
Od czego zacząć ocieplanie domu?
Ocieplanie domu to bardzo ważny element całego procesu budowy. Właściwa izolacja ścian zapewni mieszkańcom prawidłowe warunki termiczne: przyjemny chłód w upalne dni oraz komfort cieplny w okresie zimowym. Jej skuteczność zależy głównie od dwóch czynników: odpowiednio dobranych materiałów i należytego, starannego wykonania. Dlatego w poniższym wpisie podpowiadamy, jak znaleźć rzetelnego i doświadczonego wykonawcę, który nie zostawi nas z zimnym domem i pustym portfelem.
Po zakończeniu stanu surowego zamkniętego przychodzi kolej na ocieplanie ścian zewnętrznych. To bardzo ważny etap, który decyduje o prawidłowej ochronie cieplnej budynku – źle wykonana izolacja może się mścić na wiele sposobów. Błędy w sztuce budowlanej mogą powodować odbarwianie, pękanie lub odpadanie tynku, miejscowe przemarzanie ścian, a nawet utrudnione odprowadzanie wilgoci, co stanowi ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, prace ociepleniowe powinniśmy zlecić rzetelnym wykonawcom z odpowiednim doświadczeniem.
Wykonawca do ocieplania domu – potrzebne doświadczenie
Wykonawcy do ocieplania domu możemy szukać praktycznie wszędzie, zarówno w internecie, jak i wśród znajomych – gdy szukamy kogoś z polecenia. Ważne, by posiadał doświadczenie. Możemy to sprawdzić, prosząc go o przedstawienie referencji bądź oglądając jego wcześniejsze prace. Dużym plusem są certyfikaty przyznawane wykonawcom za udział w szkoleniach poświęconych np. systemom ociepleń. Takie darmowe szkolenia organizuje przez cały rok producent wełny skalnej ROCKWOOL. Dają one gwarancję, że wykonawca zna specyfikę produktu, technologię mocowania czy zabezpieczania materiałów. Niestety wiele osób nie jest świadomych, że silne nasłonecznienie, deszczowa aura ani jesienne wahania temperatur – szczególnie z przymrozkami w nocy – nie sprzyjają ocieplaniu. Aby prawidłowo ocieplać dom przy nieprzewidywalnej pogodzie, wykonawca powinien przestrzegać takich zasad jak:
- rozpoczynanie prac wczesną porą,
- osłanianie ściany siatkami,
- składowanie produktów w zacienionych miejscach,
- zachowanie ciągłości prac, stosowanie przerw technologicznych i wiele innych.
Umowa – formalny obowiązek
Zanim zlecimy pracę wykonawcom, powinniśmy sporządzić z nimi umowę na wykonanie prac budowlanych. Bez umowy trudno będzie udowodnić, za co odpowiada ekipa budowlana. Umowa ustna jest wprawdzie ważna, jednak wykonawca może ją podważyć, uchylając się od niektórych robót. Często wszystkie roboty ociepleniowo-elewacyjne wykonuje ta sama ekipa, która stawia ściany. Na rynku znajdujemy również firmy, które zajmują się wyłącznie ocieplaniem ścian lub tynkowaniem i malowaniem farbą.
Bez względu na nasze relacje z wykonawcą – spiszmy umowę dotyczącą robót budowlanych. Jej wzór możemy znaleźć na stronach internetowych i portalach branżowych. W umowie wyszczególnijmy zakres prac, począwszy od oczyszczenia podłoża na materiały izolacyjne, poprzez ich mocowanie, zbrojenie i gruntowanie – aż po wszelkie prace elewacyjne. W ten sposób zyskujemy prostą ściągawkę, która ułatwi nam kontrolę nad przebiegiem prac ociepleniowych i pozwoli na zareagowanie w przypadku wszelkich odstępstw. Wykonawca podpisując taki dokument deklaruje, że jest odpowiednio przeszkolony w dziedzinie prac ociepleniowych i podejmuje się wykonania wszystkich prac stanowiących przedmiot umowy. Wykonawca, który jest pewien wykonanej izolacji, nie będzie się też obawiać udzielenia gwarancji na co najmniej trzy lata, choć zdarzają się dłuższe okresy (nawet 5 – 10 lat). Warto o taki punkt zadbać w umowie.
Właściwe materiały izolacyjne
Istotny jest też dobór materiałów przez wykonawcę. Do ocieplania domu powinniśmy wybierać materiały o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (oznaczany jest symbolem lambda λ). Wszelkich wytycznych dotyczących parametrów izolacji powinniśmy szukać w projekcie budowlanym. Najbezpieczniejszym materiałem izolacyjnym jest wełna skalna – to niepalny materiał pochodzący w pełni z naturalnych surowców. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie oprócz odpowiedniej izolacji termicznej zależy nam na wyciszeniu budynku, paroprzepuszczalności czy ochronie przeciwpożarowej. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy wykonawcę o poradę. To on powinien być źródłem wiedzy i przedstawić nam zalety i wady wybranych systemów dociepleń.
A co za kilka lat, kiedy budynek się zestarzeje? Albo jeśli nie budujesz domu Czytelniczko/Czytelniku, tylko kupiłaś/kupiłeś wiekową nieruchomość? Wtedy przeczytaj:
– o termomodernizacji starych budynków;
– ocieplaniu poddasza.
Wełna skalna ROCKWOOL – dowiedz się więcej.
Najłatwiej chyba znaleźć kogoś na building-companion – dużo ekip sie tam ogłasza, od razu widać też, kiedy maja wolne terminy.