10 pomysłów na oszczędność bez kompromisów na jakości

OcieplamyZycie.pl 6 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Czym kierować się przy wyborze materiałów do wykończenia domu

Czy warto sięgać po najtańsze materiały i zamienniki

Na czym nie powinniśmy oszczędzać

Urządzając mieszkanie, można odnieść wrażenie, że rozwiązania, które najbardziej chcielibyśmy mieć w swoim domu, zawsze okazują się tymi najdroższymi. Zanim jednak porzucimy marzenia, warto poszukać alternatywnych materiałów, które dadzą podobny efekt za znacznie mniejsze pieniądze. Oto dziesięć pomysłów, jak wykończyć dom tak, żeby on nie wykończył nas finansowo.

Bogate wnętrze to niekoniecznie drogie wnętrze. W dobie mody na minimalizm więcej nie oznacza lepiej i aby osiągnąć efekt ekskluzywnego wnętrza, czasem wystarczy po prostu zrezygnować z elementów wystroju, które nie są konieczne. Zachowanie umiaru pozwala nierzadko lepiej wyeksponować to, co najbardziej na to zasługuje, np. piękną podłogę lub designerską lampę. A przy tym oszczędzić.

Podczas wykańczania domu niejednokrotnie kusi nas sięgnięcie po najtańsze materiały lub pójście na skróty. Poszukując oszczędności, powinniśmy jednak pamiętać, że te nie zawsze oznaczają kupowanie po najniższych cenach. Za niektóre rozwiązania będziemy musieli zapłacić więcej, lecz ich trwałość czy inne zalety sprawią, że w dłuższej perspektywie wydamy zdecydowanie mniej. Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć, gdzie naprawdę warto skorzystać z tańszych zamienników.

oszczędność bez kompromisów

Przeczytaj też: Od gruntu aż po dach, czyli jak oszczędzić na budowie domu

Oto dziesięć pomysłów, jak oszczędzić bez kompromisów na jakości.

1. Cienka okleina, szerokie możliwości wykorzystania

Drewniane meble kosztują, ale fornir naturalny, czyli cienka okleina z uzyskiwana z płatów drewna, może stanowić dobrą i tańszą alternatywę dla litego drewna. Tak wykończone meble świetnie zadomowią się w kuchni – zarówno w stylu nowoczesnym, jak i skandynawskim, angielskim czy prowansalskim. Poza zachowaniem wyglądu litego drewna, fornir ociepla wnętrze, a do tego cechuje się wysoką trwałością.

Drugim jego zastosowaniem, które należy mieć na względzie, jest możliwość użycia do renowacji starych mebli czy oklejenia drzwi, dlatego warto pamiętać o fornirze przy remoncie.

2. Tapeta z włókna szklanego zamiast gładzi

Nawet najlepiej zaprojektowane mieszkanie nie wygląda ładnie, jeśli jego ściany są nierówne i popękane. Uzupełnienie takich ubytków to pracochłonny proces, który sporo kosztuje, jeśli chcemy zatrudnić fachowca. Na dodatek nie mamy pewności, czy zaraz po remoncie nie zaczną pojawiać się kolejne pęknięcia.

Dlatego warto rozważyć wykorzystanie tapet z włókna szklanego. Choć sam materiał nie należy do najtańszych, jego położenie trwa znacznie krócej niż wyrównywanie przy użyciu gładzi. Tapety zamaskują wszystkie ubytki, również te, które pojawią się w przyszłości. Co więcej ich trwałość szacuje się nawet na 20-30 lat. Nie oznacza to jednak, że przez cały ten czas będziemy skazani na ten sam wystrój wnętrza. Tapety z włókna szklanego można wielokrotnie malować zwykłymi farbami emulsyjnymi.

3. Tynk dekoracyjny, który może zmienić się w beton, a nawet w metal

Stworzenie niektórych efektów wykończeniowych jest bardzo drogie lub po prostu bardzo trudne i czasochłonne, a znalezienie ekipy zdolnej je wykonać graniczy z cudem. Przykładowo, chcemy w naszym industrialnym wnętrzu zaaranżować ścianę ze skorodowanej blachy lub miedzi pokrytej patyną. Zamiast szukać odpowiednich kawałków metalu, martwić się o ich bezpieczny transport i montaż, warto zdecydować się na dużo prostszy w aplikacji tynk dekoracyjny.

