Biały, kremowy, beżowy – dlaczego najczęściej wybieramy neutralne barwy?

Beata Lipov 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Kolory w jakich żyjemy mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

Wylistowujemy wpływ konkretnych barw na nasze zdrowie i nastrój.

Podpowiadamy jak dobrać kolor do wnętrza.

Kolory, którymi się otaczamy mają wpływ na nasz nastrój, samopoczucie, a nawet zdrowie. Mogą działać kojąco, relaksująco, wyciszająco, mogą łagodnie pobudzać, dodawać energii, ale też wywoływać irytację, napięcie i w rezultacie doprowadzać do stanu permanentnego stresu, który ma bezpośredni wpływ na kondycję i funkcjonowanie organizmu. Dlatego decyzja o wyborze kolorów we wnętrzach jest tak istotna.

Wpływ kolorów na samopoczucie – kolory ścian

Barwy neutralne – takie jak biel i beże są obecnie najczęściej wybieranymi przez nas kolorami. Sa one bezpieczne, pasują do wnętrz klasycznych, minimalistycznych, skandynawskich, a także utrzymanych w stylu nowoczesnym. Działają kojąco na nasze samopoczucie. Potęgują uczucie spokoju i relaksu. Mają też tę zaletę, że stanowią doskonałą bazę do dalszej aranżacji wnętrza. W zależności od doboru akcentów kolorystycznych, możemy utrzymać wnętrze w klimacie monochromatycznym lub postawić na kontrastowe dodatki. Do bieli pasują wszystkie inne kolory z palety barw, dlatego jest tak uniwersalna. Warto tu pamiętać o całej bazie odcieni bieli — dobierając odpowiedni, możemy uzyskać pożądany efekt. Odcienie chłodne dobrze będą się sprawdzać w pomieszczeniach o ciepłym lub neutralnym oświetleniu, zaś ciepłe odwrotnie, tam, gdzie światło jest zimne. Dzięki odpowiedniemu doborowi odcienia, możemy zneutralizować lub podkreślić naturalne oświetlenie wnętrza.

Szarość – to też kolor z palety neutralnej, który ostatnimi czasy święci wnętrzarskie triumfy. Jest kojący, uspokaja, pomaga w osiągnięciu wewnętrznego ładu. Do niedawna trudno było sobie wyobrazić kolor szary na ścianach pomieszczeń mieszkalnych. Zarezerwowany był do wnętrz o przeznaczeniu użytkowym. Wraz z wzrastającą popularnością wnętrz w klimacie industrialnym i zwróceniem się ku korzeniom skandynawskim, szary stał się prawdziwym królem palety barw i jednym z najczęściej wybieranych kolorów. Warto tu zwrócić uwagę na uniwersalność i bogatą gamę odcieni szarości. To od tych subtelności zależy, jak będziemy się czuć we wnętrzu. Chętnie wybieramy szarość o lekkim zabarwieniu beżem. Taki kolor na ścianach ociepla wnętrze i przyjemnie je tonuje, dając poczucie spokoju. Pasuje zarówno do dużych, przestronnych pomieszczeń, ale też zadziwiająco dobrze sprawdza się w małych pokojach czy łazienkach.

Barwy i ich wpływ:

