone w centrum miasta, z dobrym dojazdem i infrastrukturą (sklepy, szkoły, przedszkola). Ten element może być dla wielu decydujący. Wykup działki w centrum miasta zwykle graniczy z cudem albo jest bardzo kosztowny. Kupno starego domu rozwiązuje ten problem. Inną zaletą kupna domu do remontu jest niższa cena. Zwykle to oszczędność rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Omija nas także problem z brakiem odpowiednich przyłączy czy pozwoleń. No i klimat… Zwykle stare domy mają w sobie to „coś”, tę „duszę”, która odpowiednio wypielęgnowana, będzie zachwycać. A jeśli mamy smykałkę budowlaną i część rzeczy możemy wykonać sami lub zaprojektować, to w przyszłości taką architektoniczną perełkę w centrum miasta albo piękny dworek na wsi możemy sprzedać za krocie.

Zalety domu do remontu:

  • lokalizacja,
  • cena,
  • niepowtarzalna architektura,
  • czas,
  • podłączenia,
  • możliwość mieszkania w czasie remontu.

 

Warto wiedzieć, że koszty budowy domu od zera są zwykle wyższe (przy założeniu, że dom do remontu nie jest doszczętnie zniszczony), a czas inwestycji może znacznie się wydłużyć (szacuje się, że budowa domu od zera trwa około 2 lata). Oczywiście nowy dom daje możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zaprojektowania rozkładu pomieszczeń według własnego pomysłu. Unikniemy także problemu z wadami ukrytymi. Znaczące w późniejszej eksploatacji mogą być koszty utrzymania nowego domu, które z uwagi na wykorzystanie nowych technologii będą niższe (zwłaszcza w przypadku domów energooszczędnych). Najważniejsze jednak przed podjęciem decyzji jest zrobienie dobrego kosztorysu i oceną wszystkich „za” i „przeciw”.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Kryzys pandemiczny a kryzys energetyczny. Jak zachować dystans wobec wzrostów cen energii?

Jakie zmiany wywołała pandemia COVID-19 w sektorze energetycznym i co oznaczają one dla przeciętnego właściciela domu jednorodzinnego? Czy można się przed nimi zabezpieczyć? W pewnym stopniu – tak.