Ogromną zaletą tynków dekoracyjnych jest ich uniwersalność, umożliwiająca wpasowanie się w praktycznie każdą aranżację. Dla wielbicieli minimalizmu istnieją odmiany imitujące beton architektoniczny lub kamień. Nie zabraknie też wariantów idealnie pasujących do wnętrz w stylu glamour czy rustykalnym.

4. Panele 3D zamiast cegły i kamienia

Innym pomysłem na uzyskanie efektownego wykończenia ścian są panele 3D. Na rynku istnieje duży wybór wzorów, począwszy od tych imitujących naturalne materiały, a skończywszy na geometrycznych kształtach dla miłośników futurystycznych wnętrz.

Jeśli marzy nam się ściana pokryta cegłą lub kamieniem, musimy liczyć się nie tylko z kosztami samych materiałów lecz także ich transportu i montażu. A te ze względu na ich dużą wagę nie są niskie. Decydując się na panele 3D, nie musimy się o to martwić. Styropian czy pianka, z których są zrobione, ważą tyle co nic, a przyklejenie ich jest na tyle proste, że bez problemu poradzimy sobie z tym sami. Kiedy skończymy, efekt wizualny nie będzie w niczym się różnił od tego uzyskanego z wykorzystaniem prawdziwej cegły czy kamienia.

oszczędność bez kompromisów

Przeczytaj też: Koszty budowy domu 2022 – ile wydamy na projekt, budowę i wykończenie?

5. Kwarc zamiast marmuru

Marmur, to brzmi dumnie… ale również drogo. Choć trudno odmówić mu eleganckiego wyglądu, jako blat kuchenny doskonale nada się również płyta konglomeratowa.

Konglomerat na bazie kwarcu wyróżnia to, czego potrzebujemy w kuchni: niska porowatość. Praktycznie nie wchłania wody i dzięki temu nie staje się siedliskiem dla bakterii i drobnoustrojów. Do tego jest dość odporny na uszkodzenia mechaniczne i domowe kwasy oraz można go docinać do konkretnego kształtu, co czyni taki blat jednolitym elementem aranżacyjnym, wolnym od spoin.

6. Panele winylowe zamiast płytek

Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie bardzo często stosowane w budownictwie. Na etapie wykańczania pojawia się jednak problem – co z podłogą? Najlepiej wygląda, gdy jest jednolita w całym pomieszczeniu. Jednak w części salonowej zwykle nie chcemy mieć zimnych płytek, z kolei drewniana podłoga lub panele w kuchni szybko się zniszczą. Dobrą alternatywą mogą być panele winylowe.

Ich wytrzymałość i odporność na zabrudzenia sprawiają, że doskonale sprawdzają się w kuchni, a imitująca drewno powierzchnia będzie świetnie wyglądała w salonie. Położenie paneli winylowych jest znacznie szybsze, prostsze i tańsze niż kładzenie płytek, szczególnie jeśli wybierzemy te montowane na zatrzask.

7. Płytki na całej powierzchni? A może…

Czasem oszczędność na materiale wynika nie bezpośrednio z jego rodzaju, a użytej ilości. Dobrym przykładem jest tutaj łazienka: zastanówmy się, czy faktycznie potrzebujemy kafelków na całej powierzchni pomieszczenia.

Dużo ciekawszym, zarówno kosztowo, jak i wizualnie efektem może być pokrycie nimi tylko podłogi oraz miejsc mających bezpośredni kontakt z wodą. Pozostałą przestrzeń możemy wykończyć przeznaczoną do łazienki farbą lub wspomnianym już tynkiem dekoracyjnym, a kontrastowy kolor lub ciekawa faktura dodatkowo nadadzą łazience niepowtarzalnego charakteru.

8. Palety zamiast tradycyjnego tarasu

Chyba każdy, kto wyprowadza się do domu za miastem, wyobraża sobie tę scenę: poranek, śpiew ptaków i kawa na tarasie. Tylko najpierw trzeba zbudować taras. Niestety często w obliczu innych wydatków ten może spaść na sam koniec listy. Istnieje jednak tańsza alternatywa, która pozwoli cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu od samego początku. I jest nią taras z palet. To łatwo dostępny i tani materiał, z którego można zbudować solidną konstrukcję.

