Wbrew pozorom, antresola w domu może spełniać dużo więcej funkcji niż tylko sypialnia. W tym artykule przedstawimy Ci kilka z nich oraz podpowiemy, jak najlepiej wykorzystać jej powierzchnię bez nadmiernego eksploatowania domowego budżetu.
Antresole w ostatnich latach zyskały sobie sporą popularność, także za sprawą coraz częściej realizowanych projektów domów typu „nowoczesna stodoła”, wykorzystujących to praktyczne rozwiązanie aranżacji wnętrza. I choć już sama w sobie antresola pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń, od tego, jak ją urządzimy, zależy, ile tej przestrzeni zyskamy. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych metrażowo nieruchomości, w których każdy centymetr jest na wagę złota.
Na początek pragniemy jednak podkreślić, że aranżując antresolę trzeba zawsze mieć na względzie jej ograniczenia konstrukcyjne, a przede wszystkim nośność, i do nich dostosować wszelkie modyfikacje.
Jedna antresola, a tyle przestrzeni!
Optymalizację antresoli można rozpocząć już na etapie schodów. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, by zainstalować klasyczne, proste schody, warto pomyśleć o przestrzeni pod nimi. Wewnętrzna część schodów może stanowić idealne miejsce na umieszczenie przydatnych półek, szafek i schowków, dając szybki dostęp do potrzebnych rzeczy.
Wejdźmy po schodach i przyjrzyjmy się balustradzie na samej antresoli. Poza tym, że zapewnia ona bezpieczeństwo, może dawać również dodatkową przestrzeń do przechowywania książek i innych drobiazgów. Zamiast klasycznej barierki montujemy wtedy półki, dbając oczywiście o odpowiednią solidność całej konstrukcji – wciąż powinna spełniać ona swoją podstawową funkcję.
Choć umieszczenie antresoli pod dachem wiąże się z mniejszą ustawnością pomieszczenia ze względu na skosy, nie oznacza to, że nie możemy wykorzystać jej do maksimum! Dopasowany do skosów regał umieszczony na całej powierzchni ściany szczytowej to nie tylko optymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca, ale będzie się on również wizualnie wtapiał w przestrzeń, nie zakłócając jej. Regał taki można oczywiście wykonać na zamówienie, jednak przy odrobinie umiejętności manualnych da się go zrobić samemu lub przerobić z już istniejącego mebla o odpowiednich rozmiarach. Jeśli pozwoli na to rozmiar samej antresoli, warto pokusić się o konstrukcję o nieco większej głębokości, która poza klasycznymi półkami będzie mogła zawierać też szuflady – zdecydowanie podniesie to walory praktyczne tego rozwiązania.
Przeczytaj też: 10 pomysłów na oszczędność bez kompromisów na jakości
Przestrzeń świetna na sypialnię? Tak, ale…
Rozwiązania zaproponowane powyżej sprawdzą się praktycznie przy każdym pomyśle na wykorzystanie antresoli, niezależnie od tego, kto z domowników i w jakim celu będzie z niej korzystać. Co również istotne, nie będą jej „zagracać” niepotrzebnymi meblami, dyskretnie wtapiając się w samą konstrukcję pomieszczenia.
Choć najpopularniejsze aranżacje zakładają, że antresola będzie służyć jako sypialnia, możliwości jest dużo więcej. Zacznijmy jednak od tej najbardziej oczywistej. Miejsce do spania na antresoli to pomysł jak najbardziej trafiony, ponieważ tworzymy tak wydzieloną strefę nocną dla domowników, a zarazem oszczędzamy powierzchnię na dole.
Sypialnię możemy wyposażyć w klasyczne łóżko, lub w przypadku niższych antresol, w sam materac. Tutaj jednak należy szukać modelu odpowiedniego do położenia na podłodze i oddzielić go od podłoża np. żeberkową podstawą w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Mając główne miejsca do przechowywania rozlokowane w ścianie szczytowej i balustradzie, całość potrzebnego umeblowania dopełni szafka nocna lub ewentualnie komoda i stojak na ubrania. Pozwolą one mieć najważniejsze rzeczy pod ręką, a zarazem nie będą zajmowały dużo przestrzeni i obejdą się łaskawie z naszym budżetem.
Praca na wysokim poziomie, czyli biuro na antresoli
Szczególnie atrakcyjną opcją dla osób pracujących z domu, a do tego także nie wymagającą dużych nakładów finansowych, jest zagospodarowanie antresoli na domowe biuro połączone z biblioteczką. Rozwiązanie to ułatwi odnalezienie harmonii między pracą a wszystkim innym, wyraźnie oddzielając sferę zawodową od prywatnej.
