Podłogi i ściany – jak zaoszczędzić, by nie musieć przeprowadzać remontu po paru latach?

Autorzy Rockwool 8 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

Jaki rodzaj podłogi wybrać

Jak zaoszczędzić na wykańczaniu ścian

Czy warto oszczędzać na ociepleniu

Nareszcie jest – nasz wymarzony własny dom! Od lat przeglądaliśmy magazyny wnętrzarskie w poszukiwaniu rozwiązań, które pomogą nam stworzyć stylową przestrzeń. Teraz możemy przystąpić do dzieła. I wtedy nadchodzi moment, w którym trzeba podliczyć, ile to wszystko będzie kosztowało. Nagle okazuje się, że urządzenie przytulnego salonu według naszej wizji kosztuje tyle, ile wynosi nasz budżet na wykończenie całego domu. Czy jest na to rada?

Inspiracje wnętrzarskie vs. rzeczywistość

Dylematy zaczynają się już na samym początku naszej drogi, czyli przy wykańczaniu podłóg i ścian. Piękne drewniane deski barlineckie i modna betonowa ściana, o których marzyliśmy od lat, nagle tracą na atrakcyjności, gdy poznajemy ich ceny. W tej sytuacji mamy do wyboru dwie drogi. Albo urządzamy wnętrza dokładnie tak, jak to sobie wymarzyliśmy, odkładając na ten cel każdą zarobioną złotówkę i licząc się z tym, że efekt końcowy zobaczymy dopiero za wiele lat. Albo idziemy na kompromisy. Większość z nas wybiera tę drugą drogę. Oszczędność nie musi jednak zaraz oznaczać surowych białych ścian i klepki PCV na podłodze.

Jak mądrze zaoszczędzić przy wykańczaniu ścian i podłóg?

Zanim, rozpaczliwie szukając oszczędności, pobiegniemy do sklepu budowlanego po najtańsze materiały, dobrze jest zastanowić się, czy na pewno nas na to stać. Cena wynika z wielu czynników i jednym z nich jest trwałość produktu. Kupując te najtańsze, pozbawione gwarancji lub pochodzące z niepewnego źródła, wiele ryzykujemy. Między innymi to, że zaraz po zakończeniu remontu będziemy musieli rozpocząć kolejny. Warto też ustalić sobie, gdzie szukać kompromisów, a gdzie zdecydowanie nie.

Jednocześnie najdroższe materiały wcale nie muszą być najlepsze. W branży wnętrzarskiej wciąż pojawiają się nowe trendy. Modne rozwiązania automatycznie stają się droższe, choć niekoniecznie muszą być lepsze. Dobrze jest upewnić się, że za ceną idzie rzeczywista jakość, trwałość i że jest to coś, co odpowie na nasze potrzeby.

Przeczytaj też: Od gruntu aż po dach, czyli jak oszczędzić na budowie domu

Podłogi i ściany

Drewniane podłogi czy panele?

Najlepszym przykładem jest tu wykończenie podłogi. Wielu z nas, myśląc o wymarzonej podłodze, ma przed oczami piękne drewniane deski pachnące jeszcze żywicą. Entuzjazm opada zwykle po sprawdzeniu, ile kosztowałoby położenie ich w całym domu. Obecnie, w pierwszej połowie 2022 roku, jeśli chcielibyśmy kupić najtańszą dostępną w sklepach deskę barlinecką na podłogę o powierzchni 50 m2, za sam materiał zapłacimy ok. 6 000 zł. Kładąc na tej samej powierzchni panele, wydamy o połowę mniej i to wybierając te najładniejsze z górnej półki. Mogą imitować drewno we wszystkich kolorach, ale także beton i inne powierzchnie. Tak wykończona podłoga prezentuje się równie dobrze, a do tego jest zdecydowanie trwalsza i łatwiejsza w utrzymaniu niż drewno, które do tego łatwo się rysuje.

Kafelki wielokrotnego użytku na podłogi i ściany

Innym praktycznym rozwiązaniem, wykorzystywanym zarówno przy wykańczaniu podłóg jak i ścian, są kafelki. Ich niewątpliwą zaletę stanowią trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Nie ma przeszkód, żeby położyć je w całym mieszkaniu. jednak jako element wykończenia pokojów mieszkalnych dają sterylny i zimny efekt, który miłośnikom bardziej tradycyjnych, przytulnych wnętrz może nie przypaść do gustu. Za to glazura i terakota w łazience i kuchni to rozwiązanie, które obecnie znajdziemy w większości domów.

Raz położone kafelki mogą nam służyć przez wiele lat. Kiedy zechcemy zmienić wystrój lub remontujemy mieszkanie kupione na rynku wtórnym, nie musimy wcale zrywać płytek. Wystarczy przemalować je na inny kolor, wykorzystując specjalną farbę do kafelków. Niektóre z nich mogą nie nadawać się do wszystkich rodzajów powierzchni. Dlatego, zanim wybierzemy konkretną farbę, warto sprawdzić, czy nadaje się ona do malowania takich płytek, jakie mamy w domu, np. ceramicznych, gresowych lub gipsowych.

Jeśli lubimy nieco bardziej artystyczne wnętrza, na rynku dostępne są winylowe naklejki na kafelki, imitujące płytki ceramiczne, które występują w najróżniejszych wzorach. Zapłacimy za nie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wystarczy nakleić je w wybranych miejscach, by nadać kuchni lub łazience nieco bardziej egzotycznego charakteru.

Przeczytaj też: Koszty budowy domu 2022 – ile wydamy na projekt, budowę i wykończenie?

Podłogi i ściany

Cegła i beton na ścianie – jak zrobić to taniej?