Ubite podłoże należy pokryć agrowłókniną, ustawić bloczki betonowe, a następnie rozłożyć palety, do których umocowane zostaną deski. W ten sposób szybko i tanio stworzymy taras, który posłuży nam przez kilka lat.

oszczędność bez kompromisów

Przeczytaj też: Wykończenie domu. Jak do tego podejść?

9. Gres zamiast kostki brukowej

Szukając materiału do wyłożenia przestrzeni wokół domu, a więc podjazdów, ścieżek i strefy do rekreacji czy pracy, większość z nas myśli o kostce brukowej. Warto jednak zainteresować się nieco bardziej współczesną alternatywą dla tego materiału – gresem. Jest on znacznie bardziej wytrzymały i estetyczny, a przy tym koszt materiału wcale nie jest wyższy.

W tym przypadku oszczędzimy jednak przede wszystkim na montażu i późniejszej eksploatacji. Położenie płyt gresowych trwa dużo krócej niż układanie kostki. Ponadto są one odporne na warunki atmosferyczne, nie zarastają chwastami i wyglądają dobrze nawet po wielu latach.

10. W pewnych kwestiach jednak nie ma “zamiast”

Dobre samopoczucie, jakie stworzymy sobie we wnętrzu naszego domu zależy jednak przede wszystkim nie od wykończenia ścian, podłóg czy stylowych elementów wyposażenia, ale od tego, jaki komfort życia zapewnimy domownikom.

Lubisz bardziej chłodne wnętrza? To bardzo ciekawy wybór, ale niech chłód ograniczy się do wystroju, a sam komfort termiczny zostanie zachowany na odpowiednim poziomie. Industrialne wnętrze jest świetnym pomysłem, ale jeśli brak właściwej izolacji akustycznej, będziemy słyszeć wszystko, co dzieje się na zewnątrz i naprawdę czuć się jak w fabryce. A nie o to przecież chodzi.

Dlatego tak ważne jest, by szukając tanich zamienników nigdy nie myśleć o najważniejszych materiałach budowlanych, np. termoizolacji. Ostatecznie to rozwiązania takie, jak wełna skalna tworzą ciepłą i zdrową atmosferę domu, sprawiając, że chce się w nim przebywać.

Fornir naturalny wytwarza się

Z użyciem specjalnie do tego przystosowanych drukarek 3D
Z cienkich arkuszy skrawanych z pni drzew
Jako produkt z odzysku starych mebli
Aktualnie nie jest wytwarzany z racji wysokich kosztów produkcji

Z cienkich arkuszy skrawanych z pni drzew

oszczędność bez kompromisów

Jako alternatywę dla kostki brukowej warto przemyśleć

Panele winylowe
Gres
Tynki strukturalne
Panele z forniru

Gres

oszczędność bez kompromisów

Trwałość tapet z włókna szklanego ocenia się na nawet:

5-10 lat
6-12 lat
20-30 lat
30-50 lat

20-30 lat

oszczędność bez kompromisów

Ciekawą alternatywą dla blatu z marmuru może być płyta z:

Konglomeratu kryształowego
Konglomeratu kwarcowego
Kombinatu kwartowego
Koncentratu kwarcowego

Konglomeratu kwarcowego

oszczędność bez kompromisów

Ostatnie, na czym powinniśmy oszczędzać, to:

Blaty kuchenne
Farby do malowania ścian
Płytki łazienkowe
Materiały do termoizolacji

Materiały do termoizolacji

oszczędność bez kompromisów

Tynk dekoracyjny może imitować:

Beton architektoniczny
Zardzewiałą blachę
Miedź pokrytą patyną
Każdą z wymienionych powyżej powierzchni

Każdą z wymienionych powyżej powierzchni

oszczędność bez kompromisów

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe – czy warto? Poznaj naszą opinię

Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe? Dla kogo jest wodne ogrzewanie podłogowe? Wykonując taką instalację, należy przestrzegać kilka istotnych zasad.