Koszty gazu 2022 – co nas czeka w tym i kolejnych latach?

Marek Biryt 5 minut czytania
Z tego tekstu dowiesz się

O ile więcej zapłacimy za gaz w 2022 roku

Jakie są prognozy wzrostu cen gazu na kolejne lata

Jak obniżyć koszty ogrzewania domu gazem

Zatwierdzone pod koniec ubiegłego roku przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy PGNiG Obrót Detaliczny oznaczają dla gospodarstw domowych tylko jedno: wyższe rachunki. O ile więcej zapłacimy za gaz w 2022 roku, jakie są prognozy na kolejne lata i jak obniżyć tę kwotę? Odpowiadamy w tym artykule

Pewnie wielu z nas wspomina z tęsknotą te wspaniałe czasy, gdy ceny gazu nie rosły, a spadały. Nie było to wcale tak dawno – jeszcze pod koniec 2020 roku były one najniższe od lat. Ubiegły rok jednak zmienił tę korzystną sytuację za sprawą trzech podwyżek: w kwietniu o 5,6 proc., w lipcu o 12,4 proc. i wreszcie we wrześniu 2021 o 7,4 proc. Niestety, w tym roku trend ten jest kontynuowany.

koszty gazu
Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewasz dom gazem? Dopłacisz najwięcej

To, w jakim stopniu odczujemy wzrost cen gazu zależy w głównej mierze od tego, do czego go używamy. Najmniej dotknie on osoby, które wykorzystują gaz jedynie do gotowania, czyli korzystające z grupy taryfowej W-1.1. Tak zwani „kuchenkowicze” zapłacą średnio o 41 proc., czyli 9 złotych miesięcznie więcej.

Użytkownicy taryfy W-2.1, korzystający z gazu do grzania wody powinni wygospodarować 56 złotych netto miesięcznie więcej wobec 54-procentowej podwyżki.

Największy drenaż portfela czeka gospodarstwa korzystające z grupy W-3.6, używające gazu do ogrzewania mieszkania lub domu. Tutaj wzrost sięgnie średnio 58 proc., rachunek wzrośnie więc o około 175 złotych miesięcznie.

Na tym niestety nie koniec. Aby ograniczyć jednorazowe podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych, zastosowany został specjalny mechanizm, polegający na przeniesieniu części kosztów zakupu gazu na lata 2023, 2024 i 2025, bez uwzględnienia całości tych kosztów w aktualnie kalkulowanej taryfie. Innymi słowy, kolejne podwyżki czekają nas najprawdopodobniej przez kolejne trzy lata.

„Mimo podwyżek cen gazu na europejskich rynkach sięgających nawet 900 proc., mogliśmy w Polsce ograniczyć wzrost ceny samego gazu do 83 proc., a całego rachunku dla odbiorcy indywidualnego średnio do 54 proc.” – argumentował to rozwiązanie prezes PGNiG Paweł Majewski.

Dodatkowo, aby ograniczyć skalę podwyżek w pierwszym kwartale 2022 roku, w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, stawka podatku VAT na paliwo gazowe została obniżona z obecnych 23 do 8 proc.

Przeczytaj też: Skorupka cieplna – jak mieć ciepło w domu i płacić mniej za ogrzewanie?

koszty gazu
Koszty gazu

Kiedy będzie taniej? Kiedyś

Co nas może czekać w najbliższej przyszłości? Dobrych wiadomości nie ma dla nas Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak przewiduje MAP, wysokie ceny gazu utrzymają się również wiosną i latem tego roku, a pod koniec 2022 r. mogą pójść jeszcze w górę i utrzymywać się przez kolejne lata. Głównych przyczyn podwyżek ministerstwo upatruje między innymi w zwiększonym popycie na gaz w zarówno w Europie, jak i Azji.

Faktycznie, rosnące ceny gazu ziemnego w Polsce nie są ewenementem na skalę europejską – od początku 2021 roku gaz jest coraz droższy praktycznie na całym Starym Kontynencie. Kiedy sytuacja na rynkach energetycznych ustabilizuje się? Resort nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Przeczytaj też: Uszczelnianie okien. Co zrobić kiedy wieje nam z okien?

Jak sobie ocieplisz, tak zapłacisz

Jeśli więc chcemy poprawić nasze samopoczucie podczas lektury rachunku za gaz, najlepiej zadbać samemu o jego wysokość. Przy cenach „błękitnego paliwa” w 2019 czy 2020 roku mieliśmy więcej powodów do satysfakcji, wciąż jednak gospodarstwa wykorzystujące gaz do ogrzewania nie muszą być na straconej pozycji.

Choć zdecydowaną większość (około 83 proc.) polskich gospodarstw domowych i firm obsługuje obecnie PGNiG Obrót Detaliczny, warto sprawdzić również oferty innych dostawców i być może w ten sposób uda nam się znaleźć pewne oszczędności.

Kwestia kolejna to oczywiście sam kocioł grzewczy. Nowe urządzenie może mieć sprawność nawet na poziomie 95 proc., co oczywiście korzystnie przekłada się na zużycie gazu.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią niż produkcja ciepła, jest jego utrzymanie wewnątrz domu. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się oknom i ich szczelności oraz zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku – tutaj doskonale sprawdzą się rozwiązania z wełny skalnej. Zabiegi te mogą ograniczyć koszty ogrzewania nawet o połowę.

Przeczytaj też: Efektywność energetyczna budynku – jak ją poprawić

Opinie

  • Na dziś koszt ocieplenia mojego domu to 80000zł (ok 300m2 ścian)
    zysk z jako takiej lokaty 5% to 3200zł
    Kiedy ma mi się zwrócić ta inwestycja? jeśli na teraz koszt ogrzania domu gazem 2021/2022 to 5200zł (1200 rocznie to gotowanie i ciepła woda z abonamentem, więc ogrzewanie to 4000zł rok)

    wyliczenie na teraz 80000/800zł = czas zwrotu – nie za mojego życia!

    • Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie biorąc pod uwagę nieprzewidywalność cen gazu i co nie mniej ważne, aktualną inflację. Jest to inwestycja wieloletnia, więc jakiekolwiek prognozowanie jest bardzo utrudnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Polecamy również:

Modny dom – najnowsze trendy w budownictwie i aranżacji wnętrz

Jak będą wyglądały budynki przyszłości? Czy nowoczesne technologie na dobre wprowadzą się do naszych domów? Jak je modnie urządzić? Przedstawiamy trendy na 2019 i 2020 rok w budownictwie i aranżacji wnętrz.