Tego rodzaju rozwiązań do wykończenia ścian jest więcej. Nie tylko nie kosztują majątku, lecz także są łatwe w montażu, dzięki czemu nie musimy zatrudniać do tej pracy fachowców.

Dobrym przykładem są styropianowe panele dekoracyjne 3D. Mogą imitować nową lub starą cegłę, kamień czy beton. Wystarczy przykleić je do ściany, używając kleju dostępnego w każdym sklepie budowlanym. Następnie możemy pomalować je na dowolny kolor – najlepiej farbą akrylową. Efekt wizualny nie różni się praktycznie niczym od prawdziwej cegły, kamienia lub gipsu, za to ich transport i montaż są zdecydowanie łatwiejsze dzięki niewielkiej wadze styropianowych paneli.

Różnica w kosztach? Jeden styropianowy panel o rozmiarach 100×50 cm to koszt kilkunastu złotych. Za płytę z betonu architektonicznego o tej samej powierzchni zapłacimy ok. 100 złotych.

Jeśli interesuje nas efekt betonowej ściany, możemy wybrać jeszcze jedno zdecydowanie tańsze i prostsze rozwiązanie. Na rynku dostępne są farby strukturalne, które swoją fakturą i kolorem mogą znakomicie go imitować. Choć zapłacimy za nie nieco więcej niż za zwykłe farby, wciąż będzie to rozwiązanie o wiele tańsze niż w przypadku pracy z prawdziwym betonem architektonicznym.

Z ociepleniem ścian i podłóg lepiej nie eksperymentować

Pomysły na wykończenie ścian i podłóg można mnożyć. Wciąż pojawiają się też nowe trendy i inspiracje. Jeśli wybierzemy panele podłogowe lub panele 3D na ścianę, ich wymiana po kilku latach, jeśli zapragniemy zmienić wystrój wnętrza, nie będzie wiązała się z dużymi kosztami i może zostać przeprowadzona dość szybko i łatwo. Inaczej jest w przypadku tego, co znajduje się w środku. Wybierając materiały do ocieplenia ścian i podłóg, lepiej pomyśleć o takich, które wystarczą na wiele lat. Oszczędności w kwestii ocieplania domu zwykle przynoszą odwrotny efekt. Fachowcy lubią straszyć klientów historiami o spleśniałym styropianie lub ociepleniu zjedzonym przez myszy. Jeśli nie chcemy stać się bohaterami takich budowlanych anegdot, warto zainwestować w wełnę skalną do izolacji podłogi i ocieplenia ścian. Wtedy nasz dom będzie ciepły i przytulny nie tylko wizualnie, lecz także dosłownie. Jednocześnie zmniejszymy koszty ogrzewania, więc ostatecznie taka inwestycja się opłaci.

Urządzając swój wymarzony dom, nie musimy więc rezygnować z inspiracji i zadowalać się podstawowymi rozwiązaniami, nawet jeśli musimy ciąć koszty. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, których ceny są znacznie niższe, a efekt końcowy może przerosnąć nasze oczekiwanie. Nie porzucajmy więc zbyt szybko naszych wizji wymarzonego wnętrza.

Za najtańszą najtańszą dostępną w sklepach deskę barlinecką na podłogę o powierzchni 50 m2 zapłacimy (ceny szacunkowe na pierwszą połowę 2022 roku):

2000 zł
2700 zł
3500 zł
6000 zł

6000 zł

Fotel biurowy

Kładąc na podłodze panele zamiast deski, zaoszczędzimy około:

Ceny jednych i drugich są aktualnie porównywalne
½
Więcej wydamy na panele, ich ceny dramatycznie poszły w górę

Poddasze

Czy wykańczając dom należy kierować się zasadą “im drożej, tym lepiej?”

Oczywiście, cena to gwarancja jakości
Niekoniecznie – czasem wysoka cena jest głównie wypadkową mody na dany produkt
Tak, warto nawet pomyśleć o dodatkowym finansowaniu na wykończenie
Nie – materiały wykończeniowe najlepiej kupować najtańsze, nawet z mniej pewnego źródła

Niekoniecznie – czasem wysoka cena jest głównie wypadkową mody na dany produkt

wielkość domu

Aby odświeżyć “opatrzone” wizualnie kafelki możemy:

Zerwać stare kafelki i położyć nowe
Użyć winylowych naklejek na kafelki
Pomalować stare kafelki specjalną farbą
Każde z wymienionych rozwiązań jest możliwe, oczywiście w zależności od obecnych kafelków

Każde z wymienionych rozwiązań jest możliwe, oczywiście w zależności od obecnych kafelków

prysznic wanna łazienka na poddaszu

Chcąc uzyskać efekt betonu architektonicznego na ścianie, możemy:

Użyć gotowych płyt z betonu architektonicznego
Wykorzystać styropianowe panele dekoracyjne 3D
Pomalować ścianę specjalną farbą strukturalną
Wszystkie powyższe rozwiązania są możliwe

Wszystkie powyższe rozwiązania są możliwe

Sypialnia

Najbardziej ryzykowną i kosztowną oszczędnością może okazać się:

Oszczędzanie na podłogach
Kupno tańszych kafelków do łazienki
Zainwestowanie w tanie materiały izolacyjne zamiast np. wełnę skalną
Wykończenie ścian tanimi farbami

Zainwestowanie w tanie materiały izolacyjne zamiast np. wełnę skalną

Szczelny budynek

Opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

10 pomysłów na oszczędność bez kompromisów na jakości

Oto dziesięć pomysłów, jak wykończyć dom tak, żeby on nie wykończył nas finansowo - bez kompromisów na jakości.