Jeśli zdecydujemy się na zaproponowane wcześniej rozwiązania do przechowywania dużej ilości książek, praktycznie jedynymi meblami, jakich będziemy potrzebować, będą wygodne biurko wraz z odpowiednim fotelem do pracy. Możemy również zastanowić się nad dodatkowym fotelem do czytania i stolikiem.
Na zgoła przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o przeznaczenie, jest stworzenie na antresoli przestrzeni do relaksu. W realizacji nastręczy jednak równie mało problemów: wystarczy zamontować projektor, kupić kilka puf lub lekką kanapę modułową, prosty stolik i właściwie mamy wszystko, czego potrzeba na długie jesienno-zimowe wieczory. Wkomponowane w antresolę półki idealnie nadadzą się do przechowywania gier planszowych, a widok z góry na salon będzie dodatkową atrakcją dla gości.
Przeczytaj też: Od gruntu aż po dach, czyli jak oszczędzić na budowie domu
Zamiast domku na drzewie
Kolejny ciekawy pomysł na aranżację przestrzeni antresoli to stworzenie tam pokoju dla dzieci. Entuzjastów takiej koncepcji jednak od razu przestrzegamy, że jej realizacja bezwzględnie wymaga zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa najmłodszych domowników. Tak więc, poza wysokimi, stabilnymi barierkami, należy umieścić specjalne, grube siatki solidnie przymocowane do sufitu.
Gdy kwestie bezpieczeństwa mamy już ustalone, czas na zabawę! Prostym i tanim w realizacji pomysłem jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową – wtedy nasza pociecha będzie miała wydzielony kącik dla rozwoju swoich talentów plastycznych, zmniejszając ryzyko eksponowania ich na innych ścianach. Półki i regały dostarczą niezbędnego miejsca do przechowywania zabawek, ucząc przy okazji małego domownika porządku. Jeśli chcemy pójść dalej, możemy pomyśleć o atrakcjach takich, jak ścianka wspinaczkowa, huśtawka czy elementy wystroju zmieniające całość np. w statek kosmiczny.
Pokój dziecięcy na antresoli to świetna, całoroczna alternatywa dla placu zabaw i domku na drzewie w jednym, do tego dużo tańsza w realizacji i łatwiejsza do zrealizowania w przypadku domów umiejscowionych na mniejszych działkach.
Komfort zaczyna się od… temperatury
Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się, w jakim celu wykorzystamy naszą antresolę, należy upewnić się, że oferuje ona wystarczający komfort termiczny do przebywania na niej. Pierwszą kwestią jest tutaj oczywiście odpowiednie ocieplenie dachu naszego domu. Termoizolacja jest niezwykle ważna, ponieważ niewłaściwie wykonana może wpłynąć na nasze samopoczucie dwojako – na co dzień i w dniu płacenia rachunków za ogrzewanie. Pamiętajmy bowiem, że przez dach możemy tracić około 1/4 energii użytej do ogrzania domu. Ocieplenie dachu wełną skalną będzie tutaj optymalnym rozwiązaniem.
Można powiedzieć, że komfort przebywania na antresoli zaczyna się już na poziomie podłogi samego domu, ponieważ wedle wielu opinii, najlepszą opcją przy tym rodzaju półpiętra jest ogrzewanie podłogowe. Źródło ciepła znajduje się wtedy najniżej, ciepłe powietrze idąc równomiernie do góry ogrzewa salon i dopiero potem dociera do antresoli. Aby zadbać o ciepło na górnym poziomie, można pokusić się o dodatkowy grzejnik na antresoli.
Antresola – przestrzeń, która zmienia się wraz z nami
Jak więc widać, urządzenie antresoli tak, stanowiła nie tylko oszczędność miejsca, ale po prostu miejsce, w którym chce się przebywać, nie stanowi aż takiego wyzwania finansowego. Wystarczy jasno zdefiniować, czego od niej oczekujemy i dodać do tego odrobinę naszej kreatywności.
Co nie mniej ważne, proponowane powyżej rozwiązania nie są permanentne, dzięki czemu będziemy mogli łatwo zmienić przeznaczenie naszej antresoli w miarę zmieniających się potrzeb rodziny. Tak właśnie tworzy się dom idealny – dom, który zawsze dostosuje się do swoich mieszkańców.