Nietypowe projekty domów: stożki, kopuły, cylindry. Jak się w nich mieszka?

Marek Biryt 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jak są zaprojektowe domy kopułowe

Jak je zabezpieczać

Czy są to domy energooszczędne

Choć domy o nietypowych kształtach są na całym świecie budowane od wielu lat, wciąż nieczęsto można je spotkać na osiedlach domów jednorodzinnych. Jednak wśród przyszłych inwestorów widać coraz większe zainteresowanie bryłami na planie koła. I nic dziwnego, bo takie konstrukcje mają niezwykle wiele zalet.

Funkcjonalne i energooszczędne domy coraz bardziej pożądane

Przed współczesnym budownictwem jednorodzinnym stoi wiele wyzwań. Dziś liczy się nie tylko funkcjonalność, ale również to by był to dom energooszczędny, estetyczny i innowacyjny. Najmocniejszym spoiwem trendów budowlanych od dłuższego  czasu są więc minimalizm i ekologia, a my coraz częściej wybieramy oszczędne bryły. Takie konstrukcje nie tylko ograniczają zużycie energii, ale także najlepiej wpisują się zarówno w miejski krajobraz, jak i mniej zabudowane przestrzenie.

nietypowe projekty domów

Obłe konstrukcje nie walczą z ukształtowaniem terenu, tylko tworzą z nim wspólny projekt, zapewniając mieszkańcom coraz częściej pożądany powrót do natury. ‒ Dziś w budownictwie najbardziej liczy się energooszczędność i nawiązanie do natury. Zwłaszcza teraz, gdy czujemy jej niedosyt, szczególnie pragniemy zrelaksować się i odpocząć w naturalnym, przyjaznym środowisku. A w nim nie występują kąty proste. Dlatego coraz częściej, również w projektach indywidualnych, dążymy do naturalnych, organicznych kształtów oraz maksymalnego wykorzystania potencjału i ukształtowania przestrzeni, w którą budynki mają się wręcz wtopić.  Jednak w dobie globalnego ocieplenia, a nawet już przegrzania naszej planety, kluczowe jest przede wszystkim stosowanie rozwiązań energooszczędnych i ochrona przed skutkami zawirowań pogodowych. Tu również sprawdzają się najlepiej formy aerodynamiczne, a najbardziej ergonomicznym kształtem jest właśnie koło. Domy o takich kształtach posiadają lepszą efektywność energetyczną, co przekłada się bezpośrednio na portfel inwestora, a jeśli tylko dobrze się je wykona, można wiele zaoszczędzić podczas eksploatacji. Dlatego tak ważne, już na etapie projektowania, jest zaplanowanie odpowiednich rozwiązań oraz dobór wytrzymałych i  bezpiecznych materiałów. Nowoczesne technologie nam w tym pomagają, a produktów na rynku jest sporo. Największy potencjał ma wciąż drewno, gdyż jako materiał naturalny, nie pozostawia śladu węglowego, a my sami najlepiej czujemy się w jego otoczeniu. Ma być więc funkcjonalnie i blisko natury. ‒ mówi Andrzej Truszczyński – architekt, prezes TKHolding Truszczyński Kobierzewski*.

Budowla na planie koła – czy faktycznie jest oszczędna?

Argumentem zachęcającym coraz większą ilość inwestorów do wyboru domów na planie koła jest przede wszystkim cena ‒ nawet o 20% niższa od kosztu budowy klasycznego domu. Na jej atrakcyjność ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jest to niski koszt wykonania i szybki czas realizacji. Dzięki temu, że budynki na planie koła posiadają mniejszą powierzchnię, ich konstrukcje mogą być lżejsze i powstawać z mniejszej ilości materiałów, w tym elementów prefabrykowanych. Ich montaż nie jest więc skomplikowany i zwykle trwa około 3-4 miesięcy. To dobre rozwiązanie szczególnie dla młodych inwestorów, zwłaszcza, że do wzniesionej już bryły można dobudowywać kolejne moduły. W zależności od aktualnych możliwości finansowych i zmieniających się potrzeb.

Jak zabezpieczać domy kopułowe

Domy na planie koła sprzyjają relaksowi, dobrze wpływają na skupienie, a odpowiednio zabezpieczone mogą stać się prawdziwą oazą spokoju, odporną na wodę, ogień i wiatr. Warto więc do ich wykończenia wykorzystać materiały wysokiej jakości. Wełna skalna ROCKWOOL, dzięki swoim ognioodpornym (klasa reakcji na ogień A1) i paroprzepuszczalnym właściwościom, nie tylko wzmocni ochronę przeciwpożarową domu i zabezpieczy go przed wilgocią, ale także zapewni odpowiedni mikroklimat we wnętrzach. Z łatwością można nią zabezpieczyć także okrągłe sklepienia domów kopułowych, w których dźwięk odbija się od zakrzywionych ścian i wyeliminować w ten sposób charakterystyczny pogłos.

Domy energooszczędne z natury

Prawidłowo wzniesione konstrukcje domów kopułowych zdecydowanie łatwiej niż tradycyjne konstrukcje spełniają standardy domów ekologicznych i energooszczędnych, które od 1 stycznia 2021 r. zostaną zmienione. Mniejsza i opływowa powierzchnia ścian zewnętrznych oraz dachu ogranicza straty ciepła, a znikoma ilość narożników i załamań minimalizuje ryzyko powstawania miejsc ucieczki ciepła z wnętrza domu. Dzięki izolacji takiej konstrukcji odpowiednio dobraną skalną wełną mineralną koszty eksploatacji mogą być niższe nawet o 50% w porównaniu do tradycyjnych brył.

Nietypowe domy – proste, ale efektowne

nietypowe domy

Domy na planie koła zainteresują zwłaszcza tych, którzy cenią prostotę, ale poszukują jednocześnie nietypowych rozwiązań. Mimo prostej bryły taki budynek prezentuje się niebanalnie, a szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych pozwala nadać obłej fasadzie indywidualny charakter. Do tego typu projektów wręcz stworzone są panele ROCKPANEL. Wytwarzane ze sprasowanej wełny skalnej, łączącej w sobie zalety kamienia i łatwość obróbki drewna, zapewniają fasadom harmonię i naturalny wygląd.

Jeśli tylko plan zagospodarowania przestrzennego twojej gminy dopuszcza taką budowę (warto to sprawdzić, bo nie zawsze jest to niemożliwe), a ty masz w sobie otwartość na niestandardowe rozwiązania i poszukiwanie odpowiedniego wykonawcy i aranżacja nietypowej przestrzeni nie stanowi dla Ciebie problemu, warto wziąć pod uwagę dom na planie koła. Będziesz w nim szczęśliwy. Na okrągło.

 

*laureat 2019 FERD’s,  doceniony w kategorii architektura, między innymi za innowacyjne i ekologiczne podejście do projektowania z użyciem najnowocześniejszych technologii.

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Modny dom – najnowsze trendy w budownictwie i aranżacji wnętrz

Jak będą wyglądały budynki przyszłości? Czy nowoczesne technologie na dobre wprowadzą się do naszych domów? Jak je modnie urządzić? Przedstawiamy trendy na 2019 i 2020 rok w budownictwie i aranżacji wnętrz.