  • Niebieski – warto stosować go w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku. Odcienie niebieskiego chętnie wykorzystywane są w sypialniach, a to dlatego, że niebieski nie tylko zmniejsza poziom stresu, ale też ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Poprzez swoje działanie uspakajające sprzyja zasypianiu. Chętnie też wybieramy niebieski do łazienek, gdyż jest antyseptykiem, kojarzy się z higieną i czystością.
  • Zielony – to kolejny kolor sprzyjający relaksowi i odpoczynkowi. Warto wiedzieć, że łagodne odcienie zielonego zmniejszają napięcie mięśniowe.
  • Brąz – bliski krewny beżów kojarzy się z wnętrzami klasycznymi, o solidnych, stabilnych podstawach. Dlatego umiejętnie dobrany i wykorzystany, pomaga stworzyć wnętrze, w którym będziemy czuć się bezpiecznie i pewnie. Użyty w nadmiernej ilości może przytłaczać, dlatego warto go zestawiać z innymi kolorami. Doskonale wygląda z bielą, ale też pięknie komponuje się z wszelkimi odcieniami niebieskiego.
  • Żółty – jest radosny, ekspresyjny i energetyczny. Dodaje pewności siebie, zachęca do działania i poprawia nastrój. Chętnie wykorzystywany w kuchni i jadalni, a także w pokojach dziecięcych. Pastelowe odcienie żółtego sprawdzą się w pokojach przeznaczonych do pracy i nauki.
  • Czerwony – jest kolorem mocnym, zdecydowanym, intensywnym. Pobudza do działania podobnie, jak żółty i nastraja pozytywnie. Warto pamiętać, że podnosi ciśnienie krwi. Czerwony w dużej ilości może przytłaczać, ale też powodować złość i irytację. Natomiast w dodatkach sprawdza się doskonale. Chętnie stosowany w sypialni, gdyż od wieków jest symbolem miłości. Jednak zbyt intensywne odcienie użyte w nadmiarze mogą utrudniać zasypianie.

Przeczytaj artykuł: modne kolory ścian w mieszkaniu

Jak dobrać kolor do wnętrza?

To jedna z najtrudniejszych decyzji, która często bywa bagatelizowana. Kolor nie tylko wpływa bezpośrednio na to, jak się w danym pomieszczeniu czujemy, ale też definiuje, jak pomieszczenie jest postrzegane. Oddziaływanie koloru na percepcję wizualną jest niebagatelne. Kolorem możemy wnętrze optycznie powiększyć lub zmniejszyć, rozszerzyć lub zwęzić. Odpowiednim doborem barw zatuszujemy wady pomieszczenia i uwypuklimy jego zalety. Pamiętajmy , że we wnętrzu mamy się przede wszystkim czuć komfortowo. Oto kilka zasad przy doborze koloru :

  • Postaw na bazę – kolor bazowy powinien stanowić ok. 70% całości. Najbezpieczniejszą bazę znajdziesz wśród kolorów neutralnych. Wybieraj wśród bieli, beżu i szarości.
  • Dobierz barwę uzupełniającą. Może być to barwa z podobnej lub kontrastowej gamy kolorystycznej, w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać.
  • Zwróć uwagę na światło. Sprawdź, jak wygląda wybrany kolor w pomieszczeniu, w którym zamierzasz go użyć. Kup próbnik i pomaluj fragment ściany. Poczekaj, aż wyschnie i osiągnie docelowy odcień.
  • Nie podążaj za modą. Trendy są po to, żeby się inspirować, ale to Ty musisz się dobrze czuć we wnętrzu. Wyraź swoją indywidualność poprzez dobór koloru.

Bez względu na to, czy lubisz ciepłe, przytulne wnętrza, czy wolisz ascetyczne, chłodne przestrzenie, to Ty decydujesz. Próbuj i się nie zrażaj, a jeśli Ci się znudzi, to zawsze możesz przemalować pomieszczenie ☺.

Piszemy również o najnowszych trendach w budownictwie i designie! Przeczytaj nasz artykuł.

Opinie

  • Dziękuję ślicznie! Zielone ściany przemalowałam na jasny beż i teraz to jest pokój o zupełnie innym klimacie:))

  • Bardzo przydatny i ciekawy artykuł. Dużo fajnych rzeczy się dowiedziałem. Nawet sobie nie wyobrażałem, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Uszczelnianie okien. Co zrobić kiedy wieje nam z okien?

Zmorą właścicieli istniejących budynków są często stare, nieszczelne okna. W większości przypadków to właśnie one są odpowiedzialne za duże straty ciepła, a co za tym idzie – wyższe rachunki za ogrzewanie.