Dlaczego termoizolacja budynku jest pierwszym krokiem do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia?

Ocieplamy Życie 6 minut czytania

Termoizolacja to jeden z ważniejszych elementów, które wpływają na obniżenie kosztów zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia domu. Ciepło czy chłód zatrzymane w domu nie generują dodatkowych kosztów związanych z ich wyprodukowaniem. To oszczędność rzędu od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najpierw jednak trzeba zainwestować. Jakie są koszty ocieplenia budynku? Z jakich dofinansowań można obecnie skorzystać? Wyjaśniamy.

Nieocieplone ściany powodują znaczne utraty ciepła (szacuje się, że nawet 40%!). Właściwa termoizolacja budynku znacznie ogranicza straty cieplne, a co za tym idzie, wpływa na wysokość ponoszonych przez nas opłat. By jednak zaoszczędzić, najpierw musimy ponieść koszty. Pomóc mogą programy dofinansowujące takie inwestycje.

Warto wiedzieć – ocieplanie budynku krok po krok
Zanim przystąpimy do ocieplania ścian zewnętrznych, należy zająć się wymianą stolarki okiennej i drzwiowej (jeśli tego wymaga), bo pojawiające się tutaj nieszczelności mogą spowodować znaczną utratę ciepła. Nie można również zapomnieć o ociepleniu stropu i ociepleniu podłogi.

Żeby dodatkowo zwiększyć energooszczędność budynku, warto zastanowić się nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Ile można zaoszczędzić? 

Szacuje się, że znaczna część energii (nawet do 70%) zużywana jest na ogrzewanie pomieszczeń. Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, przez które ucieka najwięcej ciepła, powinno dać oszczędności rzędu 20–35% kosztów ogrzewania, a odpowiednie ocieplenie dachu to kolejne przynajmniej 10%. Szacuje się, że przy właściwej termoizolacji domu można zaoszczędzić prawie 50% na kosztach ogrzewania.

Energia cieplna ucieka:

    • przez piwnicę (do 10%),
    • przez okna, wentylację (do 15%),
    • przez dach (do 27%),
    • przez ściany zewnętrzne (do 40%).

 

 

Ile kosztuje ocieplenie budynku?

Koszt ocieplenia domu jest zależny od materiałów, które wykorzystamy, a także od ceny tzw. robocizny. Do ocieplenia domu najczęściej wykorzystuje się styropian lub wełnę skalną. Koszt ocieplenia budynku wełną skalną jest wyższy, ale ma wiele zalet. Poza niskim współczynnikiem przenikania ciepła wełna skalna posiada znacznie lepsze właściwości akustyczne i jest całkowicie niepalna. Jest elastyczna, co ułatwia wypełnianie szczelin i nierówności. Co ważne, zimną zmniejsza wychładzanie się pomieszczeń, a latem zapobiega ich nagrzewaniu.

W ostatnim czasie ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły. Szacuje się, że w porównaniu do ubiegłego roku ceny materiałów izolacyjnych mogły wzrosnąć nawet o ponad 60%

Ceny styropianu i wełny skalnej:

  • ceny styropianu od 15 zł za m2 do 78 zł za m2,
  • ceny wełny skalnej od 10 zł za m2 do 70 zł za m2.

 

Do kosztów ocieplenia domu należy doliczyć koszt zaprawy, a także siatki z włókna szklanego oraz kleju. Do tego dochodzi robocizna (więcej zapłacimy za wykonanie robót związanych z ociepleniem wełną mineralną). Szacuje się, że średni koszt ocieplenia styropianem domu o wielkości 100–150 mkw. wynosi od 25 tys. zł do 30 tys. zł, a wełną skalną do 38 tys. zł.

Co wpływa na wysokość kosztów ocieplenia domu?

 • ceny materiałów, takich jak:
  • wełna skalna lub styropian,
  • zaprawa klejąca,
  • siatka i klej,
  • tynk,
 • robocizna.

 

Po podsumowaniu kosztów inwestycja dla domu o wielkości 100–150 mkw. może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taki wydatek to spore obciążenie dla budżetu. Jednak koszty te można ograniczyć poprzez wykorzystanie różnego rodzaju dofinansowań.

Termoizolacja budynku. Dofinansowania ocieplenia domu 

Program „Czyste powietrze” to jeden z bardziej popularnych programów wspierających termoizolację budynku. Dofinansowanie można otrzymać na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych (bez wymiany pieca). W tym przypadku można starać się o dofinansowanie nawet do 30 tys. zł.

Program obejmuje także dopłaty do wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła. Przy przeprowadzeniu termomodernizacji i wymiany pieca można uzyskać dofinansowanie rzędu 69 tys. zł, a przy prefinansowaniu – nawet do 79 tys. zł

Dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” obejmuje trzy poziomy:

 • poziom podstawowy – do 30 tys. zł,
 • poziom podwyższony – do 37 tys. zł i do 47 tys. (dotacja z prefinansowaniem),
 • najwyższy poziom dofinansowania – 69 tys. zł i 79 tys. (dotacja z prefinansowaniem).

 

Z programu „Czyste powietrze” mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych albo wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Kwota dofinansowania jest zależna od dochodów, a także od zakresu przeprowadzonych prac.

Możliwe jest również dofinansowanie do termomodernizacji w ramach programu Stop Smog, który jest realizowanych na terenie gmin położonych na obszarach, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Dzięki temu ubodzy właściciele domów jednorodzinnych będą mogli nie tylko wymienić źródła ciepła na niskoemisyjne, ale także sfinansować termomodernizację a także podłączyć budynek do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Ocieplenie budynku. Dofinansowanie przy wykorzystaniu ulgi termomodernizacyjnej 

W ramach oszczędności można skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty 53 tys. zł. Odliczyć możemy m.in. materiały i usługi związane z ociepleniem przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Dofinansowanie do termomodernizacji mieszkania  

O dofinansowanie termomodernizacji mogą starać się także właściciele lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dla nich dedykowany jest program „Ciepłe Mieszkanie”, w ramach którego będą mogli m.in. wykonać instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody, wymienić okna i drzwi czy zastosować np. kocioł gazowy kondensacyjny. Dotacja jest uzależniona od dochodów i może wynieść od 15 tys. zł do 37,5 tys. zł.

W czasach rosnących w galopującym tempie cen za energię termoizolacja domów to konieczność. Termoizolacja budynku, choć kosztowna, przynosi duże odciążenie dla domowego budżetu. Jeśli doliczymy do tego możliwe dofinansowania, to inwestycja szybko przyniesie zyski.​​

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Remont domu w 2024 roku. Trendy i rozwiązania.

Poznaj trendy i nowoczesne rozwiązania w remontach domów w 2024, łączące ekologię i technologię Smart Home.