Pokój dziecięcy – jak do tego podejść?
Pokój dziecięcy to przestrzeń wyjątkowa. To miejsce, gdzie będzie się kształtowała świadomość młodego człowieka, i teren, na którym będzie on uczył się organizowania i porządkowania swojego otoczenia.
W związku z tym taki pokój powinien być bezpieczny, wygodny i funkcjonalny. My z kolei powinniśmy zakładać, że jego właściciel będzie miał wkład w jego wygląd i wyposażenie oraz że często będzie się to odbywało w drodze eksperymentów.
Nie inwestujmy w rozwiązania, które mogą zostać przez dziecko nieprzyjęte, ani w rzeczy, które mogą nie być używane. Organizujmy przestrzeń, myśląc głównie o przedmiotach i elementach niezbędnych, jak łóżko, szafa, biurko. Resztę pozostawmy dziecku – jak będzie ich naturalnie używać, gdzie się bawić, gdzie odpoczywać, gdzie najchętniej przyjmować gości. Dzieci postrzegają przestrzeń inaczej niż dorośli, a możliwość decydowania o własnym pokoju i konsekwencjach z tym związanych jest bardzo cenną nauką.
Zwłaszcza w przypadku dzieci małych, które do swojego pokoju przeprowadzają się z sypialni rodziców – warto zachęcać je do zabawy w przyszłym lokum i obserwować, jak postrzegają tę przestrzeń. Nawet mały własny pokój jest bezcennym elementem wychowania i rozwoju dla dziecka.
Jaki powinien być pokój dla dziecka?
Pokój dziecięcy powinien być jasny i ciepły, jednak nie za gorący, zwłaszcza w okresie letnim. Gdy planujemy termomodernizację domu bądź mieszkania czy docieplanie lub wymianę okien, przestrzeń dla dziecka jest przeważnie pierwszą rzeczą, o której myślimy. Przy okazji warto pomyśleć też o akustyce. Tak, by w pokoju dziecka było cicho wieczorami i by hałasy z niego dochodzące nie dominowały w domu w ciągu dnia.
Przemyślane urządzenie pokoju jest szczególnie ważne, jeśli będzie w nim mieszkać więcej niż jedno dziecko. Decydowanie o przestrzeni wspólnej, częściach, które będą enklawą każdego z dzieci, a także umeblowanie pokoju, by był wygodny i funkcjonalny, jest bardzo ważne i niewątpliwie trudne.
Pomysły na pokój dziecięcy
Poniżej przedstawiamy garść pomysłów, które są obecnie popularne i mogą posłużyć jako inspiracja bądź wskazówka przy zmaganiach z przygotowaniem lokalu dla najmłodszych.
Wysokie łóżko – Jeśli sypialnia Twojego dziecka nie jest duża, zwiększ miejsce do zabawy dzięki wysokiemu łóżku. Przestrzeń pod łóżkiem można przeznaczyć na biurko bądź wypełnić poduszkami, aby stworzyć przytulne miejsce do siedzenia.
Zmienna galeria ścienna – Stwórz galerię przyjazną dla dzieci, wieszając na ścianie plastikowe lub drewniane nieoszklone ramy. Twoje dzieci mogą łatwo zmieniać aranżacje i przenosić zdjęcia czy przedmioty w zależności od zainteresowań w danym czasie. Łatwiejszym rozwiązaniem może być przymocowany do ściany sznurek do przypięcia kart i pocztówek.
Namiot w pokoju – Dziecięce namioty w formie tipi są bardzo popularne i niedrogie. Dzieci uwielbiają kąty, gdzie mogą się schować i bawić w ukryciu, lubią też zapraszać kogoś do własnej, zamkniętej przestrzeni. Namiot można wypełnić poduszkami i wstawić do niego małą lampkę o ciepłym świetle.
Drugie życie starych mebli – Meble w pokoju dziecięcym starzeją się szybciej niż inne. Często też padają ofiarą eksperymentów artystycznych. Przywiązywanie się do nich i inwestowanie w nie mija się więc z celem. Lepiej zdecydować się na meble używane, których odświeżenie będzie wspólnym projektem, a które będzie można na przykład pokryć specjalnymi naklejkami, by móc po nich malować kredą.
Tapeta do pisania – Skoro mowa o malowaniu kredą, tapety i naklejki na ścianę bądź meble działające jak tablica kredowa są bardzo popularne nie bez powodu!
Półki na książki – Książki i albumy potrafią zajmować dużo miejsca. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu są płaskie półki, na których książki układa się wierzchem do przodu, dzięki czemu nie tylko zajmują mniej miejsca, ale wyglądają jak na wystawie.
Pokój dziecka, nie rodziców!
Pokój dziecięcy, nawet mały, może być wygodny i funkcjonalny. Jest miejscem, gdzie dziecko będzie uczyć się mnóstwa rzeczy, i w jego świadomości pozostanie na zawsze. Warto więc zainwestować czas i uwagę w to, by zapewniał bezpieczeństwo i dawał możliwość ujścia fantazji. I pamiętajcie, to pokój dziecka, nie rodziców!
Przeczytaj inny nasz tekst – jeśli chcesz pokój dziecięcy na poddaszu.
Twoje dziecko jest już starsze? Sprawdź jak powinien wyglądać pokój dla nastolatka.
